• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Kaj je ovo na slici?
Elektroničar je ispital diodni most i veli da su sve diode ispravne.
Malo sam čačkal i skužim da jedna od ove dve piz...ije nema dobar spoj s jedne strane, pa sam zvadil pločicu i zalemil.
 

Prilozi

  • 567B351E-2ABD-43FB-833C-5338984059B5.jpeg
    567B351E-2ABD-43FB-833C-5338984059B5.jpeg
    38.2 KB · Pregleda: 34

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Planiram nekaj kupovati u Trgoagenciji pa bi uzel i po paket elektroda 2,5 i 3,2 mm.
Aparat je inverter (treći s desna)
Nema nekih posebnih zahtjeva kaj se tiče kvalitete zavara, zavaruje se obični čelik i najvažnije je da je tom elektrodom lakše zavaruje netko tko nije zavarivač. Nekaj mi zvoni u sjećanju da je netko hvalil Boehler elektrode, ali ne znam koju vrstu.
Ima li netko kakvu preporuku od ovih koje su dostupne u Trgoagenciji, ili je ipak bolje kupiti neke druge?
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ak si početnik, dobre ti budu i EZ hoby.
A kaj se tiče aparata...
Ovo sve kaj piše u opisu, to nitko ne garantira, a i ne treba vjerovati svemu kaj piše. Pogotovo na tim stranicama na kojim prodaju “bofl” robu.
Bolje se budeš naučil s nekim rabljenim Varstrojem. A i nesumnjivo je milijun puta bolji i kvalitetniji od ovog kaj su mu tri imena morali dat, a ni pod jednim se nije proslavil.
Ali tak si ja mislim.
Možda sam u krivu.
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
U Trgoagenciji ja uzimam EZ-8Rc. I ono sto varim elektrodom radim s njima. To je rutilno celulozna elektroda sa ne debelom oblogom. Pogodna i za vertikalni zavar. Od osnovnih za sve položaje. Jako lijepo se pali i nikakvih problema nisam imal ni dok sam se ucil vratiti. Varovi lijepo izgledaju.
Sto se tice invertera... Svi ti Boxer i Onex delaju dok delaju i najvise do kraja garancije. Ja kupimo Onex sa iste stranice i isprva sam bio jako zadovoljan. Vrlo brzo je probilo transformator...a kasnije sam skuzio da svi oni imaju istu unutrašnjost... Dijelove... I u razgovoru s nekolicinom ljudi svi imali iste probleme i s boxerom i onexom... Ja svog iz tvrdoglavisti odnio elektricaru kojeg znam da ga pogleda... Nije htel ni vidjeti, al uzel ga jer se znamo... 2 mjeseca je kod njega... Popravis jedno ode drugo... Meni je to sprdnja od invertera kojeg posudim dok nekom treba. Inace imam varex 160/18, još 2 invertera i jedan na flux cored zicu.
Meni se jako dobro pokazao ovaj inverter iz Lidla koji je bil proslu godinu (120A), na elektrodu. Radim s njim sa EZ-8Rc, 2.5 mm i super radi. Kod mene je odradil u ovih godinu dana jako puno posla. Otplatio se odma prvi mjesec. Stavio sam mu samo ozbiljnije kablove od 25mm2, klijesta za masu i elektrodu.
Ovdje je moj parkside u akciji i matica varena sa EZ-8Rc, 2.5mm.
 

Prilozi

  • IMG-6c707d52919555063524a565d89e8694-V.jpg
    IMG-6c707d52919555063524a565d89e8694-V.jpg
    54.8 KB · Pregleda: 42
  • IMG_20200521_191912.jpg
    IMG_20200521_191912.jpg
    34.2 KB · Pregleda: 41
  • IMG_20200521_190543.jpg
    IMG_20200521_190543.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 41
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala obojici. :ppozdrav:
Taj boxer imam. Trajal bu koliko bu, rijetko ga trebam. Za sad dela dobro, 2,5 na njegovih 95 -100 A, a 3,2 na njegovih 145 -150 A.
Do sad sam koristil EZ 11F i neke španjolske (samo 3,2), mislim da su bile geka. S njima sam lakše radil nek s EZ 11F.
Kakve su EZ-8Rc u odnosu na EZ 11F?
Hobi je u stvari samo malo pakiranje. Obično kupim normalno pakiranje i onda to kod mene traje godinama.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Nikad nisam probal delati s takvim nazoviinverterom, niti iz principa neću.
Hvale se neki z njima kakve su to zvijeri, ali se moreju skriti naspram jednog mojeg starog varstroja, kojeg sam dobil od jednog čovjeka kraj kojeg sam odrasel. A taj aparat je skuril elektrodi i elektrodi. I još radi ko zmaj.
Nekad se koristil naziv (jak sam već prije napisal) “bofl roba”.
Upravo zbog takvih proizvoda je zmišljen taj naziv.
U njemačkom jeziku taj naziv u žargonu doslovno znači; smeće.
Ili kak bi se u mojem kraju reklo: smetje.😆
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Nije da bum ja hvalil tog Parksida na sva usta. Kod mene je dosel slučajno (poklon). Inace, imam varex 160/180mt iz 70-tih godina prošlog stoljeća, a od novijih zvijeri imam i lincolna i wtla, tak da nisam od danas u tematici. A dio porodice radili u Čeliku... Pa sam odrasel uz obradu metala... , iako nemam nikakve veze s majstorstvima - profesor sam po zanimanju. Napisao sam da me ugodno iznenadio i mislim da za hoby pokucnu upotrebu i vise nego dovoljan.. Sa 2.5 na 75-80 A more celi dan delat - naravno, u hladu 😂.
Svaka roba ima svog kupca i svatko zna koji alat mu koliko treba. Ja se trudim kupiti uvijek ono što često koristim profesionalno. I moj alat je u kuci uvijek profi. Takvu vodilju imam i kod auta, motora i ostalih prometala.
Samo u hrvatskoj si takvo razmišljanje rijetki mogu priuštiti, zato i ima toliko takve "bofl robe". Dugo nisam cuo taj izraz 👍
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Radi dok radi, da se popraviti i opet radi dok radi.
Imate negdje test mojega...rastapal je 5-icu...
@iwanho, s 3,2 ga nebuš preopteretil, apogotovo ne z 2,5.
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Otac radi vecinom s njim, jer se ja preselil u grad - 150 s je verzija. Kupljen nedavno.Vecinom odem odraditi sve sto mi treba kod njega na selo, jer ovde u centru nemam mjesta za posel. 😀
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Radi dok radi, da se popraviti i opet radi dok radi.
Pa je, to je točno.
Ak ti nije važno dal buš zavaril naprimjer pant od stranice na prikolici sad, (dok si razvlekel kable, pobrusil kaj je trebalo prihefal i aparat ti rikne) ili za tjedan dana dok dojde z popravka, onda je to super vodilja. Dobar je dok stoji na polici.

Hoću reći da si ja takav alat neću ni u ludilu kupiti. Volim kvalitetan i pouzdan alat. A taj pridjev se nemre stavit kraj nijednog od maloprije spomenutih imena kineskih aparata.
Vjerujem da je topil 5-icu.
Ja pojedem malu flašicu ljutih feferona, a moj dečec bu ga samo zagrizel. Nebu ga pojel😆😆😆
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
@jurek , ne sekira me to, jer se svaki more pokvariti. Uostalom, i Varexa sam negda moral popravljati.
Zato imam uvijek trafo s Ispravljačem u rezervi. Ali ovoga je lakše odnesti...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Brat ima Varexa 160/180 ali dela samo na 220. Nekaj je otišlo na 380, ali se nikad nije prekontroliralo kaj. Isto je u upotrebi 2-3 put godišnje po vuru ili dvije. Upravo zbog njegove težine sam kupil Boxera. Jesam li hitil tih 100 eurića ili bu me možda nadživel, to se bu vidlo s bremenom. Jednostavno mi se nije isplatilo investirati u neki kvalietniji i znatno skuplji.
Nego, tema je skrenula na aparate, a mene zanimaju elektrode. Sad sam se sjetil da sam gledal na Jubitu prezentaciju zavarivanja cijevi: horizontalno, vertikalno odozgora prema dolje i odozdo prema gora istom vrstom Boehler elektrode. Gotovo nije bilo razlike u izgledu zavara. Koliko se sjećam majstor je bil iz Srbije.
Ako tko zna elektrode primjerenije za početnika od EZ 11F, pomagajte prijedlozima.
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Za početnika definitivno EZ-8Rc... Napisao sam ti vec... Lako de pale, lijepo tope... Nemaju debelu oblogu... I sve takve inacice elektroda... Gleda samo da su 6013,nevažno mo kojeg proizvođača 👍
Napisal sam za tvornicu ez jer si rekel da ides kupovati u Trgoagenciju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Imam doma neke Böhler elektrode, ali su mi draže EZ ili ESAB-ove.

@iwanho, pošlji ga da ga probam popraviti ;)
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh