• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma kak i velimo, svašta može biti u pitanju, najbolje je pokušavati eliminirati jedno po jedno. Naši varioci ti imaju na početku žice, prije ulaza na kotačiće svezanu krpicu da mu čisti žicu, bilo je za kupiti i origunal špangice sa spužvicom u varstroju, ali naš to več godinama ne kupuje, pa su dečki sa krpicama to rešili.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nakon svakog kotura zice je najbolje skinuti euro prikljucak i diznu i komprimovanim vazduhom izduvati burzir.Sadasnje zice su jako lose kalibrisane i ako se stegne malo na tockicima stvara se metalna prasina i trenje zice o sam burzir skida deo cinka pa hoce zapusavati .Probaj naci nemacku zicu pa vidi onda dal ce trzati tokom varenja. Ove sve zice vecinom se rade na tajvanu koliko sam ja cuo i prodaju se pod razne firme.Dok sam radio u brodogradilistu jos smo najvise imali problema sa punjenom zicom gde su mnogi koturi leteli van iz aparata koliko su bili lose namotani. Bilo je i petlji i cak nastavaka zice sto je nezamislivo. Ja sam zbog takvih losih zica ceo euro prikljucak menjao jer burzir nisam mogao naci za njega nigde. Uletila spetljana zica u burzir i ni makac ni napred ni nazad. Samo kvalitetna zica i radis ko covek bez obzira i ako je malo skuplja ali visestruko se isplati
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Eto i ja po instrukciji kolege Buce,slozio ventilator
Fotografija0212.jpg
[/url]
image hosting no sign up[/IMG].
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Imam mali problemčić sa invertorom pa ako neko ima volje objasniti.
Do sad sam vario sa običnim elektro i CO2 aparatom bez problema ali neki dan sam došao do invertora i teško započinje var pa me zanima jeli tak na svima ili nešto neštima ? Elektroda je EVB 3,25. Probao sam pojačavati i smanjivati amperažu ali bez neke promjene. Tukao elektrodom po željezu ili ga povlačio isto je.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Koliko amperski je inverter jer za tu debljinu EVBa treba barem oko 150A da se može varit.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Ide do 150 ali isto se dešava na 90 ili na 150. Jeli tak na svima ?
Nema toga baš kod mene, sve se manje dela pa se manje i trga. Varilaca sa atestom koliko očeš ali svi nešta muljaju (izbjegavaju odgovor).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Koliki mu je napon praznog hoda? Za te elektrode je poželjan čim veći napon paljenja.
Bazične elektrode se hladne teško pale, pogotovo kad navuku vlagu u oblogu.
Stavi ih u rol na cca 200...250C jednu uru, pa budu bolje išle. Ako opet nebu išlo, onda je problem u premalom naponu invertera.

Na kojem polu su bile alektrode, a na kojem masa?
Bazične elektrode moraju biti na + polu, a masa na - polu.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Samo da se javim uspio sam rijesit problem cimanja zice, kada sam izvadio buzir imao sam kaj vidit zica zapinje u njemu negdje na sredini a promijenjen nedavno! Stavio sam stari buzir od merkle pistolja i sada radi normalno, usljed cega je ovaj ostecen na sredini neznam jer se ne vidi nikakvo vanjsko ostecenje a zao mi ga prerezat da vidim u cemu je problem! Pocistio sve, i sastavio natrag i sada vise ne kenjavi! Primjetio sam da u kanalu kotacica ima naslage i prejako je bio napet onaj gornji kotac koji pritisce zicu!
Hvala jos jednom na savjetima
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Napon paljenja - nemam pojma. Nisam sa strujom baš na ti.
Masa je na minus polu. Onda ih je uhvatila vlaga jer kad je vruča onda ide bez problema, a hladna teško.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Onda ih samo dobro osuši. Njih bi i trebalo paliti dok su vruće.
 
E

el pibe

Guest
A u nekim firmama si varioci prije varenja spereju požerake z pelinkovcom.Ruke su odma mirnije i var je ljepši:icon_thumright::icon_pidu:
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo ja se danas isprsio i kupio Elektro Maschinen 180A Inverter.

Inače nikad nisam vario nit' išta, al' mi sada treba za par stvari švasaparat, a ovaj mi se učinio kao dobra investicija pa sam ga uzeo, može terat od 1,6 do 4mm elektrode, uzeo sam neke tamo što su bile Jadranove od 2mm i 3,25mm za prvu ruku da malo varim...

Za praksu ću uzeti praviti poklopce za šahtove po dvorištu, a onda mi treba za neke druge posliće...

Spominjao mi trgovac neke bazične elktrode to su za...?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Isto za šta i rutilne u tvom slučaju!!
Bazičnima je lakše variti i zavar je bolje kvalitete,
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Dali netko zna gdje ima servis za Telwin Imam 164 technicu, pregrijao se prestao radit, i nisam ga koristio više od mjesec dana, misleći da je bimetal isključio Međutim neki dan ga uštekam, i uključim kad ono ništa, već je pregorio glavni pancer osigurač, zaobišavši moje osiguraće i fidovku, baš danas dobio račun od Elektre od oko 80 kn, za zamjenu osigurača.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Servus čakovec zastupnik za varstroj, ili ako imaš kakvog prijatelja koji radi na servisu u nekoj bravarskoj firmi, sve ti je to manje više na isti kalup.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Pogledal mi je kolega,ali unutra je sama elektronika tj. prekomplicirano. Bez osciloskopa i ostalih el. spravica nema šanse, da se utvrdi kvar tj. popravi aparat.
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ja znam za servus, oni su kod nas zastupnici i serviseri za varstroj pa valjda imaju aparaturu kad su svi sad večinom sama elektronika.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Hvala dobio sam odgovor mailom danas od njih. Imaju servis za Telwin uz početni cjenik , detekcija kvara 100 kn plus PDV.
 

Najnoviji postovi

Na vrh