• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
780
Piše ti u gornjem postu.

No preporučujem ti da odeš k autoelektričaru. Ne zbog toga što sam ja autoelektričar :icon_weed: nego da ti se ne zapali traktor. Jer čim ideš kratko spajat D+ i B+ :icon_axe:

Kratko je radio bez opterećenja. Prvo crknu pobudne diode, onda crkne regler. Ako imaš sreće ne ide dalje... ako ide: probiju glavne diode,izgori stator. E onda je kraj. Od tog trenutka ima samo funkciju zatezača remena. Naravno... postoji šansa da ti pokrepa elektronika po traktoru (automat žmigavaca, radio) ili se napuhne akumulator dok se sve to događa.
 

karlo1994

Član
Tu od
10 Lis 2014
Poruka
73
ma evo stvarno se nije nista desilo....maknuo sam briku i opet nepuni tako dugo dok netaknem sa plusom d+ na kratko i onda pocinje opet puniti....nekuzim svoj alternator...iskrin je i ja imam 3 zice na traktoru...znaci jedna je stalni plus a druge dvije nisam siguran znam da bi jedna trebala biti pobuda sa brave no ni jedna od tih dvaju nema struje.a treca bi trebala biti minus koju netrebam jer alternator ima minus preko kučišta a i sve mi radi samo dugo i kratko svjetlo ne neznam zasto....
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
780
Karlo 1994 -

Ne čeprkaj po struji jer očito ne znaš što tražiš. Isprobaj da li ti radi kontrolna lampica, bez nje se ne uključi alternator. Postupak je opisan.

Za ostala pitanja vezana uz struju javi se ovima s linka: http://www.astrologijatarot.com/

:(rofl):

Newholland: pa ti imaš još koji alternator viška... ako se ne varam :icon_thumright:
Ne bude ti krepal mjenjač. ECU od mjenjača bu krepal. Cca 1000 eura za rabljeni komad aluminija i plastike. :cool2:

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Holla...K_BOI_FarmingEquipment_RL&hash=item2ed063c22d


:icon_butt:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,563
Mislio sam da nemos nikud mrdnit. Jel to ono pored desne noge? Majku mu...
Imam imam. I to dva...
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
780
Vidiš.... zanimljivo je to da meni još nikad nije krepal kompjuter mjenjača.
-
-
-
-
-
-
-
-
Jer ga moj IMT 577 nema. Pa ne može krepati :icon_e_biggrin: ono što nemaš.

Da, to ti je ona kutija kod desne noge. Povremeno je moraš polijati s pivom kroz onu rupu iznad... čujem da to pomaže, a i 19 brzina ti onda proradi.
:(wasntme):
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,563
Vidis jarca a ja imao 577.
Piva ide lijevo a desno mi samo upaljaci upadaju.
Kad mi krepa prebacim s drugog tm-a. Ima ih ovdje ko pljeve. Ili pitam tvog znanca G da skine nekom... [emoji15]
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
780
Da... mister G i njegove "čentraline".
(od talijanskog centralina... što je naziv za ECU. A to vam je kompjuter po domačem).

Lijepu je on lovu vrtio na tim aftermarket diijelovima.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Već jednom bilo na forumu, al smo ljeni čitat od početka... S strujom se nije za igrat, napravi čuda...
 

Prilozi

  • oznake izvoda na alternatorima 001.jpg
    oznake izvoda na alternatorima 001.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 130

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Kada smo kod crkavanja alternatora i spoledica koje njegovo crkavanje može da izazove moram i ovdje napisati šta mi skoro kolega ispričao
Njegovom ocu je se bukvalno istopio motor na ZMAJ 142 usled crkavanja alternatora a glavni uzročnik je bio kontra stavljen akumulator , znači + i - je zamijenjeno na akumulatoru (alnaser je zavrtio u pravom smijeru,nema objašnjenje za to) i onda se desilo da se akumulator prepolarisao i alternator nije mogao da izdrži toliko opterećenje te je usporavao remenje koje ujedno tjera hlađenje motora i cirkulaciju tako da je se motor istopio i zaribao
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,953
Savo anlaser uvijek zavti u pravom smjeru bez obzira na polove lo ih zamjeniš .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Hm , nisam probao u praksi a živio sam u ubjeđenju da se smijer okreće sa polaritetom
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Motori sa serijski spojenim namotom se uvijek vrte na jednu stranu, bez obzira na polaritet napajanja. Električni ručni alati imaju također serijske motore, pa iako su spojeni na izmjeničnu struju (koja stalno mijenja polaritet), uvijek se vrte na jednu stranu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,637
Motori sa serijski spojenim namotom se uvijek vrte na jednu stranu, bez obzira na polaritet napajanja. Električni ručni alati imaju također serijske motore, pa iako su spojeni na izmjeničnu struju (koja stalno mijenja polaritet), uvijek se vrte na jednu stranu.
I kad se spoje na istosmjernu "struju" opet se vrte samo na jednu stranu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Da, samo im je komutacija nešto lošija, radi pomaknutih četkica.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,953
Pravi su to strojevi nikad ne mijenjaju stranu (stranku) :icon_weed::x:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,637
Da, samo im je komutacija nešto lošija, radi pomaknutih četkica.
za nas koji kupujemo redom jače strojeve i alate kumutacija je manje bitna :icon_pidu:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Klizni prstenovi i četkice stigli, hvala kolegi Matunu :icon_super:
Cjena, prava sitnica u odnosu na kotrljajuče lagere, mamicu im kotrljajuču :mur:

W ispitano na osciloskopu, kakve fine krivulje daje :icon_eyes: najtaman kak mora biti
 

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
Re: Ursus C-335 MALI

pozz svima!!!!!
jedno malo pitanje,imam na ursusu pripasan iskrin aternator,otišle su mi diode a majstor mi kaže da on ne može da ih nabavi pa ako netko zna gdje bih mogao naći te diode za iskrin alternator??:icon_scratch:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to ide ceo diodni most a diode same teze je pronaci. ali cena kod nas diodnog mosta je ista kao polovan ceo iskrin alternator. bolje pokusaj naci kvalitetniji alternator nego taj popravljati po meni
 
Na vrh