• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BELARUS opća rasprava

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
to je "normalno" kad kupuješ polovno......a večina nema za novo.....

ja ću na svom skinuti kardane, samo ih staviti u oranju, jer za drugo mi i nisu potrebni......bez potrebe da se okreću i troše.......
 
M

Marka31

Guest
koliko se ja razumijem prenja vuča služi samo da te izvuče ako zapneš ili bolje rečeno smije se koristiti na mekanoj podlozi i to samo do cca.15km/h i onda je obvezno isključuješ. ako griješim molim da me netko ispravi
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Onda mi LTZ T 40 nekak i nije tak loš kaj se tiče prednje vuče.Kolko mi se čini da je tam prednja vuča drugačije rešena,usudil bi se reći bolje,al opet ne drži nizbrdo.Kak je inaće traktor,motor i prenos,hidraulika?Čudno mi je to za prednju vuču stvarno,kak onda ostali traktori ju koriste pa se nikaj ne lomi?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam svoju samo probao na cesti......pa ostaju tragovi od guma,al kada bi s njom vozio 50-100km mislim da od guma nebi ništa ostalo.....ona je samo kada treba pomoći zadnjim točkovima, kada oni proklizavaju.....a da je stalno uključena, nema potrebe......pa čak i kada se dobro ore, ni onda nije potrebna......
 
M

Marka31

Guest
ja sam vozio nekih 40km daleko i to pod punim gasom prije nego je zaškripalo. kako to drugi koriste i dali je uključuju samo u njivi to neznam ali je to vjerovatno jer kao što sam ja čuo u mekanoj zemlji nije problem dok neprelaziš brzinu od 15km/h. meni je to prvi traktor s prednjim pogonom a drugi u životu a što se tiče godina iskustva vožnje traktora tek brojim 11 mjeseci:finga:
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Svaki traktor bi polomil prednja vica ako je koristi na asfalta (u transport), i mora se iskljucuvati kada nije potrebna.
U blato ili oranje ne bi smejelo da ima problemi, cak i pri skretanje, jet tamo uvjek mogu kotaci da proklizu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
a to se vjerojatno lomi jer prednji točkovi se nešto brže vrte u odnosu na zadnje, kako bi prednja vuča uopće i imala funkciju.......
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
a to se vjerojatno lomi jer prednji točkovi se nešto brže vrte u odnosu na zadnje, kako bi prednja vuča uopće i imala funkciju.......

Lomi se jer:
Inzenjeri tamo u tvornica pokusavaju da uskade prenos 100%, pominati put na prednji kotaci da je 100% isti sa pominati pat na zadnji kotaci. Ali to je nemoguce da im uspeje (racunica), pogotovo pa ne u svi stupnjeva prenosa, bar tako ja gledam na ti stvari.
Gde je savoris da resi stvar?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
E,hvala na odgovoru.U svakom slučaju je bolje da ima prednju vuču nego da je nema.Ajd nadam se da ne skupi popravak,makar to nejde na tvoj trošak.Očekujemo slike.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
mislim da prednja vuča se mora brže vrtjeti u odnosu na zadnje kotače.....zato treba paziti pri izboru guma, ako se kupuju druge dimenzije......npr, da ti nakraju ispadne da se prednja vuča sporije vrti u odnosu na zadnje kotače......pa zadnji guraju prednje......to je loše
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
E tak je bilo na torpedu kombinirki kod mene,kad sam ga prodal posle mi čovek veli da je prednji dif bil popravljani.Prednji su kočili,a zadnji gurali i puca ko od stakla,a i inače sam čul da torpedo pogotovo nema usklađene diferencijale i da bi trebale veče gume prednje iti.To znam za kombinirku,za traktore neznam.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
momci moji , fali vam malo iskustva sa rusinama :finga:

uključenu prednju vuču MORAŠ da čuješ kada ideš transportnom brzinom jer je jasno čuje da mjenjač ''pjeva''
ali pošto si ti sjeo u tek kupljen traktor nije bilo ni za očekivati da je čuješ

u rusa imaju dvije vrste nosača kardana , stariji traktori imaju mali nosaš a noviji veći nosaš , veći nosač (koji je vjerovatno i u tebe) u sebi ima lamele i one su tu da apsorbuju razliku predjenog puta i ostalih faktora koji utiču na to

kod tebe se vjerovatno desilo to da su lamele sagorele i tako vjerovatno spalile i ležajeve , provjeri dobro dali se radi o kućištu koje izlazi iz mjenjača ili o ovome srednjem nosaču kardana , ja bih prije rekao da je on problem
to ćeš najlakše utvrditi tako da skineš oba kardana pa rukom okreći one prirubnice na koje ide karadan i odmah ćeš znati gdje je problem

kod rusa se prednja i zadnja osovina ne okreću jednako pa se samim time i pojavljuje razlika u predjenom putu osovina , nisu gume krive za to nego loše osmišljen sistem automatskog uključivanja
e sad ta razlika se ne osjeti pri manjim brzinama kretanja jer lamele u centralnom nosaču kardana mogu toliko da apsorbuju energije i da uspiju da se ohlade , problem je veće brzina koja je obišno na takvoj podlozi gdje nemože proklizavanje točka da malo spasi lamelu kardana nego ona mora sve da istrpi , a vjerujte da ta razlika pri 30km/h nije mala


ako sam nešto preskočio pitajte ponovo
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pa osovine se nebi ni smele okretati istom brzinom.Prednja osovina mora se brže okretati da prednji kotači prejdu isti put ko i zadnji,usto moraju biti i malo brži da "vuku".Al evo,nije mi jasno zakaj to nije bolje usklađeno da more šljakati i kod većih brzina.Savo,T 40 s tim nebi trebal imati problema,ne?Jučer sam gledal na you tube,na T 40 prednja vuča radi i napred i nazad,samo ne drži nizbrdo,osim one cake kaj si navel,jesam u pravu?
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Istina nepoznam ruse!
Samo da ne bude neka zabuna od mene, ja nisam ni rekao da prednja vuca vrti isto sa zadnja, to je podrazumeva da prednji kotaci vrte brze radi manji obem gume.
mislim da prednja vuča se mora brže vrtjeti u odnosu na zadnje kotače.....zato treba paziti pri izboru guma, ako se kupuju druge dimenzije......npr, da ti nakraju ispadne da se prednja vuča sporije vrti u odnosu na zadnje kotače......pa zadnji guraju prednje......to je loše

Lomi se jer:
Inzenjeri tamo u tvornica pokusavaju da uskade prenos 100%, pominati put na prednji kotaci da je 100% isti sa pominati pat na zadnji kotaci. Ali to je nemoguce da im uspeje (racunica), pogotovo pa ne u svi stupnjeva prenosa, bar tako ja gledam na ti stvari.
Gde je savoris da resi stvar?

A zasto nije bolje uskladeno sam rekao nesto, nemoguce je da inzenjeri naprave to u svi stupnjeva prenosa.
 
M

Marka31

Guest
mtz 82.1

evo par slika prije nego odem do majstora
 

Prilozi

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    17.5 KB · Pregleda: 309
  • Untitled-2.jpg
    Untitled-2.jpg
    17.4 KB · Pregleda: 356
  • Untitled-4.jpg
    Untitled-4.jpg
    17.6 KB · Pregleda: 397
  • Untitled-7.jpg
    Untitled-7.jpg
    17.4 KB · Pregleda: 332

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Pa osovine se nebi ni smele okretati istom brzinom.Prednja osovina mora se brže okretati da prednji kotači prejdu isti put ko i zadnji,usto moraju biti i malo brži da "vuku".Al evo,nije mi jasno zakaj to nije bolje usklađeno da more šljakati i kod većih brzina.Savo,T 40 s tim nebi trebal imati problema,ne?Jučer sam gledal na you tube,na T 40 prednja vuča radi i napred i nazad,samo ne drži nizbrdo,osim one cake kaj si navel,jesam u pravu?


tačno tako

@marka
sa slika se ništ' ne vidi , slikano sa kilometar daljine
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nekužim zašto se nebi moglo izračunati da se prednja i zadnja vrte isto?????

npr, automobili 4x4 itd.......kod njih je isto.......a traktori su sasvim nešto drugo.....



savo, što kažeš na brzi češki anlaser na mtz 82????? cjena 1338kn, ako sam dobro upamtio cjenu......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
imam ja taj brzi alnaser , baš češki , stoji mi u rezervi jer odgovara na sva tri moja traktora
nije to nikakva sreća , on se samo zove ''brzi'' , okreće brže kada je toplo vrijeme napolju ili kada je topal motor ,na -10 se vidi šta je pravi ruski alnaser :finga:
taj češki je 2,9kw a ruski je oko 4 čini mi se , pa ti sad računaj šta je jače :D
prilično je nježan , niko se sa njime nije pohvalio , ja sam ga držao na traktoru samo dok nisam sredio ovaj ruski sa trouglastim četkicama za koji odgovorno tvrdim da je najbolji
inače taj češki sam platio 70 e , a nov ruski sa trouglasim četkicama je 130e
 
Na vrh