• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

anlaser problem

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Ok ,hvala dečki! Jbg. nekad se polovan anlaser mogao naći za 200tinjak kuna ,danas ne vjerujem da ide tak jeftino.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Riješen problem s anlaserom ,skinuo ,rastavio i bendix je bio sjeban ,ali su i četkice bile toliko potrošene da je žica od jedne već strugala po rotoru. Isplativije mi je izgledalo potražiti drugi polovni i ,začudo ,nađem dobar za 150 kuna.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Dobro si proša a usput si i nešto naučio, super 5.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Pozz, dali je neko uzimao Magneton alnaser navodno su sa reduktorom. Kako su se pokazali u praksi
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Problem sa alnaserom, sad kako je zahladilo kad krenem palit on vrti i neće se iskopčat dok traktor ne upali. Znači ugasim kontakt, izvadim ključ ali on i dalje okreće dok ne sastavi.
Nema dugo mijenjan automat, ostalo je navodno prema riječima električara sve odlično.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
To ukazuje ili na problem u prekidaču na automatu ili je pukel feder koji vraća vilicu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Nije do toga. Opruga i prekidač kojeg ZJ spominje dolaze u kompletu s automatom. A to je novo.

Ima vilica mogučnost štelanja? Ne znam koji je traktor ni koji anlaser.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Evo alnasera
 

Prilozi

  • 20191229_135229.jpg
    20191229_135229.jpg
    161.3 KB · Pregleda: 39

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Obično je na onom šarafu, koji drži vilicu, ekscentrični šaraf. No to ne bi smjelo bitno utjecati.
Kad se to dogodi ili rotor ima preveliki hod (provjeri da nije pukel seger na osovini koji ograničava hod zupčanika) ili je hod kotve u automatu otežan ili se nekaj dogodilo u automatu, pa ne prekida glavni kontakt pri malom pomaku kotve (blokiran onaj mali feder pri vilici).
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,490
Ako je navodno sve odlično na pokretaču, a mijenjan je automat, sve smrdi na zalijepljeni kontakti u automatu.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Možda je automat bio podmazan, pa se može tako ponašati.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Jel moguće da se to događa zbog prejakog akumulatora?
Tvornički bi trebao bit aku od 110 ah, sad je gore 145ah i 900A.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,571
Problem sa alnaserom, sad kako je zahladilo kad krenem palit on vrti i neće se iskopčat dok traktor ne upali. Znači ugasim kontakt, izvadim ključ ali on i dalje okreće dok ne sastavi.
Nema dugo mijenjan automat, ostalo je navodno prema riječima električara sve odlično.
Tu dolazi do zaljepljivanja kontakata, a izgleda da je i hladnoća "pospješila" sporo i teško vračanje kotve u isključeno stanje. Možda bi ti na kratko pomoglo kvalitetno ravnanje i poliranje površina kontakata, istovremeno i brike i šarafa ako su nagorjeli i hrapavi.
Anlaser mi izgleda "staro" i umorno. Na fotki mi izgleda kao da je automat bio otvaran i onda ponovo "pertlan", kao da vidim tragove ponovnog "pertlanja".
Kontakti se zalijepe do kroz njih prolazi prejaka struja, a za hladni start treba jaka struja.
Ako je automat bio dobro i izdašno podmazan dok je hladno ulje i vazelin (mast) mogu biti kontra produktivni i zapravo jako otežavati rad povratne opruge i hod kotve.
Jel moguće da se to događa zbog prejakog akumulatora?
Tvornički bi trebao bit aku od 110 ah, sad je gore 145ah i 900A.
Nema prejakog akumulatora, samo ti može biti preslabi. To kao da napišeš da ti je prevelika inoxica za vino od 145 lit, da radije želiš manju od 110 lit. Jedino ako ti je premali smještajni prostor :).
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Automat je stavljen nov pred cca pola godine. Alnaser je star, pretpostavljam da je možda čak i orginal njegov, znači 38 godina.
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Pozz, dali je neko uzimao Magneton alnaser navodno su sa reduktorom. Kako su se pokazali u praksi
Imam ja ,radi ko zvrk,pali na pola kljuca ko benzinac
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,571
Automat je stavljen nov pred cca pola godine. Alnaser je star, pretpostavljam da je možda čak i orginal njegov, znači 38 godina.
Dobro, sad kroz zimu ima vremena i treba taj anlaser auto električar rastaviti, oprati u benzinu, pregledati četkice, ležajeve, kolektor i sve to profesionalno srediti.

Tom automatu ja više ne bi vjerovao, jer se par put zalijepio i njegovi su kontakti "zašmelcani", nagorjeli, pregrijani, neravni i kao takvi su "potencijalna opasnost" da izazovu jako velike probleme. (Prilikom montaže čistu kotvu automata treba samo lagano nauljiti.)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Sve to stoji ali kod nas nać "normalnog" električara je malo teže koji bi to odradio kak se spada.
Ovaj kaj je odradio automat pred pola godine slovi za vrhunskog, no automat je promijenjen bez veze tada i kad smo mu rekli da se ništa nije promijenilo po pitanju paljenja traktora, bezobrazno je pitao da šta smo mu onda donijeli alnaser ako je on ispravan. Uglavnom da ne duljim dalje, pobrao je novce, nije htio vratit stari automat i to je to.
Traktor i dalje neki put neće da upali na prvu nego se samo čuje kliktanje iz alnasera. Sad se pojavio još i ovaj problem.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,571
...
Ovaj kaj je odradio automat pred pola godine slovi za vrhunskog, no automat je promijenjen bez veze ....
Traktor i dalje neki put neće da upali na prvu nego se samo čuje kliktanje iz alnasera. Sad se pojavio još i ovaj problem.
SRETNA NOVA, TEBI i SVIMA

Neka o "tome majstoru" govore njegova djela i postupci, ja danas ne bi.

Spomenuto kliktanje iz anlasera može biti "novi moment" i pokazatelj "nekvalitetnog" ili slabog spoja, koji treba prvo potražiti na stupićima akumulatora tzv. polovima, pa redom dalje na klemama. Treba ih preventivno očistiti od bilo kakve oksidacije, da su svjetli i dobro zategnuti njihove šarafe. Važno je i kakva je "masa" na traktoru, od minus kleme i kabla do samog anlasera. Možda je negdje loše spojena, labava i zato se javi "kliktanje". Na kraju krajeva moguće je da i unutar akumulatora dolazi do nekakvog prekidanja "vođenja" struje što također može uzrokovati kliktanje, ja bi rekao mitraljiranje iz anlasera. Loš akumulator može biti glavni uzročnik da se zalijepe kontakti kod pokušaja paljenja. Ako se događa "pad napona" na lošem akumulatoru, anlaser tada povlači prejaku struju koja zavari, zalijepi kontakte.

Definitivno ispitaj elektrolit akumulatora s "areometrom" specifičnu gustoču i napunjenost SVIH ćelija po redu. Ispitaj njegovu osjetljivost na opterećenje i pad napona s "viljuškom za testiranje" i gledaj kroz otvorene čepove da li ti "negdje vrije" elektrolit pod opterečenjem.
Anlaser treba demontirati, oprati benzinom, posušiti, pregledati i "urediti", ne smije se s dobrim akumulatorom nikada zalijepiti i vrtjeti bez kontrole.

Gdje si ti doma, koliko daleko od mene?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Sretna Nova godina također tebi i tvojima
Aku mi nije problem stavit drugi skoro novi sa drugog traktora, jedino je taj 110ah kolko mi se čini, mada po papirima takve snage je i ugrađivan tvornički u njega.
Okolica Karlovca sam
 

Najnoviji postovi

Na vrh