• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
pošto u profilu nisi popunio odakle si onda neznam iz koga pravca ti dolaziš , znači ako dolaziš iz pravca Srebrenika , prije semafora na 50-100 metara sa DESNE strane je ta radjica

pa someka je došla prilično neodržavana , falilo je nekih sitnica ali nije bilo ništa strašno , zamijenio par ležajeva i jednu vođicu malja , sve ostalo pregledao podmazao i razradio uz pomoć levaka
još ima to fino podešavanje ali sačakat ću pomenutog majstora da to on odradi

lijepe su joj bale , zatezao sam ih maksimalno i uvijek je kao kocka šećera :prayer:
 

fiat615

Novi član
Tu od
17 Velj 2012
Poruka
25
Jel si to Savo kupio someku

ovo je moja someca
2vajbqt.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Ova i Savina presa su potpuno iste razlika je samo u sirini limova na pikapu i jos par nebitnih sitnica
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Jel si to Savo kupio someku

jep :supz:
ali najgore mi je što sada imam mogućnost da je zamijenim za galgianija a svidjela mi se i ova somekica
jednostavna je do bola :prayer:

bdw
u oglasima vidim oglas da čovjek kupuje someku a stavio je baš ovu tvoju sliku , hehe
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Od ponedeljka 12 marta bicu nekoliko dana po terenima u Bosni ako nekome trebam da znate
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Levak koliko kod Vas košta za Welger AP 12 na petljačima oni mali zupčanici,nožići što siječu manilu,treba mi ta informacija da se orijentišem prema našim cijenama u BiH.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Auuuu pa kod vas skuplje nego kod nas,nekakvi sjajni boje pocinčane cijevi neznam sada kakav je kavalitet košta 11 eura jedan komad zupčanik na petljač,a nožići na petljaču što sječu manilu 2 eura e sada i to neznam kakav je kvalitet i ko proizvodi.
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Videces kad stavis pa on ne uzubljuje dobro i polomi ili disk ili vezac prijatelju kod balirki vazi zlatno pravilo PLATI PA KLATI
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Koliko prosječno godišnje uradite bala?
Ja sam prošle godine 12000...
I koju špagu koristite te kako vam se čini ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
preko 20 000 prošle sezone a bila mi je prva uslužno
špaga MAKITAL 500 , provjereno dobra ali malo i skuplja od ostatka konkurencije
mada , ako je dobra i ne treba žaliti


evo danas mi je bio majstor levak , pretresao petljače i ostatak prese
dobio sam prolaznu ocjenu za presu i samo ga nisam pitao koliko predvidja odvezanih bala :blackeye
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
rivijera je radila prošle godine , ER40

inače za moje potrebe odlična presa , možemo pričati koliko hoćemo da je bolja ova ili ona ali veliku ulogu igra i to kako se ti odnosiš prema presi (bilo kojoj mašini) tako i dobiješ za uzvrat
ja sam je kompletno remontovao i radi bez greške , gutala je otkose OGROMNE sakupljene grabljama sunce koje su najveće zlo i opet se izborila , još tome dodaj da je u mene jednostepeno kvačilo i nemožem zastajkivati ako povuče otkos ka palačinku

u cijeloj sezoni mi je odvezala nekih 6-7 bala , redovno podmazivanje i povremeni vizuelni pregledi mnogo znače

mišljenja sam da je bolje presu remontovati nego popravljati , pogotovo presu jer ti travu trebaš kupiti danas a ne sutra ili za par dana dok nadješ majstora da je popravi
bolje dati koji dinar unaprijed i baliraš kao čovjek , nemoraš ni gledati iza sebe oči su ti slobodne da gledaš komšinice :lol:
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Mi imamo Welger AP 61.. Pa u početku nisam znao ništa.. Al' sada sam već poučen...Samo 2 puta mi se desilo da se kod petljača namotala špaga, a bala mi se razveže jedino kada se jedna od dvije žice kod petljača pomakne sa svog mjesta, ako nije na svom položaju vezanje ne ide kako treba....
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
pa te prese bez malja su malo starije prese , mada ima i novijih modela

evo baš vidim jednu na PIKu koja i nije mnogo para
http://www.pik.ba/artikal/2656770/balirka-presa-klas-magnum/

ima član @zombie666 jednu takvu MFku i kaže da može sabiti balu kao i ove ''normalne'' prese

a one su zgodne za brdske krajeve , nema ljuljanja a lake i stabilne na točkovima , čak možeš balirati i da ideš preko otkosa


Evo spomenute prese u radu, pravi sasvim normalne bale, ništa lošije ili mekše od ovih koje su mi do sada ljudi iz sela pravili uslužno

http://www.youtube.com/watch?v=4x-RlXl77bk

http://www.youtube.com/watch?v=oywVseuWed0

http://www.youtube.com/watch?v=UDW7uzo4-fY

Ovo su snimci kada smo prvi put radili sa njom pa smo isli bas sporo dok smo malo vidjeli kako to sve ide. Zadovoljan sam radom sa njom, lagana je za pogoniti i vući, može da prodje svugdje jer je široka samo 2m. U zadnjem baliranu lucerke mi se pojavio problem da kanap nije htio da sidje sa petljača pa se onda prekine, ali to se dešavalo na svakih 15-20 bala. Gledao sam joj noževe na petljačima i oštri su kao žilet, dakle nije to u pitanju. Moraću je isprobati u dvorištu sa nekim sijenom ili slamom pa provjeriti ima li uticaja zatezač kanapa, možda je bio pretegnut a moram i petljače opet očistiti da se negdje nije uhvatila korozija, može biti da je to pravilo problem. To se inače desilo samo u toj turi baliranja kada je bilo oko 41-42 stepena u hladu, pa je moguće i da je i kanap bio malo "pečen". Nemam jednostavno pojma o petljačima a nisam sa parama da zovem Levaka :(
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Jeli ti bala pravilnog oblika ? pravi li baš kockaste bale ili su malo povijene za oblikom tunela
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Jeli ti bala pravilnog oblika ? pravi li baš kockaste bale ili su malo povijene za oblikom tunela

Nekad su baš kockaste, nekad malo povijene ali to zavisi od toga koliko je stegnem.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
pooz... svima, imam jd 224t jako dobro me slusala, danas u toku pregleda sam utvrdio da su zaribala dva tockica na malju ima li ih gdje kupiti, takodze i vodilice malja su poderane i njih bi zamijenio, neznam gdje ima rezervnih dijelova za moju balirku
 

Najnoviji postovi

Na vrh