• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,988
Nije TV već goldoni(lombardiniLDA 100),I nema vanjski alternator već dvofazni dinamo,tj dvije zavojnice na "statoru i na zamjcu permanentni magnet,a regler je posebno,na zavojnicama ne piše struja već samo na regleru 30 amp.
Na zavojnicama ima 19 v,a aku puni sa 14,2,nije neko punjenje,ali samo za funkciju paljenja dovoljno,kad upalim kratka svjetla napon pada na 12,3 v :icon_scratch:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
i TV ima LDA 100

Ako piše 30 A to je podatak o struji , Mjerna jedinica struje je amper , kratica " A "

Daj kontaktiraj forumaša ..za kojeg se sada ne mogu sjetiti nika , ali ima ursusa i na njemu električno vitlo , da vidiš kaj to vitlo može , s tim da ursus ima vjerojatno acu 100Ah ako ne i više i alternator od najmanje 30-40 A ( ti ako potegneš 15-20 to je premija iz svoga LDA 100 )
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,988
Ima ga zgzac
Znam kaj to vitlo može i nije pri kupnji bilo namjenjeno za frezu nego na traktor za privlačenje trupaca od metra i podizanje do cjepača nešto ovako https://www.youtube.com/watch?v=j2_P1m-e1zo
Ali bi mi sad na kratko trebalo za privuć jedan hrast,normalno izrezan na metre,a sa traktorom ne mogu do njega jer je put preuzak pa traktor ne može ,a freza može,a put se ne može širit
Rdai se o ovom vitlu http://www.rositeh.si/12-v-elektricni-vitel-dwh-4500-hd-2041-kg
Samo me zabrinjava da ne skurim punjenje?:icon_scratch:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,739
Ali bi mi sad na kratko trebalo za privuć jedan hrast,normalno izrezan na metre,a sa traktorom ne mogu do njega jer je put preuzak pa traktor ne može ,a freza može,a put se ne može širit
Rdai se o ovom vitlu http://www.rositeh.si/12-v-elektricni-vitel-dwh-4500-hd-2041-kg
:
Lijepo što si postavio link s podacima za to vitlo.
Napisao si da želiš "privuć hrast izrezan na metre", dakle težina tereta ne bude 2 tone za koje bi vitlo vuklo struju od 176 A, nego puno, puno manje.
Vitlo bude vuklo struju iz akumulatora, a ako pretjeraš u jačini struje morao bi reagirati / pregorjeti osigurač. Ne bi se smelo pokvariti ništa vezano za punjenje, niti generator, a ni regulator punjenja akumulatora.

lp,
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,988
Je,točno tako,vjerojatno će težina biti daleko ispod 2 t,ali napisao sam tako,jer sam htio vidjet da li će to podnijet maksimalnu struju koju vitlo može povuć :eek::
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Koji je ovo alternator?

IMG_20170922_164749.jpg

IMG_20170922_164749_1.jpg
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Loše se vidi, daj neku sliku sa stražnje strane. Koji je problem?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
evo i zoom...
Ma brijem da slabo to radi...Moram izmjeriti sa multimetrom...a i ove tanke zice su mi:x:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ova od pobude bi prošla i telefonska ali ov druga je poželjno da ima bar 4mm2

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Na slici deblja? Nju da stavim deblju?

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Da, ali još ne shvaćam u čemu je problem.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Bilo je simptoma da nakon par paljenja akumulator vise nema snage za okrenut anlaser. Jucer sam mjerio napon i ima 12.7V akumulator a alternator daje +-14.6V sto je ok. Za sada lazna uzbuna. Vidjet cu s vremenom ako se stvar ponovi onda akumulator vise nije zdrav.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,988
Na zekanu iskrin alternator ne puni,
Već sam o tome bio pisao i dok je punio,lampica je stalno lagano svjetlila,a napon punjenja je bio 14,6 v
Prije godinu dana je riknuo regulator i on je zamjenjen,a sada mi se čini da je ponovo on u pitanju,zbog čega tako brzo ode?
Imam tu i jednu žutu žicu koja visi mislim da je višak od starog zetorovog alternatora,pa si mislim da možda ona kamo ne takne pa napravi kratki spoj,ili bi i nju nekamo bilo dobro spojit?
A ovo što tinja žaruljica punjenja bilo mi je rečeno da vjerojano probija neka dioda?
Za šta se koristi ovaj plus na koji ništa nije spojeno?
Evo par slikica
1411.jpg
[/url] [/IMG]
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,739
bane1978

Alternator_Schematic.jpg

Kontrolna lampica tinja dok je neispravna jedna ili više pobudnih dioda - vidi u nastavku iza D+ kontakta, nacrtane su 3 s manjim simbolima, ali i svi ostali spojevi unutar alternatora moraju biti 100% ispravni.

