• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BALIRKE ZA OKRUGLE BALE

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
bogec kaže:
kikic MF kaže:
ma vučeni su bolji s bočnim utovarom jer ju odma može i osovce postaviti tam gdje je najlon najdeblji i ništa se ne prebuši i ne pada s visokog. stražnji su dobri al opet ju spuštaš poležički i kao je malo oštrije prebuši najlon bez obzira kolko ju polako spustiš i to nije to više ovak jue bolje barem meni. ja zamotam i s omotačem privezem na jednu stranu i samo ih redam jednu do druge ili sad kako sam kupio hvatač zamotam pa ju s hvatačem stavim jednu na drugu na jedno mjesto i to je to nema zajebancija. imal je tu susjed stražnjeg al sam moral najlone od bala podmetati ispod bale jer mi ju je uvijek prebušilu najlon i zalijepio sam ju al opet se na tom mjestu kvarila.
.


na vašim omotačima sa bočnim uzimanjem bala kod ispuštanja dolje se kotrlja i nema tog da se neče probušit, ok večina su cjele ali ima svega
na mom omotaču ja balu držim sa onom velikom rukom sve dok ju nisam polegao na zemlju i tek ju onda puštam tako da je ona mirna na mjestu

one fore sa izvažanjem bala i omatanjem prolaze kad imate dnevno 20 il 30 bala , al kad dnevno imate 200 onda taj film neče igrat tak skoro u kinima

ako je bočno uzimanje omotača, onaj koji balira se mora za svaku balu zabacivat natraške, tu nema boga da to nemora radit, i tu se onaj koji balira jako usporava.i pogotovo je jako gadno kad bi došli kod mene gdje je trava jako velika i flanke su jako guste,tu onda nastaju problemi jer balu u pravilu ispusti na flanku
dok ja samo ispustim balu dolje a omotač ju uzima tak kak stoji da praznom djelu

daj mi reci a ko to sve ima omotač koji uspravlja balu, to na prste nabrojiš

situacija je sljedeča, vidjela žaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu, tako i sa omotačima, kao prvo moj je jeftiniji u startu, ima isti učinak, a manje probušenih bala, a to što je kod nas uvriježeno pravilo da kad jedan nešto kupi to onda moraju imat svi to je problem sam za sebe, tako ako netko nije radio sa stražnjim omotačem ne može tvrditi da nije dobar, a ja sam se barem nagledo i naslušo svega i svačega


nisam reekao da nije dobar taj bočni otraga dobar je al bolji je ovaj u svakom slučaju. ja sam radio s stražnjim utovarom i nije mi se svidio. a to sad minuta posla dok on iskipa palu pa krene dalje balirat se može pričekati i da nemaju svi da balu postave osovce ali moj ima i zato velim da je dobar taj koji ima jel bala se ne kotura nikud neko odma pada u korito koje ju postavi osovce. i 200 bala na dan možeš zamata i onda opet moraš drugi dan moraš ič složit na mjesto jer su po cijeloj parceli onda. ja si privezem na jdno mjesto i tu zamotam samo i to je to. a uputstva ipak treba pročitati i lijepo piše da se na kolu koje zamata ne smiju voziti bale jer se može polomiti.jest da je tvoj jeftiniji al cijena govori ostatak opet. bolji i košta. a bala nije probušena niti jedna kod mene jer ne pada s visokog i ne pada na pod normalno nego ju osovi odma na najlon gdje je najdeblji gdje se neče probušiti sigurno a novi omotači s bočnim utovarom svi imaju koji osavljaju bale. učinak je isti kao zamatanje al ostatak je bitniji da se bala ne probuši
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
kikic MF kaže:
jest da je tvoj jeftiniji al cijena govori ostatak opet. bolji i košta

a bala nije probušena niti jedna kod mene jer ne pada s visokog i ne pada na pod normalno nego ju osovi odma na najlon gdje je najdeblji gdje se neče probušiti sigurno a novi omotači s bočnim utovarom svi imaju koji osavljaju bale. učinak je isti kao zamatanje al ostatak je bitniji da se bala ne probuši

ono prvo ti je krivo, kod nas se plača porez na gluposti i to trgovci jako dobro znaju, a seljaci su jako povodni

drugo 99% omotača nema mogučnost osavljanja bala

treče ja vozim bale doma gdje ih slažem tako da prevažanje bala sa omotačem na jedno mjesto je totalno nepraktično, pogotovo na velikim parcelama, ti onda nemožeš omotat 200 bala dnevno nikak, i to mi ne možeš tvrdit suprotno
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
kak nebre omotat 200bala??
dođe na parcelu gdje ne vidi kraja u širinu ni u dužinu i sve puno bala i samo omata..
ako je mogu 50 omotata u par sati da se vozim od parcele do parcele po svakakvim putevima more i na 1 zemlji 200 bala omotat :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
marko hurlimann xa86 kaže:
zakaj sam na kraju stavio :mrgreen: :!:
svakome se mora desiti ali kad se nađu ŠANANA,bogec i Alen uvijek nekakvi dogovori kak če neš zajedno raditi 8)

joj markec nam se osječa zapostavljeno :cry: oprosti

evo ti možeš zgrtat ako hočeš :D il šta bi ti htio raditi :?: primam sve u kompu ko god hoče radit :D

marko da li tih 200 bala i prevažaš sa tim famoznim omotačem i slažeš ih na hrpu tj na stalno mjesto :?: :?: :?: :?: :?: il ih ostaviš razbacane na polju
uzmeš jednu balu, omotaš, odvezeš na mjesto slaganja, složiš, voziš se naprazno do druge bale, pa ponoviš isto , paopet sve isponova, a bale su sve dalje i dalje za vozit...........tak da ono.... :shock:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ma treb i meni neko zgrtat ;) ;) :blackeye

je kako pak nego da ideš od bale do bale i samo kipaš...a drugo da ti je neko navozi na kup pa samo omataš da vidiš kak brzo se okrene 200 komada.. ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
marko hurlimann xa86 kaže:
ma treb i meni neko zgrtat ;) ;) :blackeye

je kako pak nego da ideš od bale do bale i samo kipaš...a drugo da ti je neko navozi na kup pa samo omataš da vidiš kak brzo se okrene 200 komada.. ;)

alen, šanana, imamo još jednog težaka :D ispast če da nebzmo imali ni tolko posla :mrgreen:

ja sam mislio na ovu situaciju, sjeti se kojeg mog polja, sad ti omotaš prvu balu i omotačem ju voziš na uvratinu i metneš i tak svaku balu dovezeš to tog mjesta, uh to jako dugo traje

a oko ovog se slažemo samo omataj i pusti , i onda drugi traktor skuplja i osavlja kak mu paše i gdje mu paše
uglavnom skužili smo se :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pak naravno da je najbrže iza balirke s drugim traktorom omatati i ostaviti balu na licu omotanog mjesta i otići par metara do druge (ovo par metara se odnosi na bogeca jer on od bale do bale ima mjesta samo za zekana i omotača i niti cm više :mrgreen: ) nego navažati se po polju ko bedak i kipati na uvratinu (može se na frtalj rali i ak ima 5 bal za omotati, ajd još nekak :mrgreen: ), al dok ti dođeš omatat na 2-3 hektra parcelu, komšo ispred tebe rola, ti glediš kak samo bale cure iz balirke, nije ti sine do toga da se vozikaš po polju, nego u rikverc i k balama i vudri po gasu i omataj dok se omotač ne rasprsne u hiljadu komadića :mrgreen: :mrgreen: , a lako dok su bale omotane s njima dalje, očeš na vrt, na uvratinu, na tavan, na krov, u zahod il pored njega :lol: , bitno da se omota da ih kiša ne zasere!

Ne kužim kod bočnog utovara, ak je parcela malo uža, kak dok majstor skipa balu, ona stoji poprek u odnosu na bočni utovar, pa to su isusova napeljavanja k svakoj bali, pogotovo ak su flanke jeda blizu druge, pa prek njih, pa rikverc-napred, ma sranje....a ovak lepo na zadnji utovar moreš i vrikverc po cijeloj zemlji i navek ideš direkt na balu, more ti ju majstor i direkt z balirke pustit pred omotač, ak se zalepiš mam iza njega :mrgreen: , tj ak si brz :!:

Istina i meni su lepči ovi sa bočnim utovarom, valjda zato kaj ima više železanja na njemu, al jednostavno mi neb pasali na kojekakvim vuskim zemljama, kaj bi se moral po tužem okretati, ma beš z tem :!: :!: :!:
Il pak da se svaki put z balirkom vračaš iza pa motaš pun u stranu da ona skipa balu kaj bi ju mogel primiti na bok na omotač, pa neda kardan naglo zmotati, a gasi..... to je ljudi moji danguba, a ne posel :!: (da su sva polja široka, al 70 % nisu i tu nastaje problem)

