• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Auto-prikolice

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
netreba, jel ide na 750 ukupne mase, a ak ide na stvarnu nosivost onda da, sam mislim da ju onda s malim autom nemožeš ni regati zbog nosivosti.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ak sam ja dobro upučen, sve kaj je iznad 750 kg ukupne mase treba B+E!
Znači samo male autoprikolice se mogu voziti sa B kategorijom.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Tako je da, i sve šta je do 750 kg bez obzira na kočnicu ili bez ide sa B kat i rega je svake 3 god, A iznad je ko i za traktorsku kipericu. Htio sam takvu uzeti s duplim osovinama, nije neka razlika u cijeni bila, ali se nemože regati pod laku, nego na stvarnu nosivost a ona je oko 1600 kg, pa sam odustao onda.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A čemu dve osovine na tu nosivost od 500 kg??
Ili je to nosivost samo na papiru zbog zakonskih aktova, a zapravo može i do tone prevesti??
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
auto i kuka na autu su manje optereceni zbog dvije osovine, ali isto to i mene zanima zasto dvije osovine kad 500kg i nije neka tezina koja bi previse opteretila auto, ako bi se mogla povecat nosivost ili je stvarna nosivost veca od ove na papiru ova prikolčica bi mi bila odlicna :) nova i nebi trebao kategoriju


http://www.njuskalo.hr/ostala-autooprema/prodajem-prikolicu-marke-westfalia-oglas-11052921 dok mi se ova vise svida ali +2500kn za b+e kategoriju uf uf
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E ta Njemčka bude nadživila svaku ovu novu aluminijsku!
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Humbaur, danas sam ju dovezao doma, i vidio kakvo sam smeće od prikolice koristio sve ove godine, ova pregiba, rupa ni neravnina ni ne osjeti, a pri većoj brzini s praznom se zaustaviš kao da ju nemaš, prezadovoljan sam uglavnom.. sam ima posla na njoj dok ju osposobim kaj sam zamislio još da ide u promet hehe
 
O

Obrisani član 40474

Guest
Ak sam ja dobro upučen, sve kaj je iznad 750 kg ukupne mase treba B+E!
Znači samo male autoprikolice se mogu voziti sa B kategorijom.

nisi dobro upučen.zakon je promjenjen tj uskladjen sa eu praksom b kategorija=vozilo ili skup vozila ukupne nosivosti nosivosti do 3500 kg.ja sam isao polagat e kategoriju krajem 2012te i vec je bilo tako(ni ja nisam znao).znaci prikolica moze bit nosivosti preko 750 kila bitno je samo da ukupna dopustena nosivost skupa vozila nebude preko 3500 kg.npr ako vozis teretni kombi koj je ukupne nosivosti 3500 kg nesmijes vozit ni malu prikolicu ako nemas b +e kat a ako imas auto od 2 tone(masa auta +njegova nosivost)mozes vuc prikljucno vozilo ukupne nosivosti do 1500 kg samo sa b kategorijom
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Stvarno logicno. S jugicem smijem vuci prikolicu od dvije ipo tone, a s mrcinom od terenca ni tonu.
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
haha a to mi nije palo napamet ipak je pomalo bezvezan zakon iako meni ide u korist jer sa svojih tonu i pol mogu vuc prikolicu 1,7t :)
 
O

Obrisani član 40474

Guest
pa nije to bas tako jer masa prikolice i tereta nesmije bit veca od vucnog vozila spominje se nesto i naletna kocnica trebalo bi iskopat tocno zakon.uglavnom zakon ide na ruku tipa za vuc kamp kucicu,camce i slicno a prije su bili u sivoj zoni bez e kategoeije.recimo moj frend ima trkaceg jugica napravio je prikolicu tezine 450 kg njegov monovolumen ima 1700 jugic ima oko 700 i jos ima lufta za putnike i nekaj tereta i sve to na b kategoriju
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
Stvarno logicno. S jugicem smijem vuci prikolicu od dvije ipo tone, a s mrcinom od terenca ni tonu.

mislim da ne,možeš vući samo koliko je dozvoljeno za jugića,osim ako se i to nije promjenilo.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Prije je to drugačije bilo, kad se nova prikolica uzimala, i kad se registrirala na 3 tablicu, onda je igrala uloga masa auta i kakvu prikolicu s kojom dop masom možeš uzeti, jel nemožeš ni na teh proči..Za ovu sad nije nitko ništa pitao.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
580
nisi dobro upučen.zakon je promjenjen tj uskladjen sa eu praksom b kategorija=vozilo ili skup vozila ukupne nosivosti nosivosti do 3500 kg.ja sam isao polagat e kategoriju krajem 2012te i vec je bilo tako(ni ja nisam znao).znaci prikolica moze bit nosivosti preko 750 kila bitno je samo da ukupna dopustena nosivost skupa vozila nebude preko 3500 kg.npr ako vozis teretni kombi koj je ukupne nosivosti 3500 kg nesmijes vozit ni malu prikolicu ako nemas b +e kat a ako imas auto od 2 tone(masa auta +njegova nosivost)mozes vuc prikljucno vozilo ukupne nosivosti do 1500 kg samo sa b kategorijom


Mislim da to nije točno (ne tvrdim jer nisam 100% siguran) ali to što si napisao nema nikakve logike (dobro, kod nas puno toga nema logike).
1) koliko znam B kat pokriva vučno vozilo od 3500kg+prikolicu do 750kg, ukupno 4250kg.
znači sa B kat itekako SMIJEŠ vozit kombi od 3500kg+ prikolicu. inače bi svi kombiji s prikolicom bili u prekršaju, jer ne vjerujem da imaju E kat.

2) za prikolicu preko 750kg svakako moraš imati E kat, makar je vukao autom od 1000kg


Prije je to drugačije bilo, kad se nova prikolica uzimala, i kad se registrirala na 3 tablicu, onda je igrala uloga masa auta i kakvu prikolicu s kojom dop masom možeš uzeti, jel nemožeš ni na teh proči..Za ovu sad nije nitko ništa pitao.

Pa i logično je da se uzima masa auta, pogotovo kod nekočene prikolice.

Ima na Youtubu zgoda filmić, tip vuče kamp-prikolicu sa renaultom5, i odjednom na uzbrdici sve skupa krene niz brdo (teža prikolica od vučnog vozila).

pronašao:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=gQSTMYNqBW8[/YT]


ps. jesi gledao Intermetalisove prikolice? Navodno su jedne od najboljih koje se kod nas mogu kupiti. Sve po narudžbi, a uz to su i domaći prizvod :).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Ma jok, kakvo naše smeće, ništa šta nije Made in Germany.. od ove moje jedino u istom rangu šta bi uzeo su WM Mayer u alu izvedbi, sam ih kod nas nema, Stema isto nije loša, samo mi se čini da nema alu izvedbu, i isto ih nema u svakakvoj dimenziji kod nas, a meni je sve ostalo šrot roba.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,648
Lijepo urađeno..jedina zamjerka..prednji katadiopteri moraju biti na najizbočenijem djelu, a to je u okomici s blatobranima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh