• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja imam 2 varstroja 160/180.
Stari je negdje iz 1980.-e god i več debelo probija na masu i trese ko lud, ali još uvijek može poslužiti da zatreba, a djed moj pokojni je bio bravar i radio je traktorske prikolice, sve je vario s njime, a kasnije je i otac jaaako puno vario s njime, a i ja zadnjih par godina.
Sad sam nedavno nabavio isti varstroj 160/180 iz 1989. ili 1990. god, ali očuvan, malo korišten, da ne velim ko nov!! 2.5mm elektrodu jednostavno pojede več pri 80-90A na 3-faze, a 3.25 pali i tali na nekih 120-140A, isto 3-faze da je to milina za raditi s njime.


Inače koristim JADRAN-S 2.5, 3.25 i 4 mm
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pre su i jadran elektrode original imale zutu tacku boje na delu gde se ubacuju u klesta. ajde je bas poslikaj da je vidim. sve su to kisele elektrode , zute su rutilne isto za taj aparat . malo hladnije su sive [teze se pale].taj noviji aparat ti je najverovatnije pola aluminijum pola bakar namotaj. stari su bakarni i najbolji
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moja dva Varex-a
Slika2562.jpg

stari
Slika2563.jpg

novi
Slika2564.jpg
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
i taj "novi" je prije prijeratni, ima ga moj stari, težak je stavio sam ga na neka sara dječja kolica i tako ga vozikam, na monofaznu nije nikada radio, elektrode tobi odlično, a već dugo kupujem samo rutilne jer su mi bolje od ovih crvenih,smeđkastih a nisu ni skuplje, t.j. kupujem nekakve turske "Magnaxxxx" tako nešto slično i u potrazi sam za nečim sličnim da i sebi kupim jer neda mi se posuđivati stalno i vozati tu i tamo, a u biti najveći problem mi je što sam ograničen sa monofaznom strujom tako da kada nešto trebam jače zavariti hodam okolo po susjedstu, a roditelji mi žive 15 km od mene pa mi je gubitak vremena voziti see okolo
 
Z

zoran84

Guest
Potpisujem ovo za Invertor..
bwt. obratite pažnju na oznake, ako je karikiram 160A, to mu je maks. i ima još oznaka koliko minuta može raditi bez stanke s tom strujom, a koliko je odmor. Oznaka se obično uzima na 10min, recimo 0.4, je 4 minute varenja, 6 odmor, i ako se toga pridržavaš nema greške. Problem je što ljudi kupe slabije nazivne snage pa stalno navijaju do kraja i vare bez stanki...

i koji ti preporucujes,ovako za domacinstvo?
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Rade Končar, TIP: 5B-2 (350A)

mrcina od 140kg na kotačima, iako se nikud na vozi, ima dosta kablova pa nema potrebe, a nije zgodno 140kg preko praga voziti.

U zadnje vrijeme je utrošio hrpu bazičnih elektroda, EVB-50, večinom 3.25mm, kao i EZ 11 F poprečnog presjeka žice 3,2 i 4,0 mm.

U manjim količinama i neke posebe, a te spomenem i stavim slike kasnije.

EDIT;

24bont0.jpg

2dmfiu0.jpg

tamxwx.jpg

2hz24ad.jpg


Uz to, pomoć je mali Varstroj Varex 160, koji može i na monofaznu struju, pa njega ako je nešto dalje, prenosim.
 
Posljednje uređivanje:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Rade Končar, TIP: 5B-2 (350A)

mrcina od 140kg na kotačima, iako se nikud na vozi, ima dosta kablova pa nema potrebe, a nije zgodno 140kg preko praga voziti.

U zadnje vrijeme je utrošio hrpu bazičnih elektroda, EVB-50, večinom 3.25mm, kao i EZ 11 F poprečnog presjeka žice 3,2 i 4,0 mm.

U manjim količinama i neke posebe, a te spomenem i stavim slike kasnije.

to jede malu djecu, gledao sam neki na njuškalu se sličan prodaje al kada bi išao na monofaznu struju bilo bi :icon_super:
http://www.njuskalo.hr/rucni-alati/aparat-zavarivanje-oglas-3646733
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
koliko si platio ovaj novi?u evrima?

Ovaj "novi" ti je oko 1990.god proizvodnje, to sam dobio od strica!

Neznam dali ima sve bakrene ploče unutra ili ima i aluminijske kao ovi novi???
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e onda nebi imao 350 A. do200A pravih ili malo vise na monofaznoj je plafon za kucnu upotrebu. u suprotnom izlecu osiguraci na djerdapu sto reko jedan varioc.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ovaj "novi" ti je oko 1990.god proizvodnje, to sam dobio od strica!

Neznam dali ima sve bakrene ploče unutra ili ima i aluminijske kao ovi novi???

noviji i ti tipovi oko 90 god su vecinom imali pola bakar pola aluminijum. uporedi tezine ta dva aparata mora se osetiti razlika u tezini.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e ja sad radim sa rucno radjenim aparatom za varenje koji se koristi i za startovanje motora .
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
ovo je pravi švas aparat a i majstor je legenda sav je pocrnio od posla, radi kao crnac :icon_lol::icon_lol:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ovo je pravi švas aparat a i majstor je legenda sav je pocrnio od posla, radi kao crnac :icon_lol::icon_lol:

e i kod mene ja sad malo bolji od toga ali ubija. drugarev sam uzeo posto mi nestalo zice u co2 .
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Evo i mog aparata s kojim sam zadovoljan za sad je ispunjavao svoje zadatke odlicno!
[/IMG]
[/IMG]
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Gledao sam jednog Vartstorja invertera, 200A, cijena 7200kn i vele 10% popusta... lijep je ali puno mi je to i prevec.
 
B

Bobo

Guest
Inverter je dovoljan do 150A ja imam lincolna i tjeram bazicne 3.25 s njim kao od sale. kisele idu debele koliko mozes uhvatiti u drzac ;) Kod kupovine invertera obavezno gledati na koliko produznog kabla smije ici i je li pripremljen za rad na agregatu. Moj je do 50m kabla i smije na agregat i to je kolegu spasilo kad je na vrlo nepristupacnom terenu odvalio zadnji trap na kombajnu. agregat i aparat i cjeli dan sam mu vario po kombajnu. poludio od muke na onoj vrucini ;)


Ne znam decki, vec sam pisao vise puta, ucio sam se na trafo elektro aparatu koji je stari nabavio pitaj boga odakle i hrpa zeljeza tezak ko sto vragova jedna faza 120A a dvije faze 180A ( "trofazni" aparati ne rade na tri, nego na dvije faze)

Dok nismo uzeli inverter nismo znali sto je zavarivanje... uz inverter imam i 170A CO2 neki "Gude" talijanski valjda, nebitno radi kao lud za sitnarije...

Na bih vise bio bez jednog i drugog ni trena. Mislio sam da inverter moze sve ali ne moze... Da sam prije bio pametniji za novce koje smo za invertera izvalili uzeo bih 250A CO2 i to je to. jaci ne treba na poljoprivrednom gospodarstvu, i ispod 200A ne bi trebalo ici opcenito kad se radi o CO2 aparatima...
 

Najnoviji postovi

Na vrh