• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

auto limarija i priprema za farbanje

UMOS

Novi član
Tu od
1 Ožu 2015
Poruka
12
Kod bojanja automobila radim slijedećim materijalima:
1.Brusni papiri za suho (strojno) i za mokro ( obično ručno) brušenje. Grubo brušenje nakon kitanja je bolje raditi sa grubim (60-180) papirom nasuho. nakon finog kitanja brusimo (šlajfamo) sa vodobrusnim papirom ( 100-600). Voda ispire strugotine i sprečava zapunjavanje šmirgla . U protivnom nakupine boje ili kita na šmirglu kvare lijepo pobrušenu površinu.
2.Stari lak potrebno je odmastiti otapalom (može i benzinom) i dobro prebrusiti-ohrapaviti radi boljeg hvatanja novog sloja ( temelj, šprickit, kit za lopatice). Stari lak se skida brušenjem samo ako probija korozija ili ako se ljušti. Dobrostojeći lak se samo pobrusi papirom (300-400). Izravnavanje neravnina kitom (poliester) i jednokomponentnim finim radi se sa puno ponavljanja (kitaj-brusi) gotovo do iznemoglosti. Na kraju šprickit i njegovo brušenje izjenači prelaze i školjke od kitanja.
3. Lakiranje se može obaviti jednokomponentnim , dvokomponentnim i metalik lakovima.
Jednokomp. lakovi se miješaju u željenu nijansu i prije nanošenja se razrjeđuju prema uputi. Nanosi se u dva sloja.
Dvokomponentni lak se sastoji od boje i otvrđivača (hartera) koji se u točnim težinskom omjerima miješaju prije nanošenja (dobro promiješati) i razrijediti po uputi proizvođača. Za ovaj posao dobro dođe digitalja kuhinjska vaga.
Metalik se sastoji od sloja sa metalskim sjajem (baza) i zaštitnog bezbojnog laka. Sve se nanosi u dva sloja prema uputi....
Tanki sloj laka donosi slabu zaštitu i brza oštećenja. Rad pri velikoj vlazi u zraku uzrokuje matiraje površine-flekove. Rad na suncu se ne preporučuje (curenje).
Još neke napomene: -neke boje su prozirne (crvena , žuta) pa se prije završnog lakiranja nabaci jedan sloj laka koji dobro pokriva (krem, svijetlozelena,...) da se izjednače šare koje bi mogle prosijavati kroz boju.
- Sve komponente boja moraju biti u istom sustavu da nebi negativno međusobno djelovale (flekovi, matiranje, ljuštenje......). Kod nabave tražiti upute za primjenu.
-Alate oprati odmah sa nitrorazređivačem ili možda benzinom (probajte) razređivač od boje-laka je skup.
-poliranje je za amaterski posao luksuz i treba ga raditi samo u iznimnim prilikama.
-Toliko sam se sjetio za ovu priliku. To su moja samovska iskustva.
 

UMOS

Novi član
Tu od
1 Ožu 2015
Poruka
12
Grubo na suho (40-100), poliester-kit. Poslije na mokro (papir 12o-400) poliesrer i jednokomponentni kit. Koji put kada velike neravnine popunim poliester-kitom grubu liniju formiram pomoću turpije za drvo, pa opet kitajjjjjjjj.......:(yawn):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kit se nikad ne brusi na vodu,,,:icon_hang:

on na sebe voli vezati vlagu i onda bude pi*darija kad se sve to zatvori sa lakom, tad kuha ispod toga i vrlo brzo probije,,,
zato je i potrebno da se kit sto prije zatvori sa filerom,,,

a filer je sasvim neka druga prica ali ipak treba teziti tome da se radi na suho,,,:(think):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Jos malo ce se nabacivati zidarskom fanglom , mesati u mesalici a obradjivati motikom i vodobrusnom smirglom. Pa gde to nauci da se kit vodom kvasi kad je ko sundjer i posle ev se sve posklobuci a ni sledeci sloj filera niti boje neprima preko toga bez susenja . mozda na ekvatoru je takav postupak al bome ovde nece biti. Grubo na suho se koristi smirgla 40-100 samo za drvo a za ovu namenu ispod 80 nikad jer duboke parnice nikad izvuci se nemoze. Jedino tecni kit u debljem sloju moze pomoci
 
