• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,788
Moralo bi pisati vozač je započeo preticanje mv, na dijelu puta gdje je to zabranjeno i opisati decidno kako i čime je to zabranjeno , ali ponovit çu nije linijom zabranjeno A to je samo postavljnem vertikalnog saobraćajnog znaka.
Sve zabrane koje vozač mora da zna i vidi a odnose na dijelove puta moraju biti regulisane vertikalnim saobraćajnim znakom. A član 3, 4 5 i 6 su propisali puteve, kako se izrađuju, obiljžavaju i kako se postavljaju znakovi, te oni koji to učine pogrešno ili dvosmisleno itd..imaju odgovornost pisao sam citat 10565.
Smilan pročitaj si ova dva teksta.U Hrvatskoj kod suca za prekšaje nebuš prošel a da ne platiš kaznu,osim ak ga potplatiš.Kolega iz firme piše već drugu il treću žalbu za pretjecanje kolone na semaforu preko pune linije i kretanje na semaforu ravno iz trake za skretanje ulijevo.Prvi put je pametoval sucu sa zakonima pa je spušio, drugi put je išel na cmizdrenje neimaštinu sažaljenje, al nije pomoglo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,503
Javno preduzeće Putevi, odnosno preduzeće kojem je dodeljeno (tender) izgradnja ili odrzavanje,
Putevi su odgovarni ako nisu na vrijeme napravili ugovor sa izvođačima.
Recimo za svaku zimu je novi tender u čišćenju snijega na javnim putevima (osim ulica i seoskih puteva) ako je snijeg pao a nema firme zadužene za čišćenje posledice nastale nečišćenjem snose Putevi, nekada neko i strada zbog toga i to spada u krivična dela.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Smilan,svaki znak na kolniku je jednako važeći ko i okomiti. Osim toga ,nigdje nije puna linija iscrtana jer je nekome tak došlo. Svugdje gdje počinje puna linija ti je znak zabranjeno preticanje. Po tvome onda ako je zebra,a nema iz nekog razloga znaka(možda ga je neko skinul,ukral,itd),zebra ne vrijedi i ti pičiš po svome. Uostalom ,sve jasno piše u zakonu. Samo treba čitati. Screenshot_20230730-152315~2.png
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Morao sam naglo otiči iz kuće, no sad sam se vratio, pa da nastavimo ispravljati "krivu Drinu" u prometu:
Za početak, prva definirana kazna, nekadašnjih 300 kuna, u tablici.
nn2.jpg
Ima i bezbroj pametnjakovića koji ne daju žmigavce, o upotrebi mobitela za vrijeme vožnje - bolje ne počinjati raspravu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,780
Pogrešno, nije vodio računa dali to može učiniti bezbjedno po ostale učesnike koje pretiče i koji mu dolaze u susret, te mora voditi računa o položaju svog vozila da tu radnji izvede na bezbjedan način prateći propisana odstojanje. U prekršaju preticanje nepostoji riječ "linija".

Nemoze ( zabranjeno) da to obavi na dijelu puta gdje je vidno postavljen saobraćajni znak zabrana preticanje motornog vozila. Ako nema znaka nema prekršaja.
Pogrešno ili ne ali kod nas je tako, kako se to kod vas gleda, ne znam. Inače kod nas se pod prometne znakove smatraju i iscrtane linije na cesti, dali pune ili isprekidane, ne bitno.

Inače imaš pravo žalbe pa možeš kod sudca objasniti prometna pravila.

Tako je kako je, sviđalo se to nama ili ne.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,756
I onda vidiš na znak - u trokutu piše "I moj tata radi ovdje"!
Ta podtočka 2!!!!!
Smijem li prijeći punu crtu da izbjegnem biciklistu koji se ne drži svojih 80 cm?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
@smilan,
jesi li pročitao i niže citirano?

"Pune uzdužne crte na kolniku označavaju zabranu prelaska vozila preko te crte ili zabranu kretanja po toj crti! Piše tako u čl. 58. Pravilnika o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama. Ponovimo, zabrana, zabrana prelaska preko te crte i kretanja po toj crti vozilom! Isprekidane crte označavaju prestanak zabrane prelaska vozila preko te crte ili zabranu kretanja vozila po toj crti!"

Forum čita različita populacija. Prihvaćanjem Tvojeg tumaćenja moglo bi doći do jako teških posljedica, jer neki čitatelji mogu to uzeti zdravo za gotovo. Čuo sam izjavu jednog vozača kako on ne koći ako je u pravu. :(
Edit:
U međuvremenu je @plus stavil screenshot članka.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
869
Poanta je u tome da ako iz nekog razloga nema jednog znaka, ima drugi. Kod nas je barem to dvoje pokriveno, skoro uvijek kad je pretjecanje u pitanju, a i ostalo zna biti. Zašto? Pa može se dogoditi da netko odvali vertikalan znak, nema problema, ima horizontalan. Može se dogoditi da uređuju cestu ili netko nešto prospe/prolije pa se horizontalan ne vidi, nema problema, ima vertikalan. Prema tome, i vertikalan i horizontalan znak imaju jednaku vrijednost.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Ja polemike, tko još gleda na to?

Ja za vrijeme oluje sa vatrogasnim kamionom pod rotacijom, palim sva četiri pokazivača smjera, stajem na sredini ceste u nakani da zaustavim promet jer trebamo rasčistiti granje i stabla s ceste, puna linija(btw uzbrdica i nepregledan zavoj, dečki s kombijem već zatvorili cestu iz suprotnog smjera), otvaramo vrata, kad ono kretenčina sa šleperom u punom šusu krene obilaziti. Mamlaz mi skoro otkine vrata, sreća da sam ih zatvorio kada sam čuo da dečki od iza viču

Policija stoji 20 metara dalje i boli ih ***** što je ovdje par ljudi moglo izginuti samo da su krenuli iskakati van kako to obično radimo...

Da su ga zaustavili, mislim da bi ga netko ispizdio bez pardona.

Prema tome, ovisi gdje te tko i kako vidi te odluči ili ne zaustaviti i kazniti. Svo ovo vaše lomljenje je uzaludno dokazivanje tko dalje piša.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Ja polemike, tko još gleda na to?
Svo ovo vaše lomljenje je uzaludno dokazivanje tko dalje piša.
:cry:
Bolje da si me dopunio, recimo ovako: da se crte s kolnika mogu neki put izgubiti, rekonstrukcijom ceste, biti izlizane itd, tako da je bitno da uvijek postoji i prometni znak, za nadobudne vozače koji ama baš ništa ne poštuju u prometu, osim svoje napuhanosti i primitivitzma...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,503
Smilan pročitaj si ova dva teksta.U Hrvatskoj kod suca za prekšaje nebuš prošel a da ne platiš kaznu,osim ak ga potplatiš.Kolega iz firme piše već drugu il treću žalbu za pretjecanje kolone na semaforu preko pune linije i kretanje na semaforu ravno iz trake za skretanje ulijevo.Prvi put je pametoval sucu sa zakonima pa je spušio, drugi put je išel na cmizdrenje neimaštinu sažaljenje, al nije pomoglo.
Sve sam izčitao i sada i dugo godina imam potreba za tvojom zakonom i zakonima iz okruženja. I tako je i na jedmo dijelu i potvrdeno kako nigdje ne piše da je puna linijs kazna. ali je zabranjeno opstim pravilom, to je pogrešan citat nekog služnenika jer je to je odlomak iz sudske prakse koji može da prevagne za dva ista slučaja različitim presudama. Iz svojeg radnog iskustva to dobro znam jer mi često dolaze upravo te sudske presude, kao i nalazi veštaka saobraćajne struke sa kojima često sarađujem.
Gledaj prekršaj prekoračena brzina, za svako naseljeno mjesto je opštim pravilom propisana brzina iako nema znaka, ali da bi tebe neko kaznio za prekoračenu brzinu prije kamere mora biti znak brzine kretanja , da bi te prvo upozorilo a onda i sankcija. Sudska praksa je da su svi oslobođeni kazne koji kao dokaz dostave da na propisanoj udaljenosti ne postoji saobraćajni znak o brzini.
Ako okrivljeni na sudu nije dobro upoznat sa zakonom i netko mu podvali termin sud to neće ni pogledati, već samo ako odbrana ukaže na grešku i loš dokazni postupak.
Kao i bilo ko ako ti policajac napiše kaznu i onu koji nisi počinio ti je platiš ti si prihvatio da si kriv, ako dodjes na sud a neznas se odbraniti sudija se neće oko tebe mučiti, ali ako ti decidno ukažš na pogreške onda sudiji nije lako donijeti neusklađenu odluku.
Smilan,svaki znak na kolniku je jednako važeći ko i okomiti. Osim toga ,nigdje nije puna linija iscrtana jer je nekome tak došlo. Svugdje gdje počinje puna linija ti je znak zabranjeno preticanje. Po tvome onda ako je zebra,a nema iz nekog razloga znaka(možda ga je neko skinul,ukral,itd),zebra ne vrijedi i ti pičiš po svome
(Ne -poznaješ) znakove nisu svi isti, zabrane, kakvog su oblika i boje. Samo je jedan izuzetak. Upravo tako ako nema znaka zabrane. U više slučajeva imaš znak a puna linija nevidljiva i ti moraš poštovati vertikalni znak. Ono što izričito nije zabranjeno nemože biti kažnjivo. Pored silnih kaznenih ćlanova mogli su ubaciti i tu kaznu pune linije. Nekad je bila kazna. Nisu sa razlogom izostavili, jer postoje oznake pune linije koja označava ivice puta a ti možeš sići sa puta udesno ili ulevo na makadamsku benkinu bez kazne, ili treba da ti oduzme neko vizačku sto si stao da daš vodu djetetu i prešao si punu crtu kao ivicu puta i niko nije ugrožen. A u demokratskim zemljama može ilne.
Nikoga ne dovodim u zabludu pa da kažem da to radi, ali sam protiv onog što nije decidno napisano kao kazna, da bude upotrebljeno u svrhu kazne.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Sve sam izčitao i sada i dugo godina imam potreba za tvojom zakonom i zakonima iz okruženja. I tako je i na jedmo dijelu i potvrdeno kako nigdje ne piše da je puna linijs kazna. ali je zabranjeno opstim pravilom, to je pogrešan citat nekog služnenika jer je to je odlomak iz sudske prakse koji može da prevagne za dva ista slučaja različitim presudama. Iz svojeg radnog iskustva to dobro znam jer mi često dolaze upravo te sudske presude, kao i nalazi veštaka saobraćajne struke sa kojima često sarađujem.
Gledaj prekršaj prekoračena brzina, za svako naseljeno mjesto je opštim pravilom propisana brzina iako nema znaka, ali da bi tebe neko kaznio za prekoračenu brzinu prije kamere mora biti znak brzine kretanja , da bi te prvo upozorilo a onda i sankcija. Sudska praksa je da su svi oslobođeni kazne koji kao dokaz dostave da na propisanoj udaljenosti ne postoji saobraćajni znak o brzini.
Ako okrivljeni na sudu nije dobro upoznat sa zakonom i netko mu podvali termin sud to neće ni pogledati, već samo ako odbrana ukaže na grešku i loš dokazni postupak.
Kao i bilo ko ako ti policajac napiše kaznu i onu koji nisi počinio ti je platiš ti si prihvatio da si kriv, ako dodjes na sud a neznas se odbraniti sudija se neće oko tebe mučiti, ali ako ti decidno ukažš na pogreške onda sudiji nije lako donijeti neusklađenu odluku.

(Ne -poznaješ) znakove nisu svi isti, zabrane, kakvog su oblika i boje. Samo je jedan izuzetak. Upravo tako ako nema znaka zabrane. U više slučajeva imaš znak a puna linija nevidljiva i ti moraš poštovati vertikalni znak. Ono što izričito nije zabranjeno nemože biti kažnjivo. Pored silnih kaznenih ćlanova mogli su ubaciti i tu kaznu pune linije. Nekad je bila kazna. Nisu sa razlogom izostavili, jer postoje oznake pune linije koja označava ivice puta a ti možeš sići sa puta udesno ili ulevo na makadamsku benkinu bez kazne, ili treba da ti oduzme neko vizačku sto si stao da daš vodu djetetu i prešao si punu crtu kao ivicu puta i niko nije ugrožen. A u demokratskim zemljama može ilne.
Nikoga ne dovodim u zabludu pa da kažem da to radi, ali sam protiv onog što nije decidno napisano kao kazna, da bude upotrebljeno u svrhu kazne.
Niko nije spominjao graničnu punu crtu,već središnju. No, kod vas očito vrijede neka druga pravila i prometni propisi. Čak se i do vozačke dolazi na drugačiji način. Ne ,ne sprdam se s nikim. Govorim iz iskustva u bližem rodu. Brat od supruge je otišel v Banja Luku u ponedeljak,a v srijedu se vratil sa B i C kategorijom. A propise i kazne ne moraš meni objašnjavati. Provel sam samo 37 godina za volanom kamiona
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,503
Priča je oko pune crte, i prelaska preko iste, i preticanje na istoj. Jel tako. Ja ne namećem nikakva pravila čitamo i tumačio razne situacije. Evo središnja je puna na putevima gdje je ukupna širina 6,00metara ili 3m traka. Igrom slučaja si vozio prikolica zar si svakim prelaskom prikolice preko crte 20 cm, dobio kaznu I gdje je to kažnjivo. Jel tvoja greška što je put uži, a dobio odobrenje za tmv sa prikolicom. Dali treba policajac da ide za takvima i da ih kreše kaznom.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Šta vi kažete na ovu situaciju, preneseno sa forum hr
Puna crta je stalno, kako postupiti?
5dccb725037fc6973d5153a91d82028b.jpg
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Valjda su crtači bili pijani. U ovakvoj situaciji bi uz punu trebala biti i isprekidana s desne strane. Odgovornost izvođača radova. Prestanak zabrane preticanja samo iz jednog smjera se obilježava na opisani način
 

Najnoviji postovi

Na vrh