• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Koju snagu agregata trebam da mogu tjerati Telwin 165 HD Inverter i zavarivati s klasičnim elektrodama 2,5 mm?

Trebam pri kleti, a priključak struje je bezobrazno skup.

screenshot_120.jpg
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Gdje to piše? moram bacit pogled na njega...

Pa zar 6 kW? tako mnogo? wow, a ja mislio da cu gurati sa 2,5 kW
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Piše ti izpod ručke za nošenje gde su podatci o amperaži za elektrode.Skupo če to doč za kod kleti,mali agregati 2-2,5 kw se dobe za male pare a ovi jači imaju dobru cenu.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
istina ispod ručke! Meni piše 10kW generator power....(236 HD )

Đizs pa kud tolika snaga? Ovo nekaj ne štima.... definitivno.... pa nije to induktivno trošilo kao običan švas koji treba skoro 3x više struje na početku.... ovdje je energija za početno stvaranje luka pohranjena u kondenzatorima...

Jel netko radio sa aparatom za varenje na agregatu i koja su vaša iskustva?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Mrga, zaboravljaš da se kondenzatori pune samo strujnim peak-ima sa tek 100Hz i da je harmonička slika "idealna".
Svako fazno upravljanje, ovdje prirodno, uzrokuje loš cos fi...
I ne pišu točni podaci: jel treba toliko kW ili kVA?
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
screenshot_122.jpg


Naznaceni su kW, a zadovoljstvo od 10 kW je oko 4k evropskih novcanica /šklj proizvodnje/...
kVA = kW / cos φ, sto ne mjenja drasticno cjenu agregata...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Taj podatak nije točan, zato sam i komentiral. Netreba motor za 10kW kad agregat predaje 230x42=9,7kVA, 9700x0,8= 7,7kW

Dakle, treba agregat od 10kVA i to za maksimalnu struju. Neznam samo kak bi onaj bijedni priključni kabel s još gorim utikačem vodil 42A, a i koliki bi trebal biti osigurač. Uostalom, za 40A treba biti instalacijski vod od 6mm2, a takvu instalaciju ima vrlo malo domaćinstava.
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
To je navedeni podatak proizvodjaca... A svi znamo da je teorija 20 godina ispred prakse... @Bobo je pisao da je kacio Lincoln 150S na agregat i vario kombajn ako se ne varam... Zanimljivo bi bilo da kaze o kakvom se agregatu radilo...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Da, akad se i zavaruje s 200A?
Za ~100A dovoljan je i manji agregat, oko 5kVA.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Taj podatak nije točan, zato sam i komentiral. Netreba motor za 10kW kad agregat predaje 230x42=9,7kVA, 9700x0,8= 7,7kW

Dakle, treba agregat od 10kVA i to za maksimalnu struju. Neznam samo kak bi onaj bijedni priključni kabel s još gorim utikačem vodil 42A, a i koliki bi trebal biti osigurač. Uostalom, za 40A treba biti instalacijski vod od 6mm2, a takvu instalaciju ima vrlo malo domaćinstava.

ZJ upravo tako!

Nešto nije u proračunu točno jer ja imam na ulazu u aparat tvornički kabel 2,5 mm2, a namjerno sam varil 3 dana po recimo 6 sati na dovodnom kablu 1,5 mm2 i dužine 20 metara, lagano (ili gotovo ništa) se osjecalo da je topli, ali ništa strašno....
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
ZJ upravo tako!

Nešto nije u proračunu točno jer ja imam na ulazu u aparat tvornički kabel 2,5 mm2, a namjerno sam varil 3 dana po recimo 6 sati na dovodnom kablu 1,5 mm2 i dužine 20 metara, lagano (ili gotovo ništa) se osjecalo da je topli, ali ništa strašno....

Da li si ga kacio na agregat?? Ako jesi,na koji /koliko kVA/ i kako je fercerao??
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Nisam ga kačio na agregat, na žalost ne mogu ni probati jer nitko ga nema od mojih poznanika da probam... jedino imaju one igračke od 850 W za rasvjetu po vikendicama i stajama....
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ja sam vario sa agregatom od 8,5 KWA tri faze. Inverterom Varin 200 gen sa 2,5 mm elektrodama se previše muči a 2 mm dobro prži.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Hvala, znači ništa.... ipak je jeftinije napeljat struju u klet nek kupit takvu mrcinu od agregata....

Samo je pitanje cijene priključka, najbliža struja je 40 m od mene na susedovoj kleti
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Ako sam dobro shvatio za prosječnog korisnika najbolji izbor bi bio EWM PICO 162 ???:confused:
 

Prilozi

  • 692e756001.jpg
    692e756001.jpg
    7.6 KB · Pregleda: 89

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Hvala, znači ništa.... ipak je jeftinije napeljat struju u klet nek kupit takvu mrcinu od agregata....

Samo je pitanje cijene priključka, najbliža struja je 40 m od mene na susedovoj kleti
Ja sam kupio polovnog za male novce. Uglavnom za polje: bušenje, mješalica, pa ponešto i zavariti. Kad je udaljenost 40 m onda svakako mreža.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
infrasrukturu ne plačaš , samo priključak

U naseljenom mjestu je to tako, ali ne i za kleti. ako ti je klet udaljena jako, plaćaju se i stupovi i kabel. Jedan moj prijatelj na drugom bregu je tražil priključak, a nema infrastrukturu i dali mu ponudu blizu 17 000 HRK. Inaće je cijena 1650 kn po kW snage koliko sam shvatil, a donji prag za uzeti je jednofazno napajanje negdje cca 6 kW što će u mom slučaju biti dovoljno iliti cca 9500 HRK.
 

Najnoviji postovi

Na vrh