• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ja sam našao recept za uzimanje tržišta :
-TAČNOST prije svega , znači dolaziš kada obećaš a odbiješ u startu nešto što nemožeš ispoštovati
-sigurna presa koja brzo radi i ne odvezuje (moja je rivijera odvezala jednu tek nakon 6000 bala) , znači hoće ljudi da su sigurni u tvoju mašinu
-poštena bala , bala pravilnog oblika , znači dobro sabijena ali ne prevelika bala jer se ljudi žale na utovar kod preteške bale

ja sam jednom prilikom malo povećao bale i čovjek mi je odmah prigovorio ''sledeći put mi napravi ovako teške bale i ti ćeš ih tovariti''
znači nije samo da se bala može dići na prikolicu , nego tu istu balo on mora skinutu sa prikolice i složiti na lager , pa istu donijeti u štalu , znači najmanje dva puta mu dolazi na ruke ako je sve idealno

@seljačić
rekao sam , obezbijediš dovoljno posla da imam isplativost i ja dolazim sa traktorom,presom i kamp kućicom na tvoj kraj
kod mene sve može :p

@adis
i kod mene ima nekoliko 61ca ali ljudi ih izbjegavaju , jednostavno da bi bila normalna bala ona mora biti preteška zbog veličine tunela
a ako su kraće ili manje stegnute bale onda se odmah teže slažu na prikolicu

jednostavno ljudi neće da lome kičmu , mnogi mi kaže ''bolje da platim 10-20km više baliranje i ne lomim leđa'' ali na mnogo mijesta čujem ovo isto

@orač1
nije samo velger presa , ima i bolje od toga

ova someka je izuzetno laka i brza presa (kako su meni rekli)

sa rivijerom sam radio najviše 435 bala za 43 minuta , brže od toga nemože , možda malo da su bili bolji redovi ali tu negdje joj je maksimum , puna usta su bila nonstop a ispadala je bala preko bale
znači bale su bile pošteno poštene
e moj majstor me uvjerava da someka može da radi i brže , vidjećemo mada slažem se da može brže zbog visine tunela u odnosu na rivijeru

mada rivijera 101% zadovoljava moje potrebe
 
Posljednje uređivanje:

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Someca je francuski ogranak Italijanske fabrike Galignani i samim tim ima sve kvalitete svojih sestara iz Italije.Odlikuje ih lagana konstrukcija,veliki ucinak u radu dobra zastita,stabilno vezanje i jeftino odrzavanje.Someca m 11 nije kopija Galignanija vec delo Francuskih konstruktora i jedna je od najlaksih presa na svetu .Njena tezina je oko 500kg.i samim tim je idealna za brdske terene.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
a prvi komentari onih koji su vidjeli da sam dotjerao presu su ''a gdje je ostatak limova?'':lol:
već su počeli da se smiju , pitat ću ih kada se sretimo na njivi :vragek:
ima da ostanu u prašini :mrgreen:
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Savo kod mene opet obrnuto,moja 61 je najveca presa u kraju a samim tim i bala koju napravi i svi(vecina) hoce da im ja presam jer kazu malehne bale u drugih,a ja sam recimo podesio svoju da radi bale 15-20 kg pretezno 15kg lijepo izgledaju i sabijene su, a ako ko trazi i teze mogu i takve,.slucaj kad sam radio "prokletom"covjeku zarad ustede 10-20 km na citavu njivu kasnije mu ledja pucaju, bale smo vagali isle su i do 35 kg,.oci mu ispale tovareci

kako vako lagana ova someca,.pa nju bi i tomica od 20 ks mogo vuci
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
interesanto da nikada nisam vagao moju balu , moram jednom i to uraditi

prokletih ljudi ima svugdje , da mu sabiješ cijelu njivu u jednu balu bilo bi mu malo i skupo , ja takve mušterije izbjegavam a i oni mene (hvala bogu)

evo sada sam prodavao sijeno ovčarima ovdje m ljudi su pohvalili veličinu i količinu sijena u bali
bar oni znaju šta je bala i količina jer proturaju dnevno oko 50-60 bala

jednom prilikom e drugar zove da mu odem pokupiti bale koje su mu ostale na njivi a kiša se spremala
ono nije normalno , bale kao da su od kamena :mad: ogromne i preteške , a što je najveća nesreća on je sam sebi balirao sa svojom presom i nije morao da štedi ni na čemu , crk'o dabogda
jedva sam potovario , iskilavio sam se , jeble ga bale
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
interesanto da nikada nisam vagao moju balu , moram jednom i to uraditi

prokletih ljudi ima svugdje , da mu sabiješ cijelu njivu u jednu balu bilo bi mu malo i skupo , ja takve mušterije izbjegavam a i oni mene (hvala bogu)

evo sada sam prodavao sijeno ovčarima ovdje m ljudi su pohvalili veličinu i količinu sijena u bali
bar oni znaju šta je bala i količina jer proturaju dnevno oko 50-60 bala

jednom prilikom e drugar zove da mu odem pokupiti bale koje su mu ostale na njivi a kiša se spremala
ono nije normalno , bale kao da su od kamena :mad: ogromne i preteške , a što je najveća nesreća on je sam sebi balirao sa svojom presom i nije morao da štedi ni na čemu , crk'o dabogda
jedva sam potovario , iskilavio sam se , jeble ga bale

ehhh da te teške bale,ove godine će mom komšiji pasti na um moje riječi od prošlog ljeta.jer sam mu pomogao na utovaru jer se nevrijeme spremalo,aon se poslije smijao kad su me leđa ufatila.ovog ljeta srčem pivu i gledam njega kako balira.ako nastave sa ovim cijenama baliranja,ja ću opet sijeno u rinfuzu na štalu.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ja vagu stalno nosim sa sobom,kad dodjem pitam ili sami kazu hocu balu od tolko kg,napravim 4-5 bale izvagamo ako ne gode podesim ponovo i tjeraj,.ja kad sebi radim pravim takve da ne idu preko 15 kg,jer valja to natovarit,istovarit, slozit pa na kraju i donjet do stale,.ja sam prodo smo 200 komada prosle godine,ove nista a valjda ce biti potraznje imam da mogu prodat sigurno 500 kom.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Baliranje nije skupo 0,50pf po bali jer kada uzmeš u obzir gorivo i kanap ,svoj trud,i mašin to je sasvim normalna cijena. J aposedujem presu već godinu dana tako da nisam nikom išao uslužno nego sam samo sebi balirao a izričito sam je kupio iz razloga što kada treba da dođe da mi balira nedođe na vrijeme i sijeno pokisne.A balirke su jedno veliko smeće kvare se da čovjek poludi ne samo kod mene nego u većine vlasnika koji poseduju ,to ti je mašina da izgubiš živce 100% a pogotovo kada se sprema kiša ona počne da zeza neće da veže.to je iz mog iskustva neznam kakvo vi imate
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Baliranje nije skupo 0,50pf po bali jer kada uzmeš u obzir gorivo i kanap ,svoj trud,i mašin to je sasvim normalna cijena. J aposedujem presu već godinu dana tako da nisam nikom išao uslužno nego sam samo sebi balirao a izričito sam je kupio iz razloga što kada treba da dođe da mi balira nedođe na vrijeme i sijeno pokisne.A balirke su jedno veliko smeće kvare se da čovjek poludi ne samo kod mene nego u većine vlasnika koji poseduju ,to ti je mašina da izgubiš živce 100% a pogotovo kada se sprema kiša ona počne da zeza neće da veže.to je iz mog iskustva neznam kakvo vi imate
Nisu balirke smece vec su svi kupili prese za par hiljada evra koje u inostranstvu nisu bezveze parkirane vec sto su se raspale i hoce da im radi misle kupili smo i to je to.Nijedna nije dosla iz inostranstva da je nesto ne fali POTPISUJEM.Drugi problem je sto se pojavilo dosta da nazovem mejstora koji nisu prosli posteno pored balirke a hoce da popravljaju i oni unistise i ovako jadan narod.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
i ja je imam pola pretprošle sezone i cijelu prošlu sezonu
sređena presa te neće zezati , sredjivanje i remont nije skup bez obzira koliko košta
ja sam remontovao rivijeru i radi bez greške , bukvalno je tjeram i ne okrećem se
ista stvar je i sa beračom koji sam remontovao , sezona bez ijednog zastoja

znači svaka mašina hoće da se remontuje i održava , podmazuje , na vrijeme zaviri ima li šta da je pri kraju a ne da se čeka da stane

bolje spriječiti nego liječiti


oko mene 90% ljudi ne smiej da balira ni na pola gasa iz straha da se ne raspadne presa , meni levak kada je rekao ''pun gas , puna usta'' ja sam mu rekao da je lud
medjutim , pogriješio sam
isto kada mi je rekao da ako na 1000 odveže jednu da može proći , ako odveže dvije presa nije u redu
i tu sam rekao da je opičen pa sam i tu promašio :vragek:

u mam kraju ako odveže 10 komada na 100 bije je dobar glas :axe:
sve bolje od toga je NEMOGUĆE
 

RatkoPa

Novi član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
25
ja sam našao recept za uzimanje tržišta :
-TAČNOST prije svega , znači dolaziš kada obećaš a odbiješ u startu nešto što nemožeš ispoštovati
-sigurna presa koja brzo radi i ne odvezuje (moja je rivijera odvezala jednu tek nakon 6000 bala) , znači hoće ljudi da su sigurni u tvoju mašinu
-poštena bala , bala pravilnog oblika , znači dobro sabijena ali ne prevelika bala jer se ljudi žale na utovar kod preteške bale

I ja se drzim ovog i rezultati su odlicni:supz:
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
S konstatacijom levaka se slazem jer sam i sam imo presu koja je bila tako zapustena da sam vise rucno vezo nego ona,jes da tad nisam pojma imo pa sam samo gledo ko tele u sarena vrata,a malo po malo pa se nesto i skontalo pa sam je i uredio pa je vezala i tako sam je prodo,.a ta mi je pojla zivaca i zdravlja,.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Za taj komentar si u pravu majstor naplati dolazak npr:20 ili 30EVR i ostane po cijeli dan na njivi nešto štima zateže nenapravi ništa ama ništa a naplati svoj rad npr:25EVR p kaže evo nemože bolje neka ostane ovako pa ćemo sledeći put to riješiti žurim zoveme drugi vlasnik da mu popravim presu.Pa ako bude popravljao presu kao moju mislim da neće dosta izbalirati
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
pa normalno da će tako da vas deru kojekakvi amateri od majstora , presa se remontuje sada a ne u pola sezone
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Savo gdje ćeš sada remontovati presu na ovakvoj zimi i minusu a što se tiče moje prese tek sam je ljetos kupio i ništa ama ništa nisam znao o presama ali eto sada neš sam naučio makar kada se remontuje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
pa natjeraš u garažu naložiš vatricu i majstor će da maksimalno posveti pažnje poslu jer ima vremena
cijena dijelvoa sada je mnogo manje nego u špicu sezone , ima vremena za eventualne ispravke i radikalnije zahvate
jer u pola sezone sve se radi na brzinu , ovako kada imaš sipred sebe par mjeseci do sezone možeš je napraviti iz nova ako treba
 

RatkoPa

Novi član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
25
pa normalno da će tako da vas deru kojekakvi amateri od majstora , presa se remontuje sada a ne u pola sezone

Ma mnogo ljudi uopste ne razmislja o tome zimi,jednostavno ih neinteresuje a do proleca i zaborave sta joj fali pa kad krene baliranje onda se :scratch
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Ma u pravu ste što se tiče tog remonta ali ipak sada je zima mišljenja sam da je to bolje u proljeće raditi jer po snijegu se nemože ići nikud a pogotovo da mi dođe Levak ipak je to daljina amože negdje i u snijegu da ostane
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
To bi Sava i hteo da me tamo zaveje pa posle da se smeje ne radim nista dok ne bude +15
 

bariccc

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
101
za savorisa! kad ti napravis 435 bala min tezine 15 kg za 43 min ja ti kupim i balaricu i traktor budi realan koliko toliko onda ti u idealnim uvjetima denevno pravis min 5000 balica sto je nemoguce barem sam se ja navozao balarice i znam sta je to
 

Najnoviji postovi

Na vrh