• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Izgaranje ventila i problemi oko njih se riješavaju sa dodatnim podmazivanjem istih. Ugrađuje se dodatna posuda sa uljem koje podmazuje ventile. Istina da servisi koji ugrađuju plin takve stvari ne kažu mušterijama nego im uvale plinsku instalciju, ugrade ju, naplate i doviđenja.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Plin je za šporet za kuhanje a za auto-više se gubi nego dobije.A ti dao 1000 eura za preradu na plin-za te pare se ja sa malim dizlom vozim ohoho kilometara.Puno usisnih kolektora je stradalo baš zbog plina pa i auto ne ide kak treba stalno neka zajebancija i problemi-ne hvala nikad plina u auto.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
A na koji nacin to ulje podmazuje ventile? Ikoji dio ventila?
Ventile nista ne podmaziva bilo koje gorivo da trose!!
Mislim na motore sa gumicama ventila koje danas imaju gotovo svi!!!!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
To mi je objasnio čovjek koji cijeli život ugrađuje plinske instalacije. Na starijim autima za to nema potrebe dok ma većini novih to treba. Kum mi ima Vectru 1.8 16v iz 2007 god. i to ima ugrađeno, auto sad ima oko 160000 i na plinu je zadnjih 100000 km otprilike, do sad nikakvih problema.
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Izgaranje ventila i problemi oko njih se riješavaju sa dodatnim podmazivanjem istih. Ugrađuje se dodatna posuda sa uljem koje podmazuje ventile. Istina da servisi koji ugrađuju plin takve stvari ne kažu mušterijama nego im uvale plinsku instalciju, ugrade ju, naplate i doviđenja.

nažalost ne potpuno, ono sprečava zaribavanje istih u vođicama, pošto su moderni motori s minimalnim tolerancijama i smanjuje temperaturu na ležištu i gljivi ventila
 
Posljednje uređivanje:

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Plin je za šporet za kuhanje a za auto-više se gubi nego dobije.A ti dao 1000 eura za preradu na plin-za te pare se ja sa malim dizlom vozim ohoho kilometara.Puno usisnih kolektora je stradalo baš zbog plina pa i auto ne ide kak treba stalno neka zajebancija i problemi-ne hvala nikad plina u auto.

pričamo o autima od +100ks, ne o gnjolfu cvaji, tako da usporedba baš i nije neka...recimo sa skuterom bi prevalio kudikamo više km od cvaje. preporučam da ga kupite i uštedite još više:Kiss:

što se tiče ostalog u vašem tekstu, vidljivo je da baš niste upoznati s tematikom, ili ste upoznati preko lokalnih fušera koji ugrađuju ilegalu za 100€

također rado bih saznao više iz tvrdnje "više se gubi nego dobije"
argumentirano, naravno.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Nemožeš više izgubit nego dobit nikako. Imao sam plin u autu i radio je sasvim ok. Trenutno sam u pregovorima da ga ponovo ugradim i to ću napravit.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja bum napisal dvije stvari,jedna,da neki motori nisu dobri na plinsku instalaciju,što zbog usisne grane,što zbog izvedbe ubrizgavanja.

Baš se pitam zakaj mitsubisi ugrađuje u nove aute plin ako želite i garancija ide na sve.
Evo lancer novi 2008god. multipoint sustav ubrizgavanja gubitak snage jako mali od5-8% potrošnja neznatno veća,ugrađena je i ta posudica sa uljem za podmazivanje plina.
Motor 1.5 16v 110ks. Direktno ubrizgavanje plina.
S tim instalacijama rade preko 150000km bez kvarova samo servis.

Jedina stvar koja je bitna je da motor treba ugrijat na nekih 70°C pa se prebaci na plin ili ako nije ugašen automatski se prebacuje na plin kad se dostigne ta temp.
Još bi spomenuo mercedes i večinu fiat motora u kojima vlasnici nemaju probleme.
Pričam iz iskustva za ove navedene marke vozila.
Plin je super dok je jeftin...
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kao prvo sramota me da vozim na plin.Gubim na gepeku,gubim na palenju,gubim na snagi motora,gubim na lošijem radu motora,gubim na pumpi koje nema svuda,gubim na dodatnim popravcima kojih ne bi bilo da vozim na gorivo koje je proizvođač motora predvidio za taj motor.Golfi dvojke su oko mene več svi otišli u kocku ili zna se kamo,ne vidim ni trojki a četvorke su isto redke.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Prijatelj ima Seat Cordobu na plin, 2008 godina i nikakvih problema s plinom nema..
Radi 30000 km godisnje i veli da nije na plin da nebi imao para za gorivo..
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
1.boca umjesto rezervne. nema rezervnog.
A to je danas čast ne imati rezervno, samo visoka klasa za 100,000€ nedaje rezervno. Priču o maloj boci i potrebe punjenja svakih 100 km nećemo pričati jer znamo koliko se okrene km sa 30 litri plina.

2.Što se to gubi na paljenju?

3.Na snazi se izgubi 5-10 ks što je na 115-120 ks zanemarivo, više se izgubi što ga divljak nemože zabit okretaje u crveno jer elektronika plina ne dopušta okretaje kao benzinska i u tom grmu leži zec kad kažu ne ide isto i izgubio je puno snage.
Za takve priče postoje valjci, valjci ne lažu.

4. Živim u zabiti, imam 3 pumpe u krugu 3-4 km.

5. Koji su to dodatni popravci a koji su enormno skupi? Dali promjena dizne? Kao što rekoh starija vozila imaju dizne u rangu 200 kn nova ili 50 polovna na ili nama bliže granici u ITA 5€ na otpadu

Oficir je u pravu.
Tkođer još nije bilo da je plin bio skuplji od benzina.:icon_mrgreen:
fiatov 1,6 16v je takav motor kojeg spominješ (predviđeni za plin i metan)
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Meni je plin čist ok, imam ga u autu 7g i napravio 215000 do sad, auto ima ukupno 318000...
Ove komentare kak plin ne valja nebum ni komentiral...ko voli nek izvoli...
U mom dvorištu dizela nikad nebu...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Svako ima svoja iskustva. Recimo ono sto sam imao prilike vidjeti ono nije dobro. Moj stari je 2006. godine kupil novi auto Hyundai Tucson, ugradil u ovlastenom servisu u ZG plin. Do 200 000km motor je bilo u 3 navrata otvaran. Mislil je da bu prisparal plinom jer se 2 godine jako puno vozil. Tu su se poklopile jos neke stvari i taj auto ga je satrl u svakom smislu. Da ne idem u sirinu, tema je plin. U 2 navrata su stradali ventili, a jednom leteci radilice. Nazalost sve je to povezano sa plinom. Prosli smo vjerojatno 5-6 majstora price su slicne. Materijali od kojih su danas gradjeni motori nisu ko nekad i podlozni su vecem habanju. Temperatura eksplozije plina se ne moze kontrolirati a veca je nego kod benzina. Zato se dogodilo izgaranjr ventila u 2 navrata. Leteci lezaj radilice je nastradal isto zbog plina jer je auto popal ulje, jer je po pricama mehanicara plin suho gorivo, za razliku od benzina. I ima smisla jer mu auto na benzin nije trosio nista. Zauljivaci koji su se onda ugradjivali radili su uz kocenje. Znaci kod kocenja bi se podmazivalo ventile. Buduci da je stari radil veliku kilometrazu na autoputu na dnevnoj bazi i to brzinom ne ispod 150kmh oni nebi imali funkciju koju moraju imati. Potrosnja je bila slicna dosta. Na posljetku, kako se tu poklopilo jos par stvari, jedva smo se rjesili tog auta jer je postao vreca bez dna. Presao na skodu octaviu kombi 1.9 Tdi koja sad ima 300000km i auto do sad nije trazio kune ulaganja u bilo sto osim redovnih servisa.
Svako ima svoja iskustva. Znam i primjere gdje plin funkcionira savrseno. Gdje je nastala greska kod nas, ne znam. Al je sve u svemu bilo mnogo mnogo skupo.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kao prvo sramota me da vozim na plin.Gubim na gepeku,gubim na palenju,gubim na snagi motora,gubim na lošijem radu motora,gubim na pumpi koje nema svuda,gubim na dodatnim popravcima kojih ne bi bilo da vozim na gorivo koje je proizvođač motora predvidio za taj motor.Golfi dvojke su oko mene več svi otišli u kocku ili zna se kamo,ne vidim ni trojki a četvorke su isto redke.

Ako ti je bitan gepek onda voziš karavan,ili da te pitam za šta koristiš najviše auto u 1god?
Mnogi bi veliko i komforno a največi dio godine se voze na posel s posla i to sami.
Rad na mnogim motorima ostaje nepromjenjen,jedino na xantiji,i opelima sam čul razliku,al ovi drugi niš.
Na paljenju na gubiš,jer kad je hladan obavezno se kreše na benzin.

Nemoj sad opisivat prastare sustave plina koji nisu imali kontrolu nego su se doslovno uljevali u motor.
Novi sustavi su puno precizniji i manje se gubi.

Plinašima je ulje uvjek žučkasto,pa to valjda govori o čistoči sagorjevanja i čuvanju okoliša i samog motora.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ja sam samo preprical svoje iskustvo. Vjerujem da je bilo gresaka od strane servisera i kod ugradnje. Al su to skupe greske koje smo morali sami platiti. Ne generaliziram stvar...
Ocito ima i dobrih primjera jer se ljudi voze na plin i sve je u redu.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
I ja to isto kazem!!!Ventil i vodilicu ventila nista ne podmaziva!!!
Na vodilicama se nalaze gumice koje sprecavaju dolazak ulja izmedju ventila i vodilice!!!
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Ja sa cordobom sam napravio 100 000 km od ugradnje plina. Samo toči i vozi a do sad nikakvih kvarova na instalaciji. Radim 15 000-17000 km godišnje i prezadovoljan. Iduće auto će isto biti plinara ali jača makinja. Dizela u malom autu nikad.
Tako je i moj zet bio skeptičan prema plinu a sad vozi plinaru i on...
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Oficir probaj si kupit auto-pravi pa onda pametuj.Nisam još toliko skrenuo sa pameču da prodam oct.1,9 tdi staru par leta pa kupim benzinca i preradim na plin.:icon_rofl:
 

Najnoviji postovi

Na vrh