• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Tako je, uvijek je dobro imati u rezervi te jake diode za kakav punjač itd. Samo koliko vidim njegove su samo točkasto zavarene na nosač - hladnjak, nisu uprešane kakve sam ja pokazao na svojoj slici.

Ujedno jedna ispravka mojeg tipfelera, sad ga tek vidim napisao sam da je oznaka kontakta 14/54 to nije točno, točno je 15/54, isprika nije bilo namjerno.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Čemu bi služio w izvod na alternatoru?

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
W priključak daje izmjenični napon jedne faze, a služi kao davač impulsa za tahometar (brojač okretaja).
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Mislim da ni od diodnog mosta nema ništa jer je otpala,nema jedne "jake diode na strani b +:icon_cry::icon_cry:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ostale još uvijek možeš sačuvati za rezervu, jer rijetko izgori cijeli most.
Osim toga dobre su i za popravak mosta na CO2 aparatu.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Evo jučer skinut sa Yugića Iskrin 14 v 45 A i Namontiran i radi ko švicarski sat :(clap):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
A gdje više i najti Juga na otpadu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Ako nema Yuga ima Fiata malih, kojekakvih Golfova.... samo nek nije Francuz ili nedaj Bože Valeo.... mada najde se još od Yuga, garant se i kod mene barem još koji kotura na skladištu.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Imao je frend jednog na dvorištu,pa spojili ugodno s korisnim..
Nego da pitam još jednu stvar,na njemu ima jedna strelica,pretpostavljam da je to smjer vrtnje,i u dobrom smjeru se vrti,da li bi bio problem da se vrti u suprotnom smjeru,pretpostavljam da je to samo radi ventilatora hlađenja ili je nešto drugo posrijedi?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Smjer vrtnje je bitan radi ventilatora za hlađenje alternatora. Bitno je da ti ventilator hladnjaka motora ne puše u jednom smjeru, a od alternatora u suprotnom. Tada se alternator ne bi efikasno hladio i pregorio bi u dužem radu.
Ostalim elementima alternatora smjer vrtnje nije bitan.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Da tako sam i ja mislio,jer je trofazni generator sa diodama koje uvijek isto ispravljaju,jedino su bitne lopatice ventilatora.Ali ovaj je taman onakav kakav treba biti :icon_biggrin:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Što mu je?

- Dok lampica svijetli alternator ne puni, dok je ugašena puni - ali je nepoznato koliko to zapravo puni.
- Obrtomjer ti titra oko 800 o/min to može biti i malo premali broj okretaja ukoliko je remen nedovoljno napet, pa može klizati. Ili je remen otvrdnuo i glatki kao od stakla sa strane.
- Zašto okrečeš ključ u bravi i pališ svjetla, što time želiš pokazati dokazati?
- Moguće je da je uzrok i nekakav labavi spoj - bilo gdje. To treba malo strpljivije potražiti.
- Postoji mogućnost i da su četkice na samom kraju...

Treba se pozabaviti temeljitom defektažom redom od kontakt brave, osigurača, lampice do regulatora napona, četkica, prstenova na rotoru, do provjere spojeva i dioda unutar alternatora.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Okrenio sam ključ i upalio pozicije, onda ne pali lampicu na bilo kojim okretajima.

Inače je mogao i do nekih 400-500 okretaja, tek onda pali lampicu.

Provjerit ću remen i spojeve. Remen nema baš predugo da sam mijenjao.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
A š'a može biti da Alternator puni sve ok, al' kako palim više potrošača, počinje mi tinjati svijetlo alternatora, pogotovo kada upalim ventilaciju, a alternator bez opterećenja daje 15.5V, sa opterećenjem ne pada ispod 14,5V, kad upalim radio, ventilaciju i prednja i zadnja radna svijetla.

Prije par tjedana stavljen novi regler, polemljene dvije precvikane žice sa dioda i novi ležajevi ubačeni. Tinjalo je i prije tinja i sada.

Učinilo mi se da je 15.5V malo prejako pa sam provjerio i na autu mi isto tako puni, onda pretpostavljam da je to ok?!
 
Na vrh