• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antonio Carraro

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
Pa imaju stariji 5500 odvojena kvačila,ja sam gledo jedan zglobni za kupit sa dva kvačila izmedu nogu imaš rukču i tu pališ kardan,brzine se stelaju na drugoj komandi,i taj kardan uvijek vrti dal traktor stoji ili vozi,ko na velikim traktorima,a na ac se uvijek vrti kardan desno,dal ide napred ili nazad
Reider super stvar ima goldoni 3070,sad mi je zao da ja nemam na ac to,al ova najnovija serija ima to seriski,al vjerujem da tebi neće to kod kosnje predstavljat problem jedino ako bi kosilica gurala traktor
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
NE mogu debatirati sa tobom, jer zaista neznam, samo možda nisi kardan ti dobro shvatijo, kako radi, ak si kratkovremeno sa njim radijo. NAravno, da može stajati il voziti sa uključenim kardanom, a važno je, što se desi, kad ustaviš traktor u tistom momentu zastoji kardan, a napokon, kad izbaciš iz brzine i spustiš kvačilo, kardan ponovo se zažene. Neznam,ak se razumijemo. No sad za mene ni nije to važno, jer važan mi je moj kako radi. A mogu ti kaazti,da ne može gurati traktor, jer imam račnam kardan. A postoji mogučnost, da tekom premijenjavanja brzin malo "zagrmi" hehe. U tom je poanta hehehe.
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Kod mene ne stane kardan kad pritisnem kvacilo, pa kako bi baliro da nije tako.
Kad naiđem na gomilu sijena pritisnem kvacilo traktor stane a balirka i dalje vrti tj. kardan i dalje okrece. Nema kvacilo nikakve veze sa kardanom, samo imam izmedju nogu rucicu koja ga pali i gasi.

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
To bi moglo značiti da ima elektro ili elektrohidraulično uključivanje. Znači nema posebno kvačila za kardan.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
To vam cijelo vrijeme govorim da ne prestane,ti kad stisnes kvacilo stane traktor ali kardan se nastavi vrtit,isto ko i na velikim traktorima,a kardan se iskljuci na posebnoj rucki izmedu nogu,iwnaho to je isto ko i na tvom,ti imas lijevo ispod volana za upalit kardan a ac ima izmedu nogu
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Evo ova rucica lijevo ona je za palit i gasit kardan, i nema nikakve veze sa kvacilom traktora.
71a6641a3d056900f14ad8164035de43.jpg


Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Normalni, desni, 540 o/min. Možda čak i 1000 o/min
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
Desni uvijek,bez obzira na kretanje traktora, ZJ 540 je sigurno zavisi dal ima 1000 moj nema,obicni imaju samo 540, al to se na drugoj rucki odreduje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
To vam cijelo vrijeme govorim da ne prestane,ti kad stisnes kvacilo stane traktor ali kardan se nastavi vrtit,isto ko i na velikim traktorima,a kardan se iskljuci na posebnoj rucki izmedu nogu,iwnaho to je isto ko i na tvom,ti imas lijevo ispod volana za upalit kardan a ac ima izmedu nogu

Na mojem Goldoniju su tri ručke za upravljanje kardanom.
Jedna za izbor 540 ili 540E (750), druga za izbor neovisne vrtnje ili sinkronizacija s mjenjačem i treća je kvačilo koje se potegne ručno. Ja ne mogu upaliti traktor ako sve nije u leru, uključujući i kardan i pritisnuto kvačilo motora. Kod uključivanja kardana moram istovremeno stisnuti kvačilo motora i potegnuti kvačilo kardana.

Na AC-u se spominje samo jedna ručka. Zato sam zaključil da nema ručno kvačilo nego elektro ili elektrohidraulično ukopčavanje. Znači kad gurneš ručku kardan se automatski ukljući ili isključi guranjem ručke u drugom smjeru. Pretpostavljam da se to može napraviti kad motor radi bez stisnutog kvačila motora.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
Znam,naviko sam se skuzio sam 3070 skroz tako da sada mogu pratit sta pises,ac ima dve,znaci jednu za izbor brzina i jednu za ukljucit kardan neovisno o kvacilu na traktoru,u voznji mozes upalit i ugasit ista stvar ko i tvoj,moj to na zalost nema al polako to postaje serijska oprema...

I to mi ide na zivce na 3070 jer kad idem ukljucit kardan lijevo isod sica mi grebe,neznam zasto,tako da moram cim upalim traktor odmah ubacit u brzinu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Ne kužim kaj ti grebe i kad točno?
Kad se stisne nožni kuplung i potegne kuplung od kardana, treba pričekati koju sekundu da se zupčanici umire. Inaće hoće malo zakrčati.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
Probat cu kad budem radio pa cu ti znat tocnije rec,a inace nisam poznat po strpljenju tako da može i to bit hehe
 

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Moj ima nazad dva vratila gornje je 540 a donje 1000 i istovremeno oba rade kad se upali kardan.

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ma čekaj malo , kažete kad se stisne kvačilo ljevom nogom kardan ne staje sve dok se ne isključi na ručki ?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Zakaj se čudiš. Ja moram potegnuti ručku kvačila od kardana ako želim zaustaviti pogon kardana. Znači može se neovisno zaustaviti pogon traktora i pogon kardana. Vjerujem da je tak i na AC-u, samo drukčije izvedeno. Kod mene je čista mehanika.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Puknuti, može da je to napraveno kako pričaju. NA kratko: imaju napraveno kao veči traktori šupljo pogonsko osovino u mijenjač, a u njoj ide direktno od motora tanja osovina, koja se razdvaja sa kvačilom u mijenjaču!!!!!!!!!!Ak to tako radi, kako momci kažu, onda je 100% tako.

hehe Ivanhu, nema ovdje nekvih elektro uklučivanja, ak pravi ,da ima ručko uklučivanja. Samo magarci bi isšli ugradili ovakav "hebl" za kvačilo kardana i ga vezali na elektro hidravličko uključivanje. Mehanika je to. Obično ručno kvačilo. Isto to radi kod XDSS, kao na Goldoniju sad vidim. Ivanhuu, i ti sigurno imaš takve osovine unutra i kvačilo straga za kardan. No standardni traktori imaju klasično sa duplom kvačilom u zvonu. A sve to je kod rada isto.
XDSS ima negdje još jedno ručko za kardan sumnjam pored ove za uključivanje kardana. A ak pravi, da ima riješeno sa dvojnim izlaznim kardanom, uskoro je ne bi trebalo biti osim, ak ima ručko za uključivanje kardana sinhrono preko mijenjača za vučenje pogon prikolice.
XDSS, onda je mijenjač zbog reverzora 8+8 dali?

Ej Ivanhuu, dal piše na ovoj ručki uključivanja-kvačila kardana ,da može biti pritisnuta samo kratkotrajno?
 
Posljednje uređivanje:

xdss

Član
Tu od
14 Velj 2016
Poruka
46
Reider 100% si u pravu sve sto si napisao.
Ima dvije spojnicke koje prolaze jedna kroz drugu, i spoj ove unutrasnje tanje sa kardanom je preko malih lamelica, tako da je mehanicko paljenje.
Moj AC ima ovu rucku sto sam slikao za paljenje i gasenje kardana koja stoji izmedju nogu, i ima ispod sjedista na desnoj strani rucicu sa opcijom da kardan pokrece motor ili mjenjac, i to je to. I upravo pogon kardana preko mjenjaca sluzi za kardansku prikolicu jer je sinhro sa svim brzinama 12+12.


Sent from my LG-H420 using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh