• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balansiranje

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Vrte se zajedno, najčešće jedan prema drugome
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Planiram prebaciti batove s jednog rotora na drugi.. Isti su, e sad trebam li paziti na raspored?

Skinuo bi ih sve dolje, nabrusio pa montirao.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Vrte se zajedno, najčešće jedan prema drugome
znam da se vrte zajedno, ali postoje strojevi u kojima se jedan može vrtiti ako drugih nema... u svakom slučaju, ako je više rotora, treba balansirati jednog po jednog...

Planiram prebaciti batove s jednog rotora na drugi.. Isti su, e sad trebam li paziti na raspored?

Skinuo bi ih sve dolje, nabrusio pa montirao.
na raspored čega? u teriji kada bi svi batovi bili identični i kada bi dolazili na jednake udaljenosti od osi rotracije tada ne bi trebalo voditi računa. Međutim, u praksi, batovi se razlikuju u nekim težinama, geometrija ušica nije baš jednaka, tako da se ne može garantirati da će sve biti u redu u smislu da ne treba balansirati... ako se balansira, tada nije bitan uopće raspored ;)
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Hrvoje, moglo bi se vrtjeti pojedinačno jedino da skinem sve ostale diskove i samo da taj ostane na kosi pa vrtjeti.
Dva su takva diska na kosi i vidim da imaju navarene neke utege, sigurno zbog balansiranja. Mislio sam da se taj disk stavi na neki stroj i da se može balansirati. Znači ovako ništa od toga ? Komplicirano ? Najbolje bi bilo kupiti novi disk ali skup je ko vrag.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,930
Mi smo na poslu imali ventilatore promjera 800 mm. Direkt na osovinu motora se montiraju i vrte se 3000 okretaja..
Teški cca 50 kg.
Balansirao ih nam je Jambrek iz gornjeg stupnika il tako nešto..
Ne znam na koji način prihvati u balansirku, al uvijek je dobro bilo
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Hrvoje, moglo bi se vrtjeti pojedinačno jedino da skinem sve ostale diskove i samo da taj ostane na kosi pa vrtjeti.
Dva su takva diska na kosi i vidim da imaju navarene neke utege, sigurno zbog balansiranja. Mislio sam da se taj disk stavi na neki stroj i da se može balansirati. Znači ovako ništa od toga ? Komplicirano ? Najbolje bi bilo kupiti novi disk ali skup je ko vrag.
može se staviti na nešto, ali je potrebno izraditi prihvat da se može goniti.
Ako se mogu skinut svi ostali a ovaj vrtiti, onda se može tako. Sad koliko je to novo, ne znam. Balansiranje jednoravninsko je oko 800 kn, dvoravninsko oko 1200 za jedan rotor.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Mislim da je lani taj disk bio 1600 kuna. Onda bolje novi jer ovaj stari, ne taj na slici, je iznutra strunuo kod bivšeg gazde.
Savoris, i o tome sam već razmišljao samo kad bi našao majstora koji se hoće sa tim zezati.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Išla je, ovo je nakon što je tokar obradio rukavce. Nalatili su na neki panj ili šaht pa je došlo do svijanja rotora. Tokar je navario i obradio rukavce nakon čega slijedi balansiranje...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Vidim ja po silini vibracija, tako je bilo i kod mene pa je bez ravnanja balansirano i bilo je dobro, ali ne i dugoročno rješenje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Trenutna situacija izgleda ovako:

Nekoliko pitanja:
1. može li se to riješiti bez skidanja rotora ili remenica previše šlaga?
2. koliko na vibracije mogu utjecati nejednako potrošeni čekići?
3. bi li u svakom slučaju prije balansiranja bilo pametno zamijeniti čekiće (24 kom 800 gramskih)?
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Vidim ja po silini vibracija, tako je bilo i kod mene pa je bez ravnanja balansirano i bilo je dobro, ali ne i dugoročno rješenje.
Ako nisu rukavci paralelni, znači da nema čistog kružnog gibanja, samim time dolazi do oštećenja ležajeva, veće zračnosti, pa opet veće vibracije, te može doći do oštećenja i dosjednih površina.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Trenutna situacija izgleda ovako:

Nekoliko pitanja:
1. može li se to riješiti bez skidanja rotora ili remenica previše šlaga?
2. koliko na vibracije mogu utjecati nejednako potrošeni čekići?
3. bi li u svakom slučaju prije balansiranja bilo pametno zamijeniti čekiće (24 kom 800 gramskih)?
Iskreno, iz ovog kuta ne vidim koliko to šlaga, a koji put na video je teško u vidjeti. Pogledajte iz kuta, tako da se vide svi remeni. Isto tako, to treba pratiti kad rotor usporava, jer tada oko može pratiti kretanje.

Ako ne odstupanja previše, i ako su ležajevi ispravni, balansiranjem se sigurno rješava problem.

Što se čekića tiče, svakako je bolje staviti nove pa balansirati, međutim ukoliko se ne radi puno, zbog čega bi ti nozevi mogli izdržati još dulji period, ljudi znaju balansirati i tako kako je, eventualno promjene najgore noževe.sve zavisi o korištenju.

Ono na čemu svakako ne treba štedjeti su ležajevi jer je to oslonac. I bilo bi dobro kada se oni montiraju da se zagriju pa onda stave na osovinu, jer nakon hlađenja se onda postiže čvrsti spoj.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:

Malčeru je ovo 8. godina korištenja i u proteklih 7 je odradil oko 180 sati. Dakle prosječno godišnje oko 25-26 sati godišnje, s tendencijom smanjivanja. Ove i slijedećih godina ne očekujem više od 10-12 sati malčranja godišnje. To mi se ne čini puno pa bum detaljnije provjeril stanje čekića.
Imam još jedan video. Možda se bolje vidi kad se brzina reprodukcije stavi na 0,25. Meni je šlaganje najvidljivije na mazalici (iza 12. sekunde), ali nisam siguran jel ona ugrađena točno u osi vratila.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ako šlaga, vidi se na vanjskom rubu, a to moram priznati ne vidim ovako, tako da bih rekao da je to ok...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Od 24 čekića 8-10 ih je manje potrošeno/oštećeno. Najbolji izgleda ovako



Ima dosta ovakvih



i nekoliko ovako potrošenih.



Širina bateva je 40 (ušica) i 90 (radni dio)



Radius vrtnje sam probal izmjeriti dubinomjerom postavljenim na 95 mm kod manje potrošenog bata..


Vijci su M16x80. Nisam nijednog skinul pa ne znam kakav je navoj (fini ili normalni). Sudeći prema matici koja je samokočna, možda je normalni navoj.


Mislim da se ne isplati mijenjati 2/3 bateva. Bolje zamijeniti sve, a ovih nekoliko boljih ostaviti u pričuvi.

Pitanja:
1. Nisam na netu pronašel ponudu batova tih dimenzija. Ima ih u ponudi radne šrirne bata 85 i s rupom 14,5. Zna li netko tko prodaje te dimenzije (40/90, R=100 ili 95)?
2. Jesu li novi imali radius vrtnje 100 ili 95? Što je vjerojatnije?
3. Trebam li mijenjati vijke s maticama, samo matice, ili kod prve zamjene ne smeta da se iskoriste stari vijci i matice? Kakav i koliki je rizik?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Jel to ino malčer ? Ako je onda auto Horvat, samo ako se javi ona ženska teško da se budete dogovorili. Jakopic. Mislim da su za mog ina bili najjeftiniji u traktor servisu, sesvete.
 

Najnoviji postovi

Na vrh