• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Jel mi može neko malo pomoči oko mjerenja antifriza, imam onaj stakleni mjerač i ne kužim kak izmjeriti?
102fe8e27d63cc232b2f50c2b3d34d05.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kad bi se vidjela skala mogao bi pomoči .
Jer ako nije kako ju zamišljam moga bi dati pogrešno objašnjenje
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Hiti to u smeče. Ako nemaš novac za mjerač koji košta barem 100 kuna onda mjeri na način da malo antifriza ispustiš u flašu (na vreme) i ostaviš u ledenici preko noči.

Takav kakvoga ti imaš je izmjeril ovaj antifruz na -27, onaj za stotinjak kuna je rekel -7, a onaj kaj se gleda kroz njega je rekel -5.
Nakon nekoliko dana u ledinici je izgledal ovak tekuče.

 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bdw , do prije pojave tj. dostupnosti mjerača kroz kojeg se gleda jedini pravi mjerač je bio onaj koji je imao uz mjerač gustoče tj. ( minusa stupnjeva ) koja nas zanima mjerač teperature tekučine koja se mejri .
Jer , ovo nije ništa drugo nego aerometar ..a on mjeri gustoči( za parvo značenje aerometra i gustoče googlaj po vikipediji) ..dakle i taj famozni antifriz je mjenjal gustoču ovisno o temperaturi ..i nije isto dal mjeriš na tempeaturi 5 stupnje u pozitivno ili kad je motor zagrijen pa bude 40 stupnja također pozitivno ...

Ovo je kak veli muha kao poker automat , mala/ velika ..fifti / fifti mogučnost dobitka , LOTO je druga stvar .treba pogoditi xx brojeva , bez mogčnosti pogreške

Koliki je minus u ledenici?
ovisno o zvjezdicama , uobičajno za po doma je - 18
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nutra sam stavil prošlu zimu 5l plavog koncentrata od -80 i na to gore vodu i kroz ljeto sam dolijal slabi liter vode. Prije sam toploga mjeril i pokazal je -32 na donjoj skali, ali me j... kaj i na gornjoj bjeloj ima istu skalu sa minusom kak i na donjoj? Traktor je c355, znači ide nekih 10l tekučine u sistem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Rekoh ti, imam takvog doma, ali ga ne koristim ni u ludilu, hiti to odma jer bolje da ga nemaš.
Dvije skale su radi toga da bi mogel mjeriti dvije vrste rashladne tekučine (piše ti koja mjeri koju tekučinu), a brojke vidiš kak su raspoređene.
Tak da nikad neznaš kaj si izmjeril
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
358
Ako me sječanje ne vara jedna skala je za antifriz sa glikolom(ako se uopće tak zove?) a druga je za antifriz bez njega,to jest koji nije na toj osnovi i da negdje je na skali označeno kod koje temperature su podaci relevantni(al ga meljem)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
To je to, ali su skale jako loše konstruirane i nečitljive.
Barem na tome kakvog ja imam.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Imal sam onaj plastični na kazaljke ali sam se z puckom i kompresorom zaigrali pa je bilo bum.[emoji13] Taj stakleni sam tad uzel tu u lokalnom dučanu jer je bil prvi pri ruki, plastični sam uzel na preporuku od ujaka jer on s njim mjeri u svim kamionima, viljuškarima i sl i rekel je da dobro kaže.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Uzmi barem ovakav, mogu potvrditi iz svog iskustva da je dobar

mjerac-antifriza-professional-hydro-temp-slika-31644615.jpg


Ovo je več malo skuplja igračka
createThumb.php
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Ako postoje bilo kakve oznake na tom mjeraču, onda je stvar jednostavna. Kad kupiš antifriz (pročitaš na ambalaži do kojeg - je), onda uzmeš sam antifriz i od čitaš vrijednost (i ako nema oznaka na njemu, označiš vrijednost od navedene na ambalaži, umanjenu za 10 %, radi mogućih odstupanja). Na taj način testiraš tu spravu. Onda znaš kolika je vrijednost samog antifriza, pa na osnovu toga možeš mixati. Rashladne tekućine uvijek se mjere "hladne" !:eek::
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako postoje bilo kakve oznake na tom mjeraču, onda je stvar jednostavna. Kad kupiš antifriz (pročitaš na ambalaži do kojeg - je), onda uzmeš sam antifriz i od čitaš vrijednost (i ako nema oznaka na njemu, označiš vrijednost od navedene na ambalaži, umanjenu za 10 %, radi mogućih odstupanja). Na taj način testiraš tu spravu. Onda znaš kolika je vrijednost samog antifriza, pa na osnovu toga možeš mixati. Rashladne tekućine uvijek se mjere "hladne" !:eek::
pa da , topla se ne može zalediti xd
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Muha budem potražil na netu kaj se nudi. Meni piše da se antifriz mjeri na sobnoj temperaturi jer tada najtočnije pokazuje
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja sam kupio neki u tržnom centru, bio oko 2-3€. Probao u servisu kod kolege neki skupi, maši za jedan podiok. Na par auta smo upoređivali, na cijelom opsegu je isto odstupanje. Uglavnom uvijek mjerim kad je tečnost hladna, čisto da provjerim je li sve uredu. Par stepeni gore-dole, to mi je ionako nebitno.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Evo još jedan primjerak koji ja koristim već dosta vremena, koštao je cca 60 kuna.:(think):

6t2hAfY.jpg
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
brgud takvi testeri kakve ste ti i muha stavili na slikama tu kod nas koštaju 118kn, a Wurth-ov mjerač kojega mi je u dućanu autodjelova prodavač jako nahvalil 170 kn.
Ja sam kupil jednoga za 32kn i nije baš precizan, nisam zadovoljan, a frend je kupil tester u Lidlu za petnaestak kuna i posudil mi ga je i s tim se prilično poklapaju podatci navedeni na antifrizu, pravil sam razne omjere i zaključil da taj z Lidla je dosta dobar. Pomoću njega sam nakraju baždaril i svojega.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Ja imam isto takav kao i kolega brgud ali je marke Hella i zadovoljan sam.
Kod nas je oko 150 kn.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Našel sam nekakvoga u trgo agenciji za nekih 140kn, jel to vredi kaj? Oni profi kaj izgledaju ko refraktometri su od 600kn na gore.
 

Najnoviji postovi

Na vrh