E

el pibe

Guest
Niti u drvnoj industriji nema uporabe brusnog papira granulacije 40.Jer taj napravi nepopravljive greške.A drvo je materijal koji stalno "radi" i ne podnosi dobro debele slojeve kitanja,pogotovo mekane vrste.A obradci tretirani papirim 40 dođu na nešto slično kad hoćeš imati rustikalni stolac ili ormar,u tom slučaju lakše je zakopčati dio namještaja za automobil i po asfaltu ga vuči kvartom.I eto relic efekta.Ono kaj ja zagovaram je napraviti čim bolju pripremu,pokušati nešto poravnati,izvuči,povariti ako je potreba izrezati neki truli ili hrđavi komad i ubaciti novi.Znači pripasati čim bolje.Tak da ima čim manje kitanja.Velike količine kita su prihvatljive jedino za modelare koji prave neki model(uzor).I taj uzor se obično koristi u jednokratnoj uporabi samo da bi se po njemu napravio kalup za neki odljev,mustru ili kak to već netko voli zvati. Ja obično volim pažljivo nanositi kit u više tanih slojeva tak da nemam puno brušenja jer onaj višak koji natovarimo na podlogu ionak treba odbrusiti i ne koristi baš za ništa.E tu kad ljudi pretjeraju onda ni papir40 ne pomaže.Zato samo lagano sa kitanjem.Reflektor,dobro oko,pogledati situaciju sa svih kuteva Pratiti konture jer kad dojde završna farba ona sve pokaže i greške svi vide.Ali onda bude kasno.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ma samo to nakitaj vidis da se stolarska turpija koristi za modeliranje. Nemoj mi o kitovanju govoriti jer sam izludeo zimus na kombiju .10kg kita sam nabacio i ismirglao. Predhodno je fanglom ili lopatom otpilike nabacivano jer gde god je bio zakacen uopste nije bilo ispeglano nego samo nabacen kid i do 5-6 cm.Dok sam sve izlupao i izbrusio pa peglaj a celokupne stranice sam morao kitati. Takvo nesto vise neulazi u radionicu nikad. Vise mi zivaca pojeo nego sve za zadnjih 5 god Evo skalamerije koju sam pre neki dan slikao kad sam bio kod drugara .To je taj Iveko rival
fotografija-0003.jpg
[/IMG]
fotografija-0002.jpg
[/IMG] I samo jedna mi slika ostala kad sam tek poceo sa radom. Ovakav je bio truo i jos gore kompletan jer skoro je 6m2 lima povareno u fleke
15102014628.jpg
[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
6 kvadrata lima..:(giggle):
jbte oće takva limarija poist kolo žice za varenje....:(rofl):
Pretpostavljam da to baš i nisi nešto naplatija, jer bi vlasnik u tom slučaju kupija drugi kombi..:icon_e_confused:
A štaćeš, neimaština i od poštenih ljudi učini "cigane"...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ne da je istrulio nego je jos jednom vec predhodno radjen i to zesce sa varenjem. 1998 god a dva puta se vec totalno raspao.Zao mi slika jer me memorijska na telefonu zeznula a nisam primetio a slikao sam bas nekih 10-15kom i samo jedna ostala. Pre neki dan sam slikao ove dve kod njega.Pojeo je vise od kotura zice za varenje ,oko 6-7kg. Materijala za zastitu i farbanje bolje da nepricam. 3 pune kartonske kutije koje cega. Zao mi sto nemam slika da pokazem kad je bio u raspad sistemu ali mozda i bolje jer bi rekli da sam lud sto mozda i jesam. Ovo je bilo za otpad ako bi ga i on primio.Ali drugovi smo i vredimo dosta jedan drugome tako da nisam mogao odbiti. Ali zivaca mi pojeo
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
aaaa, majstori autolimari koji stave zakrpu preko rupe na limu da bolje izgnjili ispod..imao prijatelj takav slučaj, radio mu "majstor" fiću, izgilio u godinu dana
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Koliko kila/litara, piture mogu računat za unića opiturat?
koliko otprilike love košta litra/ili kil, dvokomponentne, bile vulgaris, piture, neke solidne marke?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Mislim da dve kile nemaš kam potrošiti.
O cjeni je jako teško, zavisi od dučana do dučana i o robi, ali cc-a 400-tinjak kuna set.
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Samo izvana?
cca 2l boje + utvrđivač+razređivač. To je za onako bogato ofarbano. Farba računaj oko 160-200 kn/l, utvrđivač 70 kn 0,5l, razređivač 30 kn. Govorim o onome čega ima najjeftinije kod mene, a to je Kapci, naravno da spitz, max, lechler su skuplji iako u ovom slučaju totalno nepotrebni.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Mislite li da se isplati pituravat una kojem je kompresija 12 na 3 cilindra i 10 na jednom,(drugom)?Može li zbog te razlike gubit ozbiljnije ulje?Litru na misec-dva.
Unu je samo lak oguljen, karoserija je još ok, pod i sve ostalo je u zadovoljavajućem stanju.
2002 godište je.Mehaničar mi je samo prokomentira,-može još..
Nisam detaljnije pita jer je ima gužvu, a kompresiju mi je mirija "pro bono", nakon šta sam ja skinija svićice.
Ili dok dur-dur...:icon_confused:
A opet bi volija imat autić koji ne izgleda ka očerupana kokoš...:(giggle):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako ga nameravas duze vremena jos voziti i karoserija je prilicno zdrava i nije havarisana sto da se neisplati.Motor je potrosni deo koji se odradi ili promeni i ides dalje. Ako je karoserija trula i usukana dzaba ti sva mehanika da je ekstra kad se moras boriti sa njim po putu i gledas gde ces ispasti. Taj motor moze jos samo je moguce da je na tom cilindru pukla i karika pa provlaci ulje. Jel ti masti svecicu na tom cilindru ili na svim
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Jel nebi brzo motor otiša k vragu da je karika pukla?
Taj motor je jednom već bija zakuva, i radjena je polugeneralka, nije iza nje nešto puno proša.
Najprije će bit da je od tog kuvanja ostalo nešto oštećenja jednog cilindra???

Mene zanimalo jel taj cilindar s lošijom kompresijom bitno utječe na trajnost cilog motora ili će motor vjerovatno trajat i s njim takvim.

Dogovorija sam s mehaničarom zamjenu gumica ventila, jer ih on zna zaminit bez otvaranja motora, i neće me puno izać.
Tad će po njemu potrošnja ulja bit dosta manja.

Ulja na svićici ima na bar 3 svićice, one neke deblje bijelkaste gareži.
Inače motor radi super.

Zanima me i jel će se puno vidit ako se ne stavi špric kit pri pituravanju, ako se lak pogulija?
Kako znat da se stari lak dalje neće gulit?Da kuma rasteretim toga, ako mogu sam prešlajfat i zaštitit..

Gledam dobit najpristojnije moguće s najmanjim novcem, a opet imajuć u vidu da je autu 13 godina, i da se voza u krugu od 3-5 kilometara i ponekad 30tak..
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Pa za 100€ kupiš drugi motor! Nego mene zanima kako je taj motor dospio u takvo stanje?? Jel je Fire?

Ovo u vezi laka, uzmi šlajfericu i izdrljaj do baze, pa s siguran!
 

Najnoviji postovi

Na vrh