Onaj neiskorišteni B+ kontakt zanemari, na njega može biti spojen kondenzator protiv radio smetnji.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,988
Danas sam ga raskopao i bila je puknuta jedna žica koja spaja stator sa diodnim mostom
Nisam siguran da li je pukla prilikom rastavljanja ili je bila od prije puknuta:mur:
Uglavnom ako sam dobro skužio čini mi se da imam samo dva izvoda sa statora,a ne tri kako si nacrtao
Mjerio sam otpor na rotoru i iznosi 3,6 ohma.a stator ima 0,4 ohma
Kako da ispitam diodni most?
Da li ta pobudna dioda koja je riknula može uzrokovati pregaranje regulatora?
Kako da ispitam regulator? :drink:
Evo par slikica
P1010107.jpg
[/url] [/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,739
Taj alternator koji pokazuješ ima 3 faze i 3 izvoda. Valjda ti puknuti izvod skriva blato.
Otpor rotora ti je u redu.
Otpor statora koji ima svega par zavoja debele žice, bolje to sad ne bi komentirao, jer taj otpor je mali i dosta teško doma u garaži mjerljiv.
Diode se mogu jedna po jedna ispitati samo dok stator nije spojen na njih. Gledaš shemu koju sam ti priložio i ispituješ, imaš 3 diode tzv. minus polariteta i 3 plus polariteta, te 3 pobudne.
Kako znaš da ti je i koja je pobudna dioda riknula, ako nisi napravio ispitivanje?
Regulator budeš malo teže doma ispitao ako nisi profesionalac, ne zamjeri na ovoj napomeni. Uglavnom morao bi mu s nekakvim vanjskim izvorom narinuti promjenjivi / podesivi napon od 10 V na dalje, a on bi morao na nekakvih 13,8 V isključiti pobudu prema rotoru / četkicama.

Evo išao sam u garažu po nove diode da ih za tebe fotografiram. Na zaokružene priključke dolaze 3 izvoda od statora, drugi krajevi su im zvjezdište. I ne brini sve je to isto kao i tvoje diode.







 
Posljednje uređivanje:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,988
Ne znam koja je pregorila,nego sam skužio da bi moglo biti pema tinjanju lampice
Imao si pravo glede trifaze(žice,jedna je puknula na izvodu namota,sad će biti problem to spojit,Da li postoji mogućnost da je radio na dva izvoda,pa da je zbog toga tinjala lampica
Kužim ovo ispitivanje prema b+,a šta bi trebao biti b-?
Nema zamjerke,da sam profesionalac nebi pitao
Vidim da imaš nove,dali se to isplati popravljat,s obzirom da su unutra u stisnutom,ili je bolje zamjeniti komplet i kolika mu je cijena?
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,739
Ne znam koja je pregorila,nego sam skužio da bi moglo biti pema tinjanju lampice
Imao si pravo glede trifaze(žice,jedna je puknula na izvodu namota,sad će biti problem to spojit,Da li postoji mogućnost da je radio na dva izvoda,pa da je zbog toga tinjala lampica
Kužim ovo ispitivanje prema b+,a šta bi trebao biti b-?
Nema zamjerke,da sam profesionalac nebi pitao
Vidim da imaš nove,dali se to isplati popravljat,s obzirom da su unutra u stisnutom,ili je bolje zamjeniti komplet i kolika mu je cijena?

WP_20181028_20_48_02_Pro.jpg


Kontrolna lampica je spojena s jedne strane žaruljice na kontakt bravi kontaktima oznaka 14/54, dakle na kontakt i plus akumulatora. U stanju mirovanja alternator preko nje dobije početnu pobudu. :icon_e_smile: Dok ga zavrtimo i pobudimo dalje ga regulator regulira do 13,8 V. (Izmjerio si otpor rotora 4 OHM-a), ako je po OHMOVOM zakonu I=U/R, tada je struja pobude 12/4 malo preko 3 A :icon_e_smile:, nemojmo iči sada u decimale. Dok se alternator probudi i počne filati, izjednači se napon na plus klemi akumulatora i alternatora, više nema razlike napona i lampica se gasi. Ali dok napon na akumulatoru nije jednak naponu u alternatoru kroz kontrolnu žaruljicu uvijek teče nekakva mala struja koja zagrije nit i ona lagano tinja / svijetli. :icon_e_smile:

Pažljivo gledaj ovu sliku:
- desna strana na slici ima na rupama za šarafe izolatore, to je plus (+)
- lijeva strana nema, naslanja se direktno na kučište alternatora, na masu, to je minus (-)
- sad si to usporedi sa ranije priloženom shemom i snađi se :icon_e_smile: s druge strane su sve diode točkasto zavarene na spojevima "tzv punkt švajs" :icon_e_smile:, nije baš pametno to meko lemiti s tinol žicom,
- nekako sam uvjeren da nemaš dovoljno prakse da to rastaviš, pa onda nemaš materijala s kim bi popravio, ujedno ako je puknuo izvod na statoru ne gine ti premotavanje statora ??? zato bolje ti otiđi na prvi auto otpad i za stotinjak kuna kupi "dokazano ispravan" alternator i pripaši si ga na traktor, ne boj se ne bude on prejak ionako je reguliran s regulatorom napona 14 V, a struje si akumulator uzme koliko mu treba :icon_e_smile:
 

Najnoviji postovi

Na vrh