• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja sam si za 90 kn kupio masku za glavu, ali nije automatska, DIN 10 staklo. Ako sam vani na suncu, spustim ju na glavu, nakon par sekundi vidim gdje mi je vrh elektrode i bez problema počnem variti. Naspram one što se drži, veeeliki preporod, jako zadovoljan.
 

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

moja preporuka DIN 12 ajde i 11 prolazi...ali po meni je 10 pre slabo...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vario sam na 90-120 ampera, 2.5 i 3.25 elektrode, nisam baš primjetio ga me glava i oći bolile, a ne varim svaki dan
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ak imas zelene oci samo teraj, mene se cini bi moga i brez maske,jedino bi ti koza lica:drink: malo nagorela.
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
trebao bih variti zeljezne profile i pločevinu debljine 3,3.5cm radi se o pristroju krana za traktor, tezak je oko 2tone+ u radu mozda bude i vecih naprezanja od samo nosenja 2t... da li bi to mogao variti i da bude kvalitetno i trajno sa co2 400a ili bi bilo bolje sa elektrodom? pitam jer mi je jedan stariji majstor rekao da je co2 var slabiji od elektro vara i da sa slabijim co2 samo heftam a sa velikim elektro zavarim sve, trenutno imam mali elektro aparat i sad bi kupio jaci aparat a imam dilemu zbog ovog veceg posla a trebao bi taj aparat i kasnije koristit za razne debljine i uglavnom manje poslove... dosad sam radio sa co2 varstroj 1600,neki manji elektro einhel i elektro kirsch 260a
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Co2 je širok pojam!!
Sa aparatom od 250 A pa na dalje možeš kvalitetno zavariti sve debljine matrijala koristeči co2 ili feromix(mješavina co2 +argon),,,
Isto tako to možeš zavariti i elektro-lučno ali bi ti u tom postupku preporučio bazične elektrode za koje ti je potreban inverter(istosmjerna struja),,
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Gle sa co2 možeš sve to zavariti i mora držati, nema Boga, ali opet nekako sam zagovornik elektrode kod takvih poslova jer je Co2 "kruti" var a elektro "žilav" var, i kao što Mato veli koristi bazične elektrode i ako možeš izbrusi faze i radi provar, nemoj samo ljepiti kutove.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Re: Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

Ako ti je dobar kut za varenje uzmi elektrodu i vari u slojevima. Pazi samo da dobro popunjavas i da ti je korijen dobar.
 
E

el pibe

Guest
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ak imas zelene oci samo teraj, mene se cini bi moga i brez maske,jedino bi ti koza lica:drink: malo nagorela.

Je ak neko ima zelene oči:icon_e_ugeek: taj fakat ima zaštitni faktor more variti tak dugo bez maske dok mu oči ne pocrveniju:icon_rofl:A i čul sam nekaj da su pojedini bravari sa zelenim očima na praksi kod X-mena.Navodno nakon specijalizacije dobivaju sposobnost da moreju s očima rezati 3cm debelu pločevinu.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Zanima me Vase misljenje!?
Imam iskravar 1900 ecoline, odmah sam zamijenio originalni slaufpaket od 3m sa malo ozbiljnijim od 4.5 5 metara duljine, i ispocetka me nije smetalo sto mi zica 0.8 malo zatitra(na manjim brzinama zice) a sada nakon potrosenih 6-7 bunteva po 15 kg doista me bode u oci i zivcira, boziri su novi! Dali ima smisla stavljat pogon zice sa 4 kotaca umjesto ovog sa dva? Zanima me dali je to tko radio dosad!?
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Po papirima kazu da je max 210A! Aparat je dobar ali daju lose slaufpakete i zbog toga sam zamijenio cijelu masu i pistolj sa crijevom jer original od 3 metra mi je kratak em imam osjecaj da ce se rastopit nakon sat dva rada!
Koda zica putem negdje zapinje,promijenio sam bozir i novi vrat na pistolju i opet se osjeti cimanje koje nekad zna zivcirat! Ima li neko pravilo za izmjenu kotacica na dodavacu zice ili cu stavit pogon sa 4 kotacica!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Možda ti je žica problem pa imaš dojam da žica zapinje a ona u kontaktu sa diznom stvara takav dojam?
Kada ti žica počne zapinjat dali ti zašmelca diznu?
Provjeri koliko ti žica duboko ulazi u žljeb na kotačima,ako propada do dna žljeba onda ih mjenjaj,žljeb se zna zaprljati pa onda proklizava žica provjeri i to,,,
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ja sam modificiral pogon na mojem Varmigu 230. Mijenjal sam kotačiće, pa je sad pogon na 2 valjka (gornji i donji, a inače je samo donji). Pogledaj u ovoj temi, tam negdje krajem 2011...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Znaju ti i žice biti masne ili prašnjave pa proklizava, kanal na kotačićima predubok, možda je bužir pretrgnut, mada ja najviše sumnjam na žicu jer ako nije dobro baždarena zapinje za diznu....., probaj staviti 1.0 diznu pa provjeri ako ne zapinje onda je do žice, jer naši varioci isto sa time muku muče kad gazda uzima najjeftiniji škart, EZ, MG i takve neke shit no name firme.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Toni ,ne znam koji je sistem pogona na tvom aparatu ,ali na nekima ,obično jeftinijim ,gornji kotačić pritišće žicu na pogonski samo pomoću opruge ,a ima i onih koji imaju mogućnost podešavanja pritiska gornjeg kotačića na pogonski i kod takvog sistema se može puno poboljšati prolaz žice štelanjem. Uz malo mašte ,to nije problem ni napraviti sam. A problem može predstavljati i osovina na kojoj bude kolut žice ako je pretegnuta ili labava ,opet naravno ako je riječ o izvedbi kod koje se može štelati otpor okretanja.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Ne vjerujem da je zica masna jer vadim ju iz vakumskog najlona, i ne otvaram vrata na aparatu dok ju ne potrosim! Donji kotacic je pogonski a gornji pritisce zicu u zlijeb i da se regulirati jacina pritiska!
Sve sam provjerio kada stavim kolut od 15 kila lagano ga naspanam da ga pogon vuce, ali koliko mi se cini izgleda da je kotacic potrosen jer kad sam ga izvadio bilo je metalne prasine na njemu e sad ako mi je te metalne prasine uslo u buzir mozda i to hebe! Narucit cu drugi pogonski kotac pa cemo vidjet dali trebam i buzir drugi!Dali ima neko pravilo za mjenjanje tih kotacica, jer uvjek kenjavi kad imas najvise posla!?
Decki hvala na savjetima
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Nakon pol sata -sat varenja ,pipni kotačiće ,ak su dobro zagrijani to je znak da je pritisak gonjeg kotačića prevelik i to ti deformira žicu dovoljno da zapinje u dizni. Nemoj pogrešno shvatiti ovo kao pametovanje ,već dobronamjeran savjet. A kako reče i Kavasaki ,danas na tržištu ima žice koju bi trebalo zakonom zabraniti.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Probat cu, sve je moguce kakvo pametovanje svaki savjet je dobrodosao!
To za zicu sam i ja osjetio na svojoj kozi, ono covjek misli to je samo zica, nisam mogao vjerovati koja sranja se sve prodaju od zice, i jos k tome grubo motana na kolutu uzas!
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Kažem da su možda pretegnuti kotačići ,jer veliš da oko točkića ima metalne prašine ,a što se žice tiče ,znao sam prvih ,nezam ,20-30 metara jednostavno bacati jer je stalno zapinjalo ,a ostatak bunta bi išao bez problema. Možda se to nekome može činiti blesavo ,ali mislim da na tržištu ne postoji vrsta žice s kojom nisam vario. Neke su na istom aparatu išle fenomenalno a neke nikako. Još koja sitnica u najboljoj namjeri - nakon nekog vremena ,rupa na vrhu dizne se malo proširi i onya se tu sljepljuje žica. Ja to malo pobrusim ,vrh dizne . I ako za diznu i šobu koristiš mast ,vrlo brzo u kombinaciji s pašinom unuta dizne stvori naslage nečistoće ,pa je poželjno češće odvrtati diznu i malo ju iznutra pročešljati žicom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh