• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
takvim testom dobiva se samo to da se upali sijalica tj da se zakljuciti da je alternator prosvijetlio sijalicu...

niti se zna da li su sve diode ispravne, niti se zna da li regler radi kako treba..... ako se zeli ispitati ispravno "na stolu" tada treba alternator zavrtiti na nekih 1000okr/min busilicom i ispojiti na akumulator i vidjeti da li dize napon i drzi napon na 14V.....

ako je alternator raskopan, nacin na koji se ispitivaju ispravljacke diode pozitivne i negativne "potkove" je da se u seriju sa D 1,5V baterijom spoji 1,5V sijalica (ako se koriste dvije baterije ili vise 3V, 4,5V 9V tada treba i sijalicu sa vecom voltazom koristiti)...

ispitivanje(bez vadjenja dioda van iz potkove, ali diode moraju biti odspojene od startora alternatora) pozitivne potkove na koju se spaja plus akumulatora se vrsi tako da na potkovu se spoji minus baterije kojom se vrsi ispitivanje, a drugim krajem se dodirnu anode dioda tj krajevi dioda di dolazi spojen stator alternatora.... za svaku diodu sijalica mora zasvijetliti.... ovako se ispituje da li dioda provodi.... istu tu potkovu sada treba ispitati suprotno tj vezati kraj na koji je spojena sijalica na potkovu, a minus sa baterije na svaku diodu.... sijalica nesmije zasvijetliti... ako sijalica zasvijetli na jednoj od tri dioda tada znaci da je ta dioda probijena...

negativna potkova je potkova koja ide na masu auta ili traktora i ispituje se na isti nacin, ali suprotni su rezultati....

isto moze se ispitati, ali to nitko od autoelektricara ne radi je i probojnost prema masi statora i rotora, ali to su sada vec teorije zavjere....
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ako ispitaš grupno diode i ne probijaju jel ih opet treba ispitati posebno ? Stator možeš ispitati (probojnost ) na 220 izmjeničnu :
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Dioda kad probije, obično ostaje u kratkom spoju. No, ponekad se dogodi da je i u prekidu. To nemreš otkriti grupnim ispitivanjem.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Hm od poluvodiča postaje vodič tada kontrola svijetli kad nema kontakta a gasi se kad daš kontakt , pobudna (ako ih ima ) kad probije kontrola tinja i ako mjeriš grupno a sve radi znači da su sve ispravne ušparaš vrijeme lotanje itd ..
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
istinito u vecini slucajeva....

ali ako ti se pojavi takav problem moras alternator rastavit, a gore sam naveo postupak ispitivanja alternatora kada je razmontiran, raskopan na stolu.... kada je vec u takvom stanju steta ne provjeriti diode...

namoti se provjeravaju instrumentom koji mjeri otpor izolacije ili poznatiji megger... uglavnom instrument se spaja tako da se jedna stezaljka spoji na kuciste alternatora, a druga na izvod namota statora alternatora.... kada se "okine" megger tada on generira odabrani napon (alternatori idu na 25 ili 50V max) i mjeri struju koja tece te ispisuje rezultat u ohmima.... stariji meggeri su imali rucicu koju se zavrtilo da se stvori napon..... svaki rezultat ispod 30MOhma je znak da je izolacija oslabila i da uredjaj krece prema kraju svog zivota ako se ga ne servisira....

isti je postupak ispitivanja otpora izolacije elektromotora i generatora....
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
vrtiš ga bušilicom , preko gedore
ja probao i ništa a ispravan alternator.....sigurno sporo vrtio
koliko je opterećenje na bušilicu kad se "pobudi", bojao sam se da mi ne otrgne bušilicu iz ruku :icon_e_confused:
Motor se vrti, nazovimo to, kontra :icon_scratch:
nešto češko? :icon_mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
edosoko , ništa bez akumulatora i pobude , bušilca prištedi izradu nosača a ne ignoriranje ožičenja .


vaš velečasni
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Danas smo ja i kolega Željac (kojem se ovim putem zahvaljujem na trudu kaj je došel i naučil me kako ispitati alternator i ponesel sa sobom svoju aparaturu) ispitali jedan alternator.
Slike sa ispitnog stola imam ali video uradak nažalost nije uspio jedino ako hočete videti kakve
Željac kukove ima :(:(

Sutra repriza pa vas bumo onda počastili uradkom, dotle :(hi):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Prvo pravilo ispitivanje alternatora je uklanjanje turbine za hlađenje ..tak da ti nemre poglodati prste .

vaš velečasni
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
drugo pravilo ispitivanja alternatora glasi:
Nikad ne ignoriraj prvo pravilo

vaš velečasni
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Lisnik, kak se downloada s ovoga ULOŽto-a?
Nemam user name i pasword. Imaš li to skinuto, pa da pošalješ JUMBO mailom?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Klikneš ono žuto i onda upišeš ono u ono u sredini kaj ti se otvori i onda opet klikneš ono žuto
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Evo i slikovno objasnjenje.
Prvo stisnes ovo dugme.

Zatim upises slova u odozgo u prazno polje:Npr kao na slici.Zatim stisnes dugme ispod i to je to.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
I tak smo ja i Željac njega danas opet testirali.
Nema razlike od jučer

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=pKyC3d9eWlc&feature=youtu.be[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh