• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Nije tako Abarth-ovo oko tih dvih kardana sam ja uskoro diplomirao,jer nisam znao o čime se ovdje ide!!

E a meni se čini ,da je to tako:
Gornji kardam i spodnji(izlazna vratila) uvijek sta u međusobnom zahvatu sa zupčanicama i jednog prema drugome,ne može se izkopčat.Ako vrti se jedan u toj ili drugoj opciji poluge uključivanja uvijek se vrti i drugi.
Da kažem točnije:Ako uključiš rad sa 540 okretaji vratila,ondase tak ovrti spodnji kardan kod mene sa 540 u desno stran(kako jei standard),ali zornji vrti se u međusobnom razmerju 1prema 4 a u suprotno stran-inače kazano 4 puta brže i u kontra stran!!!!!
To ti pove,da sa time kardanom nečeš niišta raditi i azto je kao nov.Upotrebiva se izključno samo za gonjenje pogonske prikolice,jer je sinhronizovana sa okretajima kotača(i ne sa mjenjačem)u razmerju kotač-vratilo 1 prema 19!!!
E a to vratilo valda,kad uključiš opcijo pogon prikolice uvijek okreče sa sobom i kardan spodnji,ali onda poslje toga taj kardan nema više nikakve veze sa onim 540 okretaji neodvisnimi od menjača-U tom primeru sad je i spodnji odvisnan od okretajev kotača.
E i na kraju priče-gornji kardan vezan je direktno (gledajuči na brzino okretanja)na osovino motora.Tako da se kreče sa njeno brzino-brzino motora,kada je uključena opcija 540 -neodvisno.ja sam sa time htijo terati frezu,a zato pitao na agromehaniki i kazao mi-nemogoče.Prebrzo se suče i u suprotno stran.Skratka -potpuno nekoristna zadeva!!Onda mislio,da bi radio preko razmerja preko kotača,ali tada se vrti sve opet presporije:icon_rolleyes:

Tako češ skužit,da za teranje freze ovi modeli normal od AC niso previše dobri prema TV,koji ima opcijo bržeg kardana.Imaju i ovo opcijo AC-ji bez brigeali ne ovi najini modeli hehe.Ali naravno ovi koji imaju-skuplji su hehe!

e ak okužiš ili ne-ja ti ne mogu pomagati inače.Ali sada si mi na Krku kad dođem dužan i treče piče hehe.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pa to sam i ja mislio da je samo za pogon prikolice upotrebljiv.Kako misliš nije sinhroniziran sa menjačom:brzina kardana se menja kako menjaš razmerje sa menjačom,a brzina vrtnje kardana je usklađena na razmerje tanjurastog para u diferencialu.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
ABARTH Težko ti to razložim,na koncu niti sam ne morem vedet,če je moje mišlenje pravilno.A iz navodil za uporabo in izkušenj sem to napisal.

Ko je priklopljena pogonska prikolica,moraš preklopit ročico kardana na opcijo-sinhronizirano z kolesi.To pomeni,da hitreje ko se vrtijo kolesa,se vrti tudi kardan in nima veze tu menjalnik,ampak končni obrati koles.Torej pri enem obratu kolesa,se zavrti kardan 19 x.Zdaj pa je vseeno ali je v 1 poljski ali 4 cestni traktor!.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Tako je ali ak računamo obrtaje točka ili kardana na minut se obrtaji večaju sa večom prestavom menjača i na kraju dođeš do toga da je itekako povezano sa menjačem i brzinama.Isto je na TVu ak mu skineš zadnji kraj,imaš dva kardana jedan za priključke i jedan za pogon zadnjeg kraja preko brzina menjača.Kad bi tomo imo i tu osovinu pozadi bi bilo isto ko na tom carraru.Ništa takvo osnove mehanike transmisije.:(nod):
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Mislim ,da mislima isto ja.

Skratka število obratov kardana v sinhronskem načinu tako izračunaš:število obratov kolesa x 19.

In še ena enostavna razlaga:
Opcija sinhronski način su uzeti obrati za manjalnikom ,obrati 540 pa pred menjalnikom.Eto simpl.:icon_e_biggrin:
A verzija Zetorjevega kardana(opcija preko menjalnika)vzeti so obrati iz sredine menjalnika-med brzinami in reduktorjem ,ker ima 5 neodvisnih obratov kardana od koles+1 vzvratno.

Da tako je-če TV-ju vzameš zgorn kardan v primer,in bi to osovino imel podaljšano nazaj ven pri zadnjem delu,bi imel isto verzijo kot AC!:icon_thumright:

Upam,da nisem kje pihnil mimo.Lp
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Skužio sam ja ;) gornji je samo za pogon prikolice ili 2160 okretaja u lijevo
a dolnji je 540 okretaja u desno (standard) ili nešto treće...skužio sam..barem mislim heheh piće je najmanji problem samo ti dođi :D
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
na zgornjem vratilu virojatno ti je još uvijek zaštita iz plastike,ako je koj nije bacijo,da se zmotiš i staviš kardan na naopako vratilo,jer problem ti je največi,da se vrti u suprotno stran od obične desne.
nadao sam se,da bih sanjim(gornim bržim vratilom) mogao frezati,ali...tako budeš trebao,terati frezo još uvijek sa spodnjim a u velikih okretajih...:icon_confused:
Može se izraditi kao jedna inverzija(slična TV-jevi),sa dvima paroma zupčanika,koja bi okrenila smer vrtnje gornjeg kardana i smanjila ju za jedanput.To učiniš tako,da uzmeš dva različna velika zupčanika ,koja sta v obsegu različna za jedanput.!Tako bih dobijo 1000 okretajev na minutu-i onda si Dasa!To sam ja mislio napraviti ali ne izplati mi se,jer mi freza radi simbolično malo ili uskoro ništa!Znao bi ja to spasati to inverzijo,ali zaista mi ne treba!Al bila je ideja!

Čemo mi piti ukupno ali ne mogu kazati kad dođem.Al naravno idemo u oštarijo sa traktorom hehe:icon_pidu:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
hahaha nije to nista čudno kod nas eh koliko puta ja tako idem u oštariju :D ma ni kod mene freza ne radi puno imam goldonija za frezu a imam i frezu koja se pokreće sa 540 okretaja
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Svaka freza može se gnati sa 540,ali ako ide sa 750 onda bolje radi.A ako izdrži takve okretaje freza jednotočkovna od TV,onda siguran sam izdrže i druge-klasične-obične oblike freza,koje su sigurno bolje jer ima duplo uležajenje i ne žmika osovine.
Imam ja i TV maleni ali taj ne može je zapeti a i ne vuče je jer je 125 i jako težka zemlja.Inače radio sam sanjom sa AC-jem na 1800 okretajih.Puna globina ide kao ,da nema ništa zadaj.Može na dubini i štartati sa njo.Ali nije to dobro čini mi se za kvačilo.:icon_hang:

A oko oštarije-kod nas se voze neki liki sa traktorima na piče,ali to najviše,ako slučajno vodi jih put tamo mimo.Ali sada propale su pored mene 2 oštarije i sada nema od mene dobre 4 kilometare ni jedne .A to za traktor malo je daleko.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Ja imam jednu frezu koja ide na 1000 i jednu na 540,na ac je ok ova od 540 ili cu ja več nesto skemijat, ma mi kad smo u polju i kad sunce zapiči dok frezamo oko trsi ili poslje špricanja se zaletimo do ošatije popijemo koju i lakše doma se ide =P
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Evo radovi su počeli prije nego je složen do kraja i ovako izgleda samo slikano iz garaže u kopletu,mozda bude jos koja ;)



 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765
Na ovoj zadnjoj slici imaš drvi za cijelo selo....:(think):
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Dobro si ga opteretio!Ja ovdje kod tebe,tla so ti trda i ti sada to možeš voziti ,ko ja ni hoditi ne možem.I to niti cjeli mjesec još ne.MEni je Ac u garaži zapao u blato.voda došla i razmočila blatna tla sad kad se snjeg topi.Onda so tu još prazne gume i evo sranje-bolje da ga ni ne vidiš.I međutim neki pas ga cjelog zamazao,koji je lovijo mačko,koja je spala na sjedalu.bemti...
A kaži ti MTD-ju da imaš topilnico čelika kod kuče i treba ti dosta drveta veča ko je u Zenici hehe.
Aha sporo dobije svoj prvobitan izgled taj tvoj AC-svaki dan mu ti nešto dodaš.Ali čini mi se,da ti nisi tu nešto dobro prišaraufal ovaj sprednji levi blatobran-Virojatno si ga samo na vreme slikanja stavijo,a onda skinuo.
pa ne žuri ti se-srest češ to -pa ne gori voda!
Huh sem si trl mozak,što znači kroz haubo nešto videno okrogo kao izgled veternice a onda se sjetim,da je to zračno hlađeno.Kazao mi ti to,ali ja zaboravio.

Pozdrav!
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Hehe mtd nije to ništa imam nekih 100-120 kubika drva za izvuc iz šuma još. ovo je normlano nakrcana prikolica jer put nije baš napravljen kako treba pa mi je jako ljulja strah me da se ne prevrne onda moram nanovo krcat,a slažem ga kako stignem nije ne to je tako za stalno neznam zašto je na slci ispo tako srkivljen,jedino je struja ostala još za sredit i to je onda više manje sve i moramo počet sa radovima,navozit će se on kod mene
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765
imam nekih 100-120 kubika drva za izvuc iz šuma
jesi ti siguran,pa toliko nema šume na cijelom krku....:icon_scratch:
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Nije on to kazao,da ima na Krku toliko-pa vozio bude sa cjelog Velebita dole heh.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Ima ima hahah budem ti sliko šume,na otoku ima više površina pod šumom nego livada i oranica i čistih terena zajedno...neznam kuda si bio kad si bio na krku ali prođi unutrašnjost otoka i sve ce ti bit jasno :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh