• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma to su priče .
.katranske naslage se ne mogu ispustiti s uljem ,,kad je tko od vas u ispuštenom ulju vidio nešto granulacije kaj ne bi moglo preko sita usisa ?
Kad je bilo nešto kaj izgleda kao zoc poslje turske kave
katranske naslage se skidaju žičanom četkom, , špatlom ili šaberom

https://www.youtube.com/watch?v=KC-SxrsgEwo
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
ma to su priče .
.katranske naslage se ne mogu ispustiti s uljem ,,kad je tko od vas u ispuštenom ulju vidio nešto granulacije kaj ne bi moglo preko sita usisa ?
Kad je bilo nešto kaj izgleda kao zoc poslje turske kave
katranske naslage se skidaju žičanom četkom, , špatlom ili šaberom

https://www.youtube.com/watch?v=KC-SxrsgEwo

Tebi priče meni posao...
I ne oda turbina radi sita na uljnoj pumpi nego ima još jedno sito koje se zaštopa a bilo bi dobro i karter skinuti i počistiti.
Kak je @ZJ rekel najviše problema s tim imaju 1.6hdi PSA grupe
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,604
Na ovaj prvi podatak se bumo vratilk kroz koji dan, ja ga nisam izračunal, ja sam ga izmjeril ali ga ne mogu sa sigurnošću napisati dok ga ne provjerim.

Ja nikad u životu nisam našel zaštopanu korpu ulja od uljne pumpe.
Lažem, jesam jednom ali tu je bila kombinacija ulja različitih osnova pa se ulje "usirilo". I jednom je bila neka krpa unutra ali nije stvarala problem.
To je žalosno ako je to istina kod tih HDI motora.

Nikad nisam razmišljal čemu ustvari to sito služi?

Na žalost,to je boljka tih 1.6 hdi,tdci i ditd zbog plitkog kartera,i kod njih je važno držati se redovite izmjene ulja i na svakih 100000 km karter dolje
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Glede zamjene ili ne ulja: neki motori strašno zacrne ulje i, ako se ne mijenjanju na 10...15t, naprave katran iz njega koji zaštopa usisnu korpu. Jedan od primjera su motori HDI/TDCI/TDID (PSA/Ford/Mazda). Kažu da im treba na 100t otvoriti karter i očistiti unutrašnjost, jer većina vozi po servisnim intervalima.

Pa nebi skidao karter par godina starom autu za ne znam sta. Dok mi prodje ova guzva u poslu ode u oglasnik, nadam se da ce otic sto prije. Sto dalje sve mi se vise cini gorom kupovinom. Govorim o fordu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Nemoj baš pljuvati po tom motoru. Meni je jedan od najdražih koje sam vozil (Focus 115ks).
Potrošnja mala, juri ko zvijer, tih, vuče od ler gasa...

Pa nije skidanje kartera neznam kakav zahvat. Ak se ulje rijetko mijenja, onda je to posljedica. Dobiš na mostu, izgubiš na ćupriji...tak je to danas.


Da kupujem (sebi) novi auto, iskreno neznam kaj bi kupil. Vjerojatno novu Vitaru (1.6 Fiat 120ks).
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Sito prema turbini? Klasika kod tih vozila.

Da, kod novijih verzija motora ta su sita izbačena,kad su valda napokon skužili da im turbina prije ode sa sitom nego bez njega.
Ti motori kad prejdu 100000 začađe ulje da je to strašno pogotovo ak se ne mjenja svakih 10000 do maks.15000km.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to su i dalje priče .
Usput bi zahvali forumašu driver na svakako relnom iskustvu ..


Servisni intervali , pogotovo zamjene ulja jako ovise o način korištenja tj eksplataciji vozila .
Zato imamo primjer gdje je bus 120 000 , dostavnjak 30000 ..prdilica 15000 ...prizvođači se prilagođavaju tržištu i namjerno nabriju servisne intervale jer kranjem korisnku nehotice ugrade črvek povjerenja kak su baš oni kupili najbolji motor , rekli bi dobiveno /uloženo ..dokaz je da je baš svatko od nas spreman do krvi braniti stav da je baš on izabrao najbolje i najkvalitetnije .

Način vožnje : uvelike ovisi o stvaranju katrana ..busu koji pegla atoput s 30-40% snage do nice i nazad je ko bubregu u loju ..motoru šlepera također ...dostavnom isto nije loše ako ne mora obilaziti 50 adresa dnevno ..takvom je sigurno jako znojno u gačama , ali nekom privatniku koji dostavlja na duže pruge sigurno motor klizi ko "podmazan" .
Imate sigurno primjera u familiji i u selu auta koji više vozi , bolje ide i okreče tisučice s problemima ko netko stotice .

mali auti nikad nisu niti budu isplativi dizeli ..a stil vožnje nasljeđen od benzinca štrik mu je oko vrata .... jer je činjenica da je jako puno vozača u zadnjih 10 godina s benzina prešlo na dizel .a nisu naučili i ne znaju voziti dizel motor
Kad se benzincu , naročito s fergazerom pedala gasa stisnula do poda motoru je laknulo , prodisao je , i takvo stalno pumpanje gasa troišlo je manje više samo benzin ...
istom malom dizelu pumpanje gasa je stegnuti štrik oko vrata , gas do poda je direktno uštrcavanje goriva daleko veče količine od količine goriva na punoj snazi .Rezultiralo je crnim dimom ..to se vidjelo , veče se sranje ono kaj se nije vidjelo tj. kaj se dešavalo u motoru .Za sagorjevanje tog goriva trebalo je 3-4 puta više zraka nego ga je motor dobio u tom trenutku .

Problemu se doskočilo turbinom , kasnije punom kontrolom ubrizgavanja goriva ali nažalost euro normamam sve poboljšanje u tom smjeru krenulo je u rikverc ...do te mjere da visoki euro broj i trend malo kubika =puno konja vrača posljedice na stanje i generaciju motora golfa 2 ..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,704
Ak je nekim ljudima problem dat 200-250 kn jednom godišnje ili svakih 10 tkm za novo ulje, ja bi im onda uzel auto. Mi godišnje radimo oko 5tkm i ulje se mijenja jednom godišnje i to na benzincu.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
jel ti znaš nekog kome je otišao motor ili radio duplo manje km ako je imao 2x duži interval ulja ?
pa vi bi avion spuštali na pol puta i mjenjali ulje

30 000 je triput duže od 10 000 i jako malo ljudi napravi 30 tisuca u godini ali znam solidan broj ljudi s novim autima ispod 100000 km koji su stali/zaribali ili ostali bez ulja/upalila se lampica negdje u 3PM bogu iza nogu pa im je trebalo nosit ulja i slična sranja.

Čovjek bi očekivao da ce bar ovima koji se koliko toliko kuže u mehaniku bit jasno to ako auto ono do 8 tisuca ne troši ništa ulja i onda do 30 tisuca moraš još nadolit dve tri litre ukupno da je interval zamjene trebao na 8k bit.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nemoj baš pljuvati po tom motoru. Meni je jedan od najdražih koje sam vozil (Focus 115ks).
Potrošnja mala, juri ko zvijer, tih, vuče od ler gasa...

Pa nije skidanje kartera neznam kakav zahvat. Ak se ulje rijetko mijenja, onda je to posljedica. Dobiš na mostu, izgubiš na ćupriji...tak je to danas.


Da kupujem (sebi) novi auto, iskreno neznam kaj bi kupil. Vjerojatno novu Vitaru (1.6 Fiat 120ks).
Taj fokus kaj si imal od 115ks da nije bil 1.8tdci?
To su super motori i nemaju problema,bar sa uljem i pumpom.
Meni je litra selenije K 5w/40 oko 100kn.
filter ulja purflux 70kn.
Ali nije mi ga problem promijeniti na 10000km ili jednom godišnje.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Nemam Focusa ali svaki mjesec napravim s njim 1000...2000km.
Zadnja je serija i nije 1,8.

Puknuti je na tragu istine: mali motor, nabijen velikim tlakom i opterećen velikim momentom nemre dihtati i čađa ide u karter.
Još pogotovo ima ono kaj svi volimo: "ekonomičnu" vožnju do 2000 o/min motora, jer dolje vleče ko blesav.
Renaultov 1,5 dci je nisko "crknuta kokoš" prema ovom motoru, no to, koliko je lošije za vozača, bolje je za motor.

Nekak mi se sve više sviđa ovaj stari HDI 2.0 i 90 ks. Svaki mu režim paše.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Uvjek je bilo tak. Još od fičeka i peglice, a vjerujem i prije.
Ko se vozil imal je manje problema od onog koji je šparal. Nebitno dal je u pitanju kilometraža ili pedala gasa.

Sigurno ste čuli za stojku s pola milje ili onog Volva rekordera s četiri i malo preko miliona.... Ti auti su se vozili.

Ove današnje jurilice su tak nabrijane da začas preskočiš ograničenje, a one rage je trebalo šarafiti da bi dostigel dozvoljeno ograničenje.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,704
Ajd dosta o ulju.
Mišljenja o Laguni II 2006 god. karavan, 1.6 benzinac sa friško ugrađenim plinom?

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,366
Jel ta laguna redizajn? Ne znam, al mi se čini da je taj motor slab za mrcinu od auta. Zakaj ne 1.9 dci?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
1.6 16v 113ks motor, bjež od toga, ja imam to smeće u meganu. Traži rađe dizela ako već želiš renaulta. 1.9dci, kum imao, prodao mom prijatelju sa 200+ tisuća, on ga sad vozi već 4g i nema nikakvih kvarova. Redoviti veliki i mali servis i gas. Jedini kvar je bil kumu otišla turbina na nekih 150000km.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Taj 1.6 benzinac je jako rastrošan motor, a i Kawasaki je pripovedal da ima nekih problema s napinjačem remenja...

Ak već hoćeš plin, ne gledaj manji motor od 1,8 ili 2,0.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Taj 1.6 benzinac je jako rastrošan motor, a i Kawasaki je pripovedal da ima nekih problema s napinjačem remenja...

Ak već hoćeš plin, ne gledaj manji motor od 1,8 ili 2,0.
Ma u globalu nije toliko loš sa potrošnjom, na autoputu na nekih 130-140 se spušta potrošnja na 6-6.5L, ali ta vražja varijabilna remenica šrota od prvog dana i užas ju je za čut dok startaš a auto zašrota ko da si u krunjać stepel dve kante kukuruza, a i elektronika im nije jaća strana, stalno nešt brljavi.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,704
Da redizajn je to.
Dizeli me ne zanimaju, jedino novi a za to nemam love.

Zašto je to smeće od motora? Meni služit prvenstveno za kratke relacije a opet mi treba auto sa solidnim prostorom.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh