• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balansiranje

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dečki fala svima :ppozdrav:, a posebno @Lee Champa na duhovitom odgovoru.

Kaj to nije onaj ležaj kaj se zakosi pa izvuče van kroz ona dva zareza vidljiva na drugoj slici?
Primijetil sam zareze, ali se nikad nisam susretal sa tim upetim ležajevima. Mislil sa da je to teško izvaditi doma bez posebnog alata. Ako bi to mogel napraviti doma (škripac, rolcange, čekić i sl alat su dostupni), prosim savjet kak se to izvede.

Edit:
Sad kad sam malo razmislil, trebalo bi ga najprije dobro oprati pa probati zakretati rukom tak da je os zakretanja i sredini zareza.

Mogel bi biti ovaj
LEŽAJ YAR 207 SKF (UC 207) 35X72X42.9

Jel SKF ok kvaliteta ili kupiti od nekog drugog proizvođača?
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Upravo tak se vadi.
Ako se neda zakrenuti rukom slobodno ga probudiš malo izbijačem.

SKF se meni bolje pokazal od dašnjeg FAG lezaja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala na pomoći. :ppozdrav:
Išel je bez problema.
Za SKF sam čul da su dobri ako su made in EU, a azijska proizvodnja kakva je sreća. Ovaj nije imal semering nego jednostavno nalegne na bočnu stranicu malčera, a na lijevoj strani, kod remenice je distnčna piksa između ležaja i remenicet te ima semering 80/55/8
IMG_20220723_095645.jpg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Dečki fala svima :ppozdrav:, a posebno @Lee Champa na duhovitom odgovoru.
Kod kolege smo mijenjali najprije ležajeve, onda komplet jer su kućišta bila poderana tako da se nisu vidjeli rubovi. Sve kupljeno u ROTO trgovini sa takvim stvarima (ne Roto svijet pića 🤭 )
A pred jedno mjesec dana isto je bilo popravak kućišta - tokarenje i ubacivanje drvenog ležeja za valjak na malčeru
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
@iwanho kolko su ti ležajevi stari a da su već za zamjenu?
Ja imam UCFC 209(fi osovine 45) ležaje s kučištem. I 3 godine vrte bez problema, samo redovito mazanje, kupljeni u trgoagenciji.
Sad budem na ovaj veći stavil UCFC 210.(fi osovine 50)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@iwanho kolko su ti ležajevi stari a da su već za zamjenu?
Malčer je kupljen u listopadu 2014.
Tresel je, Zamijenil sam čekiće /slike starih su u postu #179), ali trese i dalje. Prekontroliral sam koliko se mijenja udaljenost rotora od podloge kod ručnog okretanja. Nisam baš precizno mjeril, ali nije prestrašno, možda par mm (koliko je moje mjerenje bilo točno). Ako trebam platiti balansiranje preko 1000 kn + put servisera, smatram da je bolje prvo promijeniti ležajeve, nego ih mijenjati naknadno i plaćati dva put.

Kad zamijenim ležajeve i opet složim, bum videl efekt. Nadam se da bu bolje, a možda niti ne bu potrebno balansiranje. Nakar teško. nisam je baš naki srećković. Ali, bum videl.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
Aha onda u redu.. Nisam baš točno polovil, mislil sam da je noviji malčer.
Da najbolje je tako, nek sve bude ispravno. Pa bude i balansiranje odrađeno u 4 zaletavanja i opet godinama bez brige 😀
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod kolege smo mijenjali najprije ležajeve, onda komplet jer su kućišta bila poderana tako da se nisu vidjeli rubovi. Sve kupljeno u ROTO trgovini sa takvim stvarima (ne Roto svijet pića 🤭 )
A pred jedno mjesec dana isto je bilo popravak kućišta - tokarenje i ubacivanje drvenog ležeja za valjak na malčeru
Može link na pravu roto trgovinu?

Za te ležajeve smrt je namotana trava, špaga, žica...
Mislim da se to nemre izbjeći, osim da se ne malčira?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Točno, ali ak je nekaj povoljno, ili teško dobavljivo, postoje dostavne službe. ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ležaj koji imaju u TA nema utora na vanjskom prstenu.
LEŽAJ YAR 207 SKF (UC 207) 35X72X42.9

Je li funkcija tog utora samo bolje podmazivanje sferne klizne površine ili ima još neku funkciju?
Hioće li se bitno smanjiti životni vijek ležaja ako nema tog utora?
IMG_20220726_204032.jpg
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
Moral bi imati, jer su u tom kanalu rupice kroz koje mast ulazi i u kuglice.
E onda kad je kučište poderano, mast ode odmah van, a kuglice ostanu na suhom..
Vjerojatno je to samo takva ilustracija, kako bi se inače ležaj namazal..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I ja sam pomislil da je ilustracija kriva, ali iz TA su mi odgovorili da nema kanala. Valjda ima samo rupice. Mislim da kod podmazivanja mast od sredine ide prema van (podmazuje se kroz rukavac na kojem je nipl mazalica). Na starom nisam tražil rupice u kanalu. Možda je uski dio uz kanal manjeg promjera pa tuda dolazi mast u kanal?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Kućište bi trebalo imati kanal, a lager samo rupicu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Stari lager, kak se vidi na sliki, definitivno ima kanal. Rupice u kanalu ne vidim. Da je ima vjerojatno bi bila promjera širine kanala. Ako na kućištu postoji neko proširenje, ono je jako blago izvedeno, a ne kao kanal na lageru.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
U subotu, 02.08. Planiramo put za podbrest, nakon čega bi trebali ta Križevce. Pa ukoliko ima zainteresiranih radi balansiranja, javite se.

Također, uskoro planiramo za Daruvar.

Screenshot_20220728-230523_Maps.png
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Bilo je skeptičnih prije samog početka, iako moram priznati da mi je ovo najduže balansiranje ikad...


Praktički su radili novi rotor, bešavna cijev od 12 mm, batovi masivni (cca 2300 g), mala pogreška u poziciji ušice, ogromna promjena u dinamičkom smislu. U svakom slučaju, rezultat na kraju je, s obzirom na još neke nedostatke (zračnosti, nelinearnih remenica, različiti remeni) i više nego odličan...

Kaj mislite?
 
Na vrh