• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Analiza tla

  • Temu pokrenuo kikoporto5820
  • Datum prvog posta

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
dubina 0-30cm / ph 1 M KCI = 3,84

hm,jako jako kiselo.

Nemozes ti reci : "necini mi se kiselo",to se nevidi :)

Nije problem,karbokalk(ili slicno),i rjeseno donekle.
 
J

jellena

Guest
Tako sam napisala "ne čini mi se jako kiselim" jer vidim da mi i ostalo voće normalno raste...i ono koje baš i ne podnosi kiselost...kao npr.orah..

Da li postoji mogućnost da su se uzorci u vrećici možda više zakiselili do laboratorija?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Sumjam da je moguce....

Definitivno je bolje za razvoj kada je sto blize neutralnom (seven),ali eto raste i na kiselom....
Ak imas mogucnosti ,preporuka za priblizavanje neutralnom.
 
J

jellena

Guest
Izgleda da je idealno za sadnju borovnice a možda i kestena.. :)
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
jellena kaže:
Evo i ja napravila analizu i danas mi stiglo izvješće od učilišta iz Križevaca..

Sada me jedino muči, nisam sigurna uzorci su mi nešto više od pola dana stajali u plastičnim vrećicama pa da se možda nije promijenila kiselost...ako se i promijenila, na što se mijenja na kiselije ili neutralnije? Jer prema analizi zemlja je jako kisela a meni se ne čini baš tako..

Nema to veze,meni je jedan uzorak od kolege stajao dva tri dana dok ga nisam odnesao na analizu.
On ima ekoloski uzgoj bilja. I analiza ispala bolja nego sto ispada nama svima u 95% slucajeva.
Nevjerovatno kako dobro tlo.

Uvijek ima slucajeva da negdje nesto raste-uspije sto "nebi trebalo" tj. to mu tlo kao ne odgovara.
Ali eto teorija je jedna praksa drugo.
 
J

jellena

Guest
Valjda je onda u redu.
Jer ovi orasi kod mene rastu stvarno odlično..i svake godine se bitno povećava drvna masa..a imam i nešto trešnjica koje isto navodno ne podnose kiselost.. :scratch
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Tak je slucaj kod mene u vocnjaku. Imam svega od tresnje,sljive,jabuke,kruske,grozda,jagoda,malina... Ma svega.
I opet svega bude,ako mraz ili tuca ne zahebu.
Ali analiza tla u velikoj kolicini olaksava covjeku daljnje planove u proizvodnji!
 
J

jellena

Guest
Ja sam inače na području Moslavine..kakva je zemlja kod tebe jer vidim da si i ti tamo?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Hm...imam negdje papire od analize.
Uglavnom ovako: kiselo,kiselo,malo kiselije,pa jos malo kiselije...
Mozda ces mislit da se zezam,ali je tako.
Medutim popravili smo dosta tlo u zadnjih dvije godine,vidi se po prinosima.
Poznajem ljude kojima su usjevi odlicno uspjevali,jer im je tlo stvarno kvalitetno i to na ocigled,struktura tla.
Ali takvi vise nista ne siju :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Analizira li itko išta. Ja sam dao prije nekih 10 dana 3 uzorka na analizu, da vidim kakvo je stanje na tim zemljama. Ne želim ništa prepuštati slučaju.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Analizira li itko išta. Ja sam dao prije nekih 10 dana 3 uzorka na analizu, da vidim kakvo je stanje na tim zemljama. Ne želim ništa prepuštati slučaju.

Jel se plaća kod vas analiza, koliko? Koje sve podatke dobiješ? Dali ima veze ako je zemlja vlažna? I još nešto ,prava stvar bi bila kad bi imali neki npr GPRS uredjaj koji će taćno locirati poziciju uzimanja uzorka da bi recimo sledeće godine mogli uporediti šta smo uradili. Sto posto sam siguran da zemlja dosta odudara samo 1m dalje a kamoli 50m ili više.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
pa zato uzorkujes npr. ako je tabla 10 ha uzorak uzimas na 20 mjesta 0- 30 cm i izmjesas i uzmes mali dio i das na analizu !
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Jel se plaća kod vas analiza, koliko? Koje sve podatke dobiješ? Dali ima veze ako je zemlja vlažna? I još nešto ,prava stvar bi bila kad bi imali neki npr GPRS uredjaj koji će taćno locirati poziciju uzimanja uzorka da bi recimo sledeće godine mogli uporediti šta smo uradili. Sto posto sam siguran da zemlja dosta odudara samo 1m dalje a kamoli 50m ili više.
200 kn po uzorku. Dobiješ sadržaj fosfora, kalija, ph i količinu humusa u tlu. Dadu ti i preporuku za kulturu za koju tražiš
Na analizu dajem u križevce
 
Q

quercus0_0

Guest
zanima me gdje se to šalje koliko košta kakve su procedure kako se uzima zemlja za analizu i sve štaje bitno u vezi toga

mislim da bi bilo najbliže u Križevce odnjet na analizu
mi studenti mozemo si sami vrsit analizu tla ja sam sebi napravio sondu kojom do 30 cm mogu vadit uzorke puno je jednostavnije nego kopat motikom. Iako postupak traje malo duze jer treba proc vremena da se zemlja posuši pa se usitnjava, prosijava kroz 2mm sito pa sljedi onaj kako kome zanimljiviji dio kojeg nam ponekad pomaze strucno osoblje obaviti da bi dobili tocne podatke :mrgreen:
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Ja sam baš jučer dao u Karlovac, 305 kn/uzorak.
Kako misliš od čega žive, to su labosi kojima je analiza tla samo jedan od poslova.
Mislim da bi trebalo smanjiti cijenu, kako su kod nas njive rasute okolo, treba više uzoraka dati na analizu a tada cjena dosta naraste...
 
K

kemicar

Guest
iz perspektive onoga kome treba je analiza skupa, ali da se od takva posla može živjeti. Razmišljam ovako (ipak sam kemičar): rade ti analizu pH (2), humus, dušik, fosfor, kalij, kiselost i preporuku sve za 200-300 kn. Dobar pH metar košta cca 10-30 tkn, mučkalica 20tkn, spektrofotometar 30-100tkn, atomac 200tkn, sat agronoma 120kn (ak fuš mehaničar uzme tolko love more i on), i još nitko ne analizira. Imam filing da tu analizu rade sam škole/fakulteti na fuš.
 
Q

quercus0_0

Guest
iz perspektive onoga kome treba je analiza skupa, ali da se od takva posla može živjeti. Razmišljam ovako (ipak sam kemičar): rade ti analizu pH (2), humus, dušik, fosfor, kalij, kiselost i preporuku sve za 200-300 kn. Dobar pH metar košta cca 10-30 tkn, mučkalica 20tkn, spektrofotometar 30-100tkn, atomac 200tkn, sat agronoma 120kn (ak fuš mehaničar uzme tolko love more i on), i još nitko ne analizira. Imam filing da tu analizu rade sam škole/fakulteti na fuš.

onda imas krivi filing... :mrgreen:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
iz perspektive onoga kome treba je analiza skupa, ali da se od takva posla može živjeti. Razmišljam ovako (ipak sam kemičar): rade ti analizu pH (2), humus, dušik, fosfor, kalij, kiselost i preporuku sve za 200-300 kn. Dobar pH metar košta cca 10-30 tkn, mučkalica 20tkn, spektrofotometar 30-100tkn, atomac 200tkn, sat agronoma 120kn (ak fuš mehaničar uzme tolko love more i on), i još nitko ne analizira. Imam filing da tu analizu rade sam škole/fakulteti na fuš.

Zbilja si pravi kemičar dok odmah računaš koliko koštaju strojevi za analizu pa ne misliš valjda da će netko odmah kupovati sve to a i tako sve ustanove moraju biti opremljune sa istim Podravka ako ni zbog čeg drugog ono zbog sebe same osjek i križevci isto tako. Ja ne šaljem zemlju na analizu iz raloga što ti to izgleda ovako imam sedam parcela od toga pet nije moje a 7x300 izađe da su troškovi veliki a da su manji slao bi.
 
Na vrh