Zato ja dajem prdnost običnom omotaču sa utovarom od iza, uz moje gore navedeno mišljenje :mrgreen: :!:
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Omotaš 200 bala.Od 8 u jutro do 9-10 na večer i to na par parcela
Ovi sa stražnjim utovarom nisu baš za svakakve vozače, njima bi trebalo vreeemena da pogode balu na stol :mrgreen:
Slažem se sa većinom, ako su ledine uske treba ti mjesta da se bala narovori na bočni omotač i glomazniji je od stražnjeg. On ide za traktorom i ne moraš pazit di će se zapet ko jedan lik kod mene, kolom u betonski stup od struje :mrgreen:
Imam doma stražnji i mogu reć da nije ništa skoro sporiji od bočnog, to je sam stvar navike i kom kako paše
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Istina, ima svakakvih šofera, ja recimo dvoosovinsku prikolicu s 540 nateram iza zakapčenu na rikverc bilo kam, ak treba i 100 metri ju gurati u rikverc, nije problem, malo spretnosti i samo gas, a kaj nebo onda s jednoosovinskim mini omotačem na rikverc mogel priterati k bali, još k tome s traktorom koji ima hidro volan, ma nema brige, al opet velim, ima svakakvih šofera!
Solucija 2:
Prikapčite omotač naprijed na traktor (nema kardana) i crijeva (ak nemate belarus koji ima i bočne priključke) naštukajte iza i deri, nema da se teško pripel k bali, opet velim, svakakvih šofera ima :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ŠANANA: kaj nikad nisi čuo za kardane koji imaju dupli zglob???
njega ako nemaš na balirki ni nemoj ju kopčat..s njim kako kod očeš napeljavaš balirku a traktor ju vrti kao da je ravno ;)
Istina da za ovo kaj imaju bočni utovar treba više prostora,ali sve je stvar navike...
dobro za nekoga ako omata 50 bala na dan i mora non stop gledati iza dok navaža??? naravno da ne...a kod bočnog utovara samo ljeppo sastrane gledaš ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa kak nebi čul za kardane s duplim glavama :!: :!:
Nego nema ih svaka balirka, pošto su masno skupi, al su prava stvar, kad sam zno voziti sjenažu cijelu dan s samoutovarnom, posudio sam si takav kardan na svoju samoutovarnu baš rdai upeljavanja da ne moram stalno isključivati, parava je to stvar, ima mi ga susjed na svojoj mengele samoutovarnoj!!!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ŠANANA kaže:
Pa kak nebi čul za kardane s duplim glavama :!: :!:
Nego nema ih svaka balirka, pošto su masno skupi, al su prava stvar, kad sam zno voziti sjenažu cijelu dan s samoutovarnom, posudio sam si takav kardan na svoju samoutovarnu baš rdai upeljavanja da ne moram stalno isključivati, parava je to stvar, ima mi ga susjed na svojoj mengele samoutovarnoj!!!
i onda znaš kako bi i na balirki dobro došao...
ma kako god uska zemlja,a tak uske nema da ja na bi mogao uzet balu ;)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
dobor dečki polako dobar je taj stražnji nisam reko da nije imao sam prilike 2 sezone radit s njim al kod mene i gdje imam za zamatati nije mi baš usko tak da mi ne smeta susjedan parcela. a kad ih imam oko 100-150 onda samo zamatam na mjestu pa drugi dan navozim na jedno mjesto s utovarivačem jer nemam doma mjesta za tolke bale tak da ih sam prisiljen ostaviti na polju al zato tokom hranidbe vozim one iz polja doma a one doma onda koristim tokom lošijeg vremena da ne zagazim i uništim parcelu pa koristim one doma tak da oprostite ako se nismo shvatili :scratch :oops:
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ja znam na jedno jutro imat rolo sjenaže prvi otkos 8-12 bala ovosi o travi. Znači na hektar koja više
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
evo moje balirke. malo je zametana pa se slabo vidi kad su svi strojevi u šupama i garažama pa je teško poslikat dobro
deutz-fahr 3.20
i379292_P1000283.JPG
i379291_P1000279.JPG
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
šanana - da na valjke je fiksna komora 120x120
mike- da to je md 8 i frezu imam al sam ju skinuo jer planiramo drugu pumpu stavit koja pogoni frezu jer je ova na izdisaju i ovu godinu mi se nije isplatilo ju nositi naprijed kad je pod opterečenjem gubila okretaje i štopala se pa sam ju izvadio sad je nabavljena nova pumpa pa ču ju ovu jesen opet stavit gore i novu pumpu jer repariranje stare se nije isplatilo pošto se kučište podrlo a to je nekad bilo od nekog streoja koji se u svom životu naradio
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
kak se ponaša tih 75 ks pošto ima frezu, jer naš MD8 nema frezu, a rekli su nam da je preslab motor da bi imal i frezu na sebi, pa te pitam, il je to sve do pumpe koja pogoni frezu :?: :?: :?: :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh