• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bez instrumenta ništa to si u pravu ali i sa njim ništa ako neznaš čemu služi :mur:
 

marcello

Novi član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
25
Ako ti žaruljica tinja a ne ugasi se kad motor radi na povecanim okretajima grešku trazi kod lošeg spojs instalacije B+ I D -,neispravne pobudne diode,vjerojatno 1 ne radi ako tinja i regulator..
 

milos33

Novi član
Tu od
1 Srp 2014
Poruka
4
Jel zna neko cemu sluzi ovaj zeleni provodnik?


Evo i slike...
 

Prilozi

  • IMG_20140705_142817.jpg
    IMG_20140705_142817.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 400
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Taj zeleni kablić ti spaja triodu(tri diode sa izvoda statora vezane u jednu točku a zalivene u jedno kućište) sa reglerom tj. D+ izvod
 

Prilozi

  • marelli.jpg
    marelli.jpg
    43.4 KB · Pregleda: 824

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Trebam pomoc. Naime, alternator (yugić) na traktoru IMT 533 ne daje napon visi od 12.5 volti.. Ispital sam z multimetrom, jednom zicom na D+, drugom na masu. Kad je ugaseni traktor 12.5 V, na leru 12.5V, na punom gasu 12.5V. Kontrolka ne svijetli uopce, kako god ja otpojil alternator, ne svijetli.
Staa mu bi? I kako to rjesiti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
Ili je uzbudni namot u prekidu, ili nevaljaju klizni prsteni ili pak četkice.
Skini regler pa buš više znal.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Daj mi malo bolje napisi i opisi sta napraviti da se vidi problem?
Ja sam regler vec skinul i ono kaj klizi po kliznom prstenu (pretpostavljam da su to cetkice) ima dosta, cca 1.5-2cm odokativno.
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Da li si zabunom mjerio napon između D+ i mase. Moraš mjerit između B+ i mase.Koji je to alternator,onaj novijeg tipa 12V 45A ili onaj stari 12V 33A.kao što kaže kolega nešto u uzbudnom krugu alternatora nije u redu-četkice,regler,klizni koluti,pobudne diode ili rotor-namotaji gecrk.Instrument u ruke i bit će to rješeno.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Daj mi malo bolje napisi i opisi sta napraviti da se vidi problem?
Ja sam regler vec skinul i ono kaj klizi po kliznom prstenu (pretpostavljam da su to cetkice) ima dosta, cca 1.5-2cm odokativno.


Odnesi ti njega autoelektričaru, jer ako ni četkice ne prepoznaješ :biggrin:.... čemu trud oko dodatnih postova u ovoj temi.
Pročitaj temu od početka.... ima opisani slični problem.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Da li si zabunom mjerio napon između D+ i mase. Moraš mjerit između B+ i mase.Koji je to alternator,onaj novijeg tipa 12V 45A ili onaj stari 12V 33A.kao što kaže kolega nešto u uzbudnom krugu alternatora nije u redu-četkice,regler,klizni koluti,pobudne diode ili rotor-namotaji gecrk.Instrument u ruke i bit će to rješeno.

A stariji je tip alternatora 33A. I da, zabunom sam napisal D+, mjereno je izmedju B+ i mase. Zanima me na koji nacin mogu to ispitati, ako uopce to mogu sa obicnim multimetrom. Pa ako neko ima volje da napise postupke.

Odnesi ti njega autoelektričaru, jer ako ni četkice ne prepoznaješ :biggrin:.... čemu trud oko dodatnih postova u ovoj temi.
Pročitaj temu od početka.... ima opisani slični problem.

Ma z blamiral sam sam sebe. Naravno da znam kaj su cetkice.. Al uvijek tak nekaj pisem z rezervom, jer nisam strucnjak na tom podrucju. Paa ko pita, ne skita..
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
Izmjeri otpor između kliznih prstena. Mora biti reda 3...5 ohma. Poglwdaj kakvi su prsteni. Mogu biti poderani, a daju se zamijeniti...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Prsteni imaju udubinu od max 1 mm, to sam vidio jos jucer... Otpor cu izmjeriti cim cu imati prilike..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj pod tim prstenima mislite kolektori?
Ako je to onda tu elektricar ima posla.
Ispresat upresat nove i zalemit (hardlotat) dvije zice.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
Oficir, ne govori bedastoće.
Kolektor je kolektor i ima uzdužne lamele,
a klizni prsteni nemaju lamele.
Kontakti su meko lotani s izvodima namota i daju se zalotati.
Isto tak, i prsteni se daju doma promijeniti.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bilo je prstena za kupit blago ih trebalo zagrijat kod montaže i pasali ko u kumi,, :icon_rofl:
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,730
Da mi je vidit tog majstora koji žicu u na bilo kojem dijelu alternatora "hardlota" odma bi mu :icon_jook: platil.......:mur:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma znam da se doma da frend mi to radil sebi,zj lepo sam pital,di su ti prsteni?
Ja se nebi sam usudil kolektore mjenjat i lemit izvode.
Ako nije hardlotanje kaj se ne odlemi od temperature?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Oficir od silne želje da pomogneš kolegama nekad malo krivo rečeš prsteni su na rotoru služe za pobudu netreba im jaka struja tako da se mogu zalemiti sa slabom lemilicom a istroše se od struganja četkica alternator nema kolektor več anlaser ili dinamo no to je druga priča .
 

Najnoviji postovi

Na vrh