• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
Hrvoje, ovo s dva kabla je (meni) nepraktično. Na svim el. strojevima koje imam, imam kabele od min. 4metra, a na aparatima za zavarivanje jedno 6...8m, upravo zato da netrebaju produžni kabeli.
Ak baš hoćeš, povleci još jedan 3-žilni kabel i spoji ga na sklopku, na drugu stranu kontakata koji idu na krajeve namota za 400V.
Taj aparat ima dva primarna namota, kojima su početci spojeni, otcjepe za 230V (srednja točka na svakom namotu - oba idu na sklopku, a druga strana kontakata sklopke ide na fazu i nulu kabela za 230V). Na to mjesto srednjih izvoda namota spajaš i tvoj ventilator, da bi radil i na 230 i na 400V.
Krajevi namota idu na sklopku a s druge strane kontakata sklopke se spajajau dvije faze kabela za 400V.
Naravno, kad koristiš jedan ili drugi kabel, na utikaču drugog kabela nikako se nemože pojaviti napon.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
treba mi jedan aparat za varenje u domaćinstvu.šta da kupim? koji? upotreba čisto za amaterske radove.budžet do 500 eura.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jel mora biti elektro? kakvi su oni sa žicom? morali co2 ići uz njih ili ima neko drugo rješenje?
Ne mora biti elekro , još bolje ..ali onda se budeš morao potruditi da ga uhvatiš za 500e .
Ne idi ispod 250 amprera ..
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ne mora biti elekro , još bolje ..ali onda se budeš morao potruditi da ga uhvatiš za 500e .
Ne idi ispod 250 amprera ..

ok.vidio sam jedan pa ću popisati karakteristike i marku da vidimo jeli to ono pravo
 

ivan.m

Član
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
54
imam uljanik LDA 275 i sljedeći problem, naime odmah kod uključivanja aparata pali se motorić koji gura žicu bez obzira na to dal sam ja stisnuo tipku na pištolju ili ne. Ako netko slučajno ima saznanja u čemu je problem?? :weedman:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
imam uljanik LDA 275 i sljedeći problem, naime odmah kod uključivanja aparata pali se motorić koji gura žicu bez obzira na to dal sam ja stisnuo tipku na pištolju ili ne. Ako netko slučajno ima saznanja u čemu je problem?? :weedman:
Odvoji gorionik od aparata pa probaj onda , ako se popravilo vračaj se natrag tu
 

ivan.m

Član
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
54
Odvoji gorionik od aparata pa probaj onda , ako se popravilo vračaj se natrag tu

zaboravih napisat u startu :oops: ista stvar i kad je pištolj (gorionik) odvojen.
na ploči ima samo jedan relej i on uredno uključuje na moj pritisak tipke
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
relej uključuje, a dali isključuje? Nemislim na zvučni test, nego izmjeri voltmetrom.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ne mora biti elekro , još bolje ..ali onda se budeš morao potruditi da ga uhvatiš za 500e .
Ne idi ispod 250 amprera ..

A šta će mu 250 ampera za amaterske radove??????????????
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A šta će mu 250 ampera za amaterske radove??????????????
Postoji zavarivanje i postoji pljuvanje ...
Niiti jedan aparat se na punoj struji (tj. naponu) ne ponaša kao na recino 2/3 opterečanja .
Isto tako kao kaj radio ne zvući jednako jasno kad ga "pojačaš" do kraja .
Isto tak kao kad se (neki srednji) auta ne ponaša isto na cesti kod 160 kmh ili kod 100 km h.
Svi nabrojani su napravljeni da se pojačaju do daske , da ima se gas prtisne do poda ...ali?

Ako ima mogučnost i priliku zašto da ne kupi pravi stroj ?
U sferi poljoprivrede i za oko kuče ima potrebe za zavarivanjem lima od 10 mm .
Ako takav lim istinski želiš zavariti ( a ne napljuvati) treba > 200 A a to ne može jednofazni "ejnhel".. a ni bilo koji drugi .
 

saskoplac

Novi član
Tu od
15 Ožu 2008
Poruka
14
Svi oni stari aparati bili su Gorenje - Varstroj, jer to je bila tvornica u Lendavi u vlasništvu Gorenja..

VARILNI-APARAT-GORENJE-VARSTROJ-VAREX-160-210_4d0b113312953.jpg

pozdrav svima,ima li neko slike od ovog aparata od unutresnosti i od spolja i od specifikacije aparata,treba mi zato sto namjeravam kupiti vakvi aparat ali mu se obrisala specifikacija,i dali neko zna dali je namotaj bakar ili aluminum,ja mislim da je kombinacija,primar-aluminum,sekundar bakar.dali aparat ima ventilator za hladzenje i dali ima termicku zastitu,znaci tip sta ga prodaje treba da gasastavi-on je vinkler i da mi ga proda e pa sad ne znam sta ce mi uvali,proda ga 87 eura,hvala svima sto ce se angazovati za moje informacije.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Aparat nema ventilatora
ima termičku zaštitu ( kad probije svijetli crvena tinjalica koju vidiš na slici)
parametri se mjenjaju pomičnom jezgrom .
sekundar je sigurno od bakra a vjerojatno i primar ( ako je kombinacija onda bi Al bio na sekundaru)
Može raditi na 220 i 380V ..aparat nije čudo tewhnike ali za oko kuče dušu dalo .
Dakle 2.5 eletrodu i gas ..sat vremena u komadu ne može izdržati bez hlađenja.
Ako je izgorio vjerojatno su maknuli zaštitu .
 

saskoplac

Novi član
Tu od
15 Ožu 2008
Poruka
14
kolkika mu je snaga (ampera) na monofaznu struju po specifikacii i ako moze neko da posalje sliku od specifikacije, pa zar je moguce da neki imaju ventilatora a neki nemaju,
 

Najnoviji postovi

Na vrh