• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BELARUS opća rasprava

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
nemoj se zabluđivati baš oko drugog snimka
na njemu je T40 a ne rus i nisu realno zakačeni , da je MTZ odnio bi ga nazad u fabriku :rolfer:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da, znam da je T40, on ima 50-60ks......imt 60ks......jedina razlika što rus ima prednju vuču.....al lijepo ga nosi......sa MTZom nema usporedbe...... :partyman:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Novi belarusi imaju odlično ugrađeno tj složen prednji pogon samo dva položaja , uključeno i isključeno, provjerio. Digao prednji trav u zrak i okretao kotače u oba smjera kad je isključeno a kad uključim neide.
Dok na 52-ki zajebavaju ti valjci pa ide samo na jednu stranu.
Sutra idem rastavit to sranje da vidim kaj to mene hebe :butthead:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
nemoj se zabluđivati baš oko drugog snimka
na njemu je T40 a ne rus i nisu realno zakačeni , da je MTZ odnio bi ga nazad u fabriku :rolfer:

ne zaluđujem se planiram kupiti 82 ili 95 mišljenja sam da je bolje 82 jer nema turbinu kakva su vaša mišljenja i iskustva za šumu 82 ks sasvim dovoljno
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Čuj iskreno rečeno neznam, ja sam tu seriju preskočio,, al mogu ti reći da sam čuo da su 82 bolje od 95 zbog tog što su manje osjetljive, hoću reći 82-ke su robusnije, jače limarije,manje elektronike, a što se snage tiče, nije velika razlika da bi igralo veliku ulogu, bar po meni, to da je razlika 20-30 ks onda već nekak ,,,, moje mišljenje.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
Čuj iskreno rečeno neznam, ja sam tu seriju preskočio,, al mogu ti reći da sam čuo da su 82 bolje od 95 zbog tog što su manje osjetljive, hoću reći 82-ke su robusnije, jače limarije,manje elektronike, a što se snage tiče, nije velika razlika da bi igralo veliku ulogu, bar po meni, to da je razlika 20-30 ks onda već nekak ,,,, moje mišljenje.

kako misliš preskočio tu seriju šta ti imaš?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
82ka je sasvim pristojan traktor za šumu , ja idem 52kom koja je slabija 10-12ks i nešto neznatno lakša i sasvim sam zadovoljan
mada snage ne škodi da se ima u rezervi , kako sam počeo kačati kardansku prikolicu za rusa u ekstra teškim terenima nekada zafali snage :supris: :shock: ali opet prodje
slijedi akcija izrade šumske prikolice sa kardanskim pogonom , diferencijal i mjenjač od kamiona zastava100 već kupljeni , treba da odem po njih i dovezem :mrgreen:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
Imam mzt 52 i belarus 1021, preskočio sam mislio na to da nisam imao-radio s tim traktorima te serije,,,,,,

ok pele kaka su skustva tvojih poznanika o tim serijama
 
V

vratiteMiImeMist

Guest
Pozdrav ljubiteljima mtz-a! 8)
...prvo nesto za admine..nastavak mojeg nicka je ..."er No",dakle apeliram da mi vratite moje stari nick "Mister No"...stari sam clan , redovito Vas citam iako nije to moja struka, no uzivam opcenito u poljoprivredi i svida mi se atmosfera na forumu...
Iako je napisano u sali, namjerno je podvuceno iz razloga sto jos nije rijesen problem prenosenja nicka sa starog obrasca foruma na novi...naravno novi je puno bolji...da li je stvar programera,servera ili admina to ostavljam Vama...
Puno hvala unaprijed sto cete mi vratiti stari nick...do sada ste sve ispunili,ne sumnjam niti sada u Vasu susretljivost..
..toliko za admine :mrgreen:

sto se tice mtz-a...svidaju mi se vec duze vrijeme...inace nisam poljoprivrednik...u smislu da mi je to struka,pa ocekujte moguca i nemoguca pitanja :mrgreen:,no imam plan u neko dogledno vrijeme kupiti mtz traktor.Ostalo mi je u nasljedstvo imanje i ne zelim da to prazno stoji...uzivam u prirodi..traktorima i zivotinjama i dio obitelji mi zivi na tom imanju.
U mojem kraju ima samo troje ljudi mtz...i imaju samo rijeci hvale o njemu kada je rijec o radu...tu i tamo malo "zaskrgucu" zubima kada pricaju o potrosnji,ulju i nekim sitnicama..no u svemu ostalom i osobno vidim da ih predobro sluzi.Izgledaju nekako manje(vjerojatno zbog sirine guma)od traktora slicne snage,no redovito vuku uvijek (i izvuku) vece prikolice nego neke razvikanije marke...
Osobno mi se svida njihova pouzdanost,snaga i khm....brziiinaaaaaaaaaaaaa :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Necu puno pisati i degradirati temu jer ce ovaj post u cijelosti ili djelomicno biti obrisan...no kada admini urede problem sa nickom,tada cu pisati jos...
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
@mister no, nadam se da ćeš dobit svoje ime,,,,,,,:supz:
Iskustva s mtz 82, kolege kažu da je dobar jer, a mislim mi (oni) smo navikli na mehaniku, nego na elektroniku, tj mehanika se manje kvari, 82-ka je više mehanička nego 95-ica.
Prijatelji i ja smo složni u jednom, sve te linije su napravljene na postolju i na linji 52-ke, samo su dometnuli više plastike, malo bolje sjedalo, svjetla, koju turbinu, ali u grubo je sve isto na tim linijama.
Kaj te zanima oko 82-ke, da pitam kolege ?
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
@mister no, nadam se da ćeš dobit svoje ime,,,,,,,:supz:
Iskustva s mtz 82, kolege kažu da je dobar jer, a mislim mi (oni) smo navikli na mehaniku, nego na elektroniku, tj mehanika se manje kvari, 82-ka je više mehanička nego 95-ica.
Prijatelji i ja smo složni u jednom, sve te linije su napravljene na postolju i na linji 52-ke, samo su dometnuli više plastike, malo bolje sjedalo, svjetla, koju turbinu, ali u grubo je sve isto na tim linijama.
Kaj te zanima oko 82-ke, da pitam kolege ?

pele sve me zanima jer malo ljudi poznam u svojoj okolici koji imaju mtz znam da su jaki i izdržljivi ponajviše me zanima-kvarovi-koliko često cijene dijelova i ponuda,potrošnja goriva u odnosu na traktore iste snage sve mi je dobro došlo unaprijed hvala
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam fulao t40, al to sam već napisao i nežalim,jer našao sam tjedan dana poslije mtz 82......

od onog što sam napisao, važno da ima prednju vuču.....dosta je težak 3660kg piše, s tim da naprijedmožeš staviti 200kg utega.......dok 533 što isto imam, on je 1500kg......

što se tiče kvarova, svaki traktor se kvari......sve ovisi koliko se kužiš u mehaniku,al samo malo znaš nešto o tome, onda nećeš imati problema.....

mjenjač 18x4......to je stvarno dovoljno brzina za sve operacije

berač 2 reda vuče, 2 brzine kardana

38" zadnje gume, dosta je visok.....i po meni iznenađujuće udoban......

prednja vuča, nisam znao koliko to znači,do ove godine, kada je jako teško oralo.......bez toga nemoj ni gledati traktor.....iako ovaj može dosta dobro raditi i bez nje......

rezervoar ima 130 litara (2x65)

navode snagu od 80-82ks......nisam 100% siguran,jel ona na radilici ili na točku.....

servo volan......

dobro grije u kabini......na 533 nemam staklo iza, pa onda vidi kako mi je bilo prije raditi......

ulje sam negdje pročitao,da zahtjeva monogradno za sve u njemu SAE-30, iako ću ja stavljati SAE-15w 40.......znači, nije zahtjevan po tom pitanju.......kao novi traktori......

filteri su večinom trajni, samo se peru u benzinu i montiraju nazad.......i to se nemora kupovati.....

ja sam baš rusa htio, i dobro što sam ga uspio rješiti.......a nadam se da će i valjati......vrijeme će pokazati svoje......

a valjda će ti još netko nešto napisati koji se više kuži od mene i duže ga ima......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
pa ne bi rus bio kod mene već 6-7 godina i ne mislim ga mijenjati , osim za bolji,jači i teži , ali opet rus , naravno

a radim sve ekstra teške poslove sa njim , i traktor je 73 godište , velika većina njegove generacije je odavno istopljena u topionicama a ovaj još radi , da kucnem u drvo :partyman:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Kako ti @ivanz i @savoris kažu, nemreš profulet,,,,,:partyman:
Primjer @ivanz kaže da je njegova 82-ka teška 3660 kg, a dok je 52-ka teška 3320 kg, a 1021 5570 kg,,,,,, snaga je tu,,, nemaš brige, jer oni imaju izvanredan omjer peijenosa snage s motora na kotače....
Nedavno sam rastavio i sastavio cijeli zadnji deferencijal, za sve ležaje dao sam negdje oko 1000 kn, vrlo jednostavno za sastavit,,,, u rastavljanju je pomogao @savoris sa shemom (hvala,čevapi),,,, zatim kak kaže i @ivanz,,,, ulje svugdje ide isto,,,,
MANA e to te zanima, ima jedna velika mana, ak moraš nešto šarafit, a nebuš često, nemaš takvog ključa ni gedore :finga:, ak ideš u dućan kupit ,,nemaju :mrgreen:
Kratko rečeno moraš si nabavit velike brojeve ključeva ili par rolcangi, nekoliko čekiča 3-5 kg i štemajzlin:weedman::weedman:
Prije dva tjedna sastavio sam prednji most,, jednostavno, sad sam u rastavljanju reduktora prednjeg pogona da isključim automatsko uljučivanje,,, 52-ku imam 5 godina, do sad nisam ništa šarafio ni kupovao osim izmjene ulja i stavio nove gume, sad napravim generalno uređenje i miran sam dok sam živ,,, ak je od 72 g. kad je naprevljen izdržao do danas onda bu dok sam ja živ ,,,, valjda..:drinkers:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
Kako ti @ivanz i @savoris kažu, nemreš profulet,,,,,:partyman:
Primjer @ivanz kaže da je njegova 82-ka teška 3660 kg, a dok je 52-ka teška 3320 kg, a 1021 5570 kg,,,,,, snaga je tu,,, nemaš brige, jer oni imaju izvanredan omjer peijenosa snage s motora na kotače....
Nedavno sam rastavio i sastavio cijeli zadnji deferencijal, za sve ležaje dao sam negdje oko 1000 kn, vrlo jednostavno za sastavit,,,, u rastavljanju je pomogao @savoris sa shemom (hvala,čevapi),,,, zatim kak kaže i @ivanz,,,, ulje svugdje ide isto,,,,
MANA e to te zanima, ima jedna velika mana, ak moraš nešto šarafit, a nebuš često, nemaš takvog ključa ni gedore :finga:, ak ideš u dućan kupit ,,nemaju :mrgreen:
Kratko rečeno moraš si nabavit velike brojeve ključeva ili par rolcangi, nekoliko čekiča 3-5 kg i štemajzlin:weedman::weedman:
Prije dva tjedna sastavio sam prednji most,, jednostavno, sad sam u rastavljanju reduktora prednjeg pogona da isključim automatsko uljučivanje,,, 52-ku imam 5 godina, do sad nisam ništa šarafio ni kupovao osim izmjene ulja i stavio nove gume, sad napravim generalno uređenje i miran sam dok sam živ,,, ak je od 72 g. kad je naprevljen izdržao do danas onda bu dok sam ja živ ,,,, valjda..:drinkers:
mene konkretno zanima 82-jka između 2000g.-2004g.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Kako ti @ivanz i @savoris kažu, nemreš profulet,,,,,
Primjer @ivanz kaže da je njegova 82-ka teška 3660 kg, a dok je 52-ka teška 3320 kg, a 1021 5570 kg,,,,,, snaga je tu,,, nemaš brige, jer oni imaju izvanredan omjer peijenosa snage s motora na kotače....
Nedavno sam rastavio i sastavio cijeli zadnji deferencijal, za sve ležaje dao sam negdje oko 1000 kn, vrlo jednostavno za sastavit,,,, u rastavljanju je pomogao @savoris sa shemom (hvala,čevapi),,,, zatim kak kaže i @ivanz,,,, ulje svugdje ide isto,,,,
MANA e to te zanima, ima jedna velika mana, ak moraš nešto šarafit, a nebuš često, nemaš takvog ključa ni gedore :finga:, ak ideš u dućan kupit ,,nemaju :mrgreen:
Kratko rečeno moraš si nabavit velike brojeve ključeva ili par rolcangi, nekoliko čekiča 3-5 kg i štemajzlin:weedman::weedman:
Prije dva tjedna sastavio sam prednji most,, jednostavno, sad sam u rastavljanju reduktora prednjeg pogona da isključim automatsko uljučivanje,,, 52-ku imam 5 godina, do sad nisam ništa šarafio ni kupovao osim izmjene ulja i stavio nove gume, sad napravim generalno uređenje i miran sam dok sam živ,,, ak je od 72 g. kad je naprevljen izdržao do danas onda bu dok sam ja živ ,,,, valjda..:drinkers:

vidiš , ostao si mi dužan odgovor ;) kada si rastavljao diferencijal (tj. vadio srce) jeli se izvadilo onako kako sam pretpostavljao ili je bilo komplikovanije ?

a tvoj je 72 , a ja mislio ad je moj najstariji :rolfer:

ključevi ne trebaju nikakvi specijalni , garnitura okasto-viljuškastih do 32mm sve sklapa i rasklapa , od toga ti treba još 36 i 41mm za samo nekoliko vijaka
i jedan ekstra jaki ključ od 32mm , sve ostalo ima skoro svaka kuća

i ispravka jedna , poželjan čekić od najmanje 5kg , 10kg poželjan , nije ti ovo časovnik da ga čačkaš sa čekićkom od 3kile :mrgreen:


e da odnos snaga-težina-gabarit je fantazija , tu nema govora :prayer:
čak i za potrošnju mogu reći da je mala jer on sve poslove odradjuje brzo i lako
jednostavno ''vrijedan'' traktor :prayer:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
savo ti nisi meni odgovorio 82-jka 2000-2004god.

ma sve je to isto , mehanika na toj 82ki je potpuno ista kao i na 52ki , znači ovo što pričamo odnosi se i na taj model
razlike se više estetke nego mehaničke prirode

najveća razlika je sam motor , ali on je isto kvalitetan kao i D60 koji je na 52kama pa neki poseban osvrt nije ni potreban

ima još nekih razlika , recimo blokada zadnjeg diferencijala koja je idiotski riješena , pa onda ručna kočnica koja zna da lomi jednu poluosovinicu ako zaboraviš spustiti ručnu , znači sve su to ''dječije bolesti''
uglavnom stvari koje nisu vrijedne pomena , vjeruj mi kada bih imao finansijkih mogućnosti takav traktor bi uzeo bez da trepnem , dovoljno snage , jeftini dijelovi , sila na terenu (kao i svaki rus)

eto ja kupio neki dan alnaser nov 70e , ajde reci pošteno , ima li igdje da se kupi alnaser za bilo koji drugi traktor pa makar on bio i 15ks a ne 70 :roll:

na njemu ti je mjenjač 18-4 što je provjereno savršen , nije sinhronizovan ali traje 100 godina , raspored brzina i više nego savršen , iznenatit ćeš se ;)

na 52ki je mjenjač 9/2 i ima velika ''rupa'' izmedju 8 i 9 brzine , dok kod mjenjača 18/4 imaš ''polovljenje'' brzina i sa pola devete je taj problem riješen da ne kažem neprimijetan
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
E da, onak kak si pretpostavio, vrlo jednostavno samo što se sve zapeklo od hrđe pa je malo teže išlo,inače sve je išlo kak si napisao i pretpostavio..... svaka ti dala,,,,, pive iz bokala,,,
 
Na vrh