• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,909
Povezi se nekoliko metara ravno
Pogledaj položaj kotača, ako ništa drugo, uzmi neku cijev od 2-3 m i položi ju na kotač, vodoravno. Pogledaj koliko je razmak cijevi na jednoj i na drugoj strani prema zadnjoj gumi.
Jasno to vrijedi ako auto nije "speglan"!
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
20220111_192619.jpg 20220111_192614.jpg

uzeo 2 kom kineza da izguram do 3-4 mjeseca

živo me interesira šta je to..
205 55 16 ipale me 300kn kom :D
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@NikolaT55,
imal sm davno sličan slučaj na Astri (mehanički volan bez serva).
Auto je počeo vući u jednu stranu, bez ikakvih radova na njemu, a nisam se ni mogel sjetiti da sam negdje naletel na grabu ili rinzol.
Majstor je nakon kaj ga je provjerili rekel da je sve u redu i da more btiti samo lošije aku bu nekaj diral. Na moje pitanje, zakaj auto vuče u stranu, odgovoril je protupitanjem, koliko gume imaju km? Imale su oko 45.000 (Semperit). Rekel je da se kod te kilometraže više ne troše podjednako. Predložil je zamijenim kotače L-D i da bi trebalo biti dobro ili bu sitnicu vukel u kontra stranu. To smo odmah napravili i na probi se osjetila promjena, malo u kontra stranu, ali manje nek prije.
Samo sam iznesel svoje iskustvo i ne mora biti tak kod tebe.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,709
@zwer ovo jako sliči na Torque gumu po ripni, zavisi sad kakva je bila cesta zadnjih dana masna ideš ko po ledu pogotovo di je asfalt glatki.
@iwanho slična situacija lani kod mene, promjenim krajnik prije tehničkog imal je skroz malo lufta, odem na špur, auto vuče u desno, drugi dan si kupim 2gume i riješen problem.
 
Posljednje uređivanje:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
@zwer ovo jako sliči na Torque gumu po ripni, zavisi sad kakva je bila cesta zadnjih dana masna ideš ko po ledu pogotovo di je asfalt glatki.
@iwanho slična situacija lani kod mene, promjenim krajnik prije tehničkog imal je skroz malo lufta, odem na špur, auto vuče u desno, drugi dan si kupim 2gume i riješen problem.
torque, laufen, hifly itd. sve se štancaju u istoj tvornci, isto sve samo drugo ime...

inače mijenjam ih jer sam postojeće podearo do graničnika, i trebam nešto da izgura do 3 mj. pošto je ovo zadnja sezona da vozim 16" zimulje.

Za ljeto radim upgrade kočnica na dosta veće pa mi te felge vise neće pasat
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,709
Niš lošije a ni puno bolje od save. Imam i jedne i druge u takvoj dimenziji.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
742
@NikolaT55,
imal sm davno sličan slučaj na Astri (mehanički volan bez serva).
Auto je počeo vući u jednu stranu, bez ikakvih radova na njemu, a nisam se ni mogel sjetiti da sam negdje naletel na grabu ili rinzol.
Majstor je nakon kaj ga je provjerili rekel da je sve u redu i da more btiti samo lošije aku bu nekaj diral. Na moje pitanje, zakaj auto vuče u stranu, odgovoril je protupitanjem, koliko gume imaju km? Imale su oko 45.000 (Semperit). Rekel je da se kod te kilometraže više ne troše podjednako. Predložil je zamijenim kotače L-D i da bi trebalo biti dobro ili bu sitnicu vukel u kontra stranu. To smo odmah napravili i na probi se osjetila promjena, malo u kontra stranu, ali manje nek prije.
Samo sam iznesel svoje iskustvo i ne mora biti tak kod tebe.
Kakva zamjena kotača L-D? :D Svaka guma ima smjer rotacije i ako okreneš naopako, to više nije to. Jedino da im zamijeniš felge pa onda može L-D zamjena.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Kakva zamjena kotača L-D? :D Svaka guma ima smjer rotacije i ako okreneš naopako, to više nije to. Jedino da im zamijeniš felge pa onda može L-D zamjena.
večina guma ima "inside" i "outside" oznake tak da možeš komotno mijenjat pozicije.

ja namontirao kineze :D
prvi dojmovi super. Ne provrtava mi ni približno u situacijama u kojima su mi stare zimulje vrtile u prazno na suhoj cesti. vidi ce mo kak ce bit na mokrome :)
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,895
Ja sam također riješio problem, na kraju se ipak ispostavilo da nije bila optika točno napravljena. Prvi puta kad sam bio na optici kod dečka iz susjedstva nije dobro centrirao, da li je do njega, ili same optike, stvarno ne znam, uglavnom, jučer sam bio u Krapinu kod PONOS d.o.o, iz slike koju mi je dao djelatnik je bilo vidljivo da lijeva strana nije dobro podešena i bilo je odstupanja. Sada je sve u redu i opet se automobil normalno ponaša. Da, što se tiče guma ove novije sad imaju "inside", "outside".
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,909
Da gume imaju te oznake "vanjska strana", "unutarnja strana" i "smjer okretanja"!
Dok je guma nova još se može kemijati oko toga, ali kad se počne vrtjeti onda napetost armature "krene" u jednom smjeru navlaćenja i nije dobro "malo stegni u ovom smjeru pa malo u onom" jer su uništava žičana armatura!
Treba paziti i na smjer zasnjih kotača jer tamo imamo koćenje!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da u slučaju zamjene smjera vrtnje guma malo preveč pušete na hladno. Nije to traktorski profil pa ne bu dosta vlekel s kontra rotacijom i da se nemre koristiti do kupnje novih guma (do plaće).
Onaj tko se brzo vozi, mora gume mijenjati na vrijeme, a ne čekati da se habajući sloj previše potroši.
Uostalom, to je bil samo primjer kaj osim krive optike može uzrokovati da auto vleče u stranu.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Najveći problem kod automobilskih guma je taj što guma osim što prijanja za asfalt je ujedno i "vodena pumpa" koja pumpa vodu kroz sistem šara i ako se šara okrene naopako, guma ne može kvalitetno protjerati vodu kroz šare i onda se dešava aquaplaning iliti vodeni klin
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
Te gume danas su isto postale čudo tehnike, drže godinu dana a onda ju moreš jedino na vuzmicu deti jer onda je kombinacija gume i plastike...... zato svi i gledaju dot na gumama 🤭
Kad je nju Tigar složil onda je ona bila guma do platna ;)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,575
Najveći problem kod automobilskih guma je taj što guma osim što prijanja za asfalt je ujedno i "vodena pumpa" koja pumpa vodu kroz sistem šara i ako se šara okrene naopako, guma ne može kvalitetno protjerati vodu kroz šare i onda se dešava aquaplaning iliti vodeni klin
Moje Uniyoral-ke su asimetrične i šare na lijevoj strani su kontra okrenute od desne pa kvalitetno rade 😉
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,756
Intetesantno je znati kolika aktivna pivršina guma na automobilu nas drži za cestu dok jurimo s prekoračenjem brzine i punim autom recimo prema moru.
Imao sam i na oko odlične zimske gume na jednoj kordobi. Bilo je hladno, i spuštao sam se iz nadvožnjaka u rotor, trebao sam imati kontrolirani ulaz u rotor, možda i stati. Ništa od toga nije bilo moguće, ušao sam ja bez kontrole nad autom, duboko u rotor. Sreča nije mi baš nitko naišao jer bilo bi karambola. Sutra sam kupio 2 nove, kompromis, na pogonske kotače. Odmah sam mogao auto kontrolirati. To neugodno iskustvo pamtim za uvijek. Nisu naše gume svemoguće...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad u zimskom vremenu idem od doma, prvo na ravnom dijelu sa snijegom, ledom ili bljuzgom, testiram kočnicu. Nije to 100%, ali jako je dobro dobiti osječaj kad guma poćne proklizavati. Prema tome prilagođavam brzinu u nastavku putovanja.
Svejedno može dojti do situacije u kakvoj se našel @plus, ali su izgledi za to dosta smanjeni.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
prvo na ravnom dijelu sa snijegom, ledom ili bljuzgom, testiram kočnicu. Nije to 100%, ali jako je dobro dobiti osječaj kad guma poćne proklizavati. Prema tome prilagođavam brzinu u nastavku putovanja.
Dobra taktika, ali cesta je uvijek problem u zimskim uvjetima. Može negdje biti skrivenih zamki tipa sjene pa je led, nadvožnjak.....
Nikad se nebum zaboravil kak je jednom čoveku koji me vozil kad smo išli u Vukovar pobegel auto.
Zima prava, cesta suha ali je jutarnje sunce granulo pa otopilo masnoču i sol iz nje.... ko na ledu je bilo.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
to kad je onaj glatki asfalt od vapnenca i kad se tako omasti, nema gore kombinacije...
to je isti onaj asfalt što se počne pjenit na prvoj kiši poslje dužeg sušnog razdoblja. porozan agregat koji upija masnoće i onda kreće rokenroll kad se smoči...
 

Najnoviji postovi

Na vrh