• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Najgluplja stvar koju možete na tim novim autima radit je mjenjat ulje na 30 000km i slično jer ne postoji ulje koje taj interval može odradit kvalitetno.

Mjenjate normalno ulje svakih 10 000 i motor ce vam izdržat dvaput dulje barem.
jel ti znaš nekog kome je otišao motor ili radio duplo manje km ako je imao 2x duži interval ulja ?
pa vi bi avion spuštali na pol puta i mjenjali ulje
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Bum ti ja poslikal jednoga kad se vratim na posao ak ne ode u međuvremenu,koji je bil na dva servisa a trećega ni doživel odnosno je al sad na trečem mu treba mjenjat radilicu ležaje i sve 4klipnjače, turbinu....
Auto ima 82 tisuće 2012godina.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Ja sam uvjek za kraći interval izmjene ulja i to ulja manje razvikanih marki (čitaj jeftinija) Tak i radim na svojoj vozilici i uvjek sam radil i nikad nisam zbog ulja imal problema.

Ulje mjenjam na svakih 10 soma kilometri i ta izmjena me košta oko 120 kuna. Zakaj mu nebi priuštil friško novo ulje po toj cjeni.
Današnji motori odvrte 200-300 soma kilometri samo tak uz loše održavanje a to treba prosječan vozač odvrteti. Prije bu limarija popustila nego kaj bu makina otišla.

Promjenila se vremena
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Neusporedivo je službeno i osobno auto gdje se službeno vozi 30000 u dva mjeseca ili 30000 u godinu i pol do dvije. Pa i u viličaru na poslu se mijenja ulje svakih 250h dok ja to radim u traktoru svakih 100-120 samo što je to na viličaru svaki mjesec a na mom traktoru jednom godišnje.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
prije 15-20 let sam pričao s čovjekom koji je radio u velikoj gradskoj firmi , interval zamjene ulja ponosne jugoslavenske firme INA je bil 18 000 , super 5 ,na pola od toga se mjenajo filter ..do toga iskustva se došlo ininom unutarnjom kontrolom jer je ta velika gradska firma bila probno polje za INU .ponos jugoslavije

Do podataka se dolazilo u labaratoriju a ne uobičajnom majstorskom metodom među prstima
E sad vi procjenite režim opterečenja tih motora , ili je radio na leru(nepovoljn o) ili gas do poda ( još nepovoljnije)pod nogom šofera (rekli ste gore) kupljene vozačke u kladuši .. s motorima malo preko stotinjek konja .


Tu se radi o dosta penezeki , s jedne strane naftni loby , s druge , sve jače ekologije i svjesti o zbrinjavanju ulja ....

Kapitalizam je tu raširio noge i dignuo ruke a marketing učinio svoje .rezultat je mrtva rasprava na forumu .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Ulje se počelo reciklirati odavno, vjerujem da je to lakše i jeftinije nego proizvesti friško.

Živa rasprava ne mora značiti da je netko u pravu ali dobro je čuti tuđe mišljenje pa napraviti kak prosudiš da je bolje. A i sam (kak god da sam tvrdoglav) pročitam puno pametnih savjeta, tj. skontam da sam živjel i radil krivo.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Firme koje prodaju ulja i filtere a i servisi bi voljeli da se ulje mjenja svako malo jer im je to zarada s druge strane euro norme zahtevaju da se interval razvuce cim duze radi zbrinjavanja istih, zato nama na euro 6 vozilima servis ide na 120000km i sve stima, a motori idu i preko 2 moliona km
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dali netko računa koliko koji motor na autu ili kombiju odradi na mjestu na leru,a km se ne vrte,ali radilica da?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Najčešći prosjek je 40...60km/h. Dakle, nekakav prosjek je 50km/h.
Dakle, 15t km, je nekih 300h. Na toliko ja mijenjam ulje u svojem autu (HDI).

Muha, senzori kvalitete ulja rade na principu fotoćelije, pa bi se dodavanjem novog ulja moglo malo raspršiti čađu i prevarati senzor, ako SW ne zapamti stanje od prije.
Zacrnjenje ulja zavisi o teretu, gorivu...tak da nema nekog univerzalnog pravila.
Jedino pravo mjerilo je analiza ulja, no u praksi se ne provodi (jer je skuplja od ulja).
Neke dizel lokomotive su imale brojilo potroška goriva, pa se prema tome mijenjalo ulje.

Glede zamjene ili ne ulja: neki motori strašno zacrne ulje i, ako se ne mijenjanju na 10...15t, naprave katran iz njega koji zaštopa usisnu korpu. Jedan od primjera su motori HDI/TDCI/TDID (PSA/Ford/Mazda). Kažu da im treba na 100t otvoriti karter i očistiti unutrašnjost, jer većina vozi po servisnim intervalima.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
.
Neke dizel lokomotive su imale brojilo potroška goriva, pa se prema tome mijenjalo ulje.

Točno i to dvotakni dizel motor sa kompresorom . Tkz Kenedijevke . No to odavno ne funkcionira svakodnevno se dolije 50-tak litri i gas (stupanj 1-8)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Najčešći prosjek je 40...60km/h. Dakle, nekakav prosjek je 50km/h.
Dakle, 15t km, je nekih 300h. Na toliko ja mijenjam ulje u svojem autu (HDI).

Muha, senzori kvalitete ulja rade na principu fotoćelije, pa bi se dodavanjem novog ulja moglo malo raspršiti čađu i prevarati senzor, ako SW ne zapamti stanje od prije.
Zacrnjenje ulja zavisi o teretu, gorivu...tak da nema nekog univerzalnog pravila.
Jedino pravo mjerilo je analiza ulja, no u praksi se ne provodi (jer je skuplja od ulja).
Neke dizel lokomotive su imale brojilo potroška goriva, pa se prema tome mijenjalo ulje.

Glede zamjene ili ne ulja: neki motori strašno zacrne ulje i, ako se ne mijenjanju na 10...15t, naprave katran iz njega koji zaštopa usisnu korpu. Jedan od primjera su motori HDI/TDCI/TDID (PSA/Ford/Mazda). Kažu da im treba na 100t otvoriti karter i očistiti unutrašnjost, jer većina vozi po servisnim intervalima.

Na ovaj prvi podatak se bumo vratilk kroz koji dan, ja ga nisam izračunal, ja sam ga izmjeril ali ga ne mogu sa sigurnošću napisati dok ga ne provjerim.

Ja nikad u životu nisam našel zaštopanu korpu ulja od uljne pumpe.
Lažem, jesam jednom ali tu je bila kombinacija ulja različitih osnova pa se ulje "usirilo". I jednom je bila neka krpa unutra ali nije stvarala problem.
To je žalosno ako je to istina kod tih HDI motora.

Nikad nisam razmišljal čemu ustvari to sito služi?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Na ovaj prvi podatak se bumo vratilk kroz koji dan, ja ga nisam izračunal, ja sam ga izmjeril ali ga ne mogu sa sigurnošću napisati dok ga ne provjerim.

Ja nikad u životu nisam našel zaštopanu korpu ulja od uljne pumpe.
Lažem, jesam jednom ali tu je bila kombinacija ulja različitih osnova pa se ulje "usirilo". I jednom je bila neka krpa unutra ali nije stvarala problem.
To je žalosno ako je to istina kod tih HDI motora.

Nikad nisam razmišljal čemu ustvari to sito služi?
Muha, baš zbog te krpe i slićnih glupost koje ljudima upadnu u nutra a ne vide.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Ja bi prije rekel radi kakvih matica, vijaka .... krpa lako to zaštopa, a naročito na autima gdje je ta sitka minijaturna.

Logički da ovi dijelovi nikako nebi smjeli unutra završiti, a ako slučajno upadnu kroz uljevak teško da budu dole došli a da štetu ne naprave.
Ako se kaj otpusti onda je tak svejedno jel ima sito ili ne.

Prije da je to sito unutra da se sprijeći kakvo kovitlanje ulja ili pjenjenje pa da pumpa nebi usisavala mješavinu zraka i ulja.


Sad me je ovo zainteresiralo, idem guglat, možda kaj najdem.
Bedak, kad sam imal koga pitati, nisam :icon_redface:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
na kormiku ..sad ne znam čiji on ima motor ta korpa pliva na ulju ..mogu ti pokazati kad bu prilike .


moj prosjel je bil oko 43 km/h ..a znaš kakve relacije radim
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Peugeot 206 otišla nova turbina, uzrok zaštopano sito na usisu. Auto je bio iz auto kuce pa je bio pod garancijom ali izgleda da su servisni intervali bili uzrok, nije poznato koliko puta je bilo zamjenjeno ulje.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja to ne vjerujem

ako je bilo zaštopano sito onda nije radilo ni podmazivanje radilice ..tj. lampica se nije gasila ?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
ja to ne vjerujem

ako je bilo zaštopano sito onda nije radilo ni podmazivanje radilice ..tj. lampica se nije gasila ?
Ve bum malo šovinista, ali puknutu, jesi ti ikad videl koju žensku da prati instrument tablu?
Mojoj skvo dok je auto krepal onda me zvala da kaj je s autom. Reko jesi natankala, veli nisam, a sam ti lepo rekel nek prvo postaneš na benzinski kad sam potegnul van 5l za motorku jer se meni nije dalo iti na benzinsku! Odgovor je bil, a što pa to gledi!
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Navodno je sve izgledalo normalno i čovjek se javi na reklamaciju za turbinu, stavili novu i u kratko vrijeme ista stvar pa su tek išli skidati karter.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh