• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
bobo razlicite su namene invertera i co2. inverter sto zavari bazicnom je bog. ugorevanje materijala je maksimalno [spajanje] co2 var je ljut i netrpi savijanja jer je u tom pravcu krt. za deblju plocevinu i za poljoprivredne strojeve inverter ili rotacioni je bog. manji aparati koriste dve faze a vece snage aparati sve tri . linkoln ti je svetski priznata marka aparata. tvoj ima stvarnih 150 A pa moze variti sa 3,25. mnogima je napisana amperaza ali stvarna koju daje manja. ima vecimom manja tablica na kojoj pisu podaci .
 
B

Bobo

Guest
Da se razumijemo, Lincoln uz naj manji aparad daje kablove uz ove jace, da ne kazem profesionalne" kablove ne dobivas, nego ih kupujes po potrebi. Ja sam morao kupiti neke talijanske koji su bili tamo u trgovini i ne bi bilo lose da su malo i duzi... kablovi jos 1300kn ak se dobro sjecam ;)

vica: imas na youtubeu clipova i clipova usporedbi elektro aparata i CO2 i lomljenja varova, elektro var puca na savijanje ali CO2 NE. kolega je na kombajnu vario felgu s elektro aparatom ne zna ni on koliko puta i uvijek ju sarafi potrgaju, ode kod nekog svog i s CO2 ju povare (mislim da je aparat oko 250A u pitanju) eno je felga drzi vec dvije godine bez ikakvih naznaka o pucanju...

Kad je CO2 dovoljno jak da propali materijal debel 10mm to je TO, elektro nema sto traziti kraj njega za neke popravke "oko kuce" ili na poljoprivrednom imanju.

Jasno, za sve jace stvari i ja koristim inverter posto je moj CO2 relativno slab. Pise 170A ali ne znam bas da ima toliko ali 5mm materijal je u stanju propaliti uz malo truda i meni bolje od CO2 ni ne treba, ali da imam npr CO2 tako od 200 do 250A invertera ne bih ni pogledao...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
felga je prilicno celicna i slicni materijali na bazi celika se i vare sa co2. meko gvozdje sa malim postotkom ugljenika sa inverterom. kablovi produzni ako se pravi za vecu duzinu od 15-20m moraju presekom zica biti veci da nedolazi do pada napona zbog otpora kabla i grejanja samog. radio sam kao varioc bobo na izradi hala i teskih elemenata od debelog gvozdja i u brodogradilistu
 
B

Bobo

Guest
Ne kazem ja nista za tvoju strucnost, samo kazem da elektroda nije vise sto je nekad bila kao sto svi jos uvijek izdizu u sedmo nebo rotacione aparate... U kucnoj radinosti rotacioni aparat je po meni neupotrebljiv... U industriji druga prica.

Za neke normalne potrebe pricam i kazem da je inverter dosta dobar stroj za svakodnevne poslove, obican trafo aparat se moze sakriti u misju rupu pred inverterom.

NO kazem da je nabaviti CO2 koji topi jednako kao i elektro ili inverter koji zadovoljava necije potrebe da je CO2 bolji izbor.

Vodim se time da puno citam po internetu i kojekakve testove i usporedbe varova i na vise mjesta su potvrdili ovo sto ja pricam.


Ne znam koliko godina imas ali moj otac je npr 55. godiste i ing elektrotehnike. i kad sam mu pricao da smo se nasprdali s profesorom fizike (koji je jos stariji od mog oca) kako je pricao da je fizicki neizvedivo napraviti kondenzator od 1 Farada kad je kolega iz torbe izvadio bas takav... I moj otac isto tvdio da je to NEMOGUCE da to mora biti OGROMNO da ovo da ono ali ni on no profesor nisu mogli pojmiti da je tehnika uznapredovala i da je to u danasnje doba izvedivo... Morao sam starom donjeti taj kondenzator da ga drzi u ruci i da se uvjeri da ne lazem ;)


Isto tako i CO2 aparati, nekad je bilo NEKAD a sad je SAD. nisu razlike tako drasticne i kazem da se CO2 nema sto stiditi elektrolucnog aparata za neke normalne namjene


OPET napominjem da i sam koristim radije inverter za jace, zahtjevnije stvari a CO2 samo po potrebi i da jos uvijek vise elektrodi vjerujem no kad je kolega s CO2 zavario gusani zupcanik za welger presu koji je bio polomljen u tri komada na poljoinfo forumu me isprdili da izmisljam i da lazem. Taj zupcanik je ponovno pukao ali nigdje blizu koleginih varova. Isto tako je vario i blok na 539 koji je pukao i drzi kao lud, varili smo i granu za auspuh i drzi do dan danas a kad sam to tamo pisao ismijavali su me pa se vise ne zelim u takve rasprave upustati bez uslikanih ili snimljenih dokaza.

Svatko ima pravo na svoje misljenje i ja vase uvazavam a ovim komentarom samo objasnjavam moj stav o ovoj problematici.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
i ja sa co2 navarim gus isto to sto ti kazes. ali navariti i zavariti nije isto . materijali nisu isti hocu reci. tehnologija materijala i zavarivanja je cela nauka koja se svakim danom unapredjuje i poboljsava. sad co2 aparat mozes koristiti i kao inverter i punkt aparat i za aronsko varenje i dosta toga a i inverter slicno tome. uz dodatne alate naravno. u brodogradilistu sam prvi put video i na nekim radio aparatima ali to je za nas obicne ljude samo san i nicemu nesluzi. aparati od 12000 eur pa navise. bilo je i za preko 60000 eur. samopratiti to kod nas je tesko i znati procese [tehnologiju] samog zavarivanja. elektroda i zica ima toliko namenskih da se u glavi zavrti. ali sta vredi kad radim pola godine -godinu zatvore firmu i bez posla. taman se ustosis kao varioc otkazi svima. ja imam co2 varstrojev od 160-180A i sve varim sa njim ali obicnu plocevinu ipak bazicna. oni oba vare jednosmernom strujom i to su jaki varovi oba. samo co2 je malo celicniji . radio sam na inverteru koji koristi zicu kao co2 samo je 4-6mm debljine i vari kroz pesak od sljake. ima takozvani robotic sa laserom i spaja table velikih duzina [savni var] . aparat 2000A a netreba ti maska jer nema plamena vari u sloju peska koji se posipa oko zice. princip co2
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
inverter koji spominjes da vari kao elektro je obivan CO2 aparat, samo se zamjene polovi i stavi se zica koja u sebi ima punjenje i varis bez plina i imas sljaku kao s obicnim aparatom ali to nije TO...

Ovo kroz pjesak sto spominjes je SAW zavarivanje i s time sam upoznat ;)

Vidis da pratim to sve i da se razumijemo ;)


Da se ne ponavljam od prije...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Razlika u varu se temelji na vrsti žice i elektrode, s time da obloga može dodatno legirati var..al moderni MIG/Mag aparati potpuno zamjenjuju Relove, danas je to cijeli kompjuter kod "synergica"..pogledajte si malo kop EZa, jesenica, Bohlera...ima mali miljun žica/elektroda...EPP je ništa drugo nego REL, ali puuuuno jače....one se koristi za debele ravne zavare, koji nemaju mjesta oko kućnog zavarivanja
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
evo hvala BOBI, dao mi ideju da pogledam speciikacije od LIncolna i mogu reći da je bolji i povoljniji od VAratroja, t.j. veći omjer je uloženo dobiveno, razmišljam si između modela 150 i 170 razlika je nekih 1700 kn a opet vjerujem da će i ovaj od 150 zadovoljiti moje potrebe, plus još neke dobre kablove i onda samo elektrode i žljeza, hahahah, evo ako kupim javiti ću dojmove
 
B

Bobo

Guest
Ja znam zasto sam na Lincolna isao i znam da ga svakako mogu preporuciti. moj je invertec 150s i isproban je i na dugackom produznom kablu i na cjelodnevnom radu na agregatu. Nista mu nije bilo radi kao doxa... slabiji model 135s nema nikakve funkcije, nit smije na produzni kabal nit na agregat za po radioni je dobar i on...

Pogledaj jos i Telwin aparate. talijani ali jaaaaaako dobri. samo se svaki lincoln smatra "profi" aparatom dok kod telwina imas 4 klase tako da...
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Ja znam zasto sam na Lincolna isao i znam da ga svakako mogu preporuciti. moj je invertec 150s i isproban je i na dugackom produznom kablu i na cjelodnevnom radu na agregatu. Nista mu nije bilo radi kao doxa... slabiji model 135s nema nikakve funkcije, nit smije na produzni kabal nit na agregat za po radioni je dobar i on...

Pogledaj jos i Telwin aparate. talijani ali jaaaaaako dobri. samo se svaki lincoln smatra "profi" aparatom dok kod telwina imas 4 klase tako da...

tako je slažem se s tobom, ovaj 150s mi se sviđa baš zbog tih kablova i agregata a i jači je, gledao sam i Varstoj ali je preskup na odnosu na Lincolna, a i kod Telwina sam gledao serije Technology, vidi se to prvo po cjenama a onda kada se usporede karaktaristike sve je još jasnije
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
tako je slažem se s tobom, ovaj 150s mi se sviđa baš zbog tih kablova i agregata a i jači je, gledao sam i Varstoj ali je preskup na odnosu na Lincolna, a i kod Telwina sam gledao serije Technology, vidi se to prvo po cjenama a onda kada se usporede karaktaristike sve je još jasnije

Ja sam kupil varistroj slovenski bil je na akciji u bauhausu za 2800kn prije 2god. Tih lagan 3.5kg vari super do 2.5kvadrata elektrode. Navaril sam se s njim i samo rjeci hvale.nisam varil sa lincolnom pa nebi komentiral koji je bolji.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Lincoln 150s sada kosta 4100kn. Kolko je bio kad si ti uzimo?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Lincoln 150s sada kosta 4100kn. Kolko je bio kad si ti uzimo?

Neznam tocno al mislim da je moj varistroj kostal 4900 a bil je oko 2800 i kupil sam ga. Imam remenza stavit oko ramena i na lojtri varis pjevajuc. To je inverter ide do 180A. Zute je boje slovenskije.
 
B

Bobo

Guest
moj je kostao bez kablova 3800kn MISLIM... Uzmi u obzir da imam "vanrednog" popusta u toj trgovini pa moguce da sam ga dobio i za aparat. Vise se stvarno ne sjecam 100% tocno...

Ako hoces, ponesem ga do tebe kad budem isao u Gudovac, pa se igrajte malo s njim, ponesem i bazicnih elektroda i onda iz prve ruke vidis sve. Ja garantiram da sa 150s neces pogrijesiti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
moj je kostao bez kablova 3800kn MISLIM... Uzmi u obzir da imam "vanrednog" popusta u toj trgovini pa moguce da sam ga dobio i za aparat. Vise se stvarno ne sjecam 100% tocno...

Ako hoces, ponesem ga do tebe kad budem isao u Gudovac, pa se igrajte malo s njim, ponesem i bazicnih elektroda i onda iz prve ruke vidis sve. Ja garantiram da sa 150s neces pogrijesiti.

Gle dosta su skupi al fakat jebena stvar radi ko vuriica i ima nekaj u sebi da srecava ljepljenje elektrode. Ko proizvodi taj tvoj? Ja ne velim mozda je tvoj kvalitetniji al ja sam uzel varistroj jer je bil jako spusten i za kes je bila ta cjena oko 2800kn. 200kn gore dole.:wink:
 
B

Bobo

Guest
Nemam pojma odakle je moj, Lincoln je americka firma a gdje se pravi, sumnjam da je kina... Varstroj ima pogone u kini to znam 100% kao i vecina svjetskih firmi, no ameri su previse ponosni da bi se "americka roba" pravila u kini.

Nekako mi na um pada da je made in italy, no nisam nikako siguran...

Varstroj je isto dobra firma, nema ni za njih zamjerke ali su skuplji od lincolna za koji tvrdim da je bolji od varstroja...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Nemam pojma gdje je tvoj Lincoln napravljen, ali izvaliti da ameri ne rade u Kini je blago rečeno obićan nonsens....:icon_rolleyes:
Briggs, Kohler, i čitav niz drugih "američkih" proizvoda se klepaju u kini
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nemam pojma gdje je tvoj Lincoln napravljen, ali izvaliti da ameri ne rade u Kini je blago rečeno obićan nonsens....:icon_rolleyes:
Briggs, Kohler, i čitav niz drugih "američkih" proizvoda se klepaju u kini

Na mom varistroju pise made in slovenia, i sklopljen u eu, a sad sigurno ima djelova iz kine u njemu u to ne sumnjam isto ko u linkolnu mislis da nema kineskoga u njemu?:icon_biggrin:
 
B

Bobo

Guest
Da se razumijemo, "tradicionalne" americke firme si NE SMIJU dopustiti da pise ista "made in china" na njihovim stvarima kao jedan Miller npr koji drzi svoje kupce zbog kvalitete i zbog toga sto je SVE na njihovim aparatima "100% made & assembled in U.S.A."

Tako je i Lincoln slicna firma koja drzi do tradicije. Jasno, ne mogu biti 100% siguran da se ne pravi nista u kini ali sam 90% siguran da nema veze s kinom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh