• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
qjbg hotela ,imam staru knjigu o popravku auta i piše stegnuti na 10nm kiloključem a zatim otpustiti za četvrt kruga. Na drugom forumu vele isto ,ti veliš drukčije ,nisam više pametan a pomalo sam i picajzla oko šrafanja.. Zaboravi napomenuti da je riječ o doboš kočnicama...
tak radi i živi sretno ..može biti da si upecao sjebane ležajeve kao nove
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Hvala vam dečki ,ali sad opet imam oprečna mišljenja a za vas trojicu znam da ste veliki znalci za mehaniku. Nije problem opet kupiti ležajeve ak i ove sjebem ,nisu skupi . Problem je što uskoro moram na duži put pa se nebi volio voziti ni na labavim ni na pretegnutim ležajima.
Ali da mi skratite muke ,molim vas recite mi može li ležaj brujati na malim brzinama a na većim ne jer mi se upravo to događa da sa dvadesetak na sat jasno čujem a sa osamdeset ne ,možda zbog veće opće buke auta ?
Koliko se sjećam ,prije kad bi mi prozujao ležaj ,prvo bi se čuo u krivini i na većim brzinama a na manjim ne . Točno ?
Tako da više sumnjam da se čuju nove pakne dok ne nalegnu kak treba . Probao sam popustiti pakne jače pa voziti ,ali đubre ima onaj sistem automatskog štelanja pakni ,pa već nakon par pritisaka na kočnicu (a moram par puta pritisnuti dok izađem na duži komad ceste ) vrati pakne u prvobitni položaj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Ležaj obično na malim brzinama manje šumi, a na večim jače. U zavoju se zvuk mjenja.
Probaj odvoziti turu od nekoliko kilometara uz čim manje kočenja pa stavi ruku na kapicu ležaja i na doboš (pazi da se ne spečeš). Ono gdje je toplo stvara zvuk.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Pakne ako stružu o tromblu onda bi se morale i grijat i to poprilično nakon nekog vremena.

Pritegni još vijak i vidi dali zuji i dalje. Nemaš kaj izgubit.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ako su pakne nove a doboši stari trebao si pobrusiti rub pakne na djelu gdje nalegnu na doboš..ak me razmeš ..ako misliš da je to uzrok ..nadam se da nije pukla koja košuljica kod nabijanja ..to sam znaš kak si nabijao
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Nije loše na novim paknama ulaz napraviti jer obično su počeci stariji. Mada, sve se to s vremenom prilagodi i zvuk izgubi.
Ako se ne grije samo gasss.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Hvala dečki ,sutra ću opet čačkati po tom jer mi ide na živce zato što je ostatak auta zdrav ko dren ,ima samo 100tkm ,garažiran ,servisiran.. Samo je bivšem vlasniku haustor bio pokratak za dva auta ,pa je po zimi vjetar nabacivao snijeg pod zadnji kraj lanosa i vlaga je ušla u doboše.Zato sam i radio reparaturu a i kočioni klipovi su počeli štekati.
Sad me još i puknuti splašio s puknutim košuljicama ,nabijao sam ih sa starim košuljicama i nije išlo teško ni s malim čekićem ,pa ne vjerujem. Ali sutra ću pogledati košuljice sa lampom ,vjerujem da bi vidio pukotinu.
Pomalo sumnjam i na doboše ,jer je po zimi vjerojatno najviše vlage bilo u donjem dijelu doboša a auto zimi nije baš vožen. Ak je jedan dio doboša jače zahrđao ,kod prve duže vožnje taj se dio mogao jače "sruniti". Jer kad mi je zacvikao klip ,pola kruga je točak išao lakše a pola teže.
E da ,pobrusio sam ulaz doboša ,bio je rub tj. pakne malo ukopane.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,714
Kažeš da kočioni štekaju, po napisanome (koliko sam pratio) mijenjao si ležajeva kotača i pakne kočnica. A što je sa kočionim cilindrom ? Ako ih nisi čistio ili mijenjao onda bi problem biti baš u njima.

Skini klipiće iz cilindra i sve će ti biti jasno.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Stavio nove kočione cilindre ,odzračio kočnice ,nove sve opruge ,pakne ležajevi..
Gledam na Jubitu ,stezanje ležaja na autima s tim principom-daewoo ,opel ,chevrolet ,neko stegne dokraja ključem ,a neko prstima ili lagano dok se kotač okreće bez otpora i jbg opet nedoumica..
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Da ti nisu možda te opruge mrvicu drugačije pa da ne struže gdje po glavčini.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Nisu ,identične su opruge. Danas ću blokirati taj sistem automatskog podešavanja pakni ,skinuću oprugu i limić koji kači navoj s njega popustiti jače pakne i provozati se. To bi trebalo odmah pokazati da li je do pakni.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
..mada ti imaš nove pakne , ne bi trebalo , ali ako makneš podešavanje hod pedale bude maksimalan ..da ne bi popodne trebalo limara
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Evo ,postavljena dijagnoza .Znao sam da će hod pedale biti velik ali sam otkopčao sistem podešavanja ,fest popustio pakne i stego ležaj tak da nema otpora okretanju ,ali nema ni lufta točak.
Provozo i -čuje se iz prednjeg kraja ! Naprijed su već bili novi diskovi i pakne ,al sam sad vidio da se i prednji klip kilavo vraća.
Biće izgleda remont i prednje čeljusti al toga me uvjek strah da ne odlomim onaj ku.čić za ozračivanje.
Mada ja uvijek prvo počistim iglom oko njega ,štrcnem WD ,kucnem ga par puta pa prvo malo stegnem ak ide pa odvrćem ,al vrag zna otpasti.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,375
Jel zna netko koliko se dugo smije auto vozat na stranim tablama dok se ne riješe papiri ovdje?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Evo ,postavljena dijagnoza .Znao sam da će hod pedale biti velik ali sam otkopčao sistem podešavanja ,fest popustio pakne i stego ležaj tak da nema otpora okretanju ,ali nema ni lufta točak.
Provozo i -čuje se iz prednjeg kraja ! Naprijed su već bili novi diskovi i pakne ,al sam sad vidio da se i prednji klip kilavo vraća.
Biće izgleda remont i prednje čeljusti al toga me uvjek strah da ne odlomim onaj ku.čić za ozračivanje.
Mada ja uvijek prvo počistim iglom oko njega ,štrcnem WD ,kucnem ga par puta pa prvo malo stegnem ak ide pa odvrćem ,al vrag zna otpasti.

Vodi računa da postoji mogučnost da je gumeni lajtung oštečen pa se zbog njega klipic ne vrača.
Odzračnici ako su imali na sebi kapicu i još ako ih je neki bedaček prije tebe bar malo namastil u pravilu idu. Ako je samo kapica bila gore to je več pola posla.
Ako baš i nejde slobodno ga malo prigriješ, gumicama nebude ništ.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Imaju kapice ,ali imali su i nazad i htio sam te ozračnike skinuti za rezervu iako sam mijenjao klipove. Jedan išao bez problema a drugi ni da čuje.A smetao mi za doći do šarafa koji drži cilindar pa je dobio fleksom. Nije išao ni šaraf od cilindra pa sam bušio. Zanimljivo ,u originalu zadnji cilindar drži samo jedan šaraf a srećom na novom su bile dvije rupe i kad sam novi cilindar stegnuo samo jednim šarafom ,jednostavno se nakrene ,tak da sam bušio još po jednu rupu i stavio i drugi šaraf. Znaš bolje od mene da to malo kad ide kak treba i uvijek izgubiš više vremena neg planiraš :smile: a mini-brener posudio kolegi i on nema pojma kud je s njim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh