• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,704
Hm, rokenrol, bolje "pirueta smrti".
Tad smo imali tek prvo dijete, s nama u autu, spuštali smo se od Jelenja k Crikvenici. Počele su prve kapi kiše padati po asfaltu. Sve kako treba i ispravan auto i ja. Odjednom na zavoju auto ne sluša volan, ide auto kamo on želi. Prijeđemo na lijevu stranu do bankine, tu se kotači odbiju i vrate nas na našu desnu stranu i prođe nam u susret autobus. Sekunde i milimetri su nas spasili. Curica se jako uplašila i morala je hitno na pišanje, stali smo. Gledamo mi kiša je pojačala, odjednom po asfaltu teče potok pun duginih boja 😖. Diže se masnoča iz bezbrojnih cisterni, iz pora asfalta i podmazuje cestu. Tih 2-3 min je taman bilo dovoljno da pljusak makne večinu tih duginih boja, dalje smo se normalno vozili do Bribira. Jedna jako stresna i opaka situacija, lekcija za oprez za čitavi život, dok počnu prve kapi kiše na asfaltu.
Da smo tada nastradali pričali bi neki: opet je ludovao, stari i neispravan auto, slabe gume - a ništa od toga, jedino ne bi znali što nas je snašlo 😖, ali takav je život.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,846
Mene je u obrtaljki (kružni tok) zanijela prosipana kukuruza. Ne očekuješ takvo nešto, kad najednom!
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,889
I ja sam jednom na vlastitoj koži isprobao sličnu situaciju, vozio sam se normalno, ulazim u zavoj i naletim na masni dio ceste, automobil počinje zanositi, sva sreća pa se nisam uplašio, uspio sam ga nekako iskontrolirati, nakon toga sam još malo dodao gasa kad su gume počele opet prianjati pa sam se izvukao, da je bila veća brzina, bio bi završio u obližnjem potoku. A najveća škola mi je bila starija guma više od 4 godine, rekao sam sebi, vidim ripne su dobre, ovu godinu će još izdržati. Ulazim u kružni tok, sa malo većom brzinom, priznam moja greška, počinjem kočiti, međutim, automobil ne stane, ne očekuješ takvo nešto, vidim nemam izlaza, moram nekako proći, no iznenađen vozač koji je bio u kružnom toku, shvatio je da se ja neću zaustaviti pa mi je on stao, inače bolje ne pomišljati što se moglo desiti. Nakon toga, pazim na gume i njihovo prianjanje, ako primijetim da se više ne ponašaju na cesti kako treba, odmah zamjena. Naravno, ima tu i drugih faktora, no, u svakom slučaju, opreza nikad dosta. Ja sam se u većini situacija našao da moram više paziti na druge sudionike u prometu, nego na samog sebe, nažalost, kultura u samom prometu se drastično promijenila i malo tko više poštuje prometna pravila, naravno ima i onih koji su savjesni i odgovorni vozači, da ne bi netko krivo protumačio.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
Imam kineske zimske gume na golfu, koje sam dobio sa autom, stare dvije godine, prešle možda 7-8 tisuća km.
Nisam baš zadovoljan sa njima, proklizao sam par puta sa njima , bila je masna cesta ok ali mislim da bi se Sava zimska bolje ponjela u toj situaciji. A i bučna mi je dosta.
Vidio sam negdje u nekom trgovačkom centru 195/65/15 negdje oko 320kn kom Sava.....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nažalost, od kad nije, to je puno lošija guma. Prvu zimu je možda na nivou stare, ali svake slijedeće zime osjetno slabije drži. :confused:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,704
Ne bi htio nikoga povrijediti, samo konstatirati.
Neki dan pitam susjeda: koliko pušiš mjesečno? Odgovorio mi je više od kutiju dnevno. Ja ne pušim, ali ne razumijem, da nekome za toliko cigareta mora biti, ali za malo dodati i kupiti kvalitetnije gume, za to se nema novaca. Isto tako može se unaprijed planirati i uštedjeti, svaki mjesec staviti na stranu po 100 kuna za kupovinu kvalitetnijih guma. Ponavljam ne solim nikome pamet, samo "glasno" razmišljam.
Također taj moj susjed vodi računa o servisiranju auta, jer često ide u Austriju, ili u Omiš, k djeci. Ali baš smo diskutirali o cijeni pušenja neku večer kod njih...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Ja sam s tim gumama navek bil u banani.
Nekad sam imal Mini Morrisa, on je imal kotače 10 cola i gume u to vreme teško ili nikak dobavljive pa se vozilo do kraja.
Kasnije su se svi vozili na 13, a ja na 12 cola.
Sad sam napokon dogural do 15 ali sad pak imam dimenziju 205 koja košta duplo od 195.

Neki dan sam za onu malu jurilicu kupil nove gume 13 cola i platil ih ko svetog petra kajganu jer je to prošlost, nema veze, to mu budu zadnje.
Na autu s kojim se vozim svaki dan su takve kakve jesu ali je sreča kaj je makina malo nafučkana pa na dodir gasa pokaže kakav je kontakt s cestom, a imam i sreču kaj znam i mogu osjetiti na volanu svaku promjenu uvjeta na cesti.
Kupil sam ja na njega nove prije dva leta i odma sam na Kozari jednu podrapal bočno na neki kamen....
Naravno, to sve igra dok su uvjeti isti, ali ako su promjenjivi pušilica.
Zato sad s pol gasa dok se ceste ne dovedu u red
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
717
Imam kineske zimske gume na golfu, koje sam dobio sa autom, stare dvije godine, prešle možda 7-8 tisuća km.
Nisam baš zadovoljan sa njima, proklizao sam par puta sa njima , bila je masna cesta ok ali mislim da bi se Sava zimska bolje ponjela u toj situaciji. A i bučna mi je dosta.
Vidio sam negdje u nekom trgovačkom centru 195/65/15 negdje oko 320kn kom Sava.....
Da nije cesta jednostavno slinava kao kod nas u Osijeku ovih dana? Imam skoro nove zimske Continental i u trećoj mi na nekim mjestima prokližu. Treba malo više kiše da opere svu masnoću, a nikako da se pošteno ispada.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Nema gume koja na ovoj masnoj i ljigavoj cesti drži.
Na jednom autu ima Continental zimske gume, sad im je treća zima, strava kako se to kliže. Sve kako tako ali kad treba negdje naglo stati onda je problem. Na drugom autu je Toyo Snowprox, druga zima, s tim da imaju možda svega 2000 km. Ista stvar kao i Continental.
Ubijaju cestu sa soli ili šta god da sipaju.
Nije mi jasno čemu na temperaturi iznad nule tretirat cestu sa time a ona je suha i nema nikakvih oborina na vidiku?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
Ja sam bočno proklizao, samo moje iskustvo me spasilo.
Ovo što se kotači zavrte u prazno to me ne zabrinjava.
Da,, na mjestima ceste budu kao masne , par puta je padala kao rosulja neka i onda se smrzavalo ujutro na hladnom kolniku. Jednom je samo u okolici mog mjesta pet auta završilo u kanalu.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
odvrtio 1000km u ovih par dana, nemam prigovora. Stvarno solidne...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Čing - Čang Sunfull iz posta #9,102

Vidio prije tjedan dana netko uzeo 245/55R17 4 komada tih sunfull, nekih 340kn komad, čak solidno i izgledaju, imaju i zaštitu za felgu :love: Samo vjerojatno nakon 20 - 30k možeš na glizanje s njima
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pa za 20...30 opet kupiš nove za toliko. S montažom sigurno ispadnu bar u pol cijene onih koje traju 50+
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,889
Ja imam i ljetne i zimske gume marke FULDA, jako sam zadovoljan, dobro prianjaju i vrijedi te novce. Zimska je čak MADE IN SLOVENIA.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Prošlo proljeće zamijenio ljetne gume Kleber, i na sva četiri kotača je bilo olovo (za balansiranje) . I gle čuda , bio stavio Fuldu i od četiri kotača samo je jedan trebao olovo.☺️
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Pa za 20...30 opet kupiš nove za toliko. S montažom sigurno ispadnu bar u pol cijene onih koje traju 50+
Aaa ne znam... Ja sam uspio nabaviti 235/45R17 Hankook Ventus prime 3 za 480kn, gume sada imaju preko 45k i mislim da bi mogle još toliko jer će im ovo biti sada četvrta sezona, a ne štedim ih niti najmanje.

Ne kažem ništa, ali ja volim imati dobre opanke na autu, dovoljno da jednom "ne drži" i moš' se hebat...
 

Najnoviji postovi

Na vrh