• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kod mene je prije išao kabel od alternatora do anlasera oko 10kvadrata,rekao bi i više,s tim da je do sad bio na starom alternatoru na M6 vijak
Sad sam ljepo odrezao stopicu dole,razdvojio licne kabla otprilike napola i zalemio na dvije stopice i poštekao na oba izvoda alternatora,u svakom slučaju je taj moj kabel deblji od ona dva kaj su bila orginal sa tog alternatora spojeni dok je bio na autu,znam po tome jer sam nasreču imao orginal đek i par cm žica,tak je neko odcvikao i dobro je napravio,bar sam ja sad fino imao na kej zalemit žice i imam orginal đek
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
040120141312.jpg



D+ mala fastonka je pobudna lampica ova tanja žica
B+ velika fastonka, sa stopice strgana perca za stezanje žice i žica zaletovana, drugi kraj spojen na automat alnasera, omča takođe zaletovana
+ stopica koja malo viri iza kućišta ležaja je kako se i vidi slobodna
sad bi ja s ove male trebao napajat neke yebačke lampe recimo?

i ja sam uvijek za šarafanje žica ako je moguće, vijcima bez hrđe naravno :icon_e_biggrin:

zbog čega se hvata korozija na + klemi, otkazuje akumulator?
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Sa koje male ti misliš da bi napajao lampe,sa ove kaj se vidi iza lagera? ta di nema veze sa B+ polom,tj sa ovom debelom žicom dole da bi sa nje vukao na neke potrošače

Dobro očisti i stupič i klemu pa probaj namazat malo sa mašču prije nek staviš klemu. Večinom se stvori reakcija između dva različita materijala pa se radi korozija
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
to je samo hipotetičko pitanje, već imam neke lampe naprijed u kojima su H4 žarulje 50/55 W i više su nego dovoljne, čak ni njih ne upalim više od pet puta godišnje u ukupnom trajanju svijetljenja ne više od jednog sata; prije ću izvest w izvod pa izvest obrtomjer nego kačit lampe
pored ove male stopice koja viri iza ležaja ima plus, čak se i vidi na slici

hoće li mast uticat na spoj između kleme i stubića? kleme su uvijek bile suhe i čiste bez ikakve korozije, ovo je počelo krajem ljeta....i to baš jako nagriza klemu i mene nervira :(devil):
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Znam da ima oznaku + al tam se ne kači nikakav potrošač,nije to izvod za struju punjenja

Ja sam uvijek mazao stupiče i nisam skužio da utječe na provodljivost,probaj za početak dobro ošmirglat i oprat vručom vodom i eventualno stavit novu klemu. mene znalo ponekad jako zezat i oksidirat sad več jako dugo nije
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
pratim temu radna svijetla i znam da svakako i svasta ljudi spajaju na elektro instalaciju.... ne dao bog zla pa nema toliko pozara od pregrijavanja zica.... svoja objasnjenja baziram na tvornickim postavkama bez kako su kasnije ljudi sami nadogradjivali.... kada nadogradjuju trebali bi koristit i zice koje se koriste za autoindustriju, a ne P vod koji se kupuje za kucne elektro instalacije.... cisto isto sumljam da vecina ljudi koji idu "krpat" elektro instalaciju koriste i prava klijesta za stiskanje stopica, vec znaju ih stiskat sa kombinirkama ili cime drugime....

korozija na akumulatoru se stvara zbog pukotina koje nastaju izmedju olovnih polova i plasticnog kucista... tada kiselina tj njezine pare pocinju nagrizat olovo u dodiru sa kisikom iz zraka.... pukotine jos brze nastanu kada se malo lupi po olovnom polu akumulatora jer klema ne ulazi na njega ili prilikom skidanja kada se uzme kacavida da se malo razdrma klema.... isto tako pukotine se prosiruju vremenom u slucaju kada je zica koja je spojena na kabel prenapregnuta i prenosi vibracije sa motora.... najcesci takvi slucajevi su onda kada se kupi akumulator sa suprotnim polovima od originalnog koji je bio ugradjen pa se nategne malo zica da se stigne spojit...

