• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Onda nemaš na šalteru 220-0-380?Na kabal koji je predviđen za 380 stavi žuto-zelenu na uzemljenje a ostala dva na dva plusa.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
nešto novi na ovom svijetu? dvofazna struja! nikad vidio nikad čuo a mislim da nije ni Tesla
Ovako dečki i cure koliko su mene učili nekad u ex Jugoslaviji monofazni kabel ima tri žice (može i dvije ali nije po "PS-u) znači plava smeđa i šarena.... plava i smeđa su nula i faza a šarena je uzemljenje (ako dvožilni kabel dolazi na utičnicu onda se vrši bajpas nule na uzemljenje tzv. nulovanie) a trofazni kabel ima pet žila tri faze nula i uzemljenje.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Kak nebi imal prekidac 220-0-380! Al imam za svakog kabel, dok ti na svojem si imal jedan kabel i adapter, vjerovatno!

nešto novi na ovom svijetu? dvofazna struja! nikad vidio nikad čuo a mislim da nije ni Tesla
Ovako dečki i cure koliko su mene učili nekad u ex Jugoslaviji monofazni kabel ima tri žice (može i dvije ali nije po "PS-u) znači plava smeđa i šarena.... plava i smeđa su nula i faza a šarena je uzemljenje (ako dvožilni kabel dolazi na utičnicu onda se vrši bajpas nule na uzemljenje tzv. nulovanie) a trofazni kabel ima pet žila tri faze nula i uzemljenje.

Aparat je tak kupljen prije 30 godina, i taj kabel je tvornicki tak bil, za trofazni prikljucak i ima tri zice!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nešto novi na ovom svijetu? dvofazna struja! nikad vidio nikad čuo a mislim da nije ni Tesla
Ovako dečki i cure koliko su mene učili nekad u ex Jugoslaviji monofazni kabel ima tri žice (može i dvije ali nije po "PS-u) znači plava smeđa i šarena.... plava i smeđa su nula i faza a šarena je uzemljenje (ako dvožilni kabel dolazi na utičnicu onda se vrši bajpas nule na uzemljenje tzv. nulovanie) a trofazni kabel ima pet žila tri faze nula i uzemljenje.
sve je jasno , samo narod koristi krivi naziv .
Aparat nije jednofazni ili trofazni nego radi na 22V ili 380 V

da bi radio na 220V treba faza i nula (+ uzemljenje , koje je na oba slučaja pa ga ne treba spominjati) a kad radi na 380V treba dvije faze ..
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Nemojte komplicitari trofazni jednofazni dvofazni .

Rekli bumo da nekekav trafo sa presjekom jezgre X treba 1 namotaj po voltu .

Pa za 220v treba 220 namotaja , za 380v 380 namotaja .

Pa zato ima tri izvoda - početak, 220 namotaja ("sredina") i izvod za 220v , pa još 160 namotaja i izvod 380v na kraju

Pa ak ga spojiš na prva dva treba ti nula i jedna faza za 220 , ak ga spojiš na prvog i zadnjeg trebaju ti dvije faze da imaš 380v.
Treča faza tu nema kam, i dalje je to jednofazni trafo , samo spojen na 380V.

Ak krivo spojiš. bude ovak :
Ak na krajeve spojiš 220 nebu švasal .
Ak na prvog i srednjeg spojiš 380 zgorel bu.
Ak na srednjeg i zadnjeg spojiš 220 zgorel bu.
Ak na srednjeg i zadnjeg spojiš 380 JAKO bu zgorel.

Ak ne krepaju osigurači .

Sklopka sve to razveže pogotovo kad su dva kabla inače bi kad uštekaš jedan kabel na drugom štekeru imal napon na golim kontaktima .

Trofazni su več druga stvar i idu na aparate sa ispravljačima jer se trofazna lakše ispegla .

Dok ja meljem puknuti je već objasnil:icon_fU:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Šta je na kraju kabela? Jel aparat radio? Na koju struju? Imaš električara u blizini koji bi to znao ispitati? Možda je jeftinije dat čoviku 50kn,nego spržiti šta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Bubamarac, isporučivati su kabel bez utikača (s golim završetcima), pa si je korisnik montiran utikač po želji, bilo 3f šuko ili pak CEE 4 ili 5P.

Govorimo da je aparat dvofazni, jer na početku i kraju namota imamo po fazu (dakle, napon prema nuli/zemlji).
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Imam inverter 180A. Nisam pokusavao, ali me zanima dali se moze sa rutilnim elektrodama variti pocincano zeljezo? Ili trebaju neke posebne elektrode kao one za gus?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Može,lakše ti je pocinčano varit bazičnima!
E da taj dan kad budeš to zavarivao nemoj piti pivo i sl!
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ja mjesto zavara obrusim sa flexom,malo- tek toliko da skinem sloj cinka.Puno lepše se vari pa i ne smrdi toliko po cinku.
 

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Tako je abart a i pjeni se dosta i nije to to! Ako nije problem bolje obrusit cin i onda varit!
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
E hvala vam kolege, zanima me to jer imam staru Creina cisternu bez osovine i sada kontam napraviti od toga "bazen" za vodu za prskanje u vinogradu i navodnjavanje kap po kap u vrtu koji imam kraj vinograda.

Tražio sam određeni fi da budu te cijevi i redukcije za pipe, al' sve je pocinčano, a pošto je pohrđao navoj u tim rupama gdje to treba ići, nemam ni toliko veliku ureznicu, onda mi je najlakše povariti sve.
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
imam dvije faze nulu i uzemljenje, na euro stekeru je bilo naznaceno sto je sto i tako sam spojio u u klasicni, znaci nula i uzemljenje imaju oznake gdje idu a faze su ostala tri prikljucka i tamo sam spojio faze, nemam monofazni prelaz prvom prilikom cu napravit da testiram da li hoce na jednofaznu, znaci kod tipa je radio na jednofaznu probao sam a kod sebe jos nisam jer nemam prelaz a ovo kak sam spojio klasicni steker malo je radilo dok se nije pocelo pusit iz aparata, probavao sam povuc var ali samo je zicu terao nikak da topi i onda vise nije htio ni zicu terat, dao sam mu malo vremena pa probao opet ali onda vise nije ni palio

kvar detektiran, ja sam prvi put dobro spojio zice u trofvazni utikac a posto nije radilo probavao sam druge kombinacije i tu zajebao.... a nije radio iz prvog pokusaja jer mi uticnica nema nulu, znaci tri faze i uzemljenje, na nju nisam uopce sumnjao jer mi kompresor radi na njoj normalno ali on ne treba nulu a aparat treba... kako nule nema na uticnici nemam pojma :icon_toilet: pretpostavljam jer je elektricar bio povoljan, skrtac placa duplo
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da li imaš fid sklopku..ili bilo kakkvu ( kod brojila ili glavnom razvodnom ormariču ) , možda je instalacija nulovana ?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Bem ti miša, jučer idem po žicu 0,8 za co2 i skoro me šlageralo, 284kn EZsg3, 15kg. Dosad sam navek nabavljal bunta po 150kn, pa me malo to iznenadilo. Jel ima di Međimurje, Zagorje da je jeftinije, za ubuduće?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
200kn je normalna cijena, po kojoj sam ja zadnju nabavil (Jesenice 0.8mm).
Iako, od kad imam Varmiga, s 0.8 nisam ni delal.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Neznam dal spada pod temu al se radi o aparatu za zavarivanje.
Naime tražim na poklon ili pristojnu cijenu aparat za rashodovanje tj. koji je dao svoje.
Znaći neispravan za dijelove, da je inverter Telwin idealno al ako netko ima bilo kakav nek pošalje na PP.

Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh