• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,375
Jel zna netko u čemu bi bio problem...

Renault laguna 1,9 dci 2002 godina, stisnem kočnicu lijevo svjetlo radi desno ne radi već lagano žmigavac svijetli. I unutra pokazuje kao da je žmigavac desni uključen.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Odspoji konektor od te lampe i provjeri jesi li svi kontakti na broju.
Meni su na obje zadnje lampe kontakti mase bili “nestali” (čitaj istrunuli).
Problem sam riješil dodavanjem vanjske žice za masu.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,361
To ti nije dugotrajno rješenje. I ja sam mislio da sam tako riješio, ali nisam.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Fendt,
udarcem si malo popravil kontakt mase. Dođi do žica i dobro očisti kontakte, posebno na crnoj žici. Crna je masa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Hotela, mislim da znam kaj te buni:
plave boje je nula (N) u energetskim instalacijama, a “masa” u energetskim instalacijama se zove uzemljenje (PE), i zeleno-žute je boje.

Boje na vozilima su drugačije posložene.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Jel masu moremo usporediti s "nulom" ili sa "zemljom" kod elektro instalacija?
Ja sam na nju uvijek gledal kak na "nulu" kod el. instalacija, a vjerojatno ima istu funkciju kao "nula" kod "nulovane" el. instalacije. Griješim li?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Ne, ne griješiš. Formalno ona ima funkciju “nule” (N), odnosno “uzemljenje nule” (NPE, PEN), ali nula postoji samo u izmjenično struji. U istosmjernom struji postoji samo plus i minus.
Ispravno je masa ili minus, a ne nula. Na starijim vozilima masa je bila plus (no danas je to vrlo rijetko).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
bilo nulovana ili "fidovana" mene su učili da nula tuče zemlju , i hvala ima na tome ...i boli nulu ona stvar po kojoj žici prolazi , glavno da udara u zemlju , jer ne prolazi po boji nego po vodiču ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,250
Kollega Iwanho,razmam ja tebe,zmislim se pre nekih 2mesece dana mi je cucek na dva maha oglodal zice na autoprikolici.Na izvodu z auta je bilo 13 zici (navodno americki sistem)te je tam bila i zuto/zelena zica.
Bila je negdi ostecena i bez nje ni sljakalo,no to mi je a.elektricar predelal na 7droti i ve dela.
Isto tak na prikolici Tehnika z Belovara ima sedma zica z/z boje.:icon_scratch:
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,250
To je kuurac ne Auto,moj Deda je mel kuurca to je bil Auto.E fuckaj ga neznam zakaj me babe v mojem selu ne gledidu kaj se ne zmisle dede.:icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh