• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Analiza tla

  • Temu pokrenuo kikoporto5820
  • Datum prvog posta

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,617
ma baciš to odjednom, ali ako ikako možeš uradi to što prije, tj. ostavi što veći razmak možeš od kalcizacije do sjetve...inače se kalcizacija dela iza strni, u sedmom ili osmom mjesecu, tako da svi šokovi do proljeća sljedeće godine prođu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
može i (hidratizirano) vapno (ali zahtjeva obavezno unošenje organske tvari)

Može malo dodatno pojašnjenje za organsku tvar? Znači li to da je hidratizirano vapno dobro baciti ma pomalčiranu kuruznicu prije oranja?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,617
ne znači...
hidratizirano, a i obično vapno, je dezinfekcijsko sredstvo, a kukuruzovinu ti razlažu mikroorganizmi...koje vapno ubije...
zato, kad baciš vapno dođe do pomora mikroflore, pa je potrebno nakon recimo petanestak dana ugraditi jednu solidnu količinu stajnjaka ili komposta da se mikroflora vrati u prvobitno stanje...

recimo, direktna šteta od vapna se vidi na zemlji s malo humusa (kao ovaj primjer od hurkija di je oko 2 posto) prilikom nicanja posijanih kultura...naime, ako nakon sjetve a prije nicanja dođe jača kiša, stvori se ultra debela pokorica i onda imamo problema...a sve zato jer su mikroorganizmi pocrkali i ne održavaju zračnost zemlje..

inače, sama kalcizacija bez naknadnog unosa organske tvari je opasna...kratkoročno se pokaže solidan rezultat, ali dugoročno gledano padom humusa nastaju ogromni problemi...
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Ne bacta obično gradbeno apno. Imate temuj kalcilizacija i tamo piše kaj se dobi kod vas.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala DARIJUS.
Znači prvo ih treba (mikroorganizme) ubiti, a onda uskrisiti. Mala šala.

Ja sam jednom u svom neznanju bacil hidratizirano vapno jer je niknula dosta gusta preslica. Čuo sam da preslica uspjeva samo na kiselom tlu. Nakon takve kalcizacije preslica je gotovo nestala. To je bilo prije nekih 6-7 godina, i sada se samo ponegdje pojavi tek koja preslica.
Holcim mi je u blizini. Imaju 2 vrste. Jedan je samo CaO, druga je CaO + MgO. Znam da je analiza zakon prije bilo kakve gnojidbe, ali za više malih parcela je jednostavno preskupa.

Bi li se isplatilo kupiti ovakav digitalni analizator?
http://www.njuskalo.hr/sjetva-zetva...-ph-dusik-fosfor-kalij-trzistu-oglas-13046154
Ima li netko kakvih iskustava?
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Napravio sam analizu tla vrta i dobio preporuku oko gnojidbe, no pokušavam malo prodrijeti u brojke koje sam dobio, pa sam zapeo. Naime, rezultati analize su:

pH (H20): 5,45
pH (nKLC): 4,25
Humus (%): 2,73
N (%): 0,15
P2O5: 13,1 mg/100g
K2O: 14 mg/100g

Slažem kalkulator koji mi izračuna koliko u konačnici imam N,P i K u zemlji, kad dodam određenu količinu NPK gnojiva. Tipa, ako bacim 0,1 kg NPK na m2 zemlje gdje je oranički sloj npr. 30 cm, htio bih vidjeti kolika je ukupna količina kojeg elementa na 100g zemlje, odnosno koliko je poboljšalo početno stanje

Ono kaj me zbunjuje je količina dušika iz inicijalne analize: kaže 0,15%. Ak' uzmem da je to masena količina, onda dobijem da je to na 100g zemlje 150 mg, što je puno više neko za K i P, pa nisam siguran da li dobro računam polaznu masu dušika ili ne.

Ak' imate kakav hint, pls podijelite...

Thx.
Ivan

578f71076f3f4366f166e7039f92056e.jpg
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,107
Prvi hint, sve pet oko računanja ali ph ti je prenizak, prvo to rješi pa onda dalje računaj.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,617
...mene u školi učili da ne zbrajam ili pretvaram kruške u jabuke...tak bi i ti trebal pojednačiti mjerne jedinice...ako imaš kile, grame, kubične decimetre i postotke, neš ga dobit dobrog da ti je bog za brata.:eek::
...inače nemam prigovor na izračun...ako je 70 posto zraka koji dišemo od elementa N, ne vidim zaš ga nebi bilo i u zemlji nešto više od ostalih...on je i najnestabilniji...
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Problem je s postocima kroz formulu, lakse je postotak racunati preko mase, sam velim ispala mi velika kolicina dusika. I kad gledam prihranu sa NPK, tih 1.1 mg/100g zemlje se cini jako malo na prvobitnu vrijednost.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Prvi hint, sve pet oko računanja ali ph ti je prenizak, prvo to rješi pa onda dalje računaj.
Je, thx, kalcij je pobacan [emoji3]

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Stavio sam agrocal, oko 60 kg/100 m2. To je količina koja stoji u analizi.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
.... koliko trebam NPK NA 2000m2
 

Prilozi

  • IMG_0264.jpg
    IMG_0264.jpg
    55.3 KB · Pregleda: 109
Posljednje uređivanje:

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Kaj je bilo raslo i kaj bude raslo.
Ja sam dao da bude krumpir a bila je kukuruz
treba ti pola vreče 7-20-30

Ja osobno bi samo poradio na humusu, to je unos zelene mase- zeleno gnojivo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,617
marke, pripremi vodotopiva i prilikom navodnjavanja šibaj sve...ovo je po nazivu slabo opskrbljeno zemljište, jedino je ph idealan...ako imaš stajnjaka može u max dozi (40-50 tona/ha)...
al papriku bez gnojidbe kroz sistem kap na kap bojim se da nebuš bral...
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
bit će stajnjaka dosta sad planiram unijet... ali koliko trebam 7 20 30 na 2000m2
 

Najnoviji postovi

Na vrh