ljudi onda namazu vazelinom jer se on zna lijepo rastopit i prelit preko kleme i pola i sprijecava kontakt sa zrakom i time i koroziju....
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
:(y):
Kod mene je prije išao kabel od alternatora do anlasera oko 10kvadrata,rekao bi i više,s tim da je do sad bio na starom alternatoru na M6 vijak
Sad sam ljepo odrezao stopicu dole,razdvojio licne kabla otprilike napola i zalemio na dvije stopice i poštekao na oba izvoda alternatora,u svakom slučaju je taj moj kabel deblji od ona dva kaj su bila orginal sa tog alternatora spojeni dok je bio na autu,znam po tome jer sam nasreču imao orginal đek i par cm žica,tak je neko odcvikao i dobro je napravio,bar sam ja sad fino imao na kej zalemit žice i imam orginal đek


:(y):
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Sa koje male ti misliš da bi napajao lampe,sa ove kaj se vidi iza lagera? ta di nema veze sa B+ polom,tj sa ovom debelom žicom dole da bi sa nje vukao na neke potrošače

Ta mala stopica ti je zanitana na hladnjak dioda i isto je plus kao i ova velika. Inače služi za spajanje kondenzatora protiv radio smetnji, no ako već treba kakav plus može se i s nje potegnuti... naravno amperaža koju dopušta taj 6,3 mm široki kontakt.

139130.jpg


Evo link na veću sliku i podatke: http://cat.hueco-automotive.com/index.php?searchkey=139130&lang=uk&dialog=1&contentmode=3


...alternator je osjetljiv stroj. A savjeti od članova foruma koji ga nikad nisu vidjeli rastavljenog mogu koštati.

NHF...
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Ništa strašno...u desnoj koloni zamenjene vrednosti Imax 15 i 19A, po naznačenoj kvadraturi to bi bilo logički.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Tolike zahvale za ovo http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=989373&postcount=171 su vjerojatno zbog toga što sam stavio link na katalog?

Dijelovi za alternatore !!

:) koristite gornji izbornik na toj stranici. Broj alternatora i izbaci dijelove. Puno trgovaca drži Huco.
Lakše je doći u trgovinu s šifrom dijela što treba nego objasniti trgovcu zašto treba baš i ta žica gore.

Za regler,npr:
" T - no, gle... pa ovaj ti je isti - sam nema te 2 žice
JA - nije isti, trebaju mi još te žice...
T - ma buš ti to pripasal... evo ti još 15% popust
JA - za 2 žice ide 20%
T - no dobro... ionak mi to već 2 godine stoji na polici (a i rabat im je bar 40% pa je i zaradil)

:)
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
trazim ispriku za tabelu... nisam gledao za gornje boje, vec samo za zutu....

hvala na objasnjenju joe.... :(handshake):
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Sad bih stavio od golfa 3 alternator i imao je dvije zice debela na B+ i tanka na D+ , na njemu pise da je 70 A a na D+ je imao jaaaako tanku zicu pa mi nije jasno kako je on mogao puniti sve s tom snagom preko tako tanke zice? I da stopica gdje se ukljucuje je isto neka micro
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kak ja mrzim izolirane stopice ..pa se ona plastika raspljesne ..ma užas jedan

vaš velečasni
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Sad bih stavio od golfa 3 alternator i imao je dvije zice debela na B+ i tanka na D+ , na njemu pise da je 70 A a na D+ je imao jaaaako tanku zicu pa mi nije jasno kako je on mogao puniti sve s tom snagom preko tako tanke zice? I da stopica gdje se ukljucuje je isto neka micro

Nije punio preko te tanke žice, to je samo za pobudu.
Ugradi ti taj alternator na traktor a nek ti ga spoji autoelektričar.

Jer si se pogubio već s 2 žice...

S tim... ako je od Golfa 3 ugledat ćeš još jedan konektor (W). Taj je za brojač okretaja. A možda ga ni nema, ako je prastari alternator.
 

Najnoviji postovi

Na vrh