• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Nemojte lupati glavu nije tu problem sto su meke bale,problem je sto vi u tunelu ili nemate ili su potrosene RIBLJE KOSTI koje sluze da bi zadrzale masu i bila tvrda bala

Gdje bi ti došle te riblje kosti:scratch..ili su to ti takozvani "ribeži" o kojima mi pričamo...najbolje poslikaj pa da vidimo..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ribeži su novi stavljeni pa svejedno ne zbija bale baš najbolje!
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Moj rođo ima 41 i to već desetak godina ako ne i više,Kada balira slamu ili neko baš suho sijeno,stegne balu toliko da se jedva zavuče dlan ispod špage.To je mali kalup bala ali takve mase strpa silu u jednu balu a mogao bi je baciti iz helikopreta nebi se rasula.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Koliko teške bale raditi?
Prvenstveno vodite računa o stanju mase (sijena ili slame) koju balirate te vlažnosti i gustoći mase prilagodite težinu bala. Naš savjet je da težina bale formata 43x43 cm (Fahr HD 400, Welger 53/530 i slične balirke) rade bale u sijenu dužine 90 cm težine max. 23 kilograma. Što znači da bala dužine 50 cm smije biti teška do 13, maksimalno 15 kilograma. Zašto? Preteške bale dovode do preopterećenja cijelog stroja od klipa-bata i njegovog uležištenja, kardanskog pogona, do samog petljačkog sklopa.

Izmjena petljača Da ili Ne
Naša preporuka je da se petljač (vezač, kljun) mijenja tek ako je u jako lošem stanju (brazde od špage i slično) ili nakon što se slomi. Iz iskustva vidimo da je u većini slučajeva bitno prešu podesiti a ne mijenjati dijelove nasumice ("napamet"). Petljač je važan za vezanje ali nije presudan. Ako balirka ne veže uopće (ne zaveže ni jednu balu) petljač nije kriv jer je okružen dijelovima koji se podešavaju i u pravilu "negdje drugdje leži zec". Stoga prvo podesite prešu a tek nakon toga ako je potrebno mijenjajte dijelove pa tako i same petljače

Svakodnevno održavanje
Svakodnevno održavanje se u principu svodi na pregled samog stroja u potrazi za mogućim lomovima ili otpuštenim vijcima, skidanje nećistoća ispuhivanjem te podmazivanje vitalnih dijelova i pritezanje lanaca i remenja. Kod preša-balirki za kockaste bale obavezno svaki dan podmažite kardansko vratilo, klip-bat, kotače i lance dok podmazivanje petljačkih sklopova preporučamo raditi svakih 2000-3000 bala ili poslije kiše.
Prije sezone svakako provjerite stanje i nivo ulja u prijenosnicima-getribama te ga po potrebi zamijenite ili dolijte.

(***KOPIRANO S NETA***)

Možda si nađete odgovore na neka pitanja
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Izmjena petljača Da ili Ne
Naša preporuka je da se petljač (vezač, kljun) mijenja tek ako je u jako lošem stanju (brazde od špage i slično) ili nakon što se slomi. Iz iskustva vidimo da je u većini slučajeva bitno prešu podesiti a ne mijenjati dijelove nasumice ("napamet"). Petljač je važan za vezanje ali nije presudan. Ako balirka ne veže uopće (ne zaveže ni jednu balu) petljač nije kriv jer je okružen dijelovima koji se podešavaju i u pravilu "negdje drugdje leži zec". Stoga prvo podesite prešu a tek nakon toga ako je potrebno mijenjajte dijelove pa tako i same petljače

imam balirku 224t a za nju nemam nikakvo upustvo, pa me zanima kako sa vrši podešavanje djelova koji okružuju petljač
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ribeži su novi stavljeni pa svejedno ne zbija bale baš najbolje!
Probaj stegnuti malo spagu na onim limicima izmedju kojih prolazi i od tog dota zavisi koliko ce bit stegnute bale naravno ako ima dovoljno mase cca 13 kg. Vrlo je moguce da su "kanalici" koji se nalaze na limicima prosireni pa spage lako prolazi. Ja tako stelujem svoju i to jos zna doprinjeti krivljenu bala jer ne uzima jednaku duzinu spage a podrazumijeva se da sistem za unosenje sijena unosi ravnomjerno u kanal. :p
i jel mi moze neko reci kako se kida taj kljun na rs tipu vezaca jedan mi je spaga zarezala lijepo jel ima neki sarafic da se izvrne samo onaj dio sto hvata spagu ili ima nekis stift ili se sve zajedno mijenja
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ako misliš da skineš samo jezičak sa petljača samo izbiješ štiftić , tako je bar kod mene na RSovima
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa ako nema oštećenja na petljaču ne vidim razloga zašto bi ga mijenjao

Ja sam kupovao skoro kod njega , ne sjećam se tačno , mislim da je jezičak bio 25-30km
A cijeli petljač 80tak čini mi se
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Probaj stegnuti malo spagu na onim limicima izmedju kojih prolazi i od tog dota zavisi koliko ce bit stegnute bale naravno ako ima dovoljno mase cca 13 kg. Vrlo je moguce da su "kanalici" koji se nalaze na limicima prosireni pa spage lako prolazi. Ja tako stelujem svoju i to jos zna doprinjeti krivljenu bala jer ne uzima jednaku duzinu spage a podrazumijeva se da sistem za unosenje sijena unosi ravnomjerno u kanal. :p
i jel mi moze neko reci kako se kida taj kljun na rs tipu vezaca jedan mi je spaga zarezala lijepo jel ima neki sarafic da se izvrne samo onaj dio sto hvata spagu ili ima nekis stift ili se sve zajedno mijenja
evo na sta sam mislio ja sam ubacio malo tankog lima a mi jos naspanuje ali ako je previse onda hoce pucat

Uploaded with ImageShack.us
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Ako misliš da skineš samo jezičak sa petljača samo izbiješ štiftić , tako je bar kod mene na RSovima
Ne moze kod JD ako je orginalan petljac da se zameni samo kljun mora ceo
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nemam balirku ne sijem ništa da bi mi trebala i nisam ratar ali imam jedno pitanje. Dali balirka može da se namjesti da pravi manje bale recimo upola manje a da budu i uže i niže. Treba mi za neke stvari koje nemaju veze sa poljoprivredom.
Ako može netko da mi odgovori.
Pozdrav.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
može se skroz suzit,ali ne mogu biti niže,može svakih 20cm vezat ili koliko je nariktaš 50x50 x20 ,50x50x30
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
može se skroz suzit,ali ne mogu biti niže,može svakih 20cm vezat ili koliko je nariktaš 50x50 x20 ,50x50x30

Puno hvala na odgovoru to bi mi trebalo da baliram slamu koju bi ložio za grijanje plastenika.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Znači ovo što je navedeno 50X50 to ti je zavisno od balirke do balirke , imaju različite mjere tunela

Ali dužinu bale možeš da podešavaš na koliko zeliš , najmanje što može je jedan udarac malja a to ti je nekih 10tak cm , zavisno od količine mase koja ulazi

Računaj i na daleko veću potrošnju špage jer ima mnogo vezanja
 

Najnoviji postovi

Na vrh