• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Analiza tla

  • Temu pokrenuo kikoporto5820
  • Datum prvog posta

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
vec kad smo kod analiza, gdje se moze ispitati kemijski sastav gnojovke i koja bi to bila cijena??
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
vec kad smo kod analiza, gdje se moze ispitati kemijski sastav gnojovke i koja bi to bila cijena??
Čini mi se da to može odraditi na Zavodu za Ishranu bilja na Agronomskom Fakultetu. Probaj tamo :icon_winkle:
 
L

ljeskograd

Guest
Analizu možet dati napraviti u KŽ ili na Agronomskom faksu u Zgb. Analizu radi i npr. VS Velika gorica - onda vjerojatno radi netko i u VŽ. Najbolje Ti je nazvati Poljoprivrednu savjetodavnu službu u VŽ - nađeš ih na Google. Uzimao si već tlo za analizu? Moraš imati štihaču, najlon vrećicu, jednu kantu i nož. Ak Ti je potrebno pojašnjenje, nazoveš me sutra. Ukucaš BioBelu i naći ćeš moj tel. Pozdrav! Marijan :icon_keel:

bobobstar kaže:
Ovisno o tome koliko ćeš profesionalno ići u sadnju lješnjaka.
Za nekakav početak, treba odraditi bar pH (to je oko 50-tak kuna) i već na osnovi tog parametra se može dosta znati.
Nekakva sredina je klasičan set; fosfor, kalij, ukupni dušik, organska tvar i pH (te količina vapna ili hidrolitski aciditet, ovisno o pH tla).
A naprednije je cijela analiza; makro i mikroelementi. Naravno, nešto malo skuplje, ali to je kao kompletna rendgenska slika (sistematski pregled). Onda točno znaš što imaš/što nemaš i kako onda dalje raditi.
Skupo?
Ne. Najskuplje je izgubiti 50%(ili 90%) prinosa, ono za što si radio 3-4 godine, jer nisi znao da u tlu nema dovoljno bora (ili nekog drugog elementa).
Osobno, uvijek preporučam za početak kompletnu analizu, a onda kasnije samo kontrolnu (jednostavniju).
Evo ima tu na portalu malo o analizama tla.

hvala vam obojici na objašnjenju, ovih dana ću to raditi, a ak bude nejasnoća javim se :)
pozz
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Kako bih najbrže i najjeftinije napravio analizu tla? Možda bi mi za početak i analiza PH bila dovoljna da vidim kako stvari stoje. Dali se možda u Osijeku može napraviti analiza, nekako mi je više na ruku nego Križevci?
Imamo jednu zemlju gdje očito "nešto neštima", gnojidba ista kao i na drugim parcelama,a prinos loš. Prije par godina smo bacili nekih 5 t karbokalka iz šećerane jer su djelili besplatno, to je bilo onako napamet bačeno, al nemogu baš reći da je imalo nekog utjecaja... Zemlja je također tvrda za oranje, najtvrđa koju imamo, ako ne pogodiš vrijeme za oranje/tanjuranje, ništa od posla, kao u kamenolomu je... Znala je i voda ležati, ali još par godina naoravanja i to neće više biti problem. Dali se može sada raditi analiza ili kad se skine usjev, trenutno je posijan kukuruz? Svaki savjet je dobrodošao :(happy):
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ako ideš prema Osijeku, neka ti naprave i mehaničku analizu tla. Sam kažeš da je "tvrda", što je problem mehanike tla (zbijeno, malo zraka, ležanje vode....) i samim time i da je kemija u redu, biljke će slabije rasti.
Ako ti je mehanika tla problem onda bi svakako preporučio zeolit (moj stav o zeolitu se već zna, i po meni je to vrlo dobar materijal za popravak prije svega fizike (odnos zrak/voda, popravak strukture) tla). Evo i linka o zeolitu na portalu gnojidba.info: http://www.gnojidba.info/mala-skola-gnojidbe/zeolit-demistifikacija-zeolita-sto-i-kako/ ).
Definitivno, samo kemijska analiza tla neće biti dovoljna.

