• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

E

el pibe

Guest
Makar nije neko mjerilo ali Kinezi su majka za ovu tragediju nazvanu Varst(r)oj.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Moja lendava je varila ko zmaj, 30tak godina, ocu i meni, ciknila je za jednog naglog pljuska...
180 ampera, trofazno monofazna.(2 kabela).
Teška bila ko sam vrag, nisam puno plaka za njom:(devil):, i sad imam onaj "tetrapak" telwin, ali varenja imam vrlo malo zadnje vrime.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Danas sam probao varit aluminij profile 2mm sa iskravar mig 1900 ecoline, promijenio sam pogonske kotacice, teflon vodilicu i diznu, zastitni plin argon, zica 1.0 esab almg5!
Iskustva: izgubio sam dobrih sat vremena dok sam namjestio parametre na aparatu, ali nakon toga treba ulovit ruku za varenje aluminija jer totalno je neusporedivo sa varenjem inoxa i zeljeza, tako da mogu reci da je ovaj aparat isproban u radu i ako se netko odluci za njega nece sigurno pogrijesiti!
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Evo i mog aparata,mislim da je 160A,trofazni je:icon_e_biggrin:
Ima mu mozda i 40 god,to sam od pokojnog dede nasledio,meni je tek17 god i polako ucim
Deda je sa njim profesionalno radio pa je bio u losem stanju,prole god mi ga je jedan majstor pretresao i izmenjao sve sto treba,a ja mu napravio kolica jer uopste nije lak




Ja se varenjem bavim amterski iz hobija za moje potrebe,ovaj aparat je glomazan,a u zadnje vreme bas lose vari,pa sam gledo neki inverter da kupim,imali neko neki inverter da preporuci do cc200e,ja sam gledao telvin,jasik i wilager,imali neko ikustva sa njima:icon_weed:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
To je makedonski Končar.
Uredi ga i trajal ti bude dok si živ.
Iverteri kakve gledaš trajali budu par godina.
Radije gledaj si nabaviti rabljeni MAG (CO2) aparat od nekih 200A.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ovaj apart prodavati necu,jer mi nije stalo za pare,a ovo mi je uspomena od dede,na njemu sam ucio da radim,a i sto bi narod rekao sto nasledis to prosledi,a ovaj apart je odlican kad ima duze da se vari,nemoguce je da se pregreje,secam se dok sam bio manji deda je sa njim vario od ranog jutra pa do u noc bez gasenja.Dacu ga opet nekom elektricaru da ga sad kompletnog pretrese i sve sto je dotrajalo da izmeni.
Inverter kupujem pre svega zbog velicine a i sto je na monofaznu struju.
Znacio bi mi neki savet vezan za inverter,pre svega vezano za marku koju uzeti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ovaj trafo aparat ti je jednofazni ili dvofazni.

Ne gledaj invertere, već rabljeni CO2 aparat.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Da ako imaš mogučnost kupi co2, lakše je variti, osim ako radiš puno po terenu tad uzmi inverter.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kod nas za 200eura dobiješ telvina 165 sa automatskom maskom.Ja ga imam več par leta i za moje potrebe je sasvim ok.Dosta je več izvario pa i sa evb 3,25 i nemam što reč za te pare dobar.Morat ču jedino kablove jednom zamenit jer nisam pazio i na nekim mestima je spaljena izolacija od vručeg železa.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja zivim u gradu,a na selu mi je imanje,i uvek ima na oba mesta ima po nesto da se vari,pa nije zgodno vuci svaki vikend ovu strvinu ili co2 i bocu,takodje mi se nepune boce,jer treba to nositi na punjenje,a nema niko da puni boce u mojoj okolini,a ovako elektrode u skoro svakoj prodavnici se mogu naci.
Svakako sam nameracio dogodine i neki manji polovan co2 da kupim ako naletim,i da mi on bude u radionici stalno,trenutno mi je potrebniji inverter.
Pjero: mislim da taj aparat nema da se kupi kod nas,al svakako hvala na predlogu:icon_thumright:
Abarth:gledao sam nedavno taj telvin i kod nas je slicna cena,samo sto kod nas ide obicna maska
Dvoumim se izmedju telvina wilagera i jasika,svi su 150-180A i cena oko 200e,taj jasik dosta hvale kod nas,dosta ih ljudi kupuje i prezadovoljni su sa njim za sad.
 
Posljednje uređivanje:

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
da li ovaj aparat moze variti plocevinu 3cm?

Minarc Evo 150
Connection voltage 1 ~ 50/60 Hz 230 V ±15 % (AU 240 V ± 15 %)
Rated power at max. current 35 % ED MMA 140 A/4.5 kVA
35 % ED TIG 150 A/3.2 kVA
Supply current 35 % ED I1max 19.7 A
100 % ED I1eff 12.9 A
Connection cable H07RN-F 3G1.5 (1.5 mm2, 3 m)
Fuse type C 16A: 140A ED 35%; 10A: 140A ED 28%
Output 40 °C 35 % ED MMA 140 A/25.6 V
100 % ED MMA 100 A/24.0 V
35 % ED TIG 150 A/16.0
100 % ED TIG 110 A/14.4 V
Welding range MMA 10 A/15 V…140 A/37 V
TIG 10 A/1 V…150 A/36 V
No-load voltage; peak 90 V (VRD 30 V, AU VRD 12 V)
Idle power 17 W
Voltage steps stepless
Power factor at 100 % ED 0.99
Efficiency at 100 % ED MMA 82 %
Stick electrodes ø 1.5…3.25 mm (some 4 mm)
External dimensions LxWxH height with handle 361x139x267 mm
Weight without connection cable 5.4 kg
with connection cable 5.85 kg
Temperature class B (130 °C)
EMC class A
Degree of protection IP23S
Operating temperature range -20…+40 °C
Storage temperature range -40…+60 °C
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Dali netko zna gdje ima servis za Telwin Imam 164 technicu, pregrijao se prestao radit, i nisam ga koristio više od mjesec dana, misleći da je bimetal isključio Međutim neki dan ga uštekam, i uključim kad ono ništa, već je pregorio glavni pancer osigurač, zaobišavši moje osiguraće i fidovku, baš danas dobio račun od Elektre od oko 80 kn, za zamjenu osigurača.
Evo da završim svoj post.
Odnio inverter u servis Tena-G, u Zg., nakon tjedan dana nitko da me obavijesti, poslao mail direktorici, drugi dan i zvali i poslali odgovor, da je otišla matična ploča, te popravak dođe 1375 kuna.. Platio 125 kuna za "detekciju kvara" i uzeo nazad aparat. Telwin više neće u moje dvorište, naročito zbog takovog zastupnika tj. servisa. Uzeo sam drugi http://www.sigmat.hr/hr/rhino-aparati-za-zavarivanje/143-inverter-rhino.html ,200 A sa dostavom 2000 kuna.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Ja mislim da svaki aparat vari takvu pločevinu, samo treba nakosit rubove ako je moguće s obje strane.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Tomo nije isto ljepiti i variti! Mora tu biti prava struja i pravi aparat za to pretaliti!

Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Nisam ni mislio, ako spoji materijal s varom zavareno je. Ako var ostane na materijalu nije zavareno. Aparat mora moć topit materijal koji vari.

Poslano sa mog LG-E610 koristeći Tapatalk
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Evo da završim svoj post.
Odnio inverter u servis Tena-G, u Zg., nakon tjedan dana nitko da me obavijesti, poslao mail direktorici, drugi dan i zvali i poslali odgovor, da je otišla matična ploča, te popravak dođe 1375 kuna.. Platio 125 kuna za "detekciju kvara" i uzeo nazad aparat. Telwin više neće u moje dvorište, naročito zbog takovog zastupnika tj. servisa. Uzeo sam drugi http://www.sigmat.hr/hr/rhino-aparati-za-zavarivanje/143-inverter-rhino.html ,200 A sa dostavom 2000 kuna.
dobra cijena za 200A pitanje je koliko može vratiti na toj amperaži i zašto ima dva potenciometar?

Poslano sa mog MediaPad T1 8.0 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh