• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Kod mene je prije par dana puko noz, onaj sto je zgrto sijeno otpala mu zica na sakupljacu i ja je pokupim sa balirkom, svezo svega dvije bale i buum, a pravo se napatio dok sam doso u njivu. Put uzak jedva traktor prođe. Nije puko napola al je se dobro zajeo i napuko je. Ocvikalo je i tri sarafa sto drze fiksni noz a nije puko osigurac na zamajcu a zna se desit da pukne kad je presa upola prazna. Pa ti sad budi pametan...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U ponedjeljak izbalirao na 2 njive oko 200 bala, od toga rasutih, vezanih jednom špagom ili vezane po tri zajedno oko pola pa sam prepresavao. Na trećoj njivi gdje je otkos bio jednak na 40 odvezala samo 4.

Danas kod mene blizu kuće 37 bala, od toga rasutih preko 10. Nešto moram riješavati :(sweat):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
@Emir da i ti nisi stavio ventil od auta kao osigurac kao neki biseri. Sigurno ti je taj osigurac pretvrd.

@Luka pa to kod tebe vise ne veze nego sto veze. Zovi majstora da ne osjedis pored nje i ne izgubis zivaca.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,431
Luka, nevalja to nimalo, moraš to riješavati pod hitno, haj što gubiš vrijeme i novce, najgore je odoše živci. Koja ti je presa?
Nije da se hvalim, negdje oko 2000 bala je prošlo, zadnjih nekoliko dana, dvije pukle, nije štiklanje prošlo, navez se potrefio oko petljača.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Ma nema veze otkos sa tim. Ja u jednom redu imam po tri, cetiri razlicite kolicine sijena i ona samo ide.
Tu nesto opasno ne stima u vezackom aparatu. Jesi li pokusao kont. Levaka da ti proba putem telefona objasniti sta da uradis
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ma ljudi realno 5 komada na 100 bala je nista gotovo i neprimjetno vecinom male njive ljudi prebace i to je to. Ocu je uletilo isto tako od skupljaca i puko je osigurac. Kupuj osigurace da na njima pise 8.8 i pucat ce ( pukla su ti 2 na nozu kljuc 19 tvrdoce 10.8 nesto tu ne stima).
Ja sam kod sebe izgubio jednu sipku na rastresacu i 2 puta pretrazio njivu i nisam naso. kad sam kupio bale nadjem je na pola njive izmedju 2 reda bala. Sta ti je reci sreca da sakupljac nije zgrno u red :icon_weed:
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Vrag sa pakla ti je opruga od SIP paoka u redima ej!!.Sreča je do sad nisam nikad pronašao u redima.Odpala jedna opruga komšiji na našome travnjaku,da nam pomogne.
Idemo sakuplati na ruke i majka pronađe ga srečom.No mijesto gdje je puknuto,bilo je 3/4 tamno ,al samo 1 /4 svijetlo puknoto na novo.No to znači on je došao samo odbaciti taj napucan prst u mojo mrvo heh.

Na nožu i proti nožu prije remonta pronašao sam i ja oštečeno mijesto ,ko da bi prosijeknulo promijer žice oko 4-5 mm(slično debelini sakupljačevog prsta),al ak bi njega prosijeknulo,siguran sam,da bi napravila se veča zbrka na nožima ko to.

Luka 09-za štart pokušaj pritegnuti kočni lim konopa,kad dođe sa kutije za hrambo rol konopa.Taj ima jedno najvažnijih funkcija vezanja.Držat trebaju obadva isto jako,al opet ne previše.Da malo filozofiram jedan kg uteg da ga navežeš na konop,koji dođe sa lima,nek ga on jedva da ga drži gore,pa bi trebalo biti ok.Jer ak je previše,može se dogoditi,da kad ide skroz spoj ,kad spojiš konop če se tam zablokirati u tom limu.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
5 ne svezanih na 100 je po meni malo previse. Kako ti negdje napisa da uradis 100 bala za 10 min, onda bi morao imati jednog samo da ti rastresa raspustene bale.(svake dvije min jedna raspustena).....
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,431
Koja je za***ancija oko jedne a kamoli svaka 20-ta da puca, znam iskusio sam sve to, sad svoju malu CLAAS nebi prodo samo što sam se na njoj usavršio. Sranje je kad ugovoriš baliranje, a one pucaju i dangubiš, i ako kome nedodješ onda si izgorio.
A kad ide ko kod mene sad, sin koji me prati zadnjih sedam godina viče" Stari sad nije interesantno".
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Nermin, ako nije tajna kojaje cijena baliranja kod vas? Je li vi radite redove ili dolazite na gotovo?
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,431
Zavisi, ako je gužva imam čovjeka koji ide ispred mene i zgrće redove.
A kad otanja onda idem i sam, mada u odnosu na prijašnje godine balirki je sve više, a stoke sve manje. Ovi sa većim presama baliraju po 0.50 km. pa ja od prije sedam godina pa i dan danas kažem da je po 0.40, a nikad nisam nikom naplatio po te pare, uvijek idem na svoju štetu, i nežalim, imam uvijek mušteriju.
Evo baš danas, baliro čovjeku koji me godinama traži, a oko njega ima balirki, ispuco 179 komada, upratio na satu prošlo pola sata, dje uzeti čovjeku 80 km. pa to nije ni satnica bagera, ja uzeo 50 km. i zadovoljni obojica, a ja imam mušteriju narednih godina.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Ja kad radim i redove i baliram sa 52-ojkom(veca balirka)fol vodim neku cijenu od 0,5 KM, a ako ne radim redove 0,40 KM, sa 42- ojkom za 10 feningi jeftinije. Mada nikad ne naplacujem onoliko koliko jest. Prosle godine covjeku uzeo za 680 bala 50KM , jer mu je sin jedan dan pomagao meni prevlaciti bale.
Nekad treba biti i covjek, a ne samo gledat u novac...
Godinu prije mu covjek naplacivao 0,60KM, a kad je izvagao par bala prosjek bio 6,5 kg, bezobrazluk
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,431
Bravo Dongfeng, isam sam sam taj, lako je čovjeku za***ati daj pomozi mu.
Znao sam više puta uraditi za džabe.
A ima ih koji nemaju para da mi plate da bi im ušo u njivu.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Kod mene je isto 0,5 KM baliranje, danas izbaliro 980 bala 2 nevezane i to u njivi koja je prosle godine bila poplavljena pa bilo svega u redovima a u jednoj parceli od 3 duluma je bilo 208 bala, to mije bilo najzesce baliranje ove godine, između bala je bilo razmaka svega pola metra.Balirka se je tu izborola bez ijedne odvezane. Ja zasad prezadovoljan:(happy):
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,431
Lako je tebi, jel ti ono levak radio, i jel veći tunel'
Al 70-etak bala po dulumu, mora da su oko njive sve septičke:(clap):
Ja kad radim sve radnje(koševinu baliranje i dr.) a stranka kaže nezna kolko ima površine procijenim po broju bala.Solidna trava je mojih 40 bala po dunumu.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Kazem do 5 na 100 i nije neki problem mada je i previse al eto. Ja moram odrasit remont vezaca za iducu sezonu vec me dosta zajebaje. Radi citav dan dobro sledci dan nece i to mi je cudno. Malo me brine kakave je kvalitet dijelova? imal neko iskustva s tim novougradjenim dijelovima?
100 komada za 10 min je ako su uslovi idealni ( parcela 1100 m duga) ja napravim seb redove ni prevelike ni premale.
Ja nikome ne radim dzaba nit cu kad uradit. Ni men niko ne radi dzaba a ako mi dodje na dnevnicu uvijek dobije vise nego sto je uradio, ja te kompezacije ne radim jer uvijek gledaju mene da zajebu kolko mogu ( losa iskustva) ja radim od bale fiksno ostali poslovi se mogu dogovorit.
Ove godine dok sam ja baliro za 6 dana ja oko 5000 komada imo sam oko 70 80 razvezanih ( 30 sigurno zbog nestanka spage) buntevi mi pozadi i ne vidim kad nestane al stavim na presu pa mi spadne. Moram nesto napravit :(happy):
@nermin kod mene je prosjek solidne ove godine po 30 :( prosle godine bilo je vise
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
zato sto mi nemogu proc izmedju ona 2 limica koja stezu spagu da bala bude lijepo stegnuta. Razmisljo sam o tome ali kad raspustim jednostavno mi bale budu dobre ali se spaga otegne kad se podigne bala a ovako budud stegnute jedva se ruka zavuce a i zajelo mi se na iglama kanalice pa bi moglo i tu zapeti :mad::
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Felixx ja uvijek navezem buntove i kad nestane spage i ne primijetim samo nastavi dalje. Nikad stim nisam imo problema.
Baliranje je za mene najposteniji poso nebrinem se za dulimazu koliko je bala toliko naplatim, mada skoro nikad nije okrugal broj bala tako da bude par komada gratis.Dok kod kosevine i zgrtanja svako gleda da slaze ili se vadi kao "ne znam ni ja koliko ima".
 
Na vrh