• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BALIRKE ZA OKRUGLE BALE

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Evo kod mene je jučer čovjek balirao sa krone 125 sa hurlimanom 86, i pitam ja njega da li se ta balirka može pogoniti sa IMt-om 549 ili 542 koje on ima, rekao je da ju je 2 godine vozio sa 549 i da je morao kupiti novi traktor jer bi za još 2 godine Imt bio pokojni, kaže da je sve dobro dok ne krene nabijati balu, a onda imt ispušta dušu.

Eto vidiš da može radit IMT 549 sa njom,samo kolko dugo ai 558 je puno jači od 549 i 558 je 4cilindra motor šta mu puno znači.
Za 542-549 najbolja je fiatova balirka na remenje,fiat-agri 5650 radio je sa njom jedan lik iz sela sa 540,tak je radio par godina i sad kupio torpeda 75ks
 

ddejann

  
Tu od
27 Ožu 2011
Poruka
8
ja od ove sezone radim sa 5650, s traktorom od 70 ks, i neosjeti ju, a bala je totalno jako nabita, tvrda ko kamen, puno jace nabita nego bale radene sa balirkama na valjke,
a to se najbolje vidi od same sredine bale, sijeno je ufrkano u spiralu, a od onih na valjke sredina je samo zbrljana, i totalno mekana
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
ja od ove sezone radim sa 5650, s traktorom od 70 ks, i neosjeti ju, a bala je totalno jako nabita, tvrda ko kamen, puno jace nabita nego bale radene sa balirkama na valjke,
a to se najbolje vidi od same sredine bale, sijeno je ufrkano u spiralu, a od onih na valjke sredina je samo zbrljana, i totalno mekana

Ako imaš dobre remenje onda imaš i dobre bale. Nemoj ti podcjenjivat balirku na valjke,radi ona tvrde bale ko kamen,ali samo od sredine pa prema kraju bale,a početak je malo zgužvan al ne jako i neseta ničemu.Šogor napravi težu balu sa zetorom 6340 i welgericom rp200 nego lik iz sela sa masseyom 5465 (120ks) i sa nekom mf balirkom na remenje. Ja i šogor imamo šta prekrenit njegovu balu dok od tog lika šta radi sa mf-om ju ja sam prekrenem,a njegove bale su prešane od početka do kraja,a šogorove od sredine prema kraju.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Neznam zakaj u zadnje vrijeme balirke sa valjcima nevaljaju radio sam sa valjcima remenima lancima i letva ma različiti traktori imam mišljenje i malo iskustva drage moje kolege bitni je koliko trebate balirati kaj treba balirati i koliko se ima novaca a usporedbe ista balirka kod nekog radi a kod nekog ne !!!!
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
moje licno misljenje je da su balirke sa valjcima najbolje , a to da nemoze nabiti balu u sredini okacite macku o rep ko ne vjeruje nek dodje da se uvjeri. i jos proste su za odrzavanje
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Imaš li ti takvu balirku na valjke? Kako se pokazala u suvoj slami i u sjenaži?
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Ne mogu potvrdit iz prve ruke ali svi koje ja znam da imaju balirke na valjke su rekli da imaju problema sa suhom slamom kod baliranja po suncu. Kad se bala počne prešati, valjci proklize i bala stane u komori.
Zato ih većinom vidim da slamu baliraju navečer kad je slama malo vlažna od rose.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Imaš li ti takvu balirku na valjke? Kako se pokazala u suvoj slami i u sjenaži?

Sa našpricanim valjcima ide po največoj vručini znači one koje imaju valjak od glatke cijevi i našprican izuzetak df jer on ima valjke od prešanog lima sa rubovima .
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Sa našpricanim valjcima ide po največoj vručini znači one koje imaju valjak od glatke cijevi i našprican izuzetak df jer on ima valjke od prešanog lima sa rubovima .

Ja imam balirku na valjke i lance i možeš balirati kad hoćeš i gdje hoćeš i bale uvijek nabijene kao kamen!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ja imam balirku na valjke i lance i možeš balirati kad hoćeš i gdje hoćeš i bale uvijek nabijene kao kamen!

Baš mi drago kolega ja sam se mučil sa njih dvadesetak svakakvih bolje da ih nikad nisam vidio iskreno .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
S čim si se mučio s takvim balirkama??

Morao raditi šarafiti pa dobro nisam mislio u pravom smislu mučiti izazov je prva bala pa prva tisuča pa sto tisuča a poslije :icon_axe::icon_axe::icon_fU:
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
Imaš li ti takvu balirku na valjke? Kako se pokazala u suvoj slami i u sjenaži?

imam clas i moze se raditi i slama i sijeno suvo do duse slama kad je 100% suva zna da zeza ali ima rjesenje za to
 
S

sp1408979

Guest
Imam balirku JD 550 i veliki problem, neće da uvlači masu u komoru, stalno štopa na pikapu. U čemu bi mogao biti problem? Do sada nemam nikakvo iskustvo sa rolo balirkama. Unaprijed zahvaljujem na pomoći! :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Dobro došao na forum!! :drink::drink:

Jel to balirka sa varijabilnom komorom na remenje? Kolike bale pravi, ...150 cm?
Kakav je sistem punjenja komore, "Roto Cut" (rotor sa noževima), "Roto Feed" (samo rotor) ili ništa od toga. Odnosno šta se nalazi iza pikapa, ima li još kakav rotor koji preuzima tu masu sa pikapa i gura u komoru ili nema ništa pa je iza pikapa odmah komora sa remenjem i valjkom na dnu komore?
Kad ti štopa odmah na početku ili kasnije?
Moguće je da ideš suviše sporo na početku, dok jezgro bale još nije započelo rotaciju ili ti je možda remenje jako otpušteno?
 
S

sp1408979

Guest
Dobro došao na forum!! :drink::drink:

Jel to balirka sa varijabilnom komorom na remenje? Kolike bale pravi, ...150 cm?
Kakav je sistem punjenja komore, "Roto Cut" (rotor sa noževima), "Roto Feed" (samo rotor) ili ništa od toga. Odnosno šta se nalazi iza pikapa, ima li još kakav rotor koji preuzima tu masu sa pikapa i gura u komoru ili nema ništa pa je iza pikapa odmah komora sa remenjem i valjkom na dnu komore?
Kad ti štopa odmah na početku ili kasnije?
Moguće je da ideš suviše sporo na početku, dok jezgro bale još nije započelo rotaciju ili ti je možda remenje jako otpušteno?

To je stariji tip balirke na remenje sa varijabilnom komorom, pravi bale do 150 cm. Nema ona nikakve valjke, masa ulazi direktno u komoru. Štopa na ulazu u komoru, neće remenje da povuće masu. Nije ni toliki problem da sijenom koliki je problem sa sijenom lucerne. Vjerojatno je onda problem u brzini jer mi se ne čini da je remenje otpušteno.
Cowboy, hvala na savjetu! :eek::
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Na početku dok je komora prazna probaj da ideš malo brže. Tako će više mase ulaziti u komoru i prije će započeti rotacija bale a tad će ona sama početi povlačiti masu sa pikapa.

Kad si kupio balirku, koliko si platio ako nije tajna? Ima li elektronike ili je sve mehanika?
 
S

sp1408979

Guest
Kupili smo ju prije mjesec dana jer više nema tko odrađivati posao pa da si olakšamo koliko je moguće. Mi smo mali proizvođači, a i to ćemo vjerojatno rasprodati. 3200 €. Ima elektronike, ali samo kontrolne. Vezanje je hidraulično.
 

Najnoviji postovi

Na vrh