• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da li taj aparat radi na 3 f ili na 2 f ?

neznam za ferkventi , bubnul sam:sram: ..treba pitati pametnije
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Imamo u firmi jaču verziju ,250s.Kabel kupiš drugi bez problema, to kaj nema motorić je vjerojatno plus .Kučište reduktora je od plastike koja ne podnaša
mast kojom su zupčanici pomazani :biggrin:



Zovemo ga "pljucko".
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma bravo, ..i da nosi zlatna jaja ..u tom slučaju ne trebaš ni motora , ni gorionika , samo trofaznu struju
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Za normalno varenje aparat bu dobar.Moja firma ga je kupila u kompletu sa još par uređaja za izradu jedne posebne vrste alata, i pokazal se loše .Tu gotovo nema pravog vara, sve se svodi na pikanje svakih par cm da se materijal ne pregrije i u takvom režimu luduje .Mijenjali smo dizne , kablove ,žicu , dotezali spojeve -ne pomaže .
Motor original je smeće , elektronika koja ga regulira isto . Sklopnik od transformatora i pogon motora ko da nisu usklađeni .-ili žica kene prerano, ili stane prerano .Masa nemre bolja bit-imamo stol sa pneumatskim pričvrščivanjem .
Probal sam četri pet drugih aparata, i ja imam jednog prastarog švabu koji je preživel poplavu i ni jedan ne luduje toliko.

Tvoj je ipak druga verzija , i za normalne varove možda se pokaže ok .

Ali ak je klasični trafo ko ovaj naš 3x380 nema sistema da ga jeftino spojiš na 1x220
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Hvala. Viditćemo šta će biti, s njim. Malome sam nedavno kupio starter pištolj, igračku, za 220kn. Neću velik novac u njega usipat, pa ću probati naći mehanizam od nekog drugog aparata, ako se bude dalo.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Hvala Zxxxe, sve najbolje za novu.
Neka odokativna matematika kaže da tribam gorionik, nekih 300,400 kn, zatim motorić s valjcima, 400,500kn, i elektroničku pločicu, 400? kn...
Ostat će aparat u garaži koji misec.
Najprije ću obić par ljudi koji rade s takvim stvarima, u mojoj blizini. Možda elektroničke dijelove ne budem mora minjat. A sad je novčano najgori misec u godini... LP.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ma ne velim da moraš to kupiti, već samo da nije nemoguće naći dijelove za pripasati.
Imaš negdje u temi prije 4...5 godina moje preinake Varmiga 230.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
4b237ff87c40b0a2ce89fc34d1b62159.jpg
8fcd1da8fb74efae7bd9b6b55eeca28a.jpg
8eb6ae4eacb005f23f28f32acabc9199.jpg
036c033840866bb1440344e2f7677910.jpg


Jel netko zna koji je ovo aparat??

Jel inverter, ili trafo? Bi li se da kalemit na monofaznu?
Triba mi ime da probam naći sliku ovog raspadnutog dijela. Po svemu sudeći pukla je samo Plastika koja je držala valjke koji vuku žicu. Nije mi uspila najbitnija slika koja pokazuje zupčanike, slikat ću je opet, da procijenite da li se da, rekonstruirati polomljeno, i oće li tako biti jednostavnije nego ugradnja drugih djelova.
Zanima me i bi li se motorić od žice triba upalit premoštavanjem 2 kontakta na štekeru gorionika?
Smi li se to primostiti?

Danas bija kum autolimar, do mene, da mi je ruke da ga izvadim iz gepeka, kaže da će biti dobar. Nudija mi odma, 100 kn više. Kaže da se dosta tih aparata da pribacit na monofaznu. Ja ga pitam jel se da elektrodaša napraviti ako se ne može jeftinije co2 srediti. Kaže da neviruje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
CEMONT CEMIG 190s. To je ta plastika koja se raspadne u komadiće,sad se vidi od koga su kinezi kopirali svoje proizvode - od talijana:icon_mrgreen:

Premoštavanjem kontakta pali motor od žice, el ventil od plina i sklopnik transformatora. Pali prek elektronike koja podešava brzinu motora, i zadršku kod uključivanja.-isključivanja motora, plina i sklopnika.

Običan trafo, nebu išlo na jednofaznu .





Primjer sheme novijih cemont aparata,jednofazni i trofazni .
Ne izgleda baš jednostavno, zahtijeva prematanje trafoa, ak se da premotati na ovu jezgru -inače mislim da treba proračun zračnog raspora na drugoj jezgri (švasaparati su malo "mekši" od običnih trafića),preslaganje ispravljača , diode budu vjerojatno preslabe za jednofazni most, treba prigušnicu.

Sretno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Najpametnije bi bilo sklopit ga i zaminit se s nekim za manji, monofazni.:(doh):
Al bi ga tribalo prvo uredno napravit, ne želim da se o meni pričaju kojekakve priče.
To je puklo,

RdnYFzG.jpg


WWqxiV7.jpg


imgres


Koliki bi problem ovo bija napravit, imam onaj ležaj na onoj lami, polomljeno je kućište koje je na slikama izgleda metalno a u originalu je plastično.:icon_e_smile:

Jel samo ono problematično, pucaju li zupčanici?Moji se čine cili vidiću kad ga probam užgat.

Edit;

Jel ima ona "osovina" na koju se kolo žice stavi svoj kakav pogon?
Ima nekakav otpor okretanju, mada mi logika nalaže da je otpor tu samo da se ne razmotava žica i da ona nebi smila imat pogon, samo kontroliran otpor okretanju..

Ona vida šta ide odozdal me isto buni čemu bi služila.
 
Posljednje uređivanje:
E

el pibe

Guest
Taj mehanizam nije neki problem za napraviti.Obična vodilica,sa lagerima i napinjač.S time ako sam to napraviš uz dobar odabir materijala nadživi pet aparata.Nego u kakvom je stanju motorčić?Tamo gdje se montira(kolo)sa žicom ona osovina mora imati neki(dosjed)otpor inače bi se kolut nekontrolirano odmatao i zapetljavao i tu nama varenja.Imaš i puno kvalitetnijih izvedbi mehanizma.Sve je masivnije napravljeno možda bi se nešto boljega dalo pripasati.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Moram vidit par detalja. Tribaju li zupčanici dosjed s gornje strane. Tu će se tražiti precizno pozicionirati rupe. Ostalo je lako.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Vidio sam dovoljno...:icon_e_sad:
Nema šanse za rad s njim na monofaznoj struji.
Dakle njuškalo kategorija...
Vidit ćemo oće neko ponudit nešto za njega, pa ćemo se odlučit eventualno i za sredit ga i stavit na njuškalo kao funkcionalan stroj.
Zasad ciljam na razmjenu za mali co2 aparat-recimo kinez, to bi bila ajmoreć i fer trampa...

Šteta, po dimenzijama i po težini mi se svidija stroj, šteta šta se neda svrnit na monofaznu, dojma sam da je samo plastika mana i da bi s vodilicama sa linkova koje je da kolega ZJ, to bija super strojčić za mene, koji bi moga i najteže posle obavljat do kojih sam ja moga doć, a da bi moga i pickat po auspusima i sl..
A JBGA..
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
kupio sam gorenje protech 160a ide na jednufaznu i trofaznu struju, imao je euro prikljucak trofazni i na salteru 220 i 380, kod covjeka sam probao na 220 sa prelazom sa euro trofaznog na jednufaznu i aparat super radio, doma ja preslozim euro trofazni na klasicni trofazni steker i aparat radi ali nece topit zicu i pocnee se pusit iz njega i vise ni van ne pusta zicu, ja probavam nes palim gasim i vise ne zeli uopce palit, zice sam dobro prespojio i zalemio vrhove radi boljeg kontakta, moram sklepat taj prelaz na jednu fazu da to probam no evo pisem ako netko po ovome moze skuzit sto je bilo.... jesam kupio olupinu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh