• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Faza Savo .
Znači ako se naknadno dodaje obrtomjer od ''tamo nečega'' na ''vamo nešto'' to bi se trebalo kalibrisati nekako , jel ? :icon_scratch:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
780
No... pa imam ja i do 7000 okretaji W uricu




:icon_fU:

Nema poklanjanja vurica administratorima foruma.
Još me budu optužili da sam podmitil službenu osobu na forumu. :icon_rolleyes:

Ma koga briga kako radi, samo nek radi.

Obične benzinske okretaljke... one koje se spajaju na bobinu. One ne rade preko izvoda od alternatora (W).

Baš mora biti za alternator... heheheh. :icon_razz:


Dodano za Savorisa:

bolje okretaljke imaju vijak kojim možeš kalibrirati koliko pokazuje skala. On se nalazi pod okruglom bijelom naljepnicom na većem satu... ima i manji sat to ali se ne vidi zbog nosača.



Npr: ako ti na Bosch pumpi od traktora piše da je max 2250 okretaja ( ko na IPM od mojeg 577) prema tome podesiš kazaljku obrtomjera. Pun gas i okrečeš taj vijak dok ne pokaže 2250.
Ili se laserskim brojačem izmjere okretaji radilice i po tome podesi skala na okretomjeru.
 
Posljednje uređivanje:

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
780
To ti ne stane na instrument tablu od Tomo Vinkovića.

Možda ovaj manji od 2500... no Lombardini se vrti 3000 okr :icon_mrgreen:

Ovog od 4000 okretaja više nemam.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Stane tabla oko njega :(bow):planiram radit nešto preglednije, pristupačnije, s više žaruljica, pokazivača, prekidača.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Prilično je točan, no samo sa staznim remenom.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,637
Prilično je točan, no samo sa staznim remenom.
Ni rezolucija na potenciju ga ne čini preciznim ako ga tjera remen .
Precizniji su bicikel metri iz kine od toga
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Nebi se složil s tobom Puknuti, i noveši auti koriste W za obrtaljku.
Nije problem meni ni senzor ugraditi ili ukrasti signal, ali meni obrtaji ionak ništ ne znače, ovoje ionak za ukras. Ja slušam motor :(angel):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,637
ti sad slušaš motor ..a za neko vrijeme buš moral držati otvoren prozor kao ovaj tu kad je s bube prešel na ladu
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
ovaj mjerač ma "W" je precizan kao i ja pijan na biciklu po mraku
Ko te pita za preciznost, bitno je da te vide na biciklu, bitno je da kazaljka pravi otklon nek malo i fula, ko radi taj griješi (parola svih neuspjeha)

Zašto je neprecizan, zbog klizanja remena? Ipak preporučuješ sajlu? Radije bih stavio na sajlu zbog radnih sati...ali nije fancy :p:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
780
Dobar je W signal, dovoljno je precizan. Zato ga koriste zadnjih 30 godina...
Problem je u tome što Pukknutom trebaju točni okretaji... s tri decimale iza. :icon_butt:

Ili radi atomski sat s pogonom na dizel agregat ili se je dočepal mlaznog motora s Suhoja Su-27 pa mu sad ugrađuje alternator... to mu je za motokultivator :icon_fU:
Zato gnjavi. :icon_scratch:

Puknuti.... :(rofl):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=W0z6iwt0YTE[/YT]
 

karlo1994

Član
Tu od
10 Lis 2014
Poruka
73
nisam mogao odgonetnuti sto je sa zicom od d+ jer kad dam kontakt nedolazi struja do nje pa sam zbrikao d+ i b+ sa zicom...jel se moze sta desiti??
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
780
Ne može se ništa desiti. Već se desilo... :icon_fU:

Obično kod takvih spajanja krepaju diode. Bez panike... ima i skupljih dijelova u tom alternatoru.

Sad još samo pričekaj da ti akumulator eksplodira, ili se zapali instalacija.
Naravno... staviš slike na forum.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=n-F04pIerQM[/YT]


Alternatori su dosta izdržljivi dok znaš što radiš. Cak i ovakve stvari kao što su na mojem videu ispod.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=fy1y8PyYLNk[/YT]

D+ ti dolazi s kontrolne žaruljice na instrument ploči. Kontakt brava --- osigurač----lampica--- s nje na D+ na alternatoru.
Drugi put dok ideš čeprkat po alternatoru: daš kontakt, ako ne svijetli lampica na ploči spojiš D+ na masu. Ako proradi lampica onda je problem u alternatoru. Ako ne radi problem je lampica ili žice do alternatora. Ne treba paliti motor. Isproba se kod ugašenog motora.
B+ ne diraj...
 
Posljednje uređivanje:

karlo1994

Član
Tu od
10 Lis 2014
Poruka
73
ma nije se jos nista desilo....kratko je radio i punio je 14,2v....a znaci nemoze tako bit.....jer ja kad sam spojio d+ normalno na zicu sa zaruljice nije htio puniti...nezz zasto.....kako povjeriti preko te zice dali je ona u funkciji? preko nje trebam poslati + ili - da svjtli zaruljica??
 
Na vrh