A što se tiče vremena uzimanja uzoraka, najbolje je prije pripreme tla za sadnju/sjetvu, ali može i nakon žetve, pa onda pripremiti tlo za slijedeću kulturu.
A za mehaničku analizu tla, može bilo kada. Ta se svojstva vrlo sporo mjenjaju.
:8):
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Bobo šta misliš o ovim kućnim uređajima za mjerenje ph ?

Jel se može poslužiti sa time?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vrlo korektni uređaji (ako isključiš baš one od 10-tak kuna), naročito za kontrolu pH.
Ipak, 1x godišnje bilo bi dobro odraditi pH u pravom laboratoriju.
:icon_pidu:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Nije za 10kn :)

Nego, probao sam u zemlji za cvijeće i pokazuje 6,9 i onda sam probao sa zemljom iz vrta, tamo pokazuje 6,8...

edit:
našao sam ph7 i 6 u dvorištu...
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Problem kod "ternskih" uređaja je utjecaj vlage tla na pH. Ukoliko je vlaga veća onda su pH vrijednosti nešto veće (zbog manje koncentracije vodene otopine tla) i obrnuto, kada je vlaga tla manja (koncentracija vodene otopine tla je veća) pa je pH nešto niži.
Ništa strašno, ali malo "šeta", 0,1-0,2; gore-dole.
U laboratoriju su uvjeti konstantni, pa toga nema.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Neznam jesam pogodio temu ali budem pital. Primjetil sam neki dan kod oranja na jednoj parceli dosta kao neke hrđe pa me zanima šta bi to bilo ?
Mislim da je bilo već neke rasprave o tome ali neznam u kojoj temi. I kako to ispraviti ako se može ?
Sad bi trebal tamo sijati pšenicu ( ako to nešto znači ).
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
240
Analiza zemlje

Pozz svima. Radio sam nedavno analizu zemlje, a nisam neki stručnjak pa ako mi možete reći na što bih trebao obratiti pažnju. I malo pojasniti što valja a što ne valja.

Unaprijed hvala.
11h820k.jpg

2vteb8x.jpg

28km0q9.jpg
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
240
Re: Analiza zemlje

Ovo je išlo preko natječaja. Trebalo bi me koštati od 0-100kn ... Još općina dogovara sa županijom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: Analiza zemlje

Gnojidba brez ureje, pravit kalcilizaciju. gnojit sa 7:20:30 ne 3x15
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Re: Analiza zemlje

dejan, nije baš sve crno bijelo...kad dodaš vapneni materijal ožive se mikroorganizmi, i fiksiraju skoro sav dostupan dušik, pa je ipak potrebno dodati istog da nebi bilo šoka...
pogotovo zato kaj je humus nizak, znači dušika obavezno dodati nakon kalcizacije...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
treća slika solidno, ne treba kalcizacija...
agrocal isto kao karbokalk, ili možda minimalne razlike...može i (hidratizirano) vapno (ali zahtjeva obavezno unošenje organske tvari), može i fino mljeveni kamen karbonatne stijene (doza ista kao kod karbokalka) ili dolomitna stjena (doza se poveća bar 30%), sve zavisi čega imaš u blizini i što je najlakše za ugradnju...

agrocal je dobar, ide običnim rastepačem za umjetni gnoj...karbokalk nisam koristil, pa neznam granulaciju...
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
240
treća slika solidno, ne treba kalcizacija...
agrocal isto kao karbokalk, ili možda minimalne razlike...može i (hidratizirano) vapno (ali zahtjeva obavezno unošenje organske tvari), može i fino mljeveni kamen karbonatne stijene (doza ista kao kod karbokalka) ili dolomitna stjena (doza se poveća bar 30%), sve zavisi čega imaš u blizini i što je najlakše za ugradnju...

agrocal je dobar, ide običnim rastepačem za umjetni gnoj...karbokalk nisam koristil, pa neznam granulaciju...

A što se navedene količine tiče, 4,5t/ha... da li bih to trebao podijeliti na par godina, ili to sve bacim (prve 2 slike-ista parcela inače) .... da to prije sjetve kukuruza bacim pa zatanjuram, skupa sa 7-20-30?


Ispričavam se ako sam dosadan, relativno sam nov u ovim stvarima, pa pokušavam naučiti nešto novo...
 

Najnoviji postovi

Na vrh