• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BELARUS opća rasprava

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
pazi ni ja nisam bio siguran 100% jer nisam rasklapao , ali kako sam gledao odozgo djelovalo mi je da se lako dolazi do tog dijela
u rusa ništa nije komplikovano rastaviti , ja lamelu zamijenim za 2 sata samo da mi neko pomogne da ga razvučem i privučem , sve ostalo ide lako

mjenjač odozgo otvorim i zatvorim za manje od sata , prednji reduktor rastavim i sastavim za pola sata
sve ide lako i brzo , stvarno nema problema

a za pivo , više volim nešto da nabodem , pa ti to shvati kako hoćeš :rolfer::mrgreen:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
:rolfer::rolfer:jes jes i ja više volim da nabodem nego da je ,,,,,,,;)

savo svaka ti čast kad budeš dolazio na moju stranu obavezno mi javi vodi te na ručak a ne ćevamo
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Par pitanja ako može. Što je bolja kupovina? MTZ 52 generalka na motoru, nove kočnice, mjenjač rađen, 2 nove gume, registriran ili MTZ 82 (isto iz 70-80-ih) dupla vuča, prednja u nekom manjem kvaru, motor solidan i onako sve to nekako klapa? Kolika je vrijednost generalke i kočnica naspram popravljanja prednje vuče, kočnica, registracije... Za voćnjak mi bolje bez prednje vuče da ga lakše okrećem, ali u povrću bi možda dobro došla kod zimske brazde i ostalih radova? Poz i hvala.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
vidiš , ostao si mi dužan odgovor ;) kada si rastavljao diferencijal (tj. vadio srce) jeli se izvadilo onako kako sam pretpostavljao ili je bilo komplikovanije ?

a tvoj je 72 , a ja mislio ad je moj najstariji :rolfer:

ključevi ne trebaju nikakvi specijalni , garnitura okasto-viljuškastih do 32mm sve sklapa i rasklapa , od toga ti treba još 36 i 41mm za samo nekoliko vijaka
i jedan ekstra jaki ključ od 32mm , sve ostalo ima skoro svaka kuća

i ispravka jedna , poželjan čekić od najmanje 5kg , 10kg poželjan , nije ti ovo časovnik da ga čačkaš sa čekićkom od 3kile :mrgreen:


e da odnos snaga-težina-gabarit je fantazija , tu nema govora :prayer:
čak i za potrošnju mogu reći da je mala jer on sve poslove odradjuje brzo i lako
jednostavno ''vrijedan'' traktor :prayer:


što se tiče potrošnje,netko je pričao o 15 litara u oranju po jutru......to mi i nije puno,jer sa 533, 1x12 sam potrošio 40 litara za 3 jutra.......znači oko 13,5 litara za jutro.....dosta se teško oralo (večinom uključena špera),al inače potroši oko 11 litara za oranje......

dok sa rusom je išlo dublje i brže je posao završen, tako da možeš računati da je potrošnja potpuno ista.......samo, rus prije posao napravi.....i manje se mučiš......znam da usporedba nije na mjestu......odnos snage oba traktora, samo želim ukazati na istu potrošnju.......još ako bi se rusom lakše oralo i da radim sa 3x12, trošio bi još i manje......barem mislim
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Omjer konja i visina klirensa su na njegovoj strani, još je i vodeno hlađen motor ;) Mane: neprecizan hidraulik, buka, mala kabina i kažu da je potrošač. Vjerujem da motor od 4700 cm3 može sukniti ;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
neprecizan hidraulik......pa nećeš s njim ubacivati ležaje u kučište da ti treba preciznost, za to koristiš ručnu presu, na zemlji sve do 2-3 cm pa na više je odlično...... :supz: :mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ma i to što kažeš, malčer ili je dole ili je gore a za prskalicu nije toliki bed kao ni za generator.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ma i to što kažeš, malčer ili je dole ili je gore a za prskalicu nije toliki bed kao ni za generator.

i ovaj čovjek je počeo da ''ruski'' razmišlja , vidim ja da si ti već odlučio pa bih prvi da ti čestitam na kupovini :mrgreen:

kažeš neprecizna hidraulika , a u kojoj radnji ti to treba preciznost ?
oranje ? pa rus je napravljen tako da provuče plugove koji su zabijeni do kraja u najtežu zemlju , šta tu ima da se mrda gore-dole , sila je na tvojoj strani i pod tvojom nogom :supz:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pa rus bar izgleda na traktor :) Naspram novih Deutz koji imaju 1800 cm3 motor 3 cilindra i koštaju oko 20.000 eura :) Kako god logika je totalno na strani rusa. To je toliko močan traktor da ga teško može neki baja sahraniti. Prije on smori traktoristu :) U Kini za te pare ne možeš ništa kupiti mislim za 1500 eura, a ovdje tih traktora kao šodera, uglavnom u srpskim selima ih ima. Mislim ništa loše nego kontam da su više u srpskim selima favoriti. Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E da bio bi već kod mene na njivi, ali mi problem bunar, ne znam da li će biti potrebno 20.000 kn ili preko 40.000 kn. Bunar mi je važan za slijedeću godinu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Pa rus bar izgleda na traktor :) Naspram novih Deutz koji imaju 1800 cm3 motor 3 cilindra i koštaju oko 20.000 eura :) Kako god logika je totalno na strani rusa. To je toliko močan traktor da ga teško može neki baja sahraniti. Prije on smori traktoristu :) U Kini za te pare ne možeš ništa kupiti mislim za 1500 eura, a ovdje tih traktora kao šodera, uglavnom u srpskim selima ih ima. Mislim ništa loše nego kontam da su više u srpskim selima favoriti. Poz

pa dobro logično je , prije rata ja mislim da su svi uvoznici bili vezani za NS , a ti si u pograničnom dijelu tako da je normalno da su srpska sela bila više privržena vojvodini

evo sada gledam u oglasima srbijanskim , vladimirac sa slomljenim zadnjim reduktorom cijeni se 850e , za nekih 100-150e možeš da riješiš to kućište i imaš pristojan traktor za sitne posliće


a ja kako sam god pokušao da nadjem neki traktor bilo kojeg drugog proizvodjača nisam nikako mogao naći neki koji je sličan po karakteristikama , rus je jednostavno predimenzionisan
jer gledaj ovu moju matematiku koja se uklapa u rusku proizvodnju , zašto bi pravili traktore (u ovom slučaju) od 80ks od 2,5t i stavljali + 1t tegova na njega kada možemo da napravimo traktor koji ima 80ks i 3,5t i time smo odmah dobili sve jače ;osovine,ležajeve,zupčanike,nosače itd itd

i znači kada uporediš ove ''fine'' traktore sa neotesanim rusom nemoraš biti stručnjak da bi znao o čemu se radi
pa pogeldaj samo jednu ''sitnicu'' a to je koliko je edbela poluosovina za rusa :rolfer: smiješno masivna i ja do sada nisam čuo slučaj da je pukla a masa rusa se u srbiji vozi sa duplim točkovima
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@ Baustelac stoji to, ali traktor je mula, hrpa željeza bez oruđa ;) A oruđe nije jeftino :)
@ Savoris nisam ni znao da ostoje ruski traktori, vidio sam neke čudne kabine ali nisam ih registrirao kao močan stroj, svi govorili bježi od rusa bježi od rusa. Dok mi jedan frend dok smo gledali Brenu (imt) nije rekao da je za mene odličan rus i krenuli u razgledanje i... Ima ih masa. Ovaj zadnji što smo gledali, deda u košulji i puloveru, mercedes 124 200D pod nastrešnicom, rus po nastrešnicom i krenula priča, poslije generalke odradio svega 10 jutara oranja i kaže parkiran od tada. U tom selu svi odustali od poljoprivrede, zemlju dali u zakup i rade za veće igrače. Ne sviđa mi se jedino što je deda mjenjao jednu gumu nazad i jednu naprijed u križ. Rekao da gumu platio 3500 kn??? dok lega kaže da je 1600 kn, e sad tu mi sve malo kiksa, no trebalo bi ga probati...g
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
kod mene je zadnja guma 13ka 250e , a 15ka nešto malo ispod 300e

ma imačeš sasvim drugo mišljenje o rusu kada samo jednom sjedeš i potegneš nešto teško ili prodješ kroz blato

ruski traktori su takvi ili ih odmah zavoliš ili ih odmah odbaciš , i to je doživotna odluka
ja sam jedan od onih koji ih je zavolio i tu nema dileme , mada znam ljude koji ih mrze iz dna duše ali to je njihova odluka i ne bih o tome

isto tako ni ja nevolim TVa , ali je evidentno da taj traktrorčić zadovoljava hiljade vlasnika što me odmah demantuje ako kažem da TV ne valja :(

EDIT
pa tek sada primijetih da ste ti i IVANZ komšije , eto ti prilike da probaš rusa prije negoli ga kupiš
čak ti on može pomoći pri kupovini jer sam mu rekao u šta sve da gleda kada bude kupovao , a evć i ima iskustva sa ruskim gvožđem
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
@ Baustelac stoji to, ali traktor je mula, hrpa željeza bez oruđa ;) A oruđe nije jeftino :)
@ Savoris nisam ni znao da ostoje ruski traktori, vidio sam neke čudne kabine ali nisam ih registrirao kao močan stroj, svi govorili bježi od rusa bježi od rusa. Dok mi jedan frend dok smo gledali Brenu (imt) nije rekao da je za mene odličan rus i krenuli u razgledanje i... Ima ih masa. Ovaj zadnji što smo gledali, deda u košulji i puloveru, mercedes 124 200D pod nastrešnicom, rus po nastrešnicom i krenula priča, poslije generalke odradio svega 10 jutara oranja i kaže parkiran od tada. U tom selu svi odustali od poljoprivrede, zemlju dali u zakup i rade za veće igrače. Ne sviđa mi se jedino što je deda mjenjao jednu gumu nazad i jednu naprijed u križ. Rekao da gumu platio 3500 kn??? dok lega kaže da je 1600 kn, e sad tu mi sve malo kiksa, no trebalo bi ga probati...g



nađe se i jeftino.....

plug oko 2000kn

tanjurača 3-4000kn od 28-32 diska nošena

prskalica 300-400 liara oko 2500kn

dalje neznam što ti treba,al svake godine kupiš po jedan,i za 5 godina imaš sve potrebno......

a kada budeš to imao, onda ćeš vidjeti da još možeš, pa uzeti koje jutro zemlje više itd itd

strojevi dalje su skupi, na internet oglasnicima......dok ako pogledaš u našu regionalnu sl.burzu, onda ćeš vidjeti da je sve u pola cjene......meni također sada sve treba,jer imam plug 1x12 i 2x10, te tanjuraču 20 diskova......al za ovu godinu ću se snaći, za slijedeću ću imati........
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ja ipak ne bih rekao da je tanjirača za rusa , on ima dovoljno moći da tjera rotodrljaču od 3m koja je daleko bolji priključak nego tanjirača
i skuplja je naravno ali ja sam na uslugama prve sezone otplatio više od pola njene vrijednosti
tako da predlažem razmišljanje po ovom pitanju , naravno ulogu igra i ''težina'' zemlje i to imaš li prostora za pružanje usluga
mada ako je samo jedna zima bila sa lošim mrazevima , ili je većina zakasnila sa oranjem , odmah ti se otvara veliki prostor za zaradu jer tada tanjirača ne vrijedi ništa
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nebi mogao ići uslužno......jedino da uzmem frezu od 160, što još i planiram......jer u jesen preorem preko 20tak vrtova....al dosta ljudi imaju motokultivatore, sami frezaju, pa još neznam što da napravim.....:drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh