• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ako nabavljate alternatore, po meni je najbolje uzeti bosch, od golfa 2, ili audi 80.......to je alternator od 65A........remenica od fergusona ide gore za 17mm remen i lagano se pričvrsti na nosač.......i nije problem oko spajanja........od suzuki-ija nisam nikada vidio kako izgleda......a ovo bi trebalo ispitati i onda spojiti, osim ako netko nezna napamet koja žica gdje ide, ili nađeš na internetu negdje.......zato i spominjem bosch, jer su najjednostavniji.......i rade godinama, barem je tako kod mene......a dok sam imao od fiće 28A, zamjenio sam 2 puta četkice, pa mi na jednom puklo kučište, pa nekada puni dobro, odjednom neće puniti, pa izgorila dioda.......itd itd
 

deva

Član
Tu od
7 Tra 2009
Poruka
140
Uzeo sam ga jer je mali, a za Vinkovića ga ima dosta. Doći će mi origigi džek pa možda na njemu ima kakvih oznaka
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Jel još postoje golfovi dvojke ? Nisam ih vidio godinama.....Trebalo bi početi naći zamjenu.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
2 Deva:

Provjeri da li je broj s naljepnice alternatora na listi u ovom linku.....

http://cat.hueco-automotive.com/index.php?searchkey=132975&dialog=1&contentmode=3&lang=uk

Ako nije, ubaci broj u pretražnik na toj stranici. Ili pokušaj po modelu vozila. Na alternatoru bi trebala biti srebrna naljepnica na kojoj je slika tog utikača i simboli što je koji pin. IG ti je ignition = kontakt (54) L ti je lamp (kontrolna žaruljica.... S ti je :icon_fU: ma imaš Google. Traži. Ja znam :icon_razz:

To su dobri alternatori no popravak tipa lageri ili regler su prokleto skupi. Ako misliš taj montirati nabavi još dva-tri za rezervu.
Imao sam tri takva (na zalihi :icon_e_biggrin:) ali sam ih podijelio ljudima... zadnji je otišao na Steyr 188.
Bilo bi pametnije staviti Iskrin mali alternator (33 ampera, tri vijka drže kučišta) je ga rabljenog dobiješ za 150 kn... regler s četkicama je 29 kn, klizni prsteni cca 40 kn, ležajevi - koju kvalitetu želiš. Od 4 kn za komad do 80 kn komad. :icon_rolleyes:

0033941_282-160-1.jpg_300.jpeg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Jel još postoje golfovi dvojke ? Nisam ih vidio godinama.....Trebalo bi početi naći zamjenu.


kod nas u slavoniji valjda najviše.......čak i skuplji od trojke.......a "original" alternator za ferguson je 100€ do 150€ novi......to je puno, ako se za 200kn dobije dobar polovni.........i možda sat vremena dok se naprave nosači i montira........
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
2 Deva... S je sense - služi da alternator dobije točni napon akumulatora i po tome regulira.
Znači da regulator nema u alternatoru unutarnji spoj s stezaljkom B+

- L je kontrolka - žica s L ide na lampicu, druga žica s lampice ide na kontakt (IG,15/54)
- S se spoji na stalni plus preko osigurača,
- IG na kontakt (15/54 na bravi) preko osigurača...

Klikni link i vidi sliku ispod
http://westfield-world.com/daihatsu_alternator.html


alternator_denso_wiring_diagram_01.gif



ALI PAZI NA RASPORED PINOVA! PROVJERI OVE PODATKE NA NETU, U SLUČAJU DA SPALIŠ DIODE ILI ALTERNATOR, ILI SI IH VEĆ MOŽDA SPALIO :icon_hang: AKO JE BILO SPAJANJE ECI-PECI-PEC = OVE UPUTE KORISTIŠ NA VLASTITU ODGOVORNOST.
Niti Forum, niti ja nismo odgovorni! :icon_axe:

...ne, nije Caps Lock zacvikan, vičem!:mad::
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ovo mi se čini malo komplicirano.........za jedan manji traktor, pogotovo ako je u pitanju imt, ursus ili tako nešto starije......
 

deva

Član
Tu od
7 Tra 2009
Poruka
140
2 Deva... S je sense - služi da alternator dobije točni napon akumulatora i po tome regulira.
Znači da regulator nema u alternatoru unutarnji spoj s stezaljkom B+

- L je kontrolka - žica s L ide na lampicu, druga žica s lampice ide na kontakt (IG,15/54)
- S se spoji na stalni plus preko osigurača,
- IG na kontakt (15/54 na bravi) preko osigurača...

Klikni link i vidi sliku ispod
http://westfield-world.com/daihatsu_alternator.html


alternator_denso_wiring_diagram_01.gif



ALI PAZI NA RASPORED PINOVA! PROVJERI OVE PODATKE NA NETU, U SLUČAJU DA SPALIŠ DIODE ILI ALTERNATOR, ILI SI IH VEĆ MOŽDA SPALIO :icon_hang: AKO JE BILO SPAJANJE ECI-PECI-PEC = OVE UPUTE KORISTIŠ NA VLASTITU ODGOVORNOST.
Niti Forum, niti ja nismo odgovorni! :icon_axe:

...ne, nije Caps Lock zacvikan, vičem!:mad::

Ha ha, ne brini prijatelju, zato sam i postavljao puno pitanja da što ne zahebem, hvala na strpljenju i uputama, spojio i radi, puni 14,4 V, super hvala još jednom!
 
Posljednje uređivanje:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ljudi, trebam malu pomoc. Razletila mi se remenica alternatora na IMT 533. Da li zna ko koje su dimenzije originalne remenice i dimenzije originalnog remena?
 

deva

Član
Tu od
7 Tra 2009
Poruka
140
Zašto alternator postane opterećen na okretanje kad se spoji u strujni krug, dosta opterećen, bušilica ga ne može zavrtiti kao drugi koji je ispravan.
Lampicu ugasi kad ga zavrtim, napon digne na 12,6 i dalje ne ide jer ga ne može zavrtiti. Kad struja nije spojena vrti ga lagano.
 
Posljednje uređivanje:

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Zato jer ti je preslaba bušilica. Ili je alternator u kratkom spoju, točnije - diode otišle. Probaj s jačom bušilicom, no pazi da ti ne strga ruke. U pravilu... to ni ne bi trebal vrtjeti s bušilicom nego ima testni stol.

2105.jpg



... pazi da te ne smota bušilica. :(punch):
 

deva

Član
Tu od
7 Tra 2009
Poruka
140
Nakon kraće vrtnje diodni most je tako vruć da se ruka ne može držati na njemu
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Aha.... o tome smo preko pp raspravljali. Koliko kuna su diode?:icon_rolleyes:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Hajde da se i ja uključim u ovu temu, ali zbog više sile.
Viličar sa motorom od 539 povremeno nešto zaškripi i upali se kontakt lampica. Danas za par minuta digao temperaturu na 105, podigao poklopaci vidim da se remen vrti a alternator stoji. Kada je skinut neda se okrenuti, ali malo lijevo malo desno i provrtio ali struže kao da nema ležaje.
Stupa majstor na scenu pa će se vidjeti koliko će me ovo veselje koštati :mur:.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Stupa majstor na scenu pa će se vidjeti koliko će me ovo veselje koštati :mur:.
Dva ležaja oko 50 kn možda prsteni i četkice oko 60 kn + majstor .ležaji su sigurno a za ostalo kakva ti sreća :icon_super:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ljudi, jel je dozvoljeno staviti remenicu alternatora od 13mm i onda remen od 13 x 1100 na IMT 533?
Ili treba iti 17mm remecina i 17x1100 remen?
 

Najnoviji postovi

Na vrh