• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

banzek za piljenje drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa vjerovatno kolega nije mislio na jeftinije nego na kvalitetnije. :drink:
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
upravo tako kolega Savoris, ljudi vele da im izdrže oko 350-400m bez brušenja, a brusit ju je teško jel je vario zub
 

ursus82

Član
Tu od
31 Pro 2017
Poruka
61
koje su prednosti i mane kod banzeka sa gumama i sa alu kotačima, što je bolje?
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Ja imam gumene kotače tri sezone, sve je bili ok dok se gume nisu "izjajile", tada je krenulo pucanje pila. Malo sam ih piravnao, mali se to smirilo ali ozbiljno planiram za slijedeću sezonu staviti aluminijske kotače.

E sad ja bi htio da su al kotači gumirani, stari iskusni pilari vele da ne treba nikakva guma alu se onda čuje lagani šum, trenje metala. Uglavnom meni se ovo sa gumenim kotačima činilo ok, možeš balansirati kotač itd, ali mislim da je ipak bolje rješenje aluminij ili gusnati kad bi bio kotač.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
U auto gumama je toliko zraka koji amortizira da se pucanje pila radi toga nije smjelo događati,,,
luma, koliki ti je pritisak u gumama?
Prvi banzek kojeg sam imao bio je sa auto gumama a sad imam jedan alu a jedan metalni,,,
Gornji alu ima na sebi vulkanizirani sloj gume gok je donji pogonski bez iceg, u toj kombinaciji zna doci do toga da prije nego li proklize remeni da pila sklizne sa donjeg kotaca i ostane blokirana u rezi,,,
To obicno bude kod debelih komada gdje su velike kolicine piljevine u pitanju i pila to jednostavno ne moze zgutati (citaj pravovremeno izaciti)
U istoj situaciji kad su oba kotaca bila gumirana doslo bi do proklizavanja na remenima ali i do gasenja traktora kad bi remeni bili jace dotegnuti,,,
Traktor lako ugasit jer pilim (pardon rezem) na ler gasu,,,

Svaka od gore spomenutih kombinacija ima i svojih prednosti i mana u odnosu na druge, meni osobno najvise se sviđa kombinacija koju sad imam,,,
U planu je izrada jos jednog banzeka (ako bude vremena) ali taj ce po svemu sudeci biti sa kotacima motocikla na nacin koji do sad jos nisam imao, no to je samo vizija vidjet cemo kako ce biti kad i ako zazivi,,,

Generalno odgovor na pitanje iz posta iznad, nebitno je kakvi su kotaci bitno je da se njima prilagodis i da znas osnove rezanja drva na banzek jer banzek nije cirkular i svi koji su rezali cirkularom imaju problem na banzeku,,,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A kako bi se pokazale one uske rezervne gume od auta?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Imam doma banzek kojeg je moj tast kao klinac napravio pred cca 40 god. Cijela ulica pili drva na njemu.

Inače kotači su metalni ali na njih je nalijepljen kožni remen.

Poslikam pa stavim slike

Što se tiče aluminijskih kotača preporučam kolegu koji ih proizvodi/lijeva i obrađuje.

Ima više veličina

091 52 88 560 - Ivan
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Gume su bile napumpane na 2 bara, koji bi bio "idealan pritisak" Bobić

Neznam koji bi bio idealan pritisak ali ja sam svoje pumpao na 2,5 bara,,,
Niti jedna mi se nije deformirala pa me interesiralo na koliko su tvoje bile napumpane,,,
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Pitam na koliko bi trebalo biti napumpano zato jer sam probao i sa pritiskom 1,5, 2,0 bara i onda je guma mekana, e sad ako je na 2,5 po meni bi to trebalo biti čak i bolje jer onda dobivamo skoro tvrdi kotač, e sad ga samo još moram pobrusiti da bude što više okrugli, poravnati jaje.

Moje je mišljenje da ripne koje imaju takvi kotači mogu biti samo + jer se piljevina ima kuda sakriti ii ne ide pod pilu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako pila i lezajevi na alu i zeljeznim kotacima izdrzavaju treske i kvrzice piljevine ne vidim zasto gumeni kotac i na duplo vecem pritisku to nebi izdrzavao,,,
Zapravo velika kolicina zraka u kotacima amortizira i smanjuje takva naprezanja pile sigurno vise od 90%

Sto se tice piljevine, nikad problema kad je drvo suho a za vlazno drvo imam cistac na kotacu bez gumene obloge a na gumenoj oblozi cistac nije potreban jer se piljevina lovi od određene debljine a nakon toga visak ispada,,,
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Reci mi onaj kotač koji ti je gumiran, da li ljepljena guma ili je vulkakiziran.

Ako je vulkaliziran, gdje si to radio i koliko para po kotaču, koliko se troši ta guma.

Isto me zanim da li imaš i donju vodilicu pile istu kao i gore, dva drvca sa svake strane.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Na tom aluminijskom, gornjem, je ljepljena guna rađeno u Koprivnici, skrece se sa Zagrebacke ulice ako se ne varam u ulicu gdje je gostiona sidro na cosku,,,
Iznos, ne sjecam se ali cca 400,oo kn za oba kotaca,,
Guma se ne trosi nikako jer na njoj nema proklizavanja,,,
vodilice, moglo bi bi bez njih uopce ali ja ih imam gornju najvise radi toga da imam zadnji lezaj da ne preguram pilu predaleeko pa da ne spadne sa kotaca a bocne najvise jer kod pucanja pile ona ostaje zarobljena među njima,,,
Na donjoj vodilici imam samo jednu letvicu radi toga sto smanjuje ulazak piljevine između kotaca i pile,,,
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Samo jednu na strani kotača ako sam dobro shvatio, a iza imaš li ležaj ili samo onaj gore?
 

Pero1710

Novi član
Tu od
31 Ožu 2019
Poruka
2
kolega i ja uzeli prošle godine u ovo vrijeme stroj, njegovi se bave šumom, izradom i prodajom metrica, pa se mi sjetili da bi mogli malo zaraditi sa strane iz hobija.
Nakon što smo obišli preko nekoliko banzeka koji su se nudili na njuškalu, odlučili smo se za izradu novoga kod majstora u Kutini. obojica smo preko 190cm, pa nam je bilo bitno da visina stola odgovara, što se na kraju pokazalo jako bitnim, jer cijeli dan stajati prignut nije baš najzdravije.
motor je dizel, kopija Yanmara 10ks koji u kompletu sa odgovarajućim zamajcom ima sasvim dovoljno snage za bilo koju debljinu drveta, a do sada nikakvih problema sa njim uz redovno održavanje.
u godinu dana rada ispiljeno nešto više od 3500 metara, a u planu je izrada još jednoga u kompletu sa cjepačem.
evo slikica..
dCg3zF9.jpg
Pozz,moze br mob od majstora koji je napravio banzek .
 

sused joža

Član
Tu od
11 Kol 2008
Poruka
36
Pozdrav ljudi,imam jedno pitanje za one koji imaju auto kotače na banzeku.Ja imam one crvene uske rezervne.Da li balansirate kotače i jel se daju ovi uski balansirati?Jedan vulkanizer mi je rekao da nemogu.
 

ursus82

Član
Tu od
31 Pro 2017
Poruka
61
Znači koliko sam shvatio i ovi na gume su dobri? mislim da je to jeftinija verzija zato i mislim uzeti toga...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
I jedno i drugo ima svoje prednosti i mane,,,
Ako je sve ostalo u redu posao se moze obaviti i sa jednim i sa drugim kotacima,,,
 
Na vrh