• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BALIRKE ZA OKRUGLE BALE

fiat615

Novi član
Tu od
17 Velj 2012
Poruka
25
Koja je bolja balirka claas rolant 44 ili welger rp12, nako uopsteno ja ima claas rolant 44 i radim vecinom sjenazu pa mi se pri kraju pocne otvarati komora a znam da je kod welgera komora na zakljucavanje pa jel bude bolje bala nabijena kod welgera.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Neznam kakva je RP12 ali ako je mehaničko zaključavanje onda je svakako bolja nego ova što ima hidraulično.
Jedino što je Welger poznat po tome da traži nešto više snage za pogon.
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
imao sam Welger rp 12 sad imam claas 46 rc i puno lakse je tjerati claas nego welger mada ja sam i sa welgerom pravio odlicne bale samo je komora 120x120 a kod claasa je 120x125 i dok se malo otvori dodje skoro i 130 a mora da se malo otvori radi manometra, a sto se tice nabijenja moze i claasovo balirka extra dobro nabiti balu samo ako joj je sve ispravno sto se tice cilindara i hidroblokade
 

fiat615

Novi član
Tu od
17 Velj 2012
Poruka
25
Kod mene ovde ko god ima klasovu pri kraju se otvori komora ko i kod mene, ali svejedno bala bude dobro nabijena, ali vecinom svi rade sa traktorima do 70 ks
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Kod mene ovde ko god ima klasovu pri kraju se otvori komora ko i kod mene, ali svejedno bala bude dobro nabijena, ali vecinom svi rade sa traktorima do 70 ks

Ja bi rekao da u večini slučajeva što se otvara komora na balirkama da je to kriva pumpa na traktoru,da ona propušta ulje,a nebi smjela.Pitao sam rođaka ako se njemu otvara komora na clasovki 46 i kaže da ne,a tjera ju sa hurlijem xb max 100
imam kolegu koji ima clasovku 44 i samu explorer 90 i njemu se otvara komora na balirci.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Ja bi rekao da u večini slučajeva što se otvara komora na balirkama da je to kriva pumpa na traktoru,da ona propušta ulje,a nebi smjela.Pitao sam rođaka ako se njemu otvara komora na clasovki 46 i kaže da ne,a tjera ju sa hurlijem xb max 100
imam kolegu koji ima clasovku 44 i samu explorer 90 i njemu se otvara komora na balirci.
Da,pumpa je kriva kaj se otvara komora na balirci..Bravo :icon_butt: :(n):
Kako si ti to zaključio?? Da mi je samo znati...

Pumpa kao pumpa daje samo pritisak i protok ulja,dok je nova to je sve veče a s vremenom se smanjuje..
 

fiat615

Novi član
Tu od
17 Velj 2012
Poruka
25
Kod mene fiat drzi do jedno 170 bari i onda se pocne otvarati a u gledao sam na konedata da je pritisask pumpe 150 bari, na same exploreru 90 je 180 bari, to ste u pravu sto se tice hidraulike morao bi je srediti zamjeniti gumice da bolje drzi pritisak mozda staviti drugu pumpu, zato su ove izgleda bolje sto se komora zakljucava i nema ti problema za manje su traktore te bolje.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ništa manje ne nabije ova sa cilindrima nego ova sa zaključavanjem... Svako ima svoje prednosti i mane...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Da,pumpa je kriva kaj se otvara komora na balirci..Bravo :icon_butt: :(n):
Kako si ti to zaključio?? Da mi je samo znati...

Pumpa kao pumpa daje samo pritisak i protok ulja,dok je nova to je sve veče a s vremenom se smanjuje..

Ljepo da si gledao više balirki u radu možda bi i znao kolega :icon_axe:
Kako se nekome otvara balirka clasovka 44 ili 46 a nekome ne,večinom se neotvara onima ko ima nove traktore,kojima je pumpa nova i nepropušta ulje.

Evo primjer,kada naš traktor Universal bio nov mogao je cijelu zimu držat plug u zraku,znači hidraulika nije ni malo popuštala. A sada nakon 17god nema ništa prikopčano na hidraulici i ona pada dolje. Kada smo tek počeli raditi rolobale sa njim smo nosili i dizali bale bez greške,naravno uz 140kg utega na prednjem kraju,a sada ima 80kg utega napred i jedva podigne balu 10cm od zraka a prednji kraj se nediže nego nemože pumpa.

Ista stvar i sa balirkom,šogor sa zetorom ostavi otvorenu komoru i nakon nekog vremena ona padne dolje,dok nama na df-u če držat cjel dan ako treba.
Testirali smo tako da znam o čemu govorim u vezi te komore na balirci,i sve to radi pumpa dali propušta ulje ili ne.Tako je ista stvar i sa baliranjem kada se u baliranju otvara komora.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Zato što se otvara komora krive su gumice u razvodniku hidrulike a ne pumpa. Na Univerzalu promjeni mandžetu na klipu pa će držati priključak. Ako ga sporo diže onda je pumpa loša ali isto tako mogu biti i gumice na razvodniku. Inače pumpa ima zadatak da podigne komoru, poluge ili iskipa prikolicu. A što se tiče držanja to je zadatak kojekakvih gumica i ventila u razvodniku a ne pumpe. Ako sporo otvara komoru onda može biti da je do pumpe ali isto tako može biti i do razvodnika. A to što ne drži komoru zatvorenu to je samo do razvodnika, pumpa stim nema ništa!
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
Zato što se otvara komora krive su gumice u razvodniku hidrulike a ne pumpa. Na Univerzalu promjeni mandžetu na klipu pa će držati priključak. Ako ga sporo diže onda je pumpa loša ali isto tako mogu biti i gumice na razvodniku. Inače pumpa ima zadatak da podigne komoru, poluge ili iskipa prikolicu. A što se tiče držanja to je zadatak kojekakvih gumica i ventila u razvodniku a ne pumpe. Ako sporo otvara komoru onda može biti da je do pumpe ali isto tako može biti i do razvodnika. A to što ne drži komoru zatvorenu to je samo do razvodnika, pumpa stim nema ništa!

potpisujem 100% si u pravu

pumpa nema veze tu razvodnik igra glavnu ulogu
ali na mojoj balirci ima nesto kao hidro blokada ili vec kako se zove tako kad je bala puna pritisak preko 200 bara bez ikakvih problema mogu da iskopcam i ukopcam hidraulicna crijeva u traktor znaci nemaju pritiska u sebi a isto tako kad izbacujem balu mora pod pritiskom da se diza komora kao i kod svakog ali i kad spustam komoru moram pod pritiskom da spustam znazi nemoze slobodno pasti svojim teretom sto kod welgera je moglo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bez suvišnih emocija mladi kolege.
Kao što je več napisano pumpa nema veze s držanjem pritiska, sve je do razvodnika, odnosno samog cilindra hidraulike. To znaju i vrapci na grani :)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Bez suvišnih emocija mladi kolege.
Kao što je več napisano pumpa nema veze s držanjem pritiska, sve je do razvodnika, odnosno samog cilindra hidraulike. To znaju i vrapci na grani :)
Nema tu emocija,nego samo se mješaju neki pojmovi..U zadnje vrijeme sam se jako počeo zanimat oko hidraulike na raznim traktorima,tak da mi nebre neko utubit u glavu da je za propuštanje ciilindra na bilo kojem stroju kriva pumpa traktora..

Puno se priča a malo se zna..Ali ipak neke stvari se moraju razlikovati a treba to razjasnit,a ne da ljudi žive u neznanju..Naravno ako če netko biti voljan poslušat..
:(hi):

Ljepo da si gledao više balirki u radu možda bi i znao kolega :icon_axe:
Kako se nekome otvara balirka clasovka 44 ili 46 a nekome ne,večinom se neotvara onima ko ima nove traktore,kojima je pumpa nova i nepropušta ulje.

Evo primjer,kada naš traktor Universal bio nov mogao je cijelu zimu držat plug u zraku,znači hidraulika nije ni malo popuštala. A sada nakon 17god nema ništa prikopčano na hidraulici i ona pada dolje. Kada smo tek počeli raditi rolobale sa njim smo nosili i dizali bale bez greške,naravno uz 140kg utega na prednjem kraju,a sada ima 80kg utega napred i jedva podigne balu 10cm od zraka a prednji kraj se nediže nego nemože pumpa.

Ista stvar i sa balirkom,šogor sa zetorom ostavi otvorenu komoru i nakon nekog vremena ona padne dolje,dok nama na df-u če držat cjel dan ako treba.
Testirali smo tako da znam o čemu govorim u vezi te komore na balirci,i sve to radi pumpa dali propušta ulje ili ne.Tako je ista stvar i sa baliranjem kada se u baliranju otvara komora.
Moje znanje o balirkama se nadograđuje iz dana u dan..

Ljepo ti i ostali forumaši pišu o onome kaj ti ja oču reč,sad samo to trebaš shvatit..
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bez suvišnih emocija mladi kolege.
Kao što je več napisano pumpa nema veze s držanjem pritiska, sve je do razvodnika, odnosno samog cilindra hidraulike. To znaju i vrapci na grani :)
A dali ima i nekaj kaj se zove hidroakumulator ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
potpisujem 100% si u pravu

pumpa nema veze tu razvodnik igra glavnu ulogu
ali na mojoj balirci ima nesto kao hidro blokada ili vec kako se zove tako kad je bala puna pritisak preko 200 bara bez ikakvih problema mogu da iskopcam i ukopcam hidraulicna crijeva u traktor znaci nemaju pritiska u sebi a isto tako kad izbacujem balu mora pod pritiskom da se diza komora kao i kod svakog ali i kad spustam komoru moram pod pritiskom da spustam znazi nemoze slobodno pasti svojim teretom sto kod welgera je moglo
I to jedino pravilno riješenje, moglo bi i bolje (čitaj skuplje )

Zato što se otvara komora krive su gumice u razvodniku hidrulike a ne pumpa. Na Univerzalu promjeni mandžetu na klipu pa će držati priključak. Ako ga sporo diže onda je pumpa loša ali isto tako mogu biti i gumice na razvodniku. Inače pumpa ima zadatak da podigne komoru, poluge ili iskipa prikolicu. A što se tiče držanja to je zadatak kojekakvih gumica i ventila u razvodniku a ne pumpe. Ako sporo otvara komoru onda može biti da je do pumpe ali isto tako može biti i do razvodnika. A to što ne drži komoru zatvorenu to je samo do razvodnika, pumpa stim nema ništa!
Poštovani gospodine forumašu ,niti jedan elemet hidraulike koji mora obavljati funkciju držanja pritiska (osim cilidra )nema "gumicu" kao osnovu brtveog elemta ..
Osm ako pod razvodnik ne ubrajaš ventilski sklop kakvi su ugrađeni po radnim strojevima i u kojim se nalazi bok te pito kaj sve ne .

Razvodnik kao osnovni sklop nije namjenjen niti napravljen da drži pritisak .
Drži dok je novi ali to brzo splasne
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh