• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Eco je default mode kad se upali motor. U Power mode-u samo šalta pri višim okretajima, ali motor jednako nejde :(
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ali više troši. Velika škatulja. Ni za gnoj po njivi raspelavat nije.
Nikad nisam bil neki fan japanaca. Em mi se nisu dopadali, em su bili skupi za održavat. Makar se puno ljudi kune u njihovu kvalitetu, a ja vidim da su sprhli brže od Opela.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Na poslu nemremo bez pick-upova, a tu su Mitsubishi, Nissan i Toyota glavni.
Vozil sam i Isuzu D-Max, a s prvom Navarom sam u godinu i pol napravil >90t km. Pokvaril se samo križ kardana. S novijim je bilo nekih problema s motorom, no ona ima manji motor od Hiluxa (2,3L) ali i 180 konja te automatski mjenjač sa 7 brzina. Motor, iako manji, je puno eksplozivnih te za litru do litru i pol niže prosječne potrošnje. Zadnji joj je ovjes sa štangicama i spiralnim, a ne lisnatim federima, te je puno udobnija i bolja ta teren (zadnji ovjes ima veći hod). Blizanac Navari je Mercedes X-klasse. On je malo veća šminkica, ali se vozi baš ko i Navara...odlično.
Vozil sam i VW Amarok. Osim izvrsnog automatika s 8 brzina, ni po čemu nije poseban. Svakak ide bolje od Hiluxa.
Jedino nisam imal priliku voziti Forda, pa nemrem reći nikaj o njemu.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Od japanci sam daaavnih dana imal Nissan Almeru Sport. Bil je, za ono vrijeme, dost dobar autek. Osim njega sam od bivšeg gazde vozil onoga grdoga Avensisa 2.0 D4D , koji je bil avion naspram moje tadašnje MB W201, poznate kao 190.
Znam samo da Mečka još ide i da se opasno približava sedmeroznamenkastoj kilometraži ( od mene je otišel sa 770tkm i jednom limarijom napravljenom) dok je Avensis prešel sad oko blizu 400tkm sa već drugim motorom i trećim špricama(brizgaljkama).
190ka je trenutno opet na limariji. Motor nije otvarankoliko je meni poznato, ja sam dal sredit pvp i dizne kad je bil kod mene jer sam ga teral na sve i svašta.
Meni je želja nabavit stari ruski terenac, VAZ ili Uaz. Neku takvu grdobu da ga teram po Dravi ko vraga.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,903
ZJ, a kaj si ti očekival od "terenca za cestu" i još k tome automatika?
Da more na mjesec i da je po cesti metak i još k tome troši ko upaljač. Takvog još nisu izmislili, a ni nebudu tak brzo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Muha, znam kaj drugi takvi mogu, pa sam očekival isto.
Al se između 120 i 150 moraš micati u desnu traku kad dodaš gas, to ipak nisam očekival. I Dacia Duster je tu bolja...
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,903
A koju brzinu bi ti htel da terenski auto razvija?
Ono kaj vi tam imate nije nikakav teren, vama treba na cestovni auto gevinde nametati i kontra ih nafrknuti i idete kam hočete po tom makadamu. Kad se spustite nakon kilometar ili dva na asfalt samo ih nagevindate malo na dole i imate auto za ceste po kojima se uglavnom i tačkate u tim "đipovima".

Terenac je za teren i tu je kralj. Spor, robustan, i jak.
Cestovni je za cestu. Brz, udoban i startan.
Ti ni sim ni tam su za makadam i nemogu nikad biti u isto vrijeme terenci i cestovne krstarice.

Kaj misliš zakaj si Jurek jednog Užasa želi?
Ja ga zovem Užas zato jer tak izgleda, ali to je dobar teško uništivi terenac koji za silu može po lokalnom asfaltu ili po auto putu poslužiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
To je pickup, nije "pravi" terenac, poput UAZa. Za namjene koje tam trebaju, mora biti povišen i 4x4.
Duster je minimum, ali dobar minimum iako nije pickup. Korištene su i Vitare, ali su imale nekih ograničenja (ne koriste se više jer nema dizela).
Pickup nije SUV, dakle šminka, već radni auto koji mora biti podjednako dovoljno spor na terenu i brz na cesti, mora povleči drugi takav auto ili ponesti tonu na leđima.
A ak na normalnoj cesti s praznim autom nemreš bez straha prestići kamion, onda taj auto nije dobar.
Navozil sam ih se i znam o čemu govorim.

Ne govorim o natjecateljskom Off roadu niti o kaljužama i blatu. To me ne zanima niti je potrebe za tim (fala Bogu).
Ali duboki snijeg je već druga priča i tu ima svačega, silom prilika.
 
Posljednje uređivanje:

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Slažem se z Muhom u svakom pogledu.
Nemam nekog osobitog iskustva s terencima osim z Nivom i L200 i to par vožnji.

Kaj se tiče Dustera, nisam baš uvjeren da bu on dugo trpel nake vancestovne nepodopštine.
Ne djeluje mi baš robusno. Svi ti auti se testiraju na par vožnji i onda svi govore kak su super, kak su jeftini. Kvaliteta se dokazuje s pređenim kilometrima ili radnim satima, ne na dva testa na livadi poslije kiše.

Mislim da bu “kolko para-tolko muzike” brzo došlo na naplatu pri tim “lowbudget” autima.
Kak i pri svemu u životu, pa i s kineskim flaksericama i motorkama.
Ali jih ljudi kupuju i uvijek budu kupovali.

Da dobim takav auto ko službeni, nebi se bunil. Ali ja ga ne bi nikad kupil da slučajno imam potrebu za takvim autom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,903
Korištene su i Vitare, ali su imale nekih ograničenja (
Znam, i mene si vozil u jednoj od tih Gitara.... i sječaš se kaj sam ti rekel za tu Gitaru? Još uvijek stojim iza svojih riječi i spreman sam u svakom trenutku to dokazati.


već radni auto koji mora biti podjednako dovoljno spor na terenu i brz na cesti, mora povleči drugi takav auto ili ponesti tonu na leđima.
A ak na normalnoj cesti s praznim autom nemreš bez straha prestići kamion, onda taj auto nije dobar.
Navozil sam ih se i znam o čemu govorim.
Onaj koji je spor i jak na terenu nemože razviti veliku brzinu. Ja mislim da tebi mora biti jasno i zbog čega?
Uzmi si za primjer mjenjač na Štorku i mjenjač na IMT-u.


Ne govorim o natjecateljskom Off roadu niti o kaljužama i blatu.
Ne govoriš jer neznaš o tome sportu ništa. Da znaš bar malo znal bi da off road nije blato i kaljuža.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
@jurek, mislim da si u krivu sa ovim za Dustera...
Vupik ima Dustere, tri tjedna sam tamo nešto fušerio, da ti znaš kako se ti auti voze... Što po cesti, što po lenijama, a što po njivama...
Kažu šefovi koji ih vozaju da su zakon, samo idu...
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
@Marko355
Ne kažem ja da oni ne voze. To je moje subjektivno mišljenje i ne znači da sam u pravu. Ali koliko me je životno iskustvo podučilo, mislim da jesam u pravu.
Hoću reći da se Rumunj mora dokazati i izgraditi reputaciju koju neki, Japanci recimo, grade 40-50 godina.
A kaj valja to i košta.
To je tak i tu me nitko nemre razuvjeriti. Pa nek sam stoput trdi i nedokazani.😆
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,186
Kaj bi se reklo na pitanje koji je auto najbolji, SLUŽBENI!!!
S Duster-ima imam nekog iskustva, imaju problema s elektronikom odnosno s senzorima i to dosta imamo ih 6 ili 7 kom vec 5 godina i nema koji nije nekoliko puta servis posjetio jer instrumental ploca svijetli ko bozicno drvce. Inace masine ok(renault), prijenos ok(nissan), plastika jeftina i to je to...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
@Fendt939, trafo stanice, energetska postrojenja...

Muha, ti šumom, ja drumom...
Ono kaj tebe zanima je zabava, a ja govorim o poslu a ne o zabavi.
Auti koje mi rabimo moraju u danu prejti nekoliko stotina km, po cesti ili autocesti, sići s asfalta na makadam, neki put i izvan njega (kad kiša ispere cestu pa se voziš 5...10km/h jer ti bubregi ispadaju), uključiti 4x4, ponekad i reduktor, zimi i šperu... Ne bavim se offroadom iz zabave već iz potrebe.
Svaki pickup to može, pa i Dacia Duster, koja to nije, ali je izvrsna kao radni auto.
Svaki takav pickup ima motor od bar 2,2... 3 litre i bar 140ks.
Samo velim da je ovaj Hilux, najbijedniji auto kojeg sam vozil od pick-upova, a vozil sam ih bar desetak i bar ~200t km ukupno u proteklih 10g.
Pickup nije pravi terenski auto, jer ima preveliki osovinski razmak, ali je dobar kompromis terenskog i cestovnog auta.
U "pravom" offroadu iz zabave nemam iskustva, niti ga opisujem.
Napisal sam samo osvrt na jedan od auta koji me je razočaral.

@jurek, Duster ima dokazni pogon iz Nissan X-Traila, s provjerenim Renault motorom i tu sve funkcionira kak treba.

Generalno, nemrem nikaj reći o kvarovima i trajnosti, jer su vozila ili iz Rent-a-cara ili iz leasinga, dakle nova ili s malo km. To me niti ne zanima, jer kad se jedan pokvari zememo drugoga, iako se to rijetko događalo. Mene ni jedan rentani auto nije ostavil na cesti.
A mislim da napišem realan osvrt, jer svaki auto vozim bar 1000km u cugu, uraznim uvjetima.
 
Posljednje uređivanje:

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ja sam rekel da je to moje subjektivno mišljenje.
Duster mi ne ulijeva povjerenje i to je to.
Još dok vidim one pluseke od iza.🤢🤮
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Napisal sam prije: i ja sam ga posprdno gledal sve dok ga nisam probal 3x1000+ km.
Iskreno, poželi bi si ga i privatno. Ima sve kaj treba, a mogel bi i težu prikolicu povleći.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,903
Muha, ti šumom, ja drumom...
Ono kaj tebe zanima je zabava, a ja govorim o poslu a ne o zabavi.
Auti koje mi rabimo moraju u danu prejti nekoliko stotina km, po cesti ili autocesti, sići s asfalta na makadam, neki put i izvan njega (kad kiša ispere cestu pa se voziš 5...10km/h jer ti bubregi ispadaju), uključiti 4x4, ponekad i reduktor, zimi i šperu... Ne bavim se offroadom iz zabave već iz potrebe.
Svaki pickup to može, pa i Dacia Duster, koja to nije, ali je izvrsna kao radni auto.
Svaki takav pickup ima motor od bar 2,2... 3 litre i bar 140ks.
Samo velim da je ovaj Hilux, najbijedniji auto kojeg sam vozil od pick-upova, a vozil sam ih bar desetak i bar ~200t km ukupno u proteklih 10g.
Pickup nije pravi terenski auto, jer ima preveliki osovinski razmak, ali je dobar kompromis terenskog i cestovnog auta.
U "pravom" offroadu iz zabave nemam iskustva, niti ga opisujem.
Napisal sam samo osvrt na jedan od auta koji me je razočaral.
Baš tak, dobro si napisal. Ja šumom a ti drumom.
Ja tebi samo pokušavam dokazati da je možda taj auto bolji od svih onih ostalih tam gde ga ti nisi isprobal. A U tih 1000 kilometri nisi bog zna kaj ni mogel isprobati. To ti je dvaput sim i tam i malo po makadamu kad si dole.
Koliko ja pratim u ovoj temi tvoje žalopoljke ti se žališ na svjetla (slika s autoputa), na snagu u preticanju kod 120 i 150 kilometara na sat, ubrzanje, udobnost.... svega toga na terenu nema, a ovaj put su ti možda u ruke pravog terenca dali samo ga ti nisi na pravom terenu testiral.

Vama za posel je na kraju svejedno kakav vam auto daju, ionak vam je to za šminku jer 10 ako ne i 11 mjeseci godišnje bi to mogli i s malim osobnim autom ili manjim kombijem (radi prevoza) obavljati.

Da je taj hilux u cjenovnom rangu s dasterom ili da daster košta ko sad hilux i obrnuto baš me zanima jel bi si ti i večina ljudi hiluxa ili dastera kùpili.
Imal sam priliku ogledati i probati dastera. Taj auto me ničim nije očaral, jedino cjenom u osnovnoj izvedbi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh