• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
ja radim dosta usluzno i vecina mi trazi bale do 15 kg zbog utovara i ne planirane prodaje :) a ja maksimalno sto sam uradio je oko 2500 u 18 njiva :$ a testiro sam je na otvorenom redu za 10 min 110 bala sto je dosta brzo ali kad je ovakav teren ko kod mene i usitnjeni posjedi e onda je 2500 maksimum za jedan dan a vezano za tezinu kod nas se tovari na ove obicne prikolice i bogami kad vec treba bacit na 5 6 red i jos vilama eh onda postaje za*ebano a sezonski odradim oko 15000-20000 zavisi od roda prve i druge ture i naravno kvarova. Ove godine sam probo razne vrste spaga makitu nisam ni probo jer imama vec losa iskustva obalu sam bacio dva nova bunta tornado raspe makar 5 na 100 jer se valjda sad proizvodi u srbiji a ne vise u sloveniji pa nema tog Eu standarda a sad je i svejtlija u odnosu na proslu godinu a uragan ne pise gdje se proizvodi al najbolje radi s njom 1-2 bale na 100 komada nekad ni jedna a inace trazio sam TEWE spagu i nisam je mogo naci mozda im je bila slaba prodaja u bosni pa su je prestali uvozit :( nazalost
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Makital je dobra spaga,nemam nikakvih problema,18000 bala samo 4 razvezane. Doduse bile su se pojavile nekakve kopije koje su se mrsile i otkidale u bunkeru
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
I ja koristim samo makital tip 500, sada kada si rekao da ima kopije, meni prosle godine prodali jednu, nismo mogli da radimo sa njom, sva umrsena...
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Rade kopije u BiH i Srbiji. Lose namotana,pa kad je igle povuku sva se ispresavija i zamrsi i na kraju otkine. Jedan par sam te potrosio sa ap 42,osjedio sam.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
meni pukne obicno pre nego sto stigne kod igle, pukne ili se zamsrsi na stezacu kanapa koji ide iz sanduka gde je kanap.. Verovatno je kopija, a platio sam kao da je original...
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Kod mene ima uzeti Tewe kanape. Dođe 60 Km 10 kg. Ja nju koristim. I mogu reći da na 1650 bala nije ni jedna bila razvezana. Vi pravite male bale pa toliko izbalirate za 1 h. U mene su bale većij dimenzija 48x38. I ako hoću da je lijepo nabijena imaju po 25 Kg, a u malo sirovijoj travi i po 30 kg. Ia j bih volio da su bale manje, ali balirka je odlična za male novce. Neki dan sam prmjenu i loamele na pick up , izašle me 25 Km, s obradom, pošto samueo neke veće pa ih je tokar dotjerao na dimenzije koje meni trebaju.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Kod mene je 46x36 i bale su negdje od 17-25 kg zavisno od sijena. Pucam 200 komada za pola sata.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
ja ne vjerujem vise ni jednoj bijeloj spagi a tacno je ovo sve za makital sto ste napisali izgleda da je do mene uvijek dolazila samo kopija a zavisi tod tezine koliko ce se bala uradit i naravno od parcele u kojoj se radi a kako vi tovarite te od 30kg? :icon_scratch:
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Srbijanska kopija je plava, bosanska bijela.,kad udjes u formu ide to lako.kad treba u hangar dizati visoko onda se radi sa Ap 42.
 
Posljednje uređivanje:

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Za sebe radim maksimalno do 20 Kg, a ima svijeta koji hoće što veće ( za 60 pfeninga). A kako ih poslije natovare nije moja briga.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ne volim teže bale od 12-15 kg

Sa AP 41 radim u prosjeku 10-12 kg bale i najzadovoljniji sam kad ih treba tovariti :)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Išao sam rođaku balirat jer njemu su stalno pucali štiftovi na zamajcu na ap41,a ja imam ap 42 i kaže da su moje bale znatno teže nego njegove. A nisu previše nabijene ni dugačke,no moje mišljenje da ap41 ni nemože baš previše nabit balu ai nema kapaciceta.
Štiftovi su pucali radi zgrtanja redova. Red je taki mali da sam balirao u 1. direkt i odjednom zaleti hrpa sijena,i to zbog grabljanja sa panonijom,na kraju sam balirao u 3. sporoj i uspio sam zaštopat par puta balirku.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Dado kad vidis zamajac na jednoj i drugoj sve ti je jasno o kapacitetu i nabijanju bala.kod mene tetak ima ap 41 i moras sa balama postupati kao da su od stakla,a ako se stegnu onda od druge sporohodne ni makac. Balirao on trecom sporohodnom i naidjem ja i zavintam da nabija bale kao ja sa AP 42 i onda je imao i posla i u drugoj sporohodnoj
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
@Bosonoga pravio bi mu ja za 60 feninga i 30 ako hoce :D kod nas 40 feninga od bale bila ona 10 il 30 kila :/
ja mrzim ljude koji kaze napravi teze a on naso nekog momka koji je bez posla i gleda da njega slomi dok natovari te bale ja samo lagano izadjem zavrnem 2 kruga kroz 3 bale izadjem opet i odvrnem i bale budu odlicne a do 15 kg max i opet do kraja sezone budem nabildan :D a zavisi i od kojeg je materijala osigurac nije isti celik 5.8 i 8.8 mislim da sam odbro napiso vidi se razlika kad malo pozuris da zavrsis a ja gledam da mi presa radi na 540 obrtaja i tad nekako najbolje radi najmanje pucaju bale najmanje se zaglavljuje tj pucaju osiguraci PS jel neko mozda rasklapo jednosmjerni cilindar ? propiso mi moj od pick upa :( a puno mi znaci jer imam dosta neravnih njiva :(
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Moj Felixxx ti su najgori sto glume gazde,a gledaju da usparaju na deset bala. Kod mene je 40 feningi ako ne grabim,a ako grabim 50 feningi. Treba stavljati osigurace 8.8. Prosle sezone sam uradio oko 18000 bala sa ap 52 i nije mi nikad pukao osigurac,ali je bilo proklizavanja lamela na zamajcu. Jedan nam je pukao na ap 42 i to uhvatila hrastov kolac.
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Sa welgericom se dobivali osiguraći ne valja stavljati veču tvrdoču nego kad par puta pukne treba riješiti dosjed (jer počne gristi osigurać) meni je na jednoj balirci često pucal originalni osigurać i kad san riješil dosjed više nikad ni je pukel detalja se ne sječam ima tome i 30 godina .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
te ap 52 su poznate kao balirke kojima rijetko kad puca osigurac sto je po meni lose kod jednog mog prijetelja se zabio noz u noz kad je preso u strani i tek je tad puko :( a ja dnevno barem 3 zeznem i to vecinom ako uletim u redu odjednom u vecu kolicinu sijena
@Dongfeng a sta ako ne grabis ne razumijem?
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Zbog lamela na zamajcu rijetko pucaju u sijenu,samo one proklizu i jednom ili dva puta je malo popravis na kvacilu i nastavis dalje,ali to mora ici pazljivo. Mislio sam na to ako doticni gospodin pravi redove. Bas mu je klip bio u dobrom stanju kad su mu se nozevi sudarili.
 
Posljednje uređivanje:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Dado kad vidis zamajac na jednoj i drugoj sve ti je jasno o kapacitetu i nabijanju bala.kod mene tetak ima ap 41 i moras sa balama postupati kao da su od stakla,a ako se stegnu onda od druge sporohodne ni makac. Balirao on trecom sporohodnom i naidjem ja i zavintam da nabija bale kao ja sa AP 42 i onda je imao i posla i u drugoj sporohodnoj

Razlika između ap 41 i 42 je velika,ja imam 42 i jednom kad mi se pokvarila susjed mi je posudio svoju ap41 i na istoj livadi znaći isti redovi morao sam ić i do dvije brzine niže u baliranju. Ap 42 nije velika balirka ali ima dosta velik kapacite.Može svaka visokotlačna balirka nabit balu samo šta nema kapacitet i moraš ić sporije.Nevrijedi ti pravit bale ako kad uhvatiš za špagu odma sklizne s bale to nije posao to je glupost,zna se kakva mora bit bala kako se mora